Baby Shower Nedir? Baby Shower Parti Fikirleri

Baby Shower Nedir? Baby Shower Parti Fikirleri Tarifi

Baby Shower Organizasyonu İçin Eğlenceli Öneriler

Ülkemizde Baby Shower organizasyonu ve etkinliklerinin geçmişi oldukça yeni. 10 yıl öncesine kadar bilinmeyen bu partiler zaman içerisinde yaygınlaşmıştır. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve hatta davet edildiğimiz Baby Shower ne demek peki?

Partiyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizler için derledik. Anne adayının doğum öncesi stresini minimuma indirmek için hazırlanan Baby Shower partileri ne kadar eğlenceli olursa o kadar unutulmaz olur.

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız!

baby shower nedir

Baby Shower Nedir?

 • Baby Shower Amerika’da yapılan ve geçmişi çok eskiye dayanan geleneksel bir kutlamadır. “Showering” olarak adlandırılan bu kutlama anne adayına sevgi gösterilerinde bulunma ve hediye yağmuruna tutma anlamındadır.
 • Bir çay partisi benzeri olan Baby Shower partisine sadece kadınlar katılır ve birbirleri ile aileleri hakkında konuşur, annelik deneyimlerini anne adayı ile paylaşır. Anne adayları için hazırlanan hediyeler ise genellikle ev yapımı pratik hediyelerdir. Annenin genellikle ilk bebeği için yapılan bu parti zaman içinde değişerek her çocuk için yapılmaktadır.
 • Artık parti sadece kadınların değil, herkesin ortak katıldığı bir parti halindedir. Herkesin gelebileceği bir tarih belirlenerek öğleden sonraki bir saat diliminde parti başlar. Baby Shower partisinin özelliği anne tarafından değil aile üyeleri ya da anne adayının yakın bir aile dostu tarafından düzenlenmesidir. Ayrıca kutlama, anne adayının parti sonrası dağınıklıkları toplamak için yorulmaması için partiyi hazırlayan aile dostunun evinde yapılır.
 • Birebir Türkçeye çevrildiğinde bebek duşu anlamına gelen Baby Shower, gelen hediyelerin duş etkisi yaratmasından dolayı bu ismi almıştır. Aslında Türk geleneklerinde de Baby Shower tadında uygulamalar vardır. Bizdeki uygulamalar daha çok bebek doğduktan sonra yapılır. Lohusa şerbeti hazırlanarak gelen misafirlere dağıtılır. Bebek görmeye gelen misafirler ise bebek ve anne için hediye getirir.
 • Genel olarak altın takılan bu etkinlik annenin yorulmaması için kısa süreli olur. Bazı bölgelerde bebeğin sağlıklı ve kaya gibi olması için taş, akça pakça nur yüzlü olması içinse yumurta götürülür.
 • Baby shower geleneği, artık günümüzde bir eğlence günü olmuştur. Heyecanla beklenen minik bebeğin aile üyeleriyle ve davetlilerle yapılan ilk partisi olarak anılır.
 • Henüz bebek dış dünyaya merhaba demese de; anne karnında çevrede olan bitenleri hissederek mutlu olur.
 • Baby shower yapan annenin heyecanı ve mutluluğu bebeğe yansıdığı için aslında bu partideki tüm anları bebek de hisseder.
 • Her bütçeye uygun, her zevke hitap eden baby shower organizasyonları günden güne daha da çeşitlenmektedir.
 • Yakın zamanlarda bir bebek sahibi olacaksanız; bu gibi kutlamalara ilginiz varsa siz de baby shower programlayabilirsiniz.
baby shower nedir

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

 • Baby Shower partisi bebek daha doğmadan yapılır. Anne adayının 6 aylık hamilelik sürecinden sonra yapılması en uygun zamandır. Bazı anneler sezaryen ile doğum yaptıkları için doğum tarihini net olarak bilmektedir. Böyle durumlarda doğumdan bir iki gün önce de yapılabilen parti, anne adayı rahat hareket edemeyeceğinden dolayı pek önerilmez. Doğumdan bir iki ay önce parti düzenlenmesi çok daha iyi olur.
 • Bu dönemde anne adayının motivasyonunu üst seviyede tutmak için onu üzecek, strese sokacak durumlardan uzak durulmalıdır. Bu günün kusursuz geçmesi ve annenin kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Bu yüzden Baby Shower partisi için annenin kendini iyi ve rahat hissettiği bir günü kendisinin seçmesi idealdir. Anne adayı isterse doğumdan aylar önce isterse de birkaç gün kala Baby Shower partisi zamanına karar verebilir. Yani inisiyatif tamamen anneye kalmalıdır.
 • Baby shower partisinde güzel anılar biriktirmek için anne karnının daha da belirgin hale geldiği dönem beklenebilir.
 • Ancak unutulmamalıdır ki annenin yorgun hissetmeyeceği aksine daha da dinleneceği ve keyif alacağı bir organizasyon yapılmalıdır.
 • Her anne adayının hamilelik süreci farklı olduğu için ortalama 24. haftadan sonra baby shower düzenlenmektedir.

Bebek Bakım Çantası İçinde Mutlaka Bulundurmanız Gereken 10 Şey

baby shower nedir

Baby Shower Nasıl Yapılır?

 • Baby Shower partisinin annenin yakın bir aile dostu tarafından verildiğini söylemiştik.
 • Partiyi verenin anne adayı ile konuşarak temayı seçmesi gerekir. Bebeğin cinsiyetine uygun bir konsept belirlenmesi partiyi daha güzel bir hale getirebilir.
 • Parti mekanı tamamen partiyi hazırlayan tarafından belirlenir. Tabii anne adayının fikrini alırsa çok daha uygun olur. Baby Shower partisi için mekan olarak dilerseniz evinizi, dilerseniz de bir pastane ya da kafe ortamını seçebilirsiniz.
 • Mekan süslemeleri ve parti konseptini kendiniz anne adayı ile birlikte belirleyebilirsiniz. Yorulmak istemiyorsanız bu işte profesyonelleşmiş Baby Shower organizasyon şirketlerinden yardım alabilirsiniz.
 • Parti için öncelikli olarak anne adayına danışarak partiye geleceklerin listesini hazırlamalısınız. Partinin nerede olduğunu ve zamanını belirten Baby Shower davetiyesi tek tek partiye geleceklere gönderilmelidir.
 • Baby Shower etkinliğinin olmazsa olmazı anne ve bebeğin ihtiyaçlarını kapsayan hediye listesidir. Anne adayından Baby Shower hediye listesini alarak bir bebek mağazasına kaydını yaptırabilir ya da ihtiyaç listesini hazırladığınız davetiyelerle birlikte davetlilere gönderebilirsiniz.
 • Hediye alma organizasyonunu birebir kendiniz hazırlamanız gerekir, böylece aynı hediyeden birkaç tane gelmesini önleyebilirsiniz ve ayrıca maliyeti yüksek olan hediyeleri birkaç kişinin birlikte almasını sağlayabilirsiniz.
 • Baby shower yapılırken anne zevki ve mutluluğu ön planda olmalıdır. Pozitif bir doğuma hazırlık için anneye moral verecek bu parti, çevredeki sevilir kişiler tarafından iş birliği ile yapılır.
 • Bebeğini heyecanla büyüten ve bekleyen anne adayı, bu partiyi yıllar geçse de en güzel anlarıyla hatırlar.
baby shower nedir

Baby Shower Partisi İçin Neşeli Öneriler

 • Bir Baby Shower çerçevesi ile partiyi ölümsüzleştirebilirsiniz. Davetlilerin ve anne adayının bu çerçevede bol bol fotoğraflarını ve videolarını çekerek doğacak bebek için muhteşem bir anı bırakabilirsiniz.
 • Üzerinde annenin resimlerinin ya da şirin ve ilginç karikatürlerin yer aldığı yazılı Baby Shower etiketi hazırlayarak gelen davetlilere hediye edebilirsiniz.
 • Davetlilerin bugünü unutmamaları için biberon temalı şekerleme ya da çikolatalar hazırlayabilir ve parti sonunda hatıra olarak götürmelerini sağlayabilirsiniz.
 • İlginç Baby Shower fikirleri arasında genellikle en dikkat çeken ve unutulmayan etkinlik Baby Shower oyunları olur. Bu oyunlar ile davetlilerin kaynaşması ve sohbet etmesi daha kolay hale gelir. Anne adayının göbek boyunu tahmin etme, biberondan süt içme, balon patlatmaca, kelime oyunu, bebek bezi bağlamaca gibi oyunlar Baby Shower party organizasyonunuzu şölene çevirebilir. Eğlenceli bir etkinlik için çok daha farklı fikirler bulabilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Diyetisyen Onaylı Hamile Diyeti Listesi ve Sağlıklı Gebeliğin 5 Sırrı

baby shower nedir

Baby Shower Hazırlıkları ve Masa Süslemesi

Parti denilince akla ilk gelen süsler, pastalar, kıyafetler, balonlar ve rengarenk aksesuarlardır. Baby Shower konsept seçimine uygun renklerde balonlar, konfetiler ile parti ortamı neşelendirilir.

 • Baby Shower partisi malzemeleri arasında temalı bardak, tabak, çatal, bıçak, peçete ve masa süsleri yer alır.
 • Baby Shower kıyafetleri partiyi renklendirebilir. Özellikle Baby Shower anne kıyafetleri arasından anne adayı için anlamlı bir kıyafet seçilebilir ve anneye özel çılgın bir makyaj hoş durabilir. Tüm parti davetlilerine özel olarak tasarlanan Baby Shower taçları dağıtılabilir.
 • Partinin en göz alıcı detayı ise Baby Shower masası süsleridir.
 • Masayı şık bir hale getiren örtüler Baby Shower afiş tasarımları ile tamamlanır.
 • Partiyi eğlenceli hale getiren en önemli aksesuar ise Baby Shower konuşma balonları denilebilir. Üzerinde dünyaya gelecek bebeğin ağzından yazılan esprili notlar partiyi daha eğlenceli bir hale getirmektedir.
 • Baby Shower ürünleri partiyi hazırlayanlar tarafından bizzat el emeği ile de yapılabilir, dilenirse internet üzerinden satış yapan online mağazalardan ya da parti malzemeleri satan dükkanlardan alınabilir.

Baby Shower Partisi İçin Hazırlayabileceğiniz Eğlenceli Tarifler

Baby Shower partisi, çay partisi tadında bir organizasyondur. Baby Shower ikramlıkları hazırlanan parti konsept rengine göre şekillendirilebilir.

1) İlk Tekmenin Yenebilen Hali Baby Shower Pastası

Baby Shower pasta modeli partinin en önemli detayıdır. Pasta ekmeği, ganaj, krem şanti, şeker hamuru ve çikolata damlaları kullanarak anne adayının hamile görünümünü tasvir eden Baby Shower hamile pastası yapabilirsiniz. İlginç bir görünüme sahip olan pasta ile anne adayı eminiz çok mutlu olur.

Baby Shower Hamile Pastası

Baby Shower Hamile Pastası

2) Şirin mi Şirin Baby Shower Kurabiyeleri

Baby Shower kurabiyeleri olmadan Baby Shower düşünülemez. Renkli şeker hamurları kullanarak bebeğin cinsiyetine göre belirlenen renklerde kurabiyeler hazırlayabilir, farklı temalara yer vererek davetlileri şaşırtabilirsiniz.

Baby Shower Kurabiyeleri

Baby Shower Kurabiyeleri

Şeker Hamurlu 25 Sevimli Tarif

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Çantasında Bulundurmanız Gereken 10 Eşya, Çok Önemli!

Hamile Pilatesi: Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Resimli Anlatım

Anne Sütü Faydaları ve Bebek Gelişimi İçin Önemi, Bilinmeyen Gerçekler

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Baby Shower Cupcake Tarifi

Baby Shower Cupcake

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Baby Pizza Tarifi

Baby Pizza

12-14 kişilik, 1 saat Hazırlık, 40dk Pişirme
Dutch Baby Tarifi

Dutch Baby

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Baby Pankek+7 Tarifi

Baby Pankek+7

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Fırında Baby Patates Tarifi

Fırında Baby Patates

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bademli Baby Kurabiye Tarifi

Bademli Baby Kurabiye

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Baby Puding +8 Tarifi

Baby Puding +8

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Tavada Baby Patates Tarifi

Tavada Baby Patates

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Baby Coco Pops +12 Tarifi

Baby Coco Pops +12

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu Tarifi
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Programı Gebelikte ay ay değişen beslenme ihtiyaçlarını bilmek, sağlıklı bir hamilelik…

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Tarifi
Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi Hamilelik, hayatınızın en heyecan verici ve duygusal yolculuklarından biri. Bu dönemde…

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler Tarifi
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler

Buzdolabı Kokusu Giderme Yöntemleri Mutfakların olmazsa olmazı buzdolabı, gün içinde pek çok yemeği soğutmak ve…

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Tarifi
Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle hazırlanmasıyla birçok kahve…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu Tarifi
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Programı Gebelikte ay ay değişen beslenme ihtiyaçlarını bilmek, sağlıklı bir hamilelik…

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Tarifi
Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi Hamilelik, hayatınızın en heyecan verici ve duygusal yolculuklarından biri. Bu dönemde…

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler Tarifi
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler

Buzdolabı Kokusu Giderme Yöntemleri Mutfakların olmazsa olmazı buzdolabı, gün içinde pek çok yemeği soğutmak ve…

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Tarifi
Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle hazırlanmasıyla birçok kahve…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir? Tarifi
Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Ferritin Düşüklüğü Ferritin, vücuttaki demir depolarını ölçen önemli bir biyomarkerdir. Ferritin seviyelerindeki anormallikler, vücutta çeşitli…

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Magnezyum insan sağlığı için önem taşıyan, özellikle kas ve sinir sistemi açısından değerli…

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Tarifi
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Erik Faydaları: Neye İyi Gelir? Erik; C vitamini, lif, potasyum ve antioksidan içeriği ile…

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları
Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi & Cilde Faydaları Keten tohumu, genel vücut sağlığına etkilerinin yanı sıra cilde…

Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Nar Suyu İçmenin Faydaları Nar suyu, sağlıklı bir yaşam için önemli birçok fayda sağlayan besleyici…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Tarifler Geri
Videolar Geri