Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neden Yapılıyor? Nasıl Kullanılır?

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neden Yapılıyor? Nasıl Kullanılır? Tarifi

Ardıç Ağacının Keskin ve Şifa Küpü Şurubu

Andız Pekmezi

Kış aylarının gelmesiyle beraber televizyon programlarında da modern çağın dijital içeriklerinde de doktorlar tarafından tavsiye edilen; geleneksel bakıldığında da annelerin çocuklarına yemeleri için direttiği besin olan pekmez, gündemdeki yerini korumaktadır.

Faydalarının saya saya bitirilemeyeceği pekmezin, son zamanlarda öne çıkan bir çeşidi var: Andız pekmezi. Herhangi bir aktara gittiğinizde çok satılan ürünler arasında bulmanız mümkün. Bu kadar çok öne çıkmasının ve önerilmesinin elbette bir sebebi var. Andız pekmezi hakkında bilmeniz gereken her şeyin bir araya toplandığı yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

andız pekmezi faydaları

Andız Pekmezi Nedir? Neden Yapılıyor?

Andız, ardıç ağacı olarak da bilinen andız ağacının meyvesidir. Andız pekmezi yapımında bir çam türü olan iğne yapraklı andız ağacının kozalağından, dallarından ve meyvesinden yararlanılır. Üzüm ya da keçiboynuzu pekmezinin aksine, acımtırak bir tadı vardır.

Türkiye’de andız ağacı Akdeniz bölgesinde Toros Dağı eteklerinde, özellikle de Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaygın olarak bulunur. Meyveleri ekim aylarında olgunlaşır. Andız kozalağı; probiyotik, antioksidan özelliğinde olması ve sabit yağlar içermesiyle dikkatleri üzerinde toplar. Ayrıca pek çok sağlık sıkıntısına doğal çözüm niteliğinde çare olabilir.

Geleneksel olarak andız pekmezi yapımında andız ağacının bulunduğu bölgedeki çiftçiler, topladıkları kozalaklardan ve meyvelerden, hiçbir katkı maddesi eklemeden pekmez yapıp satarlar. Andız pekmezi yaparken, ağacın meyveleri ve kozalakları toplanır, en az iki gün boyunca kuruması için bekletilir. Daha sonra ezerek ya da kırarak büyük kazanlarda kaynatılır, suyu süzülerek meyvelerden ayrılır. Ayrılan bu su, yoğunlaşıp kıvamı tutturuluncaya kadar saatlerce karıştırılarak kaynatılır. Soğuduğunda da kavanozlara bölünür.

andız pekmezi fiyatları

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Andız pekmezi İbrahim Saraçoğlu hocanın da doğalını tavsiye ettiği, vücudunuzda hemen her noktaya yararı olan şifalı bir pekmezdir. Doğal yapılınca ve önerilen ölçülerde kullanılınca sağladığı andız pekmezi faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Andız pekmezi astım, bronşit, soğuk algınlığına iyi gelir. Kuru öksürüğü hafifletir ve balgamın sökülmesini kolaylaştırır.
 • Nefes darlığına iyi gelir.
 • Saç dökülmesini önler, azalan yerlerdeki saçların daha gür çıkmasını sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde ödem ve şişlik sorunlarını ortadan kaldırır. Vücudu yağ asitlerinden ve toksinlerden arındırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Ağızda aft adıyla bilinen yaralar oluşabilir; pekmez her gün kullanıldığında bu yaraların iyileşmesine katkı sağlar.
 • Ciltte oluşan sedef, egzama gibi yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Bir türlü çözüm bulunamayan kronikleşmiş çıban sorunu ile uğraşıyorsanız, bir de andız pekmezi tüketmeyi denemelisiniz.
 • Böbrek taşının düşürülmesini sağlar ve yeni böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
 • Romatizma ağrılarını azaltır ve bacakların rahatlamasını sağlar.
 • Alerji ve alerji sonucu beliren cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde yararlıdır.
 • Pekmezin kan yapıcı özelliğinin yanı sıra andız pekmezi, kanı temizleyici görevi de görür. Bu şekilde kalp damar sağlığının korunması açısından oldukça faydalıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının daha çabuk iyileşmesini, idrar yolu kanalının temizlenmesini sağlar. Bu sayede daha sağlıklı çalışan bir boşaltım sisteminiz olur.
 • Boşaltım sistemine olduğu kadar sindirim sistemine de katkısı olan andız pekmezi, sindirimi ve midenin işini kolaylaştırır.
 • Aynı zamanda bağırsak paraziti oluşmasını engelleyerek herhangi bir bağırsak hastalığı yaşama riskinizi en aza indirir.

andız pekmezi

Andız Pekmezi Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Andız pekmezinin faydaları kadar andız pekmezi kullanımı da sık merak edilenlerdendir. Öncelikle yukarıda sayılan etkileri görmeyi ve böyle bir sorununuzu gidermesini istiyorsanız her gün devamlı olarak tüketmelisiniz. Sürekliliği sağlayamazsanız etkilerini görmeniz uzun zaman alabilir.

 • Güne başlarken her sabah bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz ya da yatmadan önce, isterseniz bir bardak suyun içine koyup seyrelterek içebilirsiniz.
 • Acı bir tadı olduğu için tahinle karıştırabilirsiniz ya da daha tatlı olması için bal ile karıştırabilirsiniz. Fakat bu acımsı tadın müptelaları olduğunu da bilmelisiniz. Hatta tüketilen bazı yörelerde, insanlar ekmek üzerine tereyağı ve andız pekmezi sürerek yemeye devam ederler. Değişik kullanım biçimlerini kendiniz de bulabilirsiniz.

Önemli olan nokta şu ki; mümkün olduğu kadar doğalını, ev yapımı olanını bulmalısınız; çünkü pekmezin zararları genellikle pişirirken yapılan hatalardan kaynaklanır. Evde de yüksek ısıya maruz bırakmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin fırında yüksek ısıyla pişecek olan kekin içine koymamalısınız. Serin yerlerde muhafaza etmelisiniz. Marketlerden alacağınız pekmezin HMF oranına bakıp düşük olanını almalısınız.

andız pekmezi nedir

Andız Pekmezinin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kadar derde deva olan andız pekmezi yan etkileri bakımından ne durumda bilmek isteyebilirsiniz. Etkili bir iyileştirici gücü olduğu için, böyle durumlarda akla ilk olarak bu soru gelir. Çünkü bir tarafı yaparken, yan etkileri nedeniyle başka bir tarafı yıkmasını kimse istemez.

Her pekmezde HMF oranı (gıdaların aşırı ısıl işleme maruz kalmasıyla açığa çıkan kimyasal bileşen) bulunur ve bu oran andız pekmezinde biraz daha fazladır. Andız pekmezi yapılırken saatlerce kaynar. Isıyla uzun süre doğrudan temas ettiği için, andız pekmezinde, genler üzerinde olumsuz etki yapabilecek HMF oranı yüksekliği mevcuttur. HMF oranı daha düşük olan pekmezi renginden ayırt edebilmek mümkündür. Aldığınız pekmezin rengi çok koyuysa, siyaha yakınsa bu pekmez tehlikeli olabilir. Daha açık renkli pekmezleri kullanmalısınız.

İçinde bulundurduğu şeker bileşenleri nedeniyle önerilenden fazla tüketimi, aşırı şeker tüketimine sebep olabilir. Aynı şekilde kilo almanıza da neden olabilir. Hazırlanırken çok fazla pişerse kansere dahi varacak etkileri olabilir, lütfen dikkat ediniz!

andız pekmezi neden yapılıyor

Andız Pekmezi Nerelerde Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Andız pekmezine en kolay ulaşım şekillerinden biri internetten sipariş vermektir. Bu konuda onlarca seçenek mevcut. Güzel bir araştırma yaparak içlerinden en doğalını bulabilirsiniz; ayrıca andız pekmezi fiyat karşılaştırması yapmak da kolay olur. Aynı zamanda bazı marketlerde bulabilirsiniz. Güvendiğiniz, tanıdığınız aktarlardan temin edebilirsiniz.

Özellikle de Toros Dağları eteklerinde bir gezintiye çıkarsanız ya da çevre illerde bulunursanız, oradaki çiftçilerden en doğalını satın almayı sakın unutmayın. Hatta güzel bir sohbet ederek samimiyet kurabilirseniz, iletişim bilgilerini alıp evinize döndüğünüzde düzenli olarak onlardan andız pekmezi göndermelerini isteyebilirsiniz. Satın alınacak yere göre fiyatı değişebilir. İnternetteki 800 grlık andız pekmezi ortalama fiyatı 30 liradır.

andız pekmezi şeker hastaları kullanabilir mi

Andız Pekmezi Şeker Hastaları Kullanabilir mi?

Bir yemek kaşığı pekmez yaklaşık 30 gram şeker bileşeni içerir. Bu hiç de azımsanacak bir miktar değildir. Diğer yapıcı etkileri sebebiyle kullanmak isteyen özellikle ileri seviye şeker hastalarının, doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekir.

andız pekmezi bebeklere verilir mi

Andız Pekmezi Bebeklere Verilir mi?

Bebeklerine ne yedirecekleri, nelerin faydalı nelerin zararlı olduğu konusunda anneler hep bir araştırma içindelerdir. Bebeklerin sağlığı anneleri için her şeyin üzerindedir. Özel bir durumu yoksa bebeklere 6 – 7 aylıktan itibaren pekmez verilmesinde bir sakınca yoktur. Pişirilme koşulları uygun doğal bir andız pekmezi, diğer üzüm ve keçiboynuzu pekmezleri gibi bebeğinize kan yapıcı ve enerji verici niteliğinde olacaktır.

Andız pekmezinin rahim uyarıcı özelliği olduğu için hamilelik sırasında kadınlar tarafından tüketilmemelidir. Andız pekmezi hakkında henüz anne adayları ve karındaki bebek hakkında yeterince araştırma yapılmadığı ve eksik bilgi olduğu için, kullanılmamasında fayda vardır. Aynı şekilde bebek emziren kadınlar da kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bütün özellikleri, faydaları ve zararlı halleri göz önüne alındığında andız pekmezi; uygun pişirilme koşullarında doğal olarak yapılanı bulunduğunda bir şifa kaynağıdır. Yine de hatırlatmakta fayda var: Herhangi bir rahatsızlığınız varsa, lütfen kullanmadan önce bir doktora danışın.

Pekmez tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları

Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri