Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

Bir Fincanının 40 Yıl Hatırı Var

Türk Kahvesi Faydaları ve 10 Farklı Çeşidi

Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen tozun, su ve isteğe göre şekerle pişirilmesi ile elde edilir. Türk kahvesi neyden yapılır sorusunun cevabı da elbette kahve çekirdeği olur. Bilinen granül kahvelerin aksine demlenerek değil, pişirilerek hazırlanan içecek, sıcak olarak küçük fincanlarda servis edilir.

Doğru saklama koşulları sağlandığında Türk kahvesi bozulur mu diye endişelenmeye gerek kalmaz. Kavanozda veya metal kutuda kapağı kapalı olarak saklanan kahve bayatlamadan uzun süre tüketilebilir. Günün her saatinde içilebilen Türk kahvesi hikayesi ile de tarihi bir değer olduğunu ispatlar. Geçmişi Habeşistan’a dayanan kahve, 16. yüzyılda Osmanlı sarayına girer ve o tarihten bu yana Türk kültürünün vazgeçilmezi olmayı sürdürür. Günün her saatinde tüketilebilen Türk kahvesi besin değeri ile diyetlerde ara öğün olarak da yer alabilir. Farklı içerikleri, pişirme şekilleri ve tatları ile yörelere göre çeşitlenen kahveler Türk mutfağının gözdeleri arasında yer alır.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Harvard Tıp Okulu’nun araştırmalarına göre Türk kahvesi, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesi rahatsızlıklarını yüzde 45 oranında azaltır.
  • Tansiyonu düşürme etkisi olduğu belirtilen kahve, tür 2 şeker hastalığının oluşma riskini de azaltır.
  • Erkeklerde Parkinson riskinde azalma sağlayan kahvenin kakule ile pişirilmesi halinde sindirime yardımcı olduğu bilinir. “The Encyclopedia of Healing Foods” kitabında yazan bilgilere göre, kakule bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesine destek olur.
  • Kahvenin içinde yer alan kafein ise uyarıcı etkisi ile uyanık kalmanızı ve enerji dolu hissetmenizi sağlar.
  • Yalnız içecek olarak değil, tatlıların içinde aroma halinde de kullanılabilen Türk kahvesi, kek ve tatlı kurabiyelere lezzet katar.
  • Cilde sürülerek bakım için de tercih edilen Türk kahvesini maske olarak kullanabilirsiniz. Seul Ulusal Üniversitesi’nin verilerine göre kahve ciltteki kızarıklık sorunlarının giderilmesinde etki gösterir.

Türk Kahvesinin Çeşitleri Nelerdir?

Pişmeye başladığı andan itibaren kokusuyla, tadım aşamasında ise yoğun lezzetiyle damak tadınızda izler bırakan Türk kahvesi, mutfak tarihinde köklü bir geçmişe dayanmakla birlikte elbette birçok çeşide ve müdavime sahip.

Güne başlarken kısa ama etkili bir ayılma anı, gün içerisinde de keyif amaçlı molaların baş rolündeki kahvenin çeşitlerini sizler için derledik

1) Yumuşak İçim Arayanlara Özel: Sütlü Türk Kahvesi

Kahvenin kendine özgü yoğun aromasını yumuşatmak isteyenler için kahveyi pişirirken su yerine süt koymanız yeterli olacaktır. Üstelik lezzetinden bir şey kaybetmiyor. Sütlü Kahve

Tarif: Sütlü Kahve

2) Pekmez Kıvamında Türk Kahvesi: Menengiç Kahvesi 

Çekirdeği, yabani antep fıstığı ağacı olarak bilinen Menengiç bitkisinin meyvelerinden elde edilir. Pekmezi andıran kıvamıyla farklı bir lezzet sunan Menengiç kahvesi geleneksel Türk kahvesinin dışına çıkmak isteyenler için başlangıç niteliğinde olabilir. Sütle servis edildiğinde de yeni bir içerik kazanıyor. Menengiç Kahvesi

Tarif: Menengiç Kahvesi

3) Köpüğü Bol Lezzeti Bol: Dibek Kahvesi  

Geleneksel Türk kahvesinin öğütülme yönteminden ayrılarak dibek adı verilen havanda dövülerek elde edilir. Kıvamı yoğun olduğundan kendine has takipçileri olan bu kahveyi günümüzde birçok yerden temin etmek mümkün. Dibek Kahvesi

Tarif: Dibek Kahvesi

4) Cesur Damakların Kahvesi Arap Esintili Acı Kahve: Mırra 

Kahveyi tam manasıyla damak tadında hissetmek ve kahveyi yaşamak isteyenler için en doğru adres Mırra. Arapça ‘acı’ anlamına gelen bu kahve birkaç uzun demlenme sürecinden geçer. Küçük ve kulpsuz fincanlarda servis edilir.

5) Tek Yudumda Birden Fazla Şifa: Mirvari Kahvesi 

İçeriğinde Türk kahvesinin yanı sıra, damla sakızı, has salep, keçiboynuzu tozu, krema, mahlep, safran gibi çok faydalı maddeler bulunur. Bu yönüyle geleneksel kahveden ayrılan Mirvari kahvesi, farklı tatlar arayanlar için denemeye değer.  Mirvari Kahvesi

Tarif: Mirvari Kahvesi

6) Rutinin Dışında: Aromalı Kahveler

Herkesçe bilinen Türk kahvesinin yanı sıra çeşitli aromalar ilave edilerek yapılan kahvelerdir. Öyle ki bu çeşitler gün geçtikçe artıyor. En çok tercih edileni damla sakızlı olmakla beraber, çilekli, muzlu, vanilyalı, kakuleli, çörek otlu, fındıklı ve çikolatalı seçenekleri de mevcut. Nutellalı Türk Kahvesi

Tarif: Nutellalı Türk Kahvesi

7) Deniz Kum Kahve: Kumda Kahve 

Türk kahvesinin bakır cezve içerisinde yüksek ısılı kumun arasına konularak pişirilmesi yöntemidir. Bu kahve aroması ile değil pişirilme yöntemiyle diğerlerinden ayrılır. Günümüzde fazla yaygın olmamakla birlikte farklı sunumuyla otantik bir kahve zevki yaşatır.

8) Zahmete Gerek Yok ama Lezzetine Diyecek Yok: Fincanda Türk Kahvesi

Kahve malzemelerinin fincanda toparlanıp pişirilmesi yönteminden gelir. İzmir Kızlarağası Hanı’nda fincanda kahve içtiğiniz zaman yoğun lezzetini tattığınızda pişman olmayacaksınız.Fincanda Pişen Türk Kahvesi

Tarif: Fincanda Pişen Türk Kahvesi

9) Çay Bardağında Kahve Alır Mıydınız? Süvari Kahvesi

Süvari kahvesi daha çok kıyı kesimlerimizde tercih edilen bir kahve çeşididir. Ege bölgesinde Süvari, Akdeniz bölgesinde ise Tarz-ı Hususi (tarsusi) şekilleriyle bilinir. Kendine has içim şekli ile tarz-ı hususi ismini alan kahve, klasik Türk kahvesinden farklı olarak ‘çay bardağında’ servis edilir. Süvari kahvesinin sade içileni kahve adabına daha uygundur. Ayrıca servis edenler üzülmesin bu kahve geleneksel Türk kahvesine oranla daha az köpüklüdür. Kahve keyfini çay bardağıyla taçlandırmak isteyenler için idealdir.

Süvari Kahvesi

10) Osmanlı’dan Yadigar Süslü Kahve: Cilveli Kahve

Geleneksel Türk kahvesinden farkı, bol köpüklü kahvenin üzerine çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem ile iki çeşit baharat karışımından oluşan tozun serpilmesidir. Küçük bir kaşıkla servis edilen cilveli kahvenin içme adabı, önce köpükle bütünleşen badem tozunu yemek ve sonrasında kahveyi içmektir. Cilveli kahvenin tarihçesi Osmanlı sarayına dayanır. Şehzadelere özel bir lezzet olan ve ünü saray dışına çıkarak evlenecek kızların söz törenlerinde de özenerek pişirdiği bu kahvenin patenti şu an zamanında taht sancağı olan Manisa ilimizdedir. Cilvesini de gelin olacak kızların işveli edasından aldığını düşünüyoruz :)

Cilveli Kahve

Türk Kahvesinin Besin Değeri Nedir?

Bir fincan Türk kahvesi kalorisi ortalama olarak 46 kalori içerir. 0.02 gram yağ ölçülürken, karbonhidrat değeri 11,57 gram, protein ise 0,13 gram ile bu geleneksel tadı besleyici kılar.

Küçük bir fincan için ortalama olan değerler büyük porsiyonlara ve şeker miktarına göre değişim gösterebilir.Kolesterol bulundurmayan kahve, potasyum açısından ortalama 54 mg değere eş görülür.

Türk Kahvesinin Zararları Var Mıdır?

Türk kahvesinin zararları araştırıldığında bilinen önemli bir zararı bulunmaz ancak yan etkilerinden söz edilebilir.

  • Yüksek tansiyonlu kişilerin günde birden çok içmekten kaçınması önerilir. Sindirim sistemindeki suyu çeken kahve çok sık içildiğinde kabızlığa neden olabilir.
  • Kafein intoleransı olan kişilerde yoğun tüketim el titremesine neden olabilir.
  • Taşikardi şikayeti bulunan kimselerin de yoğun çay ve kahve tüketiminden kaçınması önem arz eder.

Yararları ile bilinen Türk kahvesinin bilinen ciddi bir zararı bulunmazken kontrollü tüketimi tavsiye edilir.

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Türk Kahvesi Diyeti, 7 Günlük Diyet Listesi

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Patates Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Doğal Tarif
Patates Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Doğal Tarif

Patates Maskesi ile Cildinizi Yenileme Zamanı! Cildinize iyi bakmak için birçok bitkisel özlü kremler kullanmış…

Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm Tarifi
Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm

Doğal Yöntemlerle Mide Fıtığı Nasıl Geçer? Hareketli geçen iş ve yaşam şartlarından dolayı zaman zaman…

Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet Tarifi
Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet

Kore Mutfağı: Alışılmamış Tatlara Hazır Olun! Kore, en eski medeniyetlerden biridir. Zamanında siyasi farklılıklardan dolayı…

Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır?
Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır?

Fransız Mutfağından Kahverengi Sos: Demi Glace Bugün sizi Fransız mutfağına götürüyoruz ve “demi glace sos…

Karanfilli Suyun 6 Faydası: Doğal İlaç! Tarifi
Karanfilli Suyun 6 Faydası: Doğal İlaç!

Karanfilli Su İçmek Neye İyi Gelir? Her canlı için hayati önem taşıyan su ile, bu…

Pamukçuk Nasıl Geçer? İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Pamukçuk Nasıl Geçer? İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Doğal Tedavi: Pamukçuk Nasıl Temizlenir? Genellikle ağız içinde görülen pamukçuk, belirtileri ve acısıyla kişinin zor…

Arap Yemekleri: Farklı ve Leziz 28 Tarif Tarifi
Arap Yemekleri: Farklı ve Leziz 28 Tarif

Kendi mutfağımızdan ortak tatlar bulacağımız bugünkü enfes tarifler de konu: Arap yemekleri! Baharat, nohut, tahin…

Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm Tarifi
Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm

Doğal Yöntemlerle Mide Fıtığı Nasıl Geçer? Hareketli geçen iş ve yaşam şartlarından dolayı zaman zaman…

Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet Tarifi
Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet

Kore Mutfağı: Alışılmamış Tatlara Hazır Olun! Kore, en eski medeniyetlerden biridir. Zamanında siyasi farklılıklardan dolayı…

Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır?
Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır?

Fransız Mutfağından Kahverengi Sos: Demi Glace Bugün sizi Fransız mutfağına götürüyoruz ve “demi glace sos…

Karanfilli Suyun 6 Faydası: Doğal İlaç! Tarifi
Karanfilli Suyun 6 Faydası: Doğal İlaç!

Karanfilli Su İçmek Neye İyi Gelir? Her canlı için hayati önem taşıyan su ile, bu…

Pamukçuk Nasıl Geçer? İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Pamukçuk Nasıl Geçer? İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Doğal Tedavi: Pamukçuk Nasıl Temizlenir? Genellikle ağız içinde görülen pamukçuk, belirtileri ve acısıyla kişinin zor…

Beyaz Kil Maskesi Faydaları, Nasıl Yapılır? 5 Tarif
Beyaz Kil Maskesi Faydaları, Nasıl Yapılır? 5 Tarif

Beyaz Kil Maskesi: Cildi Arındıran Doğal Çözüm Her kadın için önemli olan cilt bakımını gerek…

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı: 9 Maske Tarifi
Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı: 9 Maske

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakımı konusunda harikalar…

Anksiyeteye İyi Gelen 8 Bitkisel Tedavi Tarifi
Anksiyeteye İyi Gelen 8 Bitkisel Tedavi

Anksiyete Bozukluğu İlaçsız Nasıl Geçer? Son zamanlarda olur olmadık durumlardan rahatsızlık duymaya başladınız mı? Evham…

En Kapsamlı Glutensiz Yiyecekler Listesi Tarifi
En Kapsamlı Glutensiz Yiyecekler Listesi

Gluten İçermeyen Besinler Nelerdir? Alerji vücuda giren bir besinin veya maddenin vücut tarafından kabul edilmemesidir.…

Ton Balığı Yemenin En Lezzetli 11 Yolu Tarifi
Ton Balığı Yemenin En Lezzetli 11 Yolu

Besin Deposu Ton Balığı Nasıl Tüketilir? Mutfakta vakit geçirmeyi seviyor, hem kendiniz hem de sevdikleriniz…

Dudak Şişmesini Geçiren 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Dudak Şişmesini Geçiren 10 Bitkisel Çözüm

Evde Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir? Zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı dudakların şiştiği fark edilir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri