Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır, Kullanılır? Tereyağı ile Arasındaki Fark

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ

Hemen her yemek tarifi “Önce yağımızı tavaya alıyoruz” diye başlar. Yani yemek yapmaya başlamanın ilk adımıdır yağ. Ne kadar maharetli, ne kadar usta olunursa olunsun yemeğin lezzeti kullanılan yağ ile doğru orantılıdır. Kaliteli bir yağ kullanılırsa yemeğin lezzetine de yansıyacaktır. İşte bu yazımızda size yağların şahından bahsetmek isteriz.

Pek çok kişi mutfakta kullanılabilecek en doğal, en organik yağın zeytinyağı ile tereyağı olduğunu düşünür. Evet, elbette zeytinyağı ve tereyağının doğallığı ve kalitesi tartışılmaz; ancak bugün pek az bilinen ama çok uzun bir geçmişi olan sade yağ, yağın en saf, en doğal halidir. Margarinin ülke sınırları içine girmesi ve kullanımının artması ile birlikte unutulmaya yüz tutsa da bugün bilinçli, sağlıklı ve organik beslenme konularının önem kazanması ile tekrar o eski günlerine kavuştuğu söylenebilir.

sade yağ nedir
Kaynak: Larry Jacobsen

Sade Yağ Nedir?

En anlaşılır tanımı ile söylenecek olursa sade yağ tereyağının özüdür. Tereyağının üretim aşaması kabaca şöyledir:

 • Süt mayalanarak yoğurt elde edilir.
 • Yoğurda su eklenir ve ayran yapılır.
 • Ayran ise tahtadan yapılan ve hayvan derisi ile kaplanan adına da yayık denen aletle uzun süre çalkanır ve sonunda tereyağı elde edilir.
 • Elde edilen tereyağı kısık ateşte içindeki süt ve su unsurlarından arındırıldığında geriye sadece %99 oranında yağ içeriği kalmış olur.

Görüldüğü gibi sade yağ elde edebilmek için sütle yapılabilecek tüm ürünleri yapmak gerekir. Bu da oldukça sabır isteyen bir süreçtir. Sade yağın kalan %1’lik kısmını ise tuz oluşturur. Cam kavanoz içerisinde buzdolabında bir yıl gibi uzun bir süre saklanabilir, tamamen doğal ve katkısız olmasından dolayı hem çok sağlıklıdır hem de çok lezzetlidir. Yemekler için bir – iki tatlı kaşığı dahi yeterli gelir. Oda sıcaklığında katılaşır; ancak vücut sıcaklığında erimeye başlar. Bu da onun vücut tarafından emiliminin ne kadar kolay olduğunu gösterir.

Sade Yağ ile Tereyağı Arasındaki Fark

 • Gerçek yağ oranı ne kadar yüksekse yağın yemeklere kattığı lezzet de o derece artar. Bu nedenle margarine göre tereyağı ile yapılan yemekler çok daha lezzetlidir.
 • Çünkü margarinlerdeki yağ oranı %60’tır. Tereyağındaki yağ oranı ise yüzde 80’in üzerindedir.
 • Yani sade yağ ile tereyağı arasındaki fark yağ oranından kaynaklanır. Bu nedenle tereyağı ile yapılan yemeklere göre de sade yağ ile yapılan yemekler çok daha lezzetli olur.
 • Çünkü sade yağdaki yağ oranı %99’dur.
 • Evet, ismiyle müsemma sade yani saf yağ. Bu yüzden de onun için en lezzetli yemeklerin şahı denilebilir.

Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Yapımı aslında oldukça basittir. Ne yoğurt gibi uzun süre mayalanması beklenir, ne de tereyağı gibi uzun süre yayıkta çalkalanması gerekir. Sade yağ yapımı için öncelikle yarım ya da 1 kiloluk bir tereyağına ihtiyaç vardır.

Hazır mı? O zaman sade yağ nasıl yapılır diyenler için başlayalım:

 • Alınan bir kilo tereyağı kısık ateşte derince bir kapta eritilir.
 • Tereyağı eriyip kaynadıkça tortular dibe çökmeye başlar.
 • Üst kısmı ise köpük köpük olacaktır.
 • Oluşan köpükler süzgeç ya da kaşık yardımıyla belirli aralıklarla alınır.
 • Köpüklenme bitene kadar devam edilir.
 • 1 saat kadar bir süre sonra su tamamen buharlaşır ve tortular dibe çöker.
 • Ocağın altı kapatılır ve bir süre dinlenmeye bırakılır.
 • Kısa bir süre sonra sarı bir renk alır.
 • İşte o sarı renk sade yağın ta kendisidir.
 • Bir süre daha dinlendirdikten sonra temiz bir tülbentten geçirilerek kavanoza doldurulur.
 • Dolaba konularak donması beklenir.
 • Sade yağ tamamen katılaştıktan sonra yemekleriniz için kullanıma hazır hale gelecektir.

Sade Yağ Faydaları Nelerdir?

 • 250 yanma derecesine sahip olduğu için pişirme esnasında serbest radikaller oluşturmaz. Bu da özellikle margarin gibi trans yağlara göre çok daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Kolay kolay bozulmadığı için oda sıcaklığında çok uzun süre muhafaza edilebilir. Oda sıcaklığında margarin gibi erimez, katı halde kalabilir.
 • Tereyağından yapılmasına rağmen içeriğinde süte ait olan tüm bileşenler buharlaştığı için süt ürünlerine alerjisi olanlar da rahatlıkla tüketebilir.
 • Bütirik asit yönünden oldukça zengin bir yağ türüdür. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler lifleri bütirik asite çevirerek onu hem bir enerji kaynağı hem de bağırsak duvarının güvenlik görevlisi olarak kullanırlar. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının çoğunun bütirik asit eksikliğinden kaynaklandığı düşünülürse sade yağın önemi daha iyi anlaşılır.
 • Mide asidi salgısını dengeleyerek sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • K2 vitamini bakımından zengin olması kemikleri güçlendirir.
 • Yemekleri tereyağından daha fazla lezzetlendirir.
sade yağ
Kaynak: Barry Dale Gilfry

Sade Yağ Nerelerde Kullanılır?

Lezzeti ve kokusuyla kendisine hayran bırakan sade yağ elbette ki mutfakların baş tacıdır:

 • Özellikle hep tarifi merak edilen, “Bu nasıl böyle çıtır çıtır oluyor?” diye hayret edilen meşhur Gaziantep baklavalarının yapımında sade yağ kullanılır. Antep baklavası, o eşsiz lezzetini ve çıtır çıtır olmasını sade yağa borçludur.
 • Sade yağ baklava dışında diğer şerbetli tatlıların yapımında da kullanılır. Sade yağ ile yapılan tatlılar diğer yağlardan yapılan tatlılara göre daha lezzetli olur.
 • Bunun dışında sade yağ her türlü yemeğin yapımında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hem de diğer yağlardaki gibi kaşık kaşık koymanıza da gerek yok. Sade yağın bir iki tatlı kaşığı kadar kullanılması bile yemeklerin lezzetini fark edilir derecede arttıracaktır.

sade yağ nasıl yapılır

Sade Yağ Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

 • Eskiden Anadolu’da oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve meşhur olan sade yağ, günümüzün unutulmuş lezzetlerinden ve şifa kaynaklarındandır.
 • Yaygın kullanıldığı ve herkes tarafından bilindiği dönemlerde neredeyse her köy evinde üretilen bu sağlık deposu yağın üretimi artık çok fazla yapılmamaktadır. Bu nedenle market raflarında ya da semt pazarlarında sade yağ bulmak neredeyse imkansız gibi bir şeydir.
 • O halde sade yağ nereden alınır, sade yağ nerede bulunur? gibi sorular akıllara gelebilir. Çok fazla olmasa da özellikle Şanlıurfa yöresine sade yağ üretimi yapan yerel üreticiler mevcuttur.
 • İnternet üzerinden kısa bir araştırmayla bu yerel üreticilere ulaşılabilir ve sade yağ siparişi verilebilir.
 • İnternetten sipariş vermek istemezseniz, yapımı zaten çok basit olan sade yağı kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey birkaç kilogram tereyağı.
 • Sade yağ fiyatları hem yapım sürecinden hem de içeriğinin tamamen yağdan oluşmasından dolayı sade yağlar diğer yağ türlerine göre biraz pahalı olmaktadır.
 • Kilogram fiyatı 55 ile 65 TL arasında satılan sade yağı 500, 350 ya da 250 gramlık gibi farklı gramajlarda da satın alabilirsiniz.
 • Gramajlık ambalajlarda satıldığı gibi 5 ya da 18 kg’lık tenekelerde de satılmaktadır. Bu tenekeleri daha çok baklava üreticileri tercih etmektedir.
 • Urfa yöresinde yetişen keçi, koyun ve inek sütlerinden yapılan sade yağ besin değerleri, vitaminler ve lezzet bakımından daha kaliteli olduğu için Urfa sade yağı fiyatı bir tık daha pahalı olabilir.
sade yağ

Evde Sade Yağ Yapımı – Denenmiş 3 Farklı Tarif

1) Sade Yağ (El Yağ – Ghee) Fotoğraflı Detaylı Anlatım

Yağa en saf, en doğal ve en sade halini kazandırmak için yapılması gereken ve ihtiyacınız olan şey aslında çok basit. İsteğinize göre birkaç kilogram tereyağı ve kısık bir ateş. Kısık ateşte tereyağını tüm süt bileşenlerinden ayırana kadar eriterek elde edilen tarif için sizi buraya alalım. Sade Yağ

Tarif: Sade Yağ

2) Çok Pratik Sade Yağ Yapımı

Püf noktalarıyla ihtiyacınız olan tüm detayların eklendiği bu tarifle başarısız olmanız imkansız! Katkı maddesi içermeyen tereyağı özü sade yağı birçok tarife de uyarlayabilirsiniz! Denemek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeyin deriz :) Sade Yağ

Tarif: Sade Yağ

3) En Çıtır Tariflerinize Özel Sade Yağ Yapımı

Kıyır kıyır pastane poğaçalarından çıtır çıtır, nar gibi kızarmış o damakta iz bırakan baklavara değin tatlıdan tuzluya birçok tarifte kullanabileceğiniz çok uzun ömürlü sade yağ tarifi tek tıkla mutfağınızda, kaçırmayın! Sade Yağ Yapımı

Tarif: Sade Yağ Yapımı

Tereyağı Nasıl Yapılır? Besin Değerleri, Faydaları ve Zararları

Doymuş Yağ Nedir? Doymuş Yağ Asitleri Zararlı Mı?

Doymuş ve Doymamış Yağ Farkı Nedir? Doymamış Yağ İçeren Besinler

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ghee Sade Yağ Yapımı (Neden Sade Yağ Yapmalıyız?) Tarifi
Ghee Sade Yağ Yapımı (Neden Sade Yağ Yapmalıyız?)12-14 kişilik, 2 saat Pişirme, 5dk Hazırlama12
Sade Yağ Tarifi
Sade Yağ4-6 kişilik, 40dk Pişirme, 45dk Hazırlama2
Sade Yağ Tarifi
Sade Yağ12-14 kişilik, 50dk Pişirme, 5dk Hazırlama8
Sade Yağ Yapımı Tarifi
Sade Yağ Yapımı12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama46
Sade Yağ (Ghee) Tarifi
Sade Yağ (Ghee)12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama9
Sade Yağ (Ghee) Tarifi
Sade Yağ (Ghee)12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama7
Sade Yağ Yapımı (Ghee) Tarifi
Sade Yağ Yapımı (Ghee)12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama13
Tereyağ İle Yoğurt Mayalama Tarifi
Tereyağ İle Yoğurt Mayalama12-14 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama54
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif Tarifi
Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif

Alışverişe çıkılamayan günlerin, mutfaktakileri değerlendirebileceğiniz en leziz tarifleri bu listede bir araya geldi: az malzemeli…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi
Gözleme Kaç Kalori?

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori? Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Tarifler Geri
Videolar Geri