Menengiç Kahvesi Faydaları, Neye İyi Gelir? İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Menengiç, Çitlembik, Çedene

Antep Fıstığı Ağacının Odunsu Aromatik Kahvesi

Kahve, hemen hemen tüm ülkelerin en çok tükettiği sıcak içeceklerin başında yer alır. Türk kahvesine olan benzerliği ile dikkat çeken menengiç kahvesi özellikle kafeinle sorunu olanlar için alternatif bir içecektir.

Sakız ağacıgiller ailesinden çalı formunda bir fıstık ağacı olan Pistacia terebinthusun meyvesinin kavrulmasıyla elde edilen menengiç kahvesi elde edilir. Bir fıstık türü olan menengiç, ülkemizde Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgesinin yüksek kesimleri ile İç Anadolu bölgesinde yetişir.

Kendiliğinden yetişen ve yaprak döken yabani çalı görünümündeki bitki Antep fıstığının özel bir çeşididir. Menengiç ağacının meyvelerinden kahvenin yanı sıra börek, çerez ve şekerleme ve meyvenin yağından ise özel bir sabun türü olan bıttım sabunu da yapılır.

Menengiç Kahvesi Nedir?

 • Halk arasında bıttım, çıtlık, çedene ve çitlembik gibi isimlerle de bilinen menengiç ağacının meyvelerinin kavrulmasıyla elde edilen menengiç kahvesi, kendine özgü bir aromaya ve lezzete sahiptir.
 • Menengiç ağacının meyveleri 200 derecede yaklaşık 20 dakika kavrulduktan sonra kahve aromasına benzeyen bir aromaya ve kokuya sahip olur.
 • Menengiç ağacının fıstık şeklindeki meyvesi kavrulduğunda hafif karamel kokusuyla birlikte, hafif narenciye ve çam lezzeti bir araya gelir.
 • Baharatlı ve odunsu aromalı belirgin bir lezzete sahip olan menengiç kahvesi son dönemlerde sağlığa faydaları nedeniyle oldukça popüler bir içecektir.
 • Peki, menengiç kahvesi nerenin? Menengiç kahvesinin hangi yöreye ait olduğu tam olarak bilinmemesine rağmen Elazığ ilinde ilk defa yapıldığı söylenir. Bazı kaynaklara göre ise menengiç kahvesinin Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman illerine ait olduğu da bildirilir.
Tarif: Menengiç Kahvesi Yapımı

Menengiç Kahvesi Faydaları Nelerdir?

 • Solunum yollarına oldukça faydalı bir içecek olan menengiç kahvesi, nefes darlığı ve ses tellerinde oluşan sorunlara karşı da faydalıdır.
 • Balgam söktürücü etkiye sahip olan menengiç kahvesi, göğsü yumuşatır ve öksürüğe karşı da oldukça etkilidir.
 • Doymamış yağ asidi içeriği yüksek olan menengiç kahvesi düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığını korur. Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan kahve, kalp krizi ve felç gibi ani gelişen rahatsızlık risklerine karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.
 • E, C, A ve B6 vitaminleri açısından zengin bir içecek olan menengiç kahvesi, hücre yapısının korunmasına yardımcı olur ve hücre yenilenmesini sağlar. Cildin elastikiyetinin korunmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini azaltır ve kırışıklıkları önler.
 • Mide iç zarını koruyucu etkiye sahiptir ve mide ağrılarının tedavisinde önemli rol oynar.
 • Düzenli olarak tüketilen menengiç kahvesi, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler ve kum dökmeye yardımcı olur.
 • Afrodizyak etkisi de menengiç kahvesinin faydaları arasında yer alır.

menengiç kahvesi nasıl yapılır

Menengiç Kahvesi Kalori ve Besin Değeri

 • Menengiç kahvesi kalori ve besin değerleri açısından diğer kahvelere oranla çok daha besleyici ve sağlıklıdır:
 • 100 gram menengiç kahvesi yaklaşık 594 kalori ve yaklaşık 21 gram protein içerir.
 • Neredeyse 52 gramı yağdır ve 2 gram da lif bulunur.
 • Menengiç kahvesi içindekiler sayesinde güçlü bir yağ ve protein deposu olarak kabul edilir.
 • Doymamış yağ asit içeriği açısından iyi bir kaynak olan menengiç kahvesi, A, B1, B6, C, E vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır.
 • Ayrıca selenyum, magnezyum, mangan, çinko, demir, bakır, fosfor, kalsiyum, potasyum ve sodyum içeriği de yüksektir.

Peki, menengiç kahvesi bozulur mu?

Menengiç kahvesini cam bir kapta, güneş ışığından uzak bir alanda ve nemli olmayan bir ortamda ağzının sıkıca kapatılarak saklanması gerekir. Saklama koşullarına uyulmadığında menengiç kahvesi özelliğini kaybeder.

menengiç

Menengiç Kahvesi Zayıflatır Mı?

 • Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olan menengiç kahvesi, bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Özellikle diyet sırasında oluşan kabızlığın önlenmesini sağlayan içecek, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 • Vücutta biriken fazla suyun atımını da sağlayan menengiç kahvesi, ödem atımını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan fosfor metabolizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Yüksek oranda E vitamini içeren kahve, tok tutucu özelliğe sahiptir.
 • Mideden geç sindirilerek kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun süre tokluk hissi sağlar.
 • Yüksek protein içeriğinden dolayı kasları besler ve yağ yakmayı kolaylaştırır.
 • Ancak yağ içeriği yüksek olduğu için günde iki fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.
Tarif: Menengiç Kahvesi (Gaziantep)

Menengiç Kahvesinin Zararları ve Yan Etkileri

 • Menengiç kahvesinde kurşun, kadmiyum ve alüminyum gibi zararlı metaller bulunur. Aşırı menengiç kahvesi tüketimi ağır metal zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle menengiç kahvesinin süzülerek içilmesi önerilir.
 • Günde 2-3 fincandan fazla tüketilen kahve, uzun süreler tüketildiğinde baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk, halsizlik, anksiyete, kabızlık, bağırsak problemleri, bilinç bulanıklığı ve uyku problemleri gibi yan etkilere sebep olabilir.
 • Peki, hamilelikte menengiç kahvesi zararlı mı? Kafein içermediğinden dolayı hamilelikte menengiç kahvesi belirli dozlarda içilebilir. Ancak içerdiği ağır metallerden dolayı sık sık tüketilmemesi önerilir.

menengiç kahvesi faydaları

Menengiç Kahvesi Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Menengiç kahvesi aktarlarda ve yöresel ürün satan marketlerde satışa sunulur. Aynı zamanda organik ürün satan firmaların internet sitelerinde ve büyük marketlerin online alışveriş sitelerinde de satılır. Cam kavanozlarda ya da özel ambalajlarda satışa sunulan menengiç kahvesinin kilogramı 50 lira ile 120 lira arasında değişir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

En Lezzetlisinden 5 Farklı Tarif

1) Bu Kahveden Sağlık Akıyor: Menengiç Kahvesi

Peki, menengiç kahvesi nasıl yapılıyor? Süt, şeker ve menengiç kahvesi kullanılarak hazırlanan sıcak içecek vücuda sağladığı faydaları nedeniyle tercih edilir. Astım, solunum yolları rahatsızlıkları ve ses tellerinde oluşan hasarların tedavisinde önerilen menengiç kahvesini sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Menengiç Kahvesi

Tarif: Menengiç Kahvesi

2) Kahve Öksürüğü Keser mi Demeyin: Menengiç Kahvesi Tarifini Deneyin

Süt, şeker ve menengiç kahvesi kullanılarak hazırlanan sıra dışı menengiç tarifi, özellikle soğuk algınlığı ya da alerjik nedenlerle oluşan öksürüğün kesilmesi için kullanılır. Kendine has bir aromaya sahip olan içecek soğuk kış günlerinin aranılan lezzetlerinden biridir. Çocuklarınız için de yapabileceğiniz menengiç kahvesi ile tüm ailenizin sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Menengiç Kahvesi

Tarif: Menengiç Kahvesi

3) Sıra Dışı Bir Aroma: Menengiç (Çedene Kahvesi)

Menengiç kahvesi, süt ve şeker kullanılarak hazırlanan içecek kendine has aroması ile misafirlerine sıra dışı ikram yapmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Lezzetinin yanı sıra içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa da faydaları olan menengiç kahvesi sıcak olarak tüketilmelidir. Menengiç (Çedene Kahvesi)

Tarif: Menengiç (Çedene Kahvesi)

4) Köpüklü Kahvenin En Sağlıklı Hali: Menengiç (Çitlembik, Bıttım) Kahvesi

Menengiç kahvesi, süt, ve şeker kullanılarak hazırlanan içecek, cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle tercih edilen bir içecektir. Yapılışı oldukça kolay ve pratik olan menengiç kahvesini günün her saati içebilirsiniz. Menengiç (Çitlembik, Bıttım) Kahvesi

Tarif: Menengiç (Çitlembik, Bıttım) Kahvesi

5) Afrodizyak Etkili Kahve mi Dediniz: Değişik Lezzetiyle Menengiç Kahvesi

Şeker, süt ve menengiç kahvesi kullanılarak hazırlanan içeceğin yapımı temek olarak Türk kahvesine benzese de farklı aroması ve lezzetiyle dikkat çeker. Alışılmış kahve aromasının dışında bambaşka bir lezzet içeren kahvenin afrodizyak etkisi de oldukça dikkat çekicidir. Değişik Lezzetiyle Menengiç Kahvesi

Tarif: Değişik Lezzetiyle Menengiç Kahvesi

Bonus: Çay Saatlerinizin Yeni Tutkusu Menengiç Kahveli Kek

Menengiç kahvesi, süt, şeker, yumurta, vanilya, kabartma tozu, un, ceviz ve sıvı yağ kullanılarak hazırlanan menengiç kahveli kek, sıra dışı lezzetiyle çay saatiniz için farklı bir alternatiftir. Lezzetinin yanı sıra sağlığa faydaları ile de çocuklarınızın beslenme çantalarına iyi bir seçenektir. Menengiç Kahveli Kek

Tarif: Menengiç Kahveli Kek

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Türk Kahvesi Diyeti, 7 Günlük Diyet Listesi

Türk Kahvesinin Zararları, Aşırı Tüketimin Hiç Duymadığınız 9 Riski

Püf Noktalarıyla Türk Kahvesi Yapımı ve Sunumu

Dibek Kahvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı? Faydası Nedir?

Kahvenin Faydaları: Hangi Kahve Neye İyi Gelir?

Kahve Çeşitleri Nelerdir? Türk ve Dünya Kahveleri Resimli Anlatım

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama11
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama26
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama12
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama3
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama0
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama1
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama2
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi12-14 kişilik, 2 saat Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama93
Menengiç Kahvesi Tarifi
Menengiç Kahvesi1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama2
Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Tarifi
Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir?

Mart Ayında Ne Yenir? Kış, usul usul evlerden uzaklaşırken ardında yepyeni meyve ve sebzeler bırakıyor.…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi
Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı? Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan…

2021 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının şubat ayında en çok deftere eklenen tarifler listesi tam ağzınıza layık!…

Ne Yiyelim?: Ev Yapımı 20 Nefis Tarif Tarifi
Ne Yiyelim?: Ev Yapımı 20 Nefis Tarif

Kahvaltı, öğle, akşam yemeği fark etmeksiniz, bitip tükenmeyen bir ihtiyaca değiniyoruz: Ne yiyelim? İşyerinde olup…

Favoriniz Olacak Değişik Tiramisu Çeşitleri Tarifi
Favoriniz Olacak Değişik Tiramisu Çeşitleri

Tam olarak hangi bölgenin restoranında, hangi aşçının tarifi olduğu tartışılsa da, İtalyan olduğuna emin olduğumuz…

Mart Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Mart Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

İlkbaharın parlayan güneşini ve kışın buz gibi soğuğunu aynı anda hissettiren Mart ayı geldi. Gelirken…

Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri

Tira mi su! Sizi Kendinize Getirecek Kahveli Pasta! Peki Tiramisu Kaç Kalori? Buram buram kahve…

Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mini Sandviç Pasta Ekler Kalori Değerleri Gün içinde ara öğünlerde, ani tatlı krizlerinde, çay saatlerinde…

Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek Tarifi
Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek

Lokantalarda yiyip, diğer sakatatlara kıyasla evlerde daha sık yapmaya alışkın olunan bir lezzet: Ciğer! Kurban…

Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif Tarifi
Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif

Bazen yapımının zorluğu bazen de mutfakta eksik olan bir malzeme yüzünden başvurulan, sonucunda enfes tarifler…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit Tarifi
Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit

Evde Starbucks kurabiye yapımı farklı kurabiye tarifleri deneyenlerin epey merak ettiği bir konu. Biz de…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Tarifler Geri
Videolar Geri