B12 Nelerde Bulunur? Eksikliği Nasıl Giderilir? B12 Kaynağı Besinler

B12 Nelerde Bulunur? Eksikliği Nasıl Giderilir? B12 Kaynağı Besinler Tarifi

B12 Vitamini Hakkında Her Şey

İnsan vücudu yaşamı boyunca birçok dış etkene maruz kalır. Solunan hava, içilen su, yenilen besin, temas edilen topraktan alınan zararlı toksik, yani zehirli maddeler başta olmak üzere yaşanılan enfeksiyon hastalıkları sonucu vücutta geri kalan bazı mikroplar da bedene zarar verir. İnsan; idrar, terleme, safra oluşumu, solunum ve dışkılama gibi doğal yöntemlerle bu zararlı toksiklerin bir kısmını dışarıya atar. Peki ya kalan kısım?

İşte bu noktada devreye giren, vücudun kendi içinde barındırdığı zehirden kendini arındırma işlemine detoksifikasyon adı verilir. Eğer B12 vitamin eksikliği söz konusu olursa o zaman detoksifikasyonun önemli bir halkası zayıflar. Yani sistem doğru çalışmaz. DNA’nızın sağlığı, vücudunuzda bazı reaksiyonların gerçekleşmesi, sinir hücrelerinin ve alyuvarların problemsiz varlığını sürdürmesi de B12 normal değeri ile mümkündür.

b12 nelerde bulunur

B12 Nelerde Bulunur? B12 Vitamin Oranı En Yüksek Besinlerin Listesi

B12 vitamini maalesef bazı diğer vitaminler gibi vücut tarafından üretilmeyen vitaminler içerisinde yer alır. Bu nedenle B12 takviyesi zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu takviye B12 tableti, B12 iğnesi şeklinde ilaç olarak alınabileceği gibi, besinlerden de elde edilebilmektedir. İleri düzeyde B12 eksikliği görülmediği sürece ilaç takviyesi önerilmez ve pek çok doktor, bu sorunu ilk olarak doğal yolla, yani gıdalarla çözmeye çalışır.

B12 vitamininin bolca bulunduğu besinlerin tüketiminde bazı hususlara da dikkat edilmesi önerilir. Yapılan araştırmalar, takviye şeklinde alınan C vitamininin besinler aracılığı ile alınan B12 vitaminini etkisizleştirdiğini belirtirken potasyum ve folik asit takviyelerinin de B12 eksikliğini maskelediğini açığa çıkarmıştır. Uzmanlar, bu nedenle B12 takviyesi almadan önce doktor kontrolünden geçilmesi gerektiğini söyler.

 • Deniz Mahsulleri: B12 vitaminin bulunduğu besinlerin ana noktası ise hayvansal besinlerdir. Bunlardan biri deniz mahsulleridir. En fazla B12 vitamini içeren besin ise balık yumurtasıdır. 50 gram balık yumurtası tükettiğinizde günlük almanız gereken B12 vitamininin 5 katını almış olursunuz. Eğer tercihinizi 15 gramlık bir ahtopottan yana kullanırsanız günlük B12 vitamin ihtiyacının tamamını karşılamış olursunuz. 100 gram olmak üzere uskumru, somon, ton balığı, sardalye, midye ve istiridyeden birini tükettiğinizde de günlük B12 vitamin ihtiyacınızı fazlasıyla alırsınız.
 • Et Ürünleri: Et de B12 vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Ciğer ise (kuzu, sığır, dana, ördek, hindi ve kaz) et ürünleri içerisinde en fazla B12 vitamini barındıranlardandır. Dana kıyma ve sığır eti de B12 takviyesi açısından son derece fayda sağlarken100 gramlık kuzu eti günlük ihtiyaç duyulan B12 vitamin oranının yarısından fazlasını size sunar.
 • Süt Ürünleri: B12 vitamini açısından oldukça faydalı olan besinlerden bir diğeri süt ürünleridir. Her ne kadar deniz mahsulleri ve et kadar yeterli düzeyde B12 takviyesi sağlamasa da süt ürünleri içerisinde de B12 bulunur. Bazı peynir çeşitleri B12’nin yanı sıra kalsiyum ve protein açısından zengindir. 100 gramlık beyaz peynir günlük B12 vitamin ihtiyacının üçte birini, bir yumurta akı ise altıda birini karşılar.

b12 eksikliği

B12 Eksikliği Nasıl Giderilir?

B12 eksikliği yukarıda dile getirdiğimiz şekilde besin takviyesi ile en kolay şekilde giderilir. Ancak sadece besinlerle B12 eksikliğinin giderilmesi için vücuttaki B12 oranının az ölçüde eksik olması gerekir. Bunu belirlemek için ise ihtiyacınız olan doktorunuza danışarak B12 testi yaptırmaktır. B12 eksikliğinin nasıl giderileceği bu eksikliğe neden olan bulguların saptanmasıyla açığa çıkar. Yani sorunun nedenini bulmak o sorunun nasıl ortadan kaldırılacağının işaretini verir.

B12 eksikliğinde birçok neden mevcuttur. Bunların başında beslenme gelir. Özellikle de hayvansal gıda tüketimi çok az olan ya da vejetaryen beslenmeyle yaşayan kişilerde B12 vitamin eksiliği yaygın olarak kullanılır. Bu sorunun giderilmesi için ise B12 takviyesi önerilir. Çünkü sebze türü besinlerde B12 vitamini ne yazık ki bulunmaz. Mide küçültme ya da mide kelepçesi takma gibi operasyonlar geçiren kişilerde B12 eksikliğine fazlasıyla rastlanır. Bunun nedeni midenin B12 emilimini sağlıklı yapamamasıdır. Bu noktada da yine B12 takviyesi alınır.

Bazı hastalıklara maruz kalan kişilerde de bu sorun yaşanmaktadır. Vücut, alınan gıdaları belli yöntemler ve belli bir sistem ile işler. Bu işlem doğru şekilde çalışmadığında da ortaya B12 eksikliği çıkar. Crohn ve çölyak hastalıklarını buna örnek gösterebiliriz. Bu hastalıklar besinlerin vücut tarafından işlenmesinde sorun yaratır. Bu noktada B12 eksikliği besinlerle giderilememektedir. Bu nedenle vitamin takviyesine ya da B12 iğnesi tedavisine başvurulabilir.

B12 düşüklüğü yaratan nedenlerden diğerleri ise şu şekilde sıralanabilir: 50 yaş ve üzerinde olmak, düzenli olarak alkol tüketmek, mide asidi üretiminde sıkıntı yaşamak, zayıflamaya dayalı cerrahi operasyon geçirmek ve diyabet ilacı kullanmak. B12 eksikliğinin giderilmesi sayılan tüm bu olası sorunların kişide hangi düzeyde olduğuyla da akalalıdır.

b12 eksikliği

B12 Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kilo kaybı, iştahsızlık, kabızlık, yorgunluk, el ve ayaklarda sıkça yaşanan karıncalanma gibi belirtiler B12 eksikliğinin birer göstergesi olarak kabul edilir. B12 eksikliğinin ağır şekilde görüldüğü durumlarda ise kalıcı sinir sistemi tahribatları ve kronik hastalıkların açığa çıktığı bilinmektedir.

Mental fonksiyonlarda bozulma, kansızlık, işitme siniri iltihabı, reflekslerde ve ağrı duyusunda azalmanın yanı sıra sarılık, zihinsel birçok bozukluk ve hastalıklara kolay yakalanma sorunları da B12 eksikliği sonucunda oluşur.

b12 değerleri

B12 Kaç Olmalıdır?

B12 testi aracılığı ile kan dolaşımında bulunan B12 vitamininin miktarı ölçülür. B12 testi sonuçları doktor tarafından incelenmelidir. B12 değerinin normal sayılan ölçüsü konusunda bugüne kadar çok sayıda uzman ismin farklı değerleri savunması ise kafa karışıklığına sebep olmaktadır.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu konu ile ilgili yazdığı iki farklı köşe yazısının birinde B12 değerini en az 750 – 1000 arasında olması gerektiğini savunurken diğerinde ise bu değerin 500 – 700 arasında normal sayılabileceğini dile getirir.

Prof. Dr. Canan Karatay ise B12’nin 1000 pg/ml olması gerektiğini belirtir ve değer 800’ün altında ise B12 eksikliği söz konusudur diye ekler. Ancak B12 normal değeri yaşa göre de değişiklik gösterir. Zira yetişkin bir insan ile bir bebeğin günlük ihtiyaç duyduğu B12 vitamin değeri aynı değildir. 0 – 6 aylık arası: 0,4 mcg (mcg: miligramın binde biri) 4 – 8 yaş arası: 1.2 mcg, 14 – 18 yaş arası: 2.4 mcg, 19 yaş üstü yetişkinler: 2.4 mcg ve hamilelik döneminde de 2.6 mcg B12 normal değeri olarak kabul edilir.

b12 faydaları

B12 Vitamini Faydaları, Ne İşe Yarar?

B12 faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçmek, sinir hücrelerinin onarılması ve karbonhidratların enerjiye çevrilerek yağın azaltılmasında önemli rol oynar.
 • B12 vitamini vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Felç ve yüksek tansiyon riskini, damarı koruma yöntemiyle büyük oranda azaltır.
 • Derinin yenilenmesi ve yeni hücrelerin üretilmesinde de B12 vitamini büyük görev üstlenir. Yine sağlıklı tırnak, cilt ve saç için B12 olmazsa olmazdır.
 • B12 faydaları içerisinde önemli olan bir diğer husus da kilo kontrolüdür. Vücut enerjisini arttırır, böylece yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların görülmesini engeller.
 • Şeker metabolizmasını düzene koyarak unutkanlığın önüne geçer.
 • Karaciğer, akciğer, meme, prostat ve kolon kanserlerine karşı koruyuculuk yapar.
 • Vücutta DNA ve RNA oluşumunda önemli bir rol oynar.
 • Beyinde sinir iletimini düzenler ve asetilkolin üretimini artırır. Bu da Alzheimer oluşumunu engeller.

b12 vitamini

B12 Vitamini İlaç İsimleri

B12 tedavisinde ve vitamin eksikliğinin giderilmesine yönelik yapılan takviyelerde kullanılan bazı ilaç isimleri ise şunlardır:

 • Bevıtın-C
 • VI-Mineral Çiğneme Tableti
 • NEROX B12 Film Tablet
 • MULTI-B Efervesan Tablet
 • BITAVIN B12 Film Tablet
 • BEVITAB B12 Film Tablet
 • BENEXOL B12 Film Tablet
 • BENEDAY Enterik Kaplı Tablet
 • Apıkobal Komprıme

Doktorunuza danışmadan ilgili ilaçları kullanmayınız.

B12 Vitamini Nedir? Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nelerde Var?

K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliği, Faydaları

A Vitamini Nedir? Nelerde Var? Faydaları ve Görevleri Nelerdir?

E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
B Harfli Pasta Tarifi

B Harfli Pasta

12-14 kişilik, 35dk Hazırlık, 15dk Pişirme
12 Kaşık Tatlısı Tarifi

12 Kaşık Tatlısı

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
12+ Bebeklere Poğaça Tarifi

12+ Bebeklere Poğaça

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Süt Çorbası +12 Tarifi

Süt Çorbası +12

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
12 Dakikada Sufle Tarifi

12 Dakikada Sufle

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
12+ Bebeklere Sağlıklı Köfte Tarifi

12+ Bebeklere Sağlıklı Köfte

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
12 Kaşıklık Kek Tarifi

12 Kaşıklık Kek Tarifi

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Ev Yapımı Limonata (+12) Tarifi

Ev Yapımı Limonata (+12)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri