Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neden Yapılıyor? Nasıl Kullanılır?

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neden Yapılıyor? Nasıl Kullanılır? Tarifi

Ardıç Ağacının Keskin ve Şifa Küpü Şurubu

Andız Pekmezi

Kış aylarının gelmesiyle beraber televizyon programlarında da modern çağın dijital içeriklerinde de doktorlar tarafından tavsiye edilen; geleneksel bakıldığında da annelerin çocuklarına yemeleri için direttiği besin olan pekmez, gündemdeki yerini korumaktadır.

Faydalarının saya saya bitirilemeyeceği pekmezin, son zamanlarda öne çıkan bir çeşidi var: Andız pekmezi. Herhangi bir aktara gittiğinizde çok satılan ürünler arasında bulmanız mümkün. Bu kadar çok öne çıkmasının ve önerilmesinin elbette bir sebebi var. Andız pekmezi hakkında bilmeniz gereken her şeyin bir araya toplandığı yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

andız pekmezi faydaları

Andız Pekmezi Nedir? Neden Yapılıyor?

Andız, ardıç ağacı olarak da bilinen andız ağacının meyvesidir. Andız pekmezi yapımında bir çam türü olan iğne yapraklı andız ağacının kozalağından, dallarından ve meyvesinden yararlanılır. Üzüm ya da keçiboynuzu pekmezinin aksine, acımtırak bir tadı vardır.

Türkiye’de andız ağacı Akdeniz bölgesinde Toros Dağı eteklerinde, özellikle de Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaygın olarak bulunur. Meyveleri ekim aylarında olgunlaşır. Andız kozalağı; probiyotik, antioksidan özelliğinde olması ve sabit yağlar içermesiyle dikkatleri üzerinde toplar. Ayrıca pek çok sağlık sıkıntısına doğal çözüm niteliğinde çare olabilir.

Geleneksel olarak andız pekmezi yapımında andız ağacının bulunduğu bölgedeki çiftçiler, topladıkları kozalaklardan ve meyvelerden, hiçbir katkı maddesi eklemeden pekmez yapıp satarlar. Andız pekmezi yaparken, ağacın meyveleri ve kozalakları toplanır, en az iki gün boyunca kuruması için bekletilir. Daha sonra ezerek ya da kırarak büyük kazanlarda kaynatılır, suyu süzülerek meyvelerden ayrılır. Ayrılan bu su, yoğunlaşıp kıvamı tutturuluncaya kadar saatlerce karıştırılarak kaynatılır. Soğuduğunda da kavanozlara bölünür.

andız pekmezi fiyatları

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Andız pekmezi İbrahim Saraçoğlu hocanın da doğalını tavsiye ettiği, vücudunuzda hemen her noktaya yararı olan şifalı bir pekmezdir. Doğal yapılınca ve önerilen ölçülerde kullanılınca sağladığı andız pekmezi faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Andız pekmezi astım, bronşit, soğuk algınlığına iyi gelir. Kuru öksürüğü hafifletir ve balgamın sökülmesini kolaylaştırır.
 • Nefes darlığına iyi gelir.
 • Saç dökülmesini önler, azalan yerlerdeki saçların daha gür çıkmasını sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde ödem ve şişlik sorunlarını ortadan kaldırır. Vücudu yağ asitlerinden ve toksinlerden arındırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Ağızda aft adıyla bilinen yaralar oluşabilir; pekmez her gün kullanıldığında bu yaraların iyileşmesine katkı sağlar.
 • Ciltte oluşan sedef, egzama gibi yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Bir türlü çözüm bulunamayan kronikleşmiş çıban sorunu ile uğraşıyorsanız, bir de andız pekmezi tüketmeyi denemelisiniz.
 • Böbrek taşının düşürülmesini sağlar ve yeni böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
 • Romatizma ağrılarını azaltır ve bacakların rahatlamasını sağlar.
 • Alerji ve alerji sonucu beliren cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde yararlıdır.
 • Pekmezin kan yapıcı özelliğinin yanı sıra andız pekmezi, kanı temizleyici görevi de görür. Bu şekilde kalp damar sağlığının korunması açısından oldukça faydalıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının daha çabuk iyileşmesini, idrar yolu kanalının temizlenmesini sağlar. Bu sayede daha sağlıklı çalışan bir boşaltım sisteminiz olur.
 • Boşaltım sistemine olduğu kadar sindirim sistemine de katkısı olan andız pekmezi, sindirimi ve midenin işini kolaylaştırır.
 • Aynı zamanda bağırsak paraziti oluşmasını engelleyerek herhangi bir bağırsak hastalığı yaşama riskinizi en aza indirir.

andız pekmezi

Andız Pekmezi Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Andız pekmezinin faydaları kadar andız pekmezi kullanımı da sık merak edilenlerdendir. Öncelikle yukarıda sayılan etkileri görmeyi ve böyle bir sorununuzu gidermesini istiyorsanız her gün devamlı olarak tüketmelisiniz. Sürekliliği sağlayamazsanız etkilerini görmeniz uzun zaman alabilir.

 • Güne başlarken her sabah bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz ya da yatmadan önce, isterseniz bir bardak suyun içine koyup seyrelterek içebilirsiniz.
 • Acı bir tadı olduğu için tahinle karıştırabilirsiniz ya da daha tatlı olması için bal ile karıştırabilirsiniz. Fakat bu acımsı tadın müptelaları olduğunu da bilmelisiniz. Hatta tüketilen bazı yörelerde, insanlar ekmek üzerine tereyağı ve andız pekmezi sürerek yemeye devam ederler. Değişik kullanım biçimlerini kendiniz de bulabilirsiniz.

Önemli olan nokta şu ki; mümkün olduğu kadar doğalını, ev yapımı olanını bulmalısınız; çünkü pekmezin zararları genellikle pişirirken yapılan hatalardan kaynaklanır. Evde de yüksek ısıya maruz bırakmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin fırında yüksek ısıyla pişecek olan kekin içine koymamalısınız. Serin yerlerde muhafaza etmelisiniz. Marketlerden alacağınız pekmezin HMF oranına bakıp düşük olanını almalısınız.

andız pekmezi nedir

Andız Pekmezinin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kadar derde deva olan andız pekmezi yan etkileri bakımından ne durumda bilmek isteyebilirsiniz. Etkili bir iyileştirici gücü olduğu için, böyle durumlarda akla ilk olarak bu soru gelir. Çünkü bir tarafı yaparken, yan etkileri nedeniyle başka bir tarafı yıkmasını kimse istemez.

Her pekmezde HMF oranı (gıdaların aşırı ısıl işleme maruz kalmasıyla açığa çıkan kimyasal bileşen) bulunur ve bu oran andız pekmezinde biraz daha fazladır. Andız pekmezi yapılırken saatlerce kaynar. Isıyla uzun süre doğrudan temas ettiği için, andız pekmezinde, genler üzerinde olumsuz etki yapabilecek HMF oranı yüksekliği mevcuttur. HMF oranı daha düşük olan pekmezi renginden ayırt edebilmek mümkündür. Aldığınız pekmezin rengi çok koyuysa, siyaha yakınsa bu pekmez tehlikeli olabilir. Daha açık renkli pekmezleri kullanmalısınız.

İçinde bulundurduğu şeker bileşenleri nedeniyle önerilenden fazla tüketimi, aşırı şeker tüketimine sebep olabilir. Aynı şekilde kilo almanıza da neden olabilir. Hazırlanırken çok fazla pişerse kansere dahi varacak etkileri olabilir, lütfen dikkat ediniz!

andız pekmezi neden yapılıyor

Andız Pekmezi Nerelerde Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Andız pekmezine en kolay ulaşım şekillerinden biri internetten sipariş vermektir. Bu konuda onlarca seçenek mevcut. Güzel bir araştırma yaparak içlerinden en doğalını bulabilirsiniz; ayrıca andız pekmezi fiyat karşılaştırması yapmak da kolay olur. Aynı zamanda bazı marketlerde bulabilirsiniz. Güvendiğiniz, tanıdığınız aktarlardan temin edebilirsiniz.

Özellikle de Toros Dağları eteklerinde bir gezintiye çıkarsanız ya da çevre illerde bulunursanız, oradaki çiftçilerden en doğalını satın almayı sakın unutmayın. Hatta güzel bir sohbet ederek samimiyet kurabilirseniz, iletişim bilgilerini alıp evinize döndüğünüzde düzenli olarak onlardan andız pekmezi göndermelerini isteyebilirsiniz. Satın alınacak yere göre fiyatı değişebilir. İnternetteki 800 grlık andız pekmezi ortalama fiyatı 30 liradır.

andız pekmezi şeker hastaları kullanabilir mi

Andız Pekmezi Şeker Hastaları Kullanabilir mi?

Bir yemek kaşığı pekmez yaklaşık 30 gram şeker bileşeni içerir. Bu hiç de azımsanacak bir miktar değildir. Diğer yapıcı etkileri sebebiyle kullanmak isteyen özellikle ileri seviye şeker hastalarının, doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekir.

andız pekmezi bebeklere verilir mi

Andız Pekmezi Bebeklere Verilir mi?

Bebeklerine ne yedirecekleri, nelerin faydalı nelerin zararlı olduğu konusunda anneler hep bir araştırma içindelerdir. Bebeklerin sağlığı anneleri için her şeyin üzerindedir. Özel bir durumu yoksa bebeklere 6 – 7 aylıktan itibaren pekmez verilmesinde bir sakınca yoktur. Pişirilme koşulları uygun doğal bir andız pekmezi, diğer üzüm ve keçiboynuzu pekmezleri gibi bebeğinize kan yapıcı ve enerji verici niteliğinde olacaktır.

Andız pekmezinin rahim uyarıcı özelliği olduğu için hamilelik sırasında kadınlar tarafından tüketilmemelidir. Andız pekmezi hakkında henüz anne adayları ve karındaki bebek hakkında yeterince araştırma yapılmadığı ve eksik bilgi olduğu için, kullanılmamasında fayda vardır. Aynı şekilde bebek emziren kadınlar da kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bütün özellikleri, faydaları ve zararlı halleri göz önüne alındığında andız pekmezi; uygun pişirilme koşullarında doğal olarak yapılanı bulunduğunda bir şifa kaynağıdır. Yine de hatırlatmakta fayda var: Herhangi bir rahatsızlığınız varsa, lütfen kullanmadan önce bir doktora danışın.

Pekmez tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları

Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği Türkiye’nin iklimi, şeker pancarı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Şeker pancarı üretimi…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği Türkiye’nin iklimi, şeker pancarı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Şeker pancarı üretimi…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Yorgunluk, stres, günlük hayat koşturmacası ve daha pek çok sebep çoğu zaman…

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm Tarifi
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm

Çaydanlık Kireci Temizleme Yöntemleri Kireçli suların olduğu bölgelerde, çaydanlıklar zamanla temizlenmeyi bekler. Sürekli kullanılan çaydanlık,…

Tarifler Geri
Videolar Geri