Tereyağı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Mutfaktan Mis Gibi Kokular Geliyor: Coss! Tereyağı

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan tereyağı, insanların inek koyun gibi hayvanları evcilleştirmesi ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzettir. Ülkemizde özellikle hamur işleri, tatlılar ve pilavların yapımında kullanılan tereyağı sabah kahvaltılarının ve tavada yumurtanın vazgeçilmezidir.

Avrupa mutfağında da özel bir yere sahip olan tereyağı ticari ürün haline geldiğinde değeri artmaya başlar. Doğu mutfaklarında ve özellikle Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan tereyağı Hint mutfağında kimi zaman ilaç niyetine de kullanılmaktadır. Ülkemizde Yörükler tarafından yaylalarda yapılan tereyağı, sonraki dönemlerde saray mutfaklarının aranılan lezzeti haline gelir.

Kendine özgü bir aroma ve kokuya sahip olan tereyağı pilavlardan soslara, kurabiyelerden et yemeklerine, sebze yemeklerinden keklere ve omletlere kadar her yemeğe lezzet katar. Tereyağı ile yapılan her yemeğin lezzeti daha bir güzel daha bir mis kokulu olur. Özellikle kurabiye, kek ve börek gibi hamur işlerine katıldığında lezzetlerini ve yumuşaklıklarını katlayan tereyağı eritilerek ya da oda sıcaklığında yumuşatılarak kullanılır.

Sadece bu kadar değil, çayınızı bir kere de biraz tereyağı ekleyerek içmeyi denemelisiniz. Tadındaki muhteşem farklılığı damaklarınızda hissedeceksiniz.

Muhteşem kokusu ile yemeklerde lezzet darbesi yaratan tereyağı ısıya karşı dayanıksızdır ve kızartmalarda kullanılması önerilmez. Direk ısıya maruz kalan tereyağı kısa süre içinde yanabilir ve hem tadı bozulur hem de üzerinde siyah tortular oluşur. Tereyağını yemeklere kullanırken 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile eklenmesi yanmasını önler.

Tereyağı Yapımı

Tereyağı Nedir?

Tereyağı süt yağı yani kremanın konsantre hale getirilip olgunlaştırılarak yayıklanması sonucu oluşan hayvansal bir yağdır.

Peki, tereyağı neyden yapılır?

Doğrudan süt kullanılarak elde edilebildiği gibi taze ya da fermente krema kullanılarak da elde edilebilir. Beyazdan sarımsı renge kadar renk tonları değişen tereyağının tadı tatlı ya da hafif ekşimsi olabilir. Tereyağının renginde oluşan değişikliklerin nedeni hayvanın beslenme düzenidir.

Kokusuz olabildiği gibi hafif mayhoş kokuya da sahip olabilen tereyağı hazırlanış şekline göre:

 • köy tereyağı,
 • süthane tereyağı ve
 • pastörize tereyağı olmak üzere çeşitlere ayrılır.

Bazı yörelerde süt yerine yoğurt kullanılarak da yapılabilir. Yoğurt kullanılarak yapılan tereyağı lezzet ve aroması bakımından süt ile yapılandan çok daha üstündür ancak randımanı düşük olduğundan dolayı tereyağı endüstrisinde pek tercih edilmez.

Tereyağlı Açma Kete

Tereyağı Faydaları Nelerdir?

 • Vücudun bağışıklık sistemini arttıran vitaminler içerir. Göz sağlığının korunmasında önemli rol oynar.
 • Mineraller açısından iyi bir kaynaktır.
 • İçeriğinde yer alan kısa ve orta zincirli yağ asitleri bağırsakta yaşayan patojen mikroorganizmalarla mücadele eder.
 • Kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.
 • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve vücudun hastalıklara karşı mücadelesini destekler. Bulaşıcı hastalıklara
 • karşı koruma sağlar ve hücreleri onarır.
 • Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
 • Eklemlerde oluşan artrit ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcıdır.
 • İçeriğinde yer alan A ve D vitaminin etkisi ile kemik yapısını güçlendirir ve diş çürümelerini önlemede etkin bir rolü vardır.
 • Antimantar özelliğe sahip olan tereyağı candida tedavisinde etkindir. Mide ve bağırsak sağlığının korunmasında önem taşır.
 • Gerçek tereyağı iyi kolesterolü yani HDL’yi yükseltici, LDL’yi yani kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Tokluk hissi yatan tereyağı önerilen miktarlarda tüketildiğinde obeziteyi engelleyici etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerin etkisi ile beyin gelişimini sağlar. Özellikle büyüme çağındaki çocukların beyin gelişimlerinin tamamlanabilmesi için tereyağı tüketmeleri önerilir.
 • Tereyağının bir diğer faydası ise tiroid sağlığını desteklemesidir.
Kahvaltılık Çeşnili Tereyağı

Tereyağı Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

1 porsiyon yani 30 gram tereyağı yaklaşık olarak 226 kaloridir. Tereyağında A, E,D ve K yani yağda eriyen vitaminler bulunur. Selenyum, bakır, çinko, krom ve manganez gibi antioksidan mineraller içerir. Özellikle buğday tohumu ile karıştırıldığında selenyum miktarı daha da yükselir. İyot açısından oldukça zengin olan tereyağı tiroid sağlığını destekleyici yapısı ile önem taşır.

A vitamini öncüsü olan karoten içerir. Tereyağı bileşenleri arasında yer alan glycospingolipidler mide ve bağırsak fonksiyonlarında önemlidir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden zengin olan tereyağının %80’i yağdır. %18’i su ve %2 ‘si ise süt katısıdır. Sofistike lezzeti ile sofraların vazgeçilmezi olan tereyağında 500 yağ asidi ve 400’e yakın uçucu bileşen bulunur. Bütün bu bileşenler tereyağına eşsiz lezzetini verir. Pastörizasyon sırasında tereyağında yer alan bazı lezzet verici bileşenler yok olduğu için seri üretimi yapılan tereyağlarının tadı köy tereyağlarından daha farklıdır.

Tereyağlı Mini Pizza

Tereyağı Nasıl Yapılır? Organik Tereyağı Nasıl Olur?

Tereyağının klasik yöntemle yapılışı olan yayık yöntemi için öncelikli olarak sütler mayalandırılarak olgunlaştırılır. Olgunlaştırılan sütler yayıkların içerisine koyulur ve içerisine bir miktar soğuk su eklenerek çalkalanır. Çalkalama işleminde yağlar birbirine tutunarak kümeleşir. Yayık üzerinde toplanan yağlar yoğunlaşır ve yayık tereyağı elde edilir. Yani tereyağı sütün kaymağının yoğunlaşarak kıvam almış halidir.

Organik tereyağı nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım. Organik tereyağı 2 şekilde yapılır.

 1. Birinci yöntemde tereyağı için ev yapımı yoğurt kullanılır. Yoğurdun üzerinde yer alan kaymaklar cam bir kavanoza alınır. Üzerine soğuk su eklenir ve cam kavanozun ağzı en az 4 parmak boşluk kalacak şekilde sıkıca kapatılır. Daha sonra cam kavanoz çalkalanmaya başlanır. 15 dakika sonra cam kavanozun üstünde yağlar toplanmaya başlar. Kavanoza birkaç adet buz kalıbı eklenerek bir süre daha çalkalamaya devam edilir. Karışım bir tülbentten geçirilerek tülbent üstünde yer alan tereyağı bir kaba alınır.
 2. Diğer yöntem ise süt kaymağı, krema ya da yoğurt kaymağının içine su ilave edilerek mikserle çırpmaktır. Çırpılan karışım tereyağı olarak yenmeye hazırdır. Hazırladığınız tereyağı ile yoğurt mayalama da yapılabilir, bu yoğurdu mutlaka denemelisiniz.

Peki 1 kg tereyağı kaç litre sütten çıkar? 14 litre süt kullanılarak 1 kilogram tereyağı elde edilir.

Ev Yapımı Tereyağı

Tereyağı Bozulur Mu?

Tereyağı tuzlu ve tuzsuz olmak üzere 2 şekilde yapılır. En doğal ve organik olan tereyağı çeşidi tuzsuz tereyağıdır. Yumuşak dokuya sahip olan tuzsuz tereyağı açık beyaz renklidir. Tuzlu tereyağı ise tuz eklenerek tereyağı elde edilmesidir. Tuzlu tereyağı daha dayanıklıdır.

Tereyağı saklanma koşullarına uyulduğunda uzun süre muhafaza edilebilir. Tereyağı üstü açık bir şekilde bırakıldığında küflenebilir ve bozulur. Tereyağının tadında, kokusunda acılık ve farklılık hissedildiğinde tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda tereyağının ilk alındığı zamanki rengi koyulaşmaya başlarsa bu da tereyağının bozulduğunun işaretidir. Tereyağını buzdolabında hava almayacak bir kap içerisinde ya da derin dondurucuda saklamanız uygundur.

Peki,tereyağı nasıl eritilir? Eğer tereyağınız dondurucuda ise buzdolabınızın alt raflarına alarak eritmeniz sağlıklıdır. Buzdolabından çıkarttığınız tereyağını oda sıcaklığında ve direkt ışığa maruz bırakmadan bekletmeniz erimesi için yeterli olur.

Tereyağı Fiyatları Nasıldır?

Sofraların önde gelen lezzetlerinden biri olan tereyağı fiyatları, tereyağının nasıl yapıldığına, organik olmasına, markasına ve çeşidine göre farklılık gösterir.

Organik olan tereyağları uzun süreli kullanılamaz. Ancak lezzeti ve aroması inanılmazdır. Seri üretim tereyağlarına göre organik tereyağlarının fiyatı biraz daha yüksektir. Yoğurttan yapılan ve organik olan tereyağı daha çok kahvaltılarda tercih edilirken pastörize tereyağları yemeklerde kullanılır. Süt ürünü olan tereyağı yapımı ve satışı için firmaların Türk Gıda Kodeksi tarafından tereyağı tebliği koşullarına uygun üretim yapmaları gerekmektedir. Ortalama 1 kg tereyağı fiyatı 25 lira ile 75 lira arasında değişmektedir.

Tereyağı Yapımı

Tereyağı Zararları Nelerdir?

Mutfaklarımızda kullanılan tüm yağlar yüksek kalorilidir. Geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan tereyağı ülkemizde en çok tüketilen yağlardan biridir. İçeriğinde yer alan doymuş yağlardan dolayı aşırı tüketimi kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Seri olarak üretilen tereyağları için kullanılan sütlere katılan hazır maddeler alerjen etki gösterebilir. Ayrıca sütü kullanılan ineklerin hazır yem ile beslenmesi tereyağının kalitesini ve besin değerini azaltabilir.

Aşırı tereyağı tüketimi insülin direncini arttırıcı etki gösterir. Diyabet hastalığı olanların önerilen miktarların üstünde tereyağı tüketmemeleri gerekir. Yüksek yağ oranına sahip olduğundan dolayı aşırı tüketilen tereyağı vücudun tüm sistemlerinde yağlanmaya sebep olabilir ve buna bağlı olarak kronik hastalıkların oluşumu gözlenir. Yüksek kalorili olması kilo almaya sebep olur.

Tereyağıyla Taçlandırabileceğiniz Enfes Kokulu Tarifler

1) Mis Kokulu Tereyağı ile Erişteniz Lezzet Buluşması Tereyağlı Erişte İçin:

Muhteşem aroması ile eriştenin lezzetine lezzet katan tereyağı ile hazırlanan tereyağlı erişte ana yemeklerin yanında sofralarınızı şenlendirir. Tereyağında kavrulan eriştelerin enfes kokusu sizi sizden alır. Tereyağlı Erişte

Tarif: Tereyağlı Erişte

2) Kahvaltınızı Yumurta ve Tereyağı ile Şenlendirin Tereyağlı Yumurta Kapama İçin:

Yüksek protein içeriği ile ön palan çıkan yumurtanın en lezzetli tariflerinden biri olan tereyağlı yumurta kapamayı mutlaka denemelisiniz. Lezzeti ve kokusunun yanı sıra görünümü ile de kahvaltılarınızı şenlendirin. Tereyağlı Yumurta Kapama

Tarif: Tereyağlı Yumurta Kapama

3) Kokusuyla Mutfağa Davet eden Lezzet: Tereyağlı Un Helvası

Türk mutfağında özel bir yere sahip olan un helvası tereyağıyla taçlandırıldığında bambaşka bir aromaya sahip olur. Unun kavrulması ile birlikte mutfağa yayılan mis gibi kokular buram buram lezzeti anımsatır. Zamansız tatlılardan biri olan tereyağlı un helvasını hemen deneyebilirsiniz. Tereyağlı Sütlü Un Helvası

Tarif: Tereyağlı Sütlü Un Helvası

Tereyağlı tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tereyağı Tarifi
Tereyağı1-2 kişilik, Pişirme yok, 1 saat Hazırlama78
Tereyağı Tarifi
Tereyağı2-4 kişilik, Pişirme yok, 1 saat Hazırlama18
Tereyağ Tarifi
Tereyağ2-4 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama20
Tereyağ Tarifi
Tereyağ6-8 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama91
Tereyağı Tarifi
Tereyağı2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama36
Tereyağ Ve Limon Soslu Somon Tarifi
Tereyağ Ve Limon Soslu Somon2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama34
Tereyağında Erişte Tarifi
Tereyağında Erişte1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama15
Otlu Tereyağı Tarifi
Otlu Tereyağı2-4 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama156
Yeşil Tereyağı Tarifi
Yeşil Tereyağı1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama401
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri