Açlık Otu Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Açlık Otu Kullanımı, Faydaları ve Zararları Tarifi

Açlık Otu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Açlık otunun adını diyet ve zayıflama konulu sohbetlerde duymuş olabilirsiniz. Çünkü açlık otu kişiyi tok tutan ve metabolizmasını hızlandıran çok şifalı bir bitkidir. Son dönem diyetlerin bitki çaylarında, kilo verenlerin zayıflama tavsiyelerinde yer almaktan mutluluk duyar.

Tarihi de çok uzaklara, Mezopotamya’ya kadar uzanır. Osmanlı Dönemi’nde de etkileri duyulan faydalı bir bitkidir. Sıkça merak edilen bir konu olan açlık otu nasıl kullanılır İbrahim Saraçoğlu tarafından da incelenen ve faydaları ilan edilen bir konudur. Şimdi bu yazı vesilesi ile sizlere açlık otunun kullanım bilgilerini sunuyoruz.

Bu yazıyı okuduktan sonra açlık otu ile bitki çayı hazırlayıp zayıflama yolculuğuna çıkabilirsiniz. Sağlık sırlarından biri de sizler için şimdi burada!

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Açlık otu birçok faydası olan özel bir bitkidir ve açlık otu ile zayıflama son derece zahmetsizdir. Öncelikle verdiği tokluk hissi nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur.
 • Doktorlar tarafından da tavsiye edilen açlık otu kabızlık için birebir çözümdür.
 • Bağırsakların boşaltımında hızlandırıcı etkisi olan açlık otu vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanızı da sağlar.
 • Yağ yakımını hızlandırdığı gibi yağ oluşumunu da engellemektedir.
 • Gaz çıkartamıyor iseniz açlık otu bunun için birebirdir.
 • Tansiyonu dengeleyici özelliği ile tansiyon hastalarının da ilacıdır.
 • Mide hastalıklarına karşı etkilidir. Bu nedenle alternatif tıp dünyasının gözde bir ürünüdür.
 • Böbrek taşı veya kum dökenler için bu süreci hızlandıran önemli bir doğal ilaçtır. Bu noktada önemle vurgulamak gerekir ki, açlık otu İbrahim Saraçoğlu tarafından da kür şeklinde önerilen bir bitkidir.

Ciğer Otu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

açlık otu nasıl kullanılır

Açlık Otu Ne İşe Yarar?

 • Açlık otu gibi doğal şifa verici bitkilerden faydalanmak için onu doğru şekilde kullanmak ve açlık otu hazırlanışı hakkında bilgi edinmek çok önemlidir.
 • Öncelikle açlık otunun kaynatılarak suyunun içildiği bilinmelidir. Eğer bu husus bilinirse açlık otu çayı nasıl kullanılır onu da anlamış olacaksınız. Yani anlatmak istediğimiz şey, kısaca açlık otu çayı yapılması gerektiğidir.
 • Açlık otu kuru kuru yenmez. Eğer açlık otunu çiğneyerek yerseniz ağzınızda iki gün çıkmayacak ekşi bir tat oluşur ve yanma yapar. Ayrıca bağırsaklarınıza aşırı yüklenerek ağır ishal geçirmenize neden olabilir. Ancak açlık otu kullanım şekli doğru olduğu takdirde kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.
 • Peki açlık otu ne zaman içilmeli? Gece yatmadan önce tüketilmesi önerilen açlık otu cezvede kaynatılarak ya da direkt sıcak suyun içinde demlenerek kullanılabilmektedir.
 • Ayrıca açlık otu emziren anneler kullanabilir mi diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı ne yazık ki olumsuz olacaktır, açlık otunu hamileler kullanabilir mi diye heves ediyorsanız maalesef düşüncenizi değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü anne metabolizmasına uygun değildir.
 • Çeşitli yorumlarda görülen açlık otu adet geciktirir mi gibi düşünceler doğrudur. Çünkü açlık otu adet düzensizliklerini gidermede ve ağrı azaltmada yardımcı olan bir bitkidir.

Ölmez Otu: Ebedi Gençlik Bitkisi Faydaları

Açlık Otu Nasıl Kullanılır, İçilir? Zayıflatan İpuçları

Açlık otunu en iyi şekilde değerlendirmek için içmeniz gereklidir. Açlık otu nasıl içilir? dediğinizde ise size hemen etkili ve zayıflatıcı bir fincan açlık otu çayı demlemenizi tavsiye edebiliriz. Açlık otunu kuru şekilde bitki haliyle yemeniz uygun değildir. En iyi yöntem bir miktar sıcak su ile buluşturmak olacaktır.

Açlık otu ile zayıflayabileceğinizi söylesek bu yazımızı okuduktan sonra gidip açlık otu alır mısınız? Açlık otu nasıl zayıflatır diye düşünüyorsanız size bu bitkinin bedeninizde yapacağı değişimleri şöyle ifade edelim:

 • Açlık otu vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi verecektir. Enerji alan vücudunuzda metabolizma hızlanacak ve yağ yakımı başlayacaktır.
 • Açlık otu tükettiğiniz günlerde su kaybı olacaktır. Yani ishal durumunu göze almalısınız. Bu nedenle kaybedilen suyu, bol su içerek yenilemeniz gereklidir. Bağırsaklarınızın daha aktif çalışmasını ancak su içerek destekleyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda açlık otu tok tutucu bir etkiye sahiptir. Gece uyumadan önce bir fincan açlık otu çayı tüketirseniz, hem daha dinç uyanırsınız hem de gece acıkmalarınızın önüne geçebilirsiniz.
 • Düzenli şekilde tükettiğiniz açlık otu çayını gün içinde çok içerseniz, bağırsak sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Bu sağlık sorununu yaşamamak için ölçülü olmak iyi bir adım olacaktır.

Eğer metabolizmanız gayet iyi çalışıyorsa ve kilonuz da ideal noktadaysa açlık otunu kullanmanız tavsiye edilmez. Sıkça ishal etkisi verebileceğinden dolayı zayıf kişilerde bağırsak hastalığına neden olabilir.

Mayasıl Otu: Basur ve Egzamanın İlacı

açlık otu

Açlık Otu Aç Karnına Mı İçilmeli? Ne Zaman İçilmeli?

 • Açlık otundan hazırladığınız çayı sabah aç karnına veya akşam yatarken çok da tok olmadığınız bir saatte içebilirsiniz.
 • Açlık otunu bağırsak problemi yaşadığınız günlerde içebilirsiniz. Sindirim sisteminizi harekete geçirecek etkidedir. Özellikle de kabızlık problemini gidermek için; 1 fincan açlık otu çok yararlı olacaktır.
 • Açlık otunu içeceğiniz bir dönem de zayıflama ve kilo verme sürecidir. Diyet yapan kişiler asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalıdır. Sıvı ihtiyacını ise sudan ve bitki çaylarından karşılarlar. Açlık otu çayı da işte bu noktada tercih edilebilir. Tok tutar ve yağ yakar.
 • Açlık otunu içerken 12 saat ara ile içmeniz tavsiye edilir. Eğer bu süreyi kısaltıp gün içinde birkaç defa içerseniz, bolca bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim aralığı 12 saattir. Rahatsız edici ve sağlığınızı tehlikeye sokan kilolardan kurtulmak için; açlık otu çayı sağlıklı bir karar olacaktır!
 • Kabızlık sorunu için probiyotik takviye kullanıyorsanız; açlık otunu aynı anda almamalısınız. Çünkü iki destek de bağırsaklarınızı hızlandıracağı için ciddi ishale neden olabilir.
 • Vücutta fazla su kaybı yaşandığında ise tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar da yaşanır. Bu nedenle her gün ayrı bir seçim yapmanız önerilir.

Açlık Otu Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

 • Açlık otundan bitki çayı yaparak, sağlıklı bir içecek içebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan yaklaşık 10 adet açlık otudur. Elinizdeki bitkiyi 250 ml ölçüdeki kaynar suyun içine atın ve demleyin.
 • Demleme süresi 5 dakikayı geçmesin. Daha sonra suyu süzerek için. Dilerseniz aynı miktardaki su ile kaynatıp da içebilirsiniz. Fakat İbrahim Saraçoğlu, bitkilerin kaynayarak hazırlanmasını önermez.
 • Kaynayan bitkiler besin değerini kaybeder.
 • Açlık otunu en yakın aktardan temin edebilirsiniz. Taze olarak alabileceğiniz açlık otunu, kapalı kavanozda, serin yerde muhafaza ederek istediğiniz öğünlerde içebilirsiniz.
 • Eğer kronik bir hastalığınız varsa, açlık otunu içmeden önce doktorunuza sormanız önerilir.

Tarif için: Zayıflamak İçin Açlık Otu

Zayıflamak İçin Açlık Otu

Diyette açlık otu nasıl kullanılır?

 • Açlık otunun kilo verdirme özelliğini görmek için öncelikle kendinize göre hazırlanan bir diyet listesine uymalısınız.
 • Ara öğünlerde bitki çayı seçeneğinde açlık otuna yer verebilirsiniz. Bağırsakların hızlanmasına yardım edeceği için diyetle beraber daha rahat kilo vermenize yardım eder.
 • Kilo vermenin önünde oluşan en büyük engellerden biri olan durgun metabolizma, açlık otu sayesinde iyileşecek ve aktif hale gelecektir.
 • Zayıflarken vitamin ihtiyacını da kazandıran açlık otu, ölçülü miktarda tüketilmelidir.
 • Gün içinde 250-300 ml açlık otu çayı dışına çıkılmamalıdır.
 • Beslenme aralıklarınızı belirleyip her açlık otu öğünü arasında 12 saat olmasına özen göstermeniz tavsiye edilir.

Şevketi Bostan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?

Açlık Otu Nasıl Kullanılır? Zaman İçilmeli? Zayıflatan İpuçları

Yoğurt Otu Faydaları Guatrdan Böbrek Hastalıklarına Binbir Şifa

Ökse Otu Faydaları, Çayı Neye İyi Gelir? Kanser ve Diyabet Tedavisi

Yapışkan Andız Otu Faydaları, Kullanımı ve Kanser Tedavisine Etkisi

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar
 • Ayşe Türkmen

  Bu otu doğal müsil gibi düşünebilirsiniz ancak sürekli tüketmek içindeki bir maddeden dolayı bağırsak florasını tahriş edebilir. Kabız olanlar rahat büyük tuvaletini yapar. Kabızlık sorunu olmayanlar için ise ishal yapabilir mide ağrısı yapıyor belirtmekke fayda var. Emziren annelere önermem bebekte hem karın ağrısına hem ishale sebep olabilir.

 • Profil fotoğrafı

  açkenmi içilir tokkenmi?

Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kullanıma Hazır Sarımsak Tarifi

Kullanıma Hazır Sarımsak

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Sarmaşık Otu (Ege Otları) Tarifi

Sarmaşık Otu (Ege Otları)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Enfes Yaprak Ciğer Ve Faydaları Tarifi

Enfes Yaprak Ciğer Ve Faydaları

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu) Tarifi

Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Açlık Hissini Yatıştıran Ara Öğün Tarifi

Açlık Hissini Yatıştıran Ara Öğün

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Pancar Otu Ve Ispanak Kavurması Tarifi

Pancar Otu Ve Ispanak Kavurması

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ot Salata Tarifi

Ot Salata

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ot Tavası Tarifi

Ot Tavası

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023

2023 Yılbaşı Çam Ağaçları ve Süsleri Ne Kadar? Bu günlerde evleri tatlı bir yılbaşı telaşı…

Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik, Çok Hafif! Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik, Çok Hafif!

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir çeşit…

Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023

2023 Yılbaşı Çam Ağaçları ve Süsleri Ne Kadar? Bu günlerde evleri tatlı bir yılbaşı telaşı…

Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Tarifler Geri
Videolar Geri