B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vegan Beslenmede Sık Görülen B12 Vitamini Eksikliği

Vücut için önemli vitaminlerden birisi olan B12 vitamini siyanokobalamin ismiyle de bilinir. Peki, insan sağlığı için son derece önemli B12 vitamini hangi gıdalarda bulunur? Genellikle hayvansal dokularda bulunan bu vitamin, bazı bitkilerde de az miktarda yer alır.

B12 vitamini yetersizliği midedeki parietal hücrelerin, intrinsik faktör ismi verilen glikoproteini sentezleyememesinden kaynaklanır. Besinlerden bu vitaminin alınamaması ‘B12 vitamini neden düşer?’ sorusunun cevabıdır. Vücut tarafından üretilmeyen B12 vitamini dışarıdan besinler yoluyla ya da B12 vitamini tablet biçiminde alınır. Alınmaması halinde insan sağlığı için zararlı etkiler ortaya çıkar.

b12

B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

‘B12 vitamini neye iyi gelir?’ diye sorulduğunda bu vitaminin vücutta bir hidrojen alıcısı olarak koenzim görevi gördüğü ve çeşitli metabolizmik faaliyetleri sürdürdüğü söylenebilir. B12 vitamini görevleri arasında iki tanesi öne çıkar. Bunlardan birincisi büyümeyi, ikincisi ise eritrosit oluşumunu hızlandırır. Aynı zamanda B12 vitamini megaloblastik anemiyi önleyebilmek adına gereklidir. Alyuvar üretimi esnasında folik asitin düzenlenmesine yardımcı olmasının yanında demirin kullanımına da yardımcı olur.

Doğru bir sindirimin sağlanması, besinlerin yeterli biçimde alınabilmesi, proteinin doğru sentezlenmesi, yağlar ve karbonhidratlar metabolizma için gereklidir. Sinir tahribatını engelleyen B12 vitamini hücre oluşumu ve uzun bir ömrün yanı sıra doğurganlığı da sağlar. Beyne faydası da bilinen B12, hafızayı güçlendirerek öğrenimi kolay hale getirir. ‘B12 vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?’ diye araştırıldığında peynir, yumurta, kuzu ve sığır eti, deniz mahsülleri ve ciğer öne çıkar. ‘B12 vitamini saç çıkartır mı?’ ya da ‘B12 vitamini saça iyi gelir mi?’gibi sorular da kullananlar tarafından merak edilir. B12 vitamini hücre oluşumunu hızlandırma özelliği sebebiyle saç hücrelerine ve cilde iyi gelir.

b12 vıtamın

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamininin vücutta eksik olması durumunda belli başlı belirtiler ortaya çıkar. Bunlar uykusuzluk, yorgunluk ve bitkinlik, odaklanma sorunu ve unutkanlık, kulaklarda çınlama, el ve ayakların uyuşması, kaslarda yorgunluk ve gevşeme, kramplar, dilde yanma, hızlı kilo alma, zor kilo verebilme, iştah bozukluğu ve kansızlık olarak sıralanabilir.

Tüm bu belirtiler B12 yetersizliği durumunda görülebileceği gibi başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu sorunlarla karşılaşılması halinde vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir.

b12 eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B12 vitamini eksikliği zararları vücutta yeterli seviyede B12 vitamininin bulunmaması durumunda hücrelerde oluşan aksamalar ile ortaya çıkar. Bu aksamalar en fazla kemik iliği hücrelerinde ve kan hücrelerinde oluşur. Böyle durumlarda B12 vitamini hapları alınmazsa, yeterli seviyede kırmızı kan hücresi üretilemez.

Kan hücrelerinde azalma meydana geleceği gibi hücrelerin yapısı da bozulmaya uğrar. Pernisiyöz anemi denilen bu durumda, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısında ciddi oranda azalma meydana gelir. Sinir sisteminde de aksama yaşanmasına sebebiyet veren B12 eksikliği durumunda sinir hücrelerinin bilgiyi üretmesi, oluşturması, saklaması ve aktarması süreçleri sekteye uğrar. B12 vitamini ilaç biçiminde içilebileceği gibi B12 vitamini iğnesi de yüksek miktarlardaki eksikliklerde kullanılabilir.

b12 nedir

B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi

B12 vitamini eksikliği durumunda takviye olarak dışarıdan alınmalıdır. Bu vitaminin eksikliği yetersiz beslenme gibi sorunların yanında genel olarak bağırsaklarda B12 vitaminin besinlerden emilememesinden kaynaklanır. Her iki durumda da B12 vitamini takviye olarak alınmalıdır. Hap olarak alınabileceği gibi B12 vitamini ampul ürünleri de bulunur.

Et Giren Yere Dert Girmez: B12 Vitamini Nelerde Var?

“B12 vitamini nelerde bulunur?” diye sorulduğunda, bu vitaminin daha çok hayvansal gıdalarda bulunduğu görülür. Özellikle et ürünleri B12 vitamininin ana kaynağıdır. Kırmızı et, tavuk, süt, yoğurt, kefir, karides, sakatat, balık gibi gıdalar B12 vitaminini barındırırlar.

Peki, B12 vitamini hangi meyvelerde vardır? Bu vitamin meyvelerde bulunmaz. Sebze olarak ise sadece soyada bulunur. B12 vitamini meyveleri konusunda araştırmalar yürütülse de buna dair henüz bir bulguya rastlanmamıştır. Bu sebeple vegan bir beslenme sistemine sahip olan kişilerin B12 vitamini hapı kullanmaları gerekir.

Detaylı bilgi için: B12 Nelerde Bulunur? Eksikliği Nasıl Giderilir? B12 Kaynağı Besinler

b12 nedir

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir?

  • B12 vitamini DNA sentezi yaparak enerji üretimini arttırır.
  • Kandaki oksijenin taşınmasına yardımcıdır.
  • Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Doğurganlığı artırır.
  • Sinir uçlarının gelişimini destekler.
  • Hücre oluşumunu hızlandırır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Konsantrasyonun artmasını sağlar.
  • Sigara kullanımının oluşturduğu zararlarla savaşmaya yardımcıdır.
b12 kaç olmalı

B12 Vitamini Yüksekliği

Peki, B12 vitamini fazla alınırsa ne olur? Bu vitaminin fazla alınması durumunda herhangi bir sorun yaşanmaz. Aşırı yüksek olmadığı sürece B12 vitamini karaciğer tarafından ihtiyaç halinde kullanılmak üzere depolanır ve kalanı idrar yoluyla dışarı atılır.

B12 Vitamini Fazlalığı Nasıl Giderilir?

‘B12 vitamini değeri kaç olmalı?’ sorusu dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Doğru bir şekilde ölçülmesinin ardından, eğer bir fazlalık bulunuyorsa önlem alınmalıdır. B12 vitamini fazlalığına yol açan sebeplerin başında bu vitaminin doktor kontrolü olmadan kullanılması gelir. B12 vitamini fazlalığı tek başına ciddi bir sorun olarak görülmemekle birlikte, bu vitaminin vücutta fazla miktarlarda tutulması farklı bir hastalığın habercisi olabilir.

Tespit edildiği durumlarda B12 vitamini fazlalığı nasıl düşürülür? Kullanıcılar B12 vitamini ilaç takviyesi alıyorsa bunu derhal kesmelidir. Aşırı hayvansal gıda tüketimi söz konusuysa, bu azaltılmalı ve protein alımı kısıtlanmalıdır.

B12 Vitamini Yan Etkileri Nelerdir?

B12 vitamini insan sağlığı açısından çok faydalı olmasının yanı sıra belli başlı yan etkilere de sahiptir. Bunlar vücutta kızarıklık, döküntü, kaşıntı, yüzde şişme, ciltte kabarma, hırıltılı nefes alıp verme ve nefes alıp verirken zorlanma, bulantı, ishal, karın ağrısı, hazımsızlık, anormal idrar kokusudur.

B12 Vitamini Kilo Aldırır Mı?

B12 vitamini işlevi bakımından kilo aldırma özelliğine sahip vitaminlerden biri değildir. Bazı vitaminlerin iştah açma gibi özelliği bulunmakla birlikte B12 vitamininin görevi farklıdır. B12 vitaminin kilo aldırdığının düşünülmesinin sebebi bu vitaminin eksik olduğu durumlarda iştahın azalmasıdır. İştahsızlık sonrası hafif bir kilo kaybı yaşayan hastaların B12 vitamini dengelendiğinde açılan iştahlarıyla birlikte hafif bir kilo alma durumları görülebilir. Ancak bu durum ekstra kilo alımı şeklinde değil, kişinin eski kilosuna dönmesi biçimindedir.

Peki, B12 vitamini fazlalığı kilo yapar mı? B12 vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için vücutta tutulur. İdrar yoluyla dışarı atılır. Bu nedenle B12 fazlalığı da kilo aldırmaz.

b12 nelerde var

B12 Vitamini Uyku ya da Uykusuzluk Yapar mı?

B12 vitamini uyku sorunları yaratmaz. Hatta bu vitaminin düzenli bir şekilde kullanılması yaşanan uyku problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. B12 vitaminin özellikle pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini ile beraber alınması uyku sorunlarını ciddi olarak ortadan kaldırmaya destek sağlar. Ancak bu vitaminlerin kullanımı için öncelikle doktora danışılmalı ve onay aldıktan sonra vitamin kullanımı gerçekleştirilmelidir. Bu vitaminin ilaç olarak alınmasının yanında B12 vitamini bitkisel çözüm sunan çeşitli gıdalarla da takviye edilebilir.

B12 Vitamini Kullanımı

‘B12 vitamini günde kaç kez alınmalı?’ sorusu doktor tarafından tespit edilmesi gereken bir durumdur. Ancak genel manada vitaminler günde 1 kez alınarak kullanılır. ‘B12 vitamini aç mı tok mu içilir?’ diye sorulduğunda ise yine aksi belirtilmediği sürece bu vitaminin tok karnına içilmesi uygundur. B12 vitamini ilaç fiyatı bakımından kullanılan doza ve vitaminin alınış şekline göre farklılık gösterir.

b12 vitamini

B12 Vitamini Oranı Kaç Olmalıdır?

B12 vitamini testi 10 saatlik bir açlık sonrasında koldan alınan kan ile yapılır. B12 vitamini insan vücudunda bulunan ince bağırsağın son 50 cm’lik bölümündeki bakteriler tarafından üretilir. B12 vitamini referans aralığı en düşük 150, en yüksek ise 550 mikrogram aralığında olmalıdır. Bu değerler arasında ölçülen B12, normal olarak kabul edilir.

b12 ilaçlar

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Evde Ne Varsa Piyazı Tarifi

Evde Ne Varsa Piyazı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Tutmayan Yoğurttan Ne Yapılır ? Tarifi

Tutmayan Yoğurttan Ne Yapılır ?

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi

Evde Ne Varsa Muffini

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Karın Guruldaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Tarifi
Karın Guruldaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Karın Guruldaması Hakkında Merak Edilenler Gün içinde en çok yorulan vücut bölgelerimizden biri olan karın…

Dut Yaprağının Hiç Duymadığınız 5 Faydası Tarifi
Dut Yaprağının Hiç Duymadığınız 5 Faydası

Şifalı Dut Yaprağının Faydaları, Ne İşe Yarar? Beyaz ve kara dutun ne kadar faydalı olduğunu…

İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit Tarifi
İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit

İlkbaharda Hangi Meyveler Yenir? Soğuk ve sessiz kış bitmek üzere. Güneş ufaktan ufaktan kendini göstermekte.…

Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası Tarifi
Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Kozalak Şurubu Pek çok yerde ev dekorunda ve çeşitli süs malzemelerinde kullanılan kozalak,…

İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi Tarifi
İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi

İstanbul Butik Kafeler: Ev Sıcaklığında Enfes Tatlar! Farklı tasarımları, sıcak ve samimi ortamları ile dikkat…

Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm Tarifi
Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Karın Guruldaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Tarifi
Karın Guruldaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Karın Guruldaması Hakkında Merak Edilenler Gün içinde en çok yorulan vücut bölgelerimizden biri olan karın…

Dut Yaprağının Hiç Duymadığınız 5 Faydası Tarifi
Dut Yaprağının Hiç Duymadığınız 5 Faydası

Şifalı Dut Yaprağının Faydaları, Ne İşe Yarar? Beyaz ve kara dutun ne kadar faydalı olduğunu…

İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit Tarifi
İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit

İlkbaharda Hangi Meyveler Yenir? Soğuk ve sessiz kış bitmek üzere. Güneş ufaktan ufaktan kendini göstermekte.…

Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası Tarifi
Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Kozalak Şurubu Pek çok yerde ev dekorunda ve çeşitli süs malzemelerinde kullanılan kozalak,…

İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi Tarifi
İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi

İstanbul Butik Kafeler: Ev Sıcaklığında Enfes Tatlar! Farklı tasarımları, sıcak ve samimi ortamları ile dikkat…

Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm Tarifi
Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Kronik Yorgunluk Sendromuna İyi Gelen 10 Çözüm Tarifi
Kronik Yorgunluk Sendromuna İyi Gelen 10 Çözüm

Kronik Yorgunluk: Uzun Süren Tükenmişlik Hissi Uzun süredir kendinizi yorgun hissediyor ve dinlenseniz bile yorgunluğunuz…

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları 2021 Tarifi
Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları 2021

Tüm İpuçlarıyla Doğu Ekspresi Seyahat Rehberi Teknolojiyle birlikte her şey hızlı akmaya başladı. Her şeyi…

İzmir’in En Keyifli 7 Yılbaşı Programı Tarifi
İzmir’in En Keyifli 7 Yılbaşı Programı

En Eğlenceli İzmir Yılbaşı Etkinlikleri Ailemiz ve sevdiklerimizle birlikte yeni yılı coşkulu bir şekilde karşılamak…

Ankara’nın En İyi 5 Yılbaşı Programı Tarifi
Ankara’nın En İyi 5 Yılbaşı Programı

Başkent Ankara'nın En İyi Yılbaşı Etkinlikleri 2022 yılbaşı Ankara programları ile unutulmaz bir iz bırakacak!…

İstanbul’un En İyi 9 Yılbaşı Programı Tarifi
İstanbul’un En İyi 9 Yılbaşı Programı

İstanbul'un En Eğlenceli Yılbaşı Programları Yeni yıl heyecanının doruklarda yaşandığı günlerdeyiz, yılbaşı gecesine hazır mısınız?…

Masterchef Yarışmacıları Yeni Kadro Tarifi
Masterchef Yarışmacıları Yeni Kadro

Yeni Sezon Masterchef  Yarışmacıları Pek çok kişiyi ekrana kilitleyen Masterchef 2021 senesinde gündemde olan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri