Aspirin Maskesi: Cilt Lekeleri, Sivilce ve Kırışıklık İçin 7 Farklı Tarif

Aspirin Maskesi Yapılışı ve Cilde Faydaları

Güzellik sırları arasında yıllardır yerini kaybetmeyen bir malzeme olan aspirin, hem saç hem de cilt için pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Ancak, kullanım öncesinde ne amaçla kullanıldığı, kimlerin kullanabileceği, kullanım şeklinin nasıl olduğu ve neler ile birlikte kullanılabileceği mutlaka öğrenilmelidir. Aksi bir durumda ciltte ve saçta istenmeyen etkiler gözlenebilir. Bu nedenle de yazının devamını dikkatle okumanız ve maske tariflerini uygulamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız önerilir.

Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

1) Sivilce İçin Aspirin Maskesi

Ciltteki fazla yağı azaltmaya yardımcı olan aspirin sayesinde sivilce problemlerini çözmek mümkün hâle gelir.

Malzemeler:

 • 4 veya 5 adet aspirin (koruyucu tabakası olmayan)
 • 1 veya 2 yemek kaşığı ılık su
 • Bal veya yoğurt (isteğe göre çok az miktarda yalnızca bir tanesi eklenebilir)

Hazırlanışı:

Öncelikle aspirin ezilerek toz hâle getirilir. Sonrasında ılık su ile güzelce karıştırılır. İsteğe bağlı olarak diğer malzemeler de eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Daha nemli bir etki bırakmak için aspirin bal maskesi veya yoğurt maskesi yapılması önerilir. Karışım yüze ince bir tabaka hâlinde sürülür ve 10-15 dakika kadar bekletilir. Maske kuruduğu zaman ılık su ile yavaş hareketlerle yıkanır ve cilt kurulanır. Sonrasında yağlı olmayan bir cilt kremi yüze uygulanır.

yoğurt

2) Kırışıklık İçin Aspirin Maskesi

Kadınların orta yaşlardan itibaren savaş açtığı kırışıklar için doğal bir çözüm yolu aranıyorsa aspirin maskesi kırışıklık için de kullanılabilir.

Malzemeler:

 • 3 adet aspirin
 • 3 yemek kaşığı limon

Hazırlanışı:

Her evde bulunan tek bir malzeme ve eczaneden hemen alabileceğiniz aspirin ile gençleşebilmek mümkündür. Ezilerek limona yedirilen ilaç karışımı, cilde ince bir tabaka hâlinde uygulanır. Yapışkan bir kıvama gelen karışım, 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yavaşça ciltten temizlenir. Düzenli olarak uygulandığında ciltteki kırışıklıklara iyi geldiği söylenir.

limon

3) Aspirin Soda Maskesi

Malzemeler:

 • 1 şişe soda
 • 2 veya 3 adet aspirin

Hazırlanışı:

Bu karışımın uygulanışı da aspirinin güzelce ezilmesi ile başlar. Daha sonra soda ile iyi bir şekilde karıştırılır. Biraz kıvam aldıktan sonra da cilde yavaşça uygulanır. Yaklaşık 10-15 dakika bekletilir ve sonrasında ılık su ile yıkanır. Tarif ile birlikte cildin daha parlak ve daha sorunsuz görünmesi sağlanır.

soda

4) Bacaklar İçin Aspirin Maskesi

Ten pürüzsüzlüğü, özellikle yaz aylarında son derece önemlidir. Peeling etkisi bırakan cilt maskeleri ile daha parlak ve pürüzsüz bacaklara sahip olunabilir.

Malzemeler:

 • 5 veya 6 adet aspirin
 • Su

Hazırlanışı:

Aspirinler ezilerek su ile karıştırılır, sonrasında bacaklara masaj yaparak sürülür. Ancak, diğer bacak peelinglerinden farklı olarak bacaklara aspirin maskesi uygulaması hemen yıkanmaz. Yaklaşık 3 saat kadar bekletilmesi gerekir. Bu nedenle uygulanması, biraz daha zordur. Ancak düzenli uygulamada bacaklarda oluşan batıklar; lekeli ve pürüzlü görünümden kurtulmak mümkün olur.

aspirin maskesi

5) Aspirin Maskesi Suna Dumankaya Tarifi

Cilt bakım maskeleri arasında son derece ünlü olanlardan biri de aspirin maskesi Suna Dumankaya tarifidir. Bu tarifi özellikle sivilceli ve problemli olan cilt tipleri rahatlıkla uygulayabilir.

Malzemeler:

 • Mango suyu
 • 2 adet aspirin
 • Kil (aldığı kadar)
 • Yulaf Unu (Çok az miktarda isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Malzemeler, cam bir kasede akmayacak bir kıvama gelene kadar karıştırılır. Temizlenen ciltteki
problemli bölgelere sürülür ve yaklaşık 20 dakika bekletilir. Sonrasında ılık su ile yıkanarak yavaş yavaş çıkarılır. Cildine peeling yapmak isteyen kişilerin özellikle yulaf unu kullanarak bu tarifi uygulaması gerekir. Düzenli olarak 4 gün üst üste uygulandığı takdirde sivilcenin tamamen yok olduğu gözlenir.

aspirin maskesi suna dumankaya

6) Aspirin Maskesi Şems Arslan Tarifi

Popüler tariflerden biri olan Şems Arslan aspirin maskesi ise özellikle cilt lekeleri için uygulanan bir maske tarifidir. Cilt lekeleri, yaz mevsimi ve güneş ile birlikte ortaya çıkar.

Malzemeler:

 • 5 adet aspirin (kan sulandırıcı)
 • 1 bardak kefir
 • 1 çay bardağı bal
 • 2 damla limon suyu

Hazırlanışı:

Malzemeler karıştırılır, leke bulunan bölgenin üzerine bastırılarak uygulanır. Sonrasında yarım saat kadar ciltte bekletilebilir. Ancak, maske uygulandığı takdirde dışarı çıkılmamalıdır. Hazırlanan tarif ise yaklaşık 10 gün kadar buzdolabında bekletilebilir. Bu nedenle bol miktarda hazırlanarak günlük olarak uygulanabilir. Aspirin maskesi, sürüldüğü yerden çok az bir su ile çıkarılabilir veya hiç çıkarılmadan cilde yedirilebilir.

aspirin maskesi nasıl yapılır

7) Aspirin Maskesi Saç İçin Nasıl Hazırlanır?

Kadınlar için saçları, çok önemlidir. Her kadın, saçlarının daha gür ve daha parlak görünmesini ister. Ancak, bazı kimyasal uygulamalar, ısı ile uygulanan işlemler, saç boyaları ve hatta saç şampuanları bile saçların yıpranmasına ve sağlıklı görünümünün kaybolmasına yol açar. Bu kuruluğun ve yıpranmışlığın önüne geçmek adına saç için aspirin maskesi uygulanabilir.

Malzemeler:

 • 1 kahve fincanı kekik yağı
 • 1 tatlı kaşığı toz bira mayası
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 4 adet aspirin

Hazırlanışı:

Tüm tariflerde olduğu gibi aspirin güzelce ezilerek tüm malzemeler ile birlikte karıştırılır. Daha sonra saç diplerine yedirilir ve yaklaşık 1-2 saat maske ile beklenir. Saç için aspirin maskesi faydaları kısa sürede kendini göstermez. Sabırlı olmak ve düzenli olarak haftada 1 kez uygulama yapmak gereklidir. Bu tarif ile saçlardaki kepek problemi çözülür, saçlara bakım yapılır, saç renginin sabit kalması sağlanır, saçlar daha parlak bir görünüme kavuşur ve saç dökülmesi önlenir.

aspirin maskesi saç için

Aspirin Maskesi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

İçeriğinde yer alan maddeler sayesinde aspirin, cilt üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bu nedenle pek çok farklı yüz maskesinin içerisinde yer alabilir. Aspirin, hem ulaşılması kolay bir malzeme oluşu ile hem de tariflerinin pratikliği ile sıklıkla tercih edilir. Tarifler arasında cilt lekeleri, kırışıklık ve sivilce için farklı aspirin maskesi tarifi yer alır. Böylece tarifler arasından cilde en uygun olanı seçilebilir.

aspirin maskesi cildi beyazlatırmı

Aspirin Maskesi Cildi Beyazlatır Mı?

Aspirin maskelerinin; ciltte oluşan lekeleri yok etme, sivilceleri ve sivilce izlerini giderme, pürüzsüz ve parlak bir cilt sağlama ve saç problemlerinin bir çoğuna iyi gelme gibi sayısız yararları bulunur. Ancak, sivilce veya leke için uygulanan aspirin maskelerinin cilt beyazlatmak için olumlu herhangi bir sonucu olduğu gözlenmemiştir. Bu nedenle direkt olarak cilt beyazlatmak için bir maske arayanlar, aspirin maskeleri dışında farklı maskeler denemelidir. Ancak, ciltte yer alan lekelerin ve sivilcelerin yok olması, daha pürüzsüz ve daha parlak bir cilt oluşumunu sağladığı için aspirin maskesi kullanıldıktan sonra daha beyaz bir cilde kavuşulmuş hissi oluşabilir.

aspirin maskesi lekeler

Aspirin Maskesi Zararları ve Yan Etkileri

 • Aspirin maskelerinin cilt ve saç için uygulanan maskelerinin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak, alerjik ve çok hassas ciltler, yine de bir dermatologa görünerek ve fikir alarak farklı maske tariflerini uygulamalıdır.
 • Bunun yanı sıra aspirin maskelerinin içerdiği ilaç oranı da önemlidir. Yazılan miktardan daha fazla aspirin kullanmak, daha faydalı bir maske oluşmasını sağlamaz.
 • Aynı şekilde maskelerin belirtilen zaman aralıklarından daha sık uygulanması da faydayı arttırmaz. Bunun aksine, olumlu etkilerin yok olmasına neden olabilir.
 • Maskeler, yüzde fazlaca kızarıklık ve kaşıntı oluşturursa tekrarlanmamalıdır; ayrıca maske uygulama sıklığı da azaltılmalıdır.

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Pirinç Unu Maskesi Nasıl Kullanılır?

Kil Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Doğal Maske Tarifleri

Yumurta Akı Maskesi ile Cilt ve Saç Bakımı Önerileri

Bal Limon Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? 9 Farklı Maske Tarifi

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Farklı İhtiyaçlara Özel 8 Cilt Maskesi Tarifi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
7 Farklı Şekilde Tuzlu Kurabiye Tarifi
7 Farklı Şekilde Tuzlu Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama17
Hafif Ve Farklı Yeşil İç Bakla Salatası Tarifi
Hafif Ve Farklı Yeşil İç Bakla Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama9
Farklı ve Lezzetli Helva Tarifi
Farklı ve Lezzetli Helva10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama98
Bebekler İçin Vitaminli Çorba (+7) Tarifi
Bebekler İçin Vitaminli Çorba (+7)1-2 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama465
Bebekler İçin İrmikli Çorba ( +7) Tarifi
Bebekler İçin İrmikli Çorba ( +7)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama93
Bebekler İçin Kereviz (+7ay) Tarifi
Bebekler İçin Kereviz (+7ay)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama12
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Haziran Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Haziran Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

Taze taze sebze ve meyve kokuları, bazı akşamlar yemek yerine tercih edilen karpuz-peynir ikilisi ve…

Mutfağınızdaki En İyi 25 Vitamin Takviyesi Tarifi
Mutfağınızdaki En İyi 25 Vitamin Takviyesi

En İyi Vitamin Takviyeleri: Doğal, Sağlıklı, Taze! Sağlıklı bedene sahip olmanın sırlarından biri olan vitaminler,…

En İyi Damar Açıcı 5 Bitki, Şifalı Çözümler Tarifi
En İyi Damar Açıcı 5 Bitki, Şifalı Çözümler

En İyi Damar Açıcı Bitki: Nasıl Uygulanır? Damar tıkanıklığı, genellikle orta yaş insanlarda görülen sağlık…

Haziran Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Haziran Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Haziran Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Haziran ayı, yaz mevsiminin başlangıcıdır ve vitamin bakımından zengin…

Dünya Mutfaklarından 20 Yabancı Yemek Tarifi
Dünya Mutfaklarından 20 Yabancı Yemek Tarifi

Geleneksel yemek çeşitlerinin dışına çıkmaya ne dersiniz? Türk mutfağının uzağından ve oldukça lezzetli tariflerle hazırlanmış,…

Evde En İyi 5 Kolajen Maskesi Yapımı Tarifi
Evde En İyi 5 Kolajen Maskesi Yapımı

Cildiniz İçin En İyi Kolajen Takviyeleri Protein türlerinden biri olan kolajen, sağlığımız için olmazsa olmazlardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri