Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer?

Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Yağ bezeleri; adından da anlaşılacağı üzere, çoğunlukla küçük yapılı, içi yağ dolu, tümör benzeri oluşumlardır. Tümör kelimesi birçok insanda kötü çağrışımlar yapıyor olabilir; ancak yağ bezeleri iyi huylu tümörlerdir. Kişiyi estetik açıdan rahatsız etmesi dışında herhangi bir sağlık sorununa sebep olmazlar. Ancak bu gibi bir durumda kesin tespit için mutlaka doktor görüşü almak gereklidir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

 • Aloe Vera Jeli
 • Çay Ağacı Yağı
 • Sirke
 • Soğan Kürü
 • Lavanta Kürü
 • Sarımsak Kürü
yağ bezesine ne iyi gelir

Yağ bezeleri vücudun her yerinde oluşabilir. Genellikle yüz, omuzlar, genital bölge, saç derisi, boyun ve sırt bölgelerinde görülür. Beyaz ve sarı renkteki bu oluşumların boyutları birbirinden farklı olabilir. Her yaştan insanda görülebilir. Ancak çocukluk çağında görülme oranı oldukça düşüktür.

Yağ bezeleri yumuşak bir yapıda olduğundan dokunulduğunda ya da bastırıldığında hareket ediyormuş gibi bir hisse sebep olur. Kişiyi estetik açıdan rahatsız ediyorsa, aşırı büyüme ve ağrı varsa mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekir.

Peki yağ bezesi nasıl geçer, evde uygulanabilecek doğal yöntemler var mıdır? Haydi gelin birlikte bu sorunun cevabını arayalım! İşte yağ bezesi doğal çözüm önerileri…

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

yağ bezesi nedir

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

1) Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli ciltte oluşan pek çok sorun için adeta doğal bir reçetedir. Yağ bezesi doğal tedavisi denildiğinde de, akla ilk olarak aloe vera jeli gelir. Bu jel yağ bezesinin bulunduğu bölgeye uygulandığında, yağ bezesinin küçülerek zamanla kaybolmasını sağlar. Aloe vera jelinin bu etkisinden yararlanabilmeniz için jeli düzenli olarak kullanmanız gerekir. Yağ bezelerini ne eritir diye düşünüyor ve evinizde doğal bir yöntem arıyorsanız aloe verayı saksıda yetiştirebileceğiniz de aklınızda olsun.

İlginizi çekebilir: Aloe Vera Jeli Faydaları, Nasıl Saklanır, Kullanılır?

aloe vera jeli

2) Çay Ağacı Yağı

Yağ bezesi en hızlı nasıl geçer diye merak edenler şifalı yağlardan faydalanabilirler. Çay ağacı yağı, yağ bezesi temizleme konusunda oldukça etkilidir. Cilt üzerindeki bakterileri temizleyerek iltihap oluşmasını önler. Çay ağacı yağını bir pamuk yardımıyla yağ bezesinin üzerine uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı

3) Sirke

Temiz bir beze bir miktar sirke dökün. Bu bez ile yağ bezesine pansuman yapın. Hepsi bu kadar! Sirke içerdiği bileşenler sayesinde yağ bezesinin enfeksiyon kapmasını önler. Ayrıca yağ bezesini küçülterek zamanla yok olmasını sağlar. Sirke ile pansuman yöntemini yağ bezesi tamamen yok olana kadar her gün düzenli bir şekilde uygulamanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir:  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

sirke

4) Soğan Kürü

Kötü huylu olmadığı anlaşılan zararsız bir yağ bezesi varsa ama estetik olarak sizi rahatsız ediyorsa, yağ bezesi ameliyatsız nasıl geçer diye düşünüyorsanız Saraçoğlu’na kulak verebilirsiniz. Soğan kürü, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun lipom yani yağ bezelerini yok etmek amacıyla önerdiği kürdür.

 • Bu kürü hazırlamak için sadece bir orta boy soğan ve 1,5 su bardağı içme suyuna (klorsuz su) ihtiyacınız olacak.
 • İlk olarak 1,5 su bardağı içme suyunu kaynatın.
 • Ardından soğanı dört parçaya bölün ve kaynayan suyun içine atın.
 • 5 dakika boyunca kaynatın.
 • Sürenin sonunda ocağın altını kapatıp karışımı ılımaya bırakın.
 • Karışım ılıdıktan sonra süzün.

Hazırladığınız bu karışımı öğle yemeğinden önce ve sonra tüketin. Eğer öğle yemeğinde tüketemezseniz, akşam yemeğinden önce ve sonra içebilirsiniz. Saraçoğlu, bu küre 15 gün boyunca devam edilmesini önermektedir. Her seferinde kür taze olarak hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Bu kürü hazırlamak için özellikle kahverengi soğanları tercih etmelisiniz.

Tarif için: Soğan Suyu Kürü

Soğan Suyu Kürü

5) Lavanta Kürü

Yağ bezesi nasıl geçer Saraçoğlu bu konuda bir öneride bulundu mu acaba diye merak edenlere güzel kokulu bir seçenek sunalım: Lavanta kürü! Yağ bezesi bitkisel tedavisi konusunda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bir başka önerisi lavanta kürü. Saraçoğlu, lavanta kürünün de yağ bezelerini küçülttüğünü söylüyor.

Peki lavanta kürü nasıl hazırlanır?

 • 1 tatlı kaşığı lavantayı 1,5 su bardağı kaynayan suyun içine atıp 10 dakika daha kaynamasını sağlayın.
 • Hazırladığınız bu kürü sıcakken süzün.
 • Elde ettiğiniz suyu akşam yemeğinden 2 saat sonra ılık olarak tüketin.

Günde bir çay bardağı tüketilmesi yeterlidir. Kür her zaman taze olarak hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Saraçoğlu, etkili sonuç alabilmek için bu küre 15 gün boyunca devam edilmesini önermektedir.

İlginizi çekebilir: Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

lavanta kürü

6) Sarımsak Kürü

Yağ bezesi nasıl geçer evde ne yapabilirim diyorsanız sarımsak kürünü de deneyebilirsiniz. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak içerdiği bileşenler sayesinde yağ bezelerine karşı etkilidir. Sarımsak kürünü hazırlamak için:

 • 2 diş sarımsağı havanda güzelce ezin.
 • Ezdiğiniz sarımsağı kapağı olan küçük bir kavanoza alın.
 • Sarımsakların üzerine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı saf zeytinyağı ilave edip iyice karıştırın.
 • Kavanozun kapağını kapatın.

Hazırladığınız karışımı güneş görmeyen bir dolapta bir gün bekletin. Ertesi gün kürünüz kullanıma hazır olacak. Karışımı gece yatmadan önce bir pamuk yardımıyla yağ bezesinin üzerine ve etrafına uygulayın. Gece boyunca kürün cildinizde olmasını sağlayın. Sabah olunca cildinizi ılık su ve sabun ile güzelce temizleyin.

İlginizi çekebilir: Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yutmanın Faydaları

sarımsak

Yağ Bezesi Neden Çıkar?

Yağ bezesi nedenleri henüz tam olarak belirlenememiştir. Ancak yağ bezesi oluşumuna zemin hazırlayan faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Genetik yatkınlık
 • Sağlıksız beslenme
 • Hareketsiz yaşam
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri
 • Metabolik hastalıklar
 • Obezite
 • İnsülin direnci
 • Diyabet
 • Cildin darbe alması
 • Stres

Yağ Bezesini Sıkmak Doğru Mu?

Yağ bezeleri eğer vücudun gözle görülen herhangi bir yerinde çıktıysa kişiyi estetik açıdan rahatsız edebilir. Kişi böyle bir durumda yağ bezesini sıkarak ondan kurtulmaya çalışabilir. Oysa yağ bezesini sıkmak veya iğne ile içini boşaltmaya çalışmak kesinlikle yanlıştır. Hem enfeksiyona hem de yağ bezesinin olduğu bölgede kalıcı izin oluşmasına sebep olabilir.

Önemli Uyarı!

Eğer yağ bezesi uzun zamandır geçmiyor, aksine zamanla büyümeye devam ediyor veya sizi çok rahatsız ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yağ bezesinin alınması gerekiyorsa, bu işlem mutlaka bir sağlık kuruluşunda uzman doktor gözetiminde yapılmalıdır.

yağ bezesini sıkmak doğru mu

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Yağ bezesinin en önemli belirtisi bezenin geliştiği dokuda oluşan şişliktir. Söz konusu şişlik yavaş yavaş büyüyebilir. Yağ bezeleri genellikle yuvarlak yapıdadır. Etrafı hafif kırmızıdır. Ortasında ise beyaz bir nokta vardır. Elle bastırıldığında yer değiştirebilir.

Yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri çoğunlukla birkaç milimetreye kadar büyüyebilir. Ancak sırt ve boyun bölgesindeki yağ bezeleri genellikle daha büyük ve derindir. Gözaltı ve göz kapağında çıkan yağ bezeleri, buradaki derinin ince olması sebebiyle daha görünürdür.

Yağ bezesi tanısı, uzman doktorun fiziksel muayenesi sonucunda tespit edilebilir. Gerekli durumlarda ultrasonografik görüntüleme ile tanı desteklenebilir.

yağ bezesi tedavisi

Yağ Bezesi Türleri Nelerdir?

 • Miyelolipom: Kan hücreleri üreten dokulara sahiptir.
 • Konvansiyonel: Beyaz renkli yağları içerir.
 • İğsi Hücreli: Uzun yapılı yağ hücrelerini içinde bulundurur.
 • Pleomorfik: Çeşitli şekillerdeki yağ hücrelerinin toplanmasıyla oluşur.
 • Anjiyolipom: Yağ ve kan damarlarını içerir, ağrı yapar.
 • Hibernoma: Kahverengi yağ hücreleri içerir.
 • Fibrolipom: Yağ ve lifli dokudan oluşur.

Yağ Bezesine Hangi Bölüm, Doktor Bakar?

Vücudunuzda yağ bezesi çıktıysa; kontrol ettirmek ve aldırmak amacıyla bir genel cerrahi uzmanına veya dermatoloğa başvurmalısınız. Bu alandaki uzmanlar yağ bezesi tedavisi konusunda yetkin kişilerdir.

Yağ Bezesi Ortaya Çıkması Önlenebilir mi?

Yağ bezesi oluşumundan korunmaya dair kanıtlanmış bilimsel, kesin önlemler yoktur.

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Yağ bezeleri büyüklüğüne göre lokal anestezi ya da genel anestezi yapılarak alınır.

Yağ Bezesi Yeniden Tekrar Eder mi?

Yağ bezeleri alındıktan sonra yeni yağ bezelerinin oluşma ihtimali vardır.

Yağ Bezesi İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Yağ bezesi ağrılıysa ve dokununca yeri değişmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca büyüme olan durumlarda da mutlaka uzmana danışmak gerekir.

yağ bezesi tedavisi

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Kör Sivilceleri Geçiren 6 Doğal Çözüm

Çıbana İyi Gelen Evde 12 Bitkisel Tedavi

Siğile Ne İyi Gelir? Evde 10 Doğal Tedavi

Kistik Sivilceyi Geçiren 10 Bitkisel Çözüm

Derideki Su Toplamasını Geçiren 5 Reçete

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

30. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı ramazanın son gününde 30. gün iftar menüsü tarifleri sizlerle! Anadolu kokan erişteli yeşil mercimek çorbası ile besleyici bir açılış yaptık. En beğenilen ramazan yemekleri için fark yaratan bir lezzet kolay tavuk tava, yanında ferahlatıcı pancar salatası var. Şerbetli iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar (2)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Sade Yağ Nasıl Yapılır?

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Şeftali Suyu (Doğal Doğal) Tarifi

Şeftali Suyu (Doğal Doğal)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Yağ Mantısı Tarifi

Yağ Mantısı

4-6 kişilik, 40dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi

Baharın sert güneşini içimizde hissettiğimiz bu ayda sıcacık evlerde pişen birbirinden lezzetli tarifler, mart ayının…

Tarifler Geri
Videolar Geri