Baby Shower Nedir? Baby Shower Parti Fikirleri

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Baby Shower Nedir? Baby Shower Parti Fikirleri Tarifi

Baby Shower Organizasyonu İçin Eğlenceli Öneriler

Ülkemizde Baby Shower organizasyonu ve etkinliklerinin geçmişi oldukça yeni. 10 yıl öncesine kadar bilinmeyen bu partiler zaman içerisinde yaygınlaşmıştır. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve hatta davet edildiğimiz Baby Shower ne demek peki?

Partiyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

Anne adayının doğum öncesi stresini minimuma indirmek için hazırlanan Baby Shower partileri ne kadar eğlenceli olursa o kadar unutulmaz olur.

Baby Shower Nedir?

Baby Shower Amerika’da yapılan ve geçmişi çok eskiye dayanan geleneksel bir kutlamadır. “Showering” olarak adlandırılan bu kutlama anne adayına sevgi gösterilerinde bulunma ve hediye yağmuruna tutma anlamındadır.

Bir çay partisi benzeri olan Baby Shower partisine sadece kadınlar katılır ve birbirleri ile aileleri hakkında konuşur, annelik deneyimlerini anne adayı ile paylaşır. Anne adayları için hazırlanan hediyeler ise genellikle ev yapımı pratik hediyelerdir. Annenin genellikle ilk bebeği için yapılan bu parti zaman içinde değişerek her çocuk için yapılmaktadır.

Artık parti sadece kadınların değil, herkesin ortak katıldığı bir parti halindedir. Herkesin gelebileceği bir tarih belirlenerek öğleden sonraki bir saat diliminde parti başlar. Baby Shower partisinin özelliği anne tarafından değil aile üyeleri ya da anne adayının yakın bir aile dostu tarafından düzenlenmesidir. Ayrıca kutlama, anne adayının parti sonrası dağınıklıkları toplamak için yorulmaması için partiyi hazırlayan aile dostunun evinde yapılır.

Birebir Türkçeye çevrildiğinde bebek duşu anlamına gelen Baby Shower, gelen hediyelerin duş etkisi yaratmasından dolayı bu ismi almıştır. Aslında Türk geleneklerinde de Baby Shower tadında uygulamalar vardır. Bizdeki uygulamalar daha çok bebek doğduktan sonra yapılır. Lohusa şerbeti hazırlanarak gelen misafirlere dağıtılır. Bebek görmeye gelen misafirler ise bebek ve anne için hediye getirir.

Genel olarak altın takılan bu etkinlik annenin yorulmaması için kısa süreli olur. Bazı bölgelerde bebeğin sağlıklı ve kaya gibi olması için taş, akça pakça nur yüzlü olması içinse yumurta götürülür.

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Baby Shower partisi bebek daha doğmadan yapılır. Anne adayının 6 aylık hamilelik sürecinden sonra yapılması en uygun zamandır. Bazı anneler sezaryen ile doğum yaptıkları için doğum tarihini net olarak bilmektedir. Böyle durumlarda doğumdan bir iki gün önce de yapılabilen parti, anne adayı rahat hareket edemeyeceğinden dolayı pek önerilmez. Doğumdan bir iki ay önce parti düzenlenmesi çok daha iyi olur.

Bu dönemde anne adayının motivasyonunu üst seviyede tutmak için onu üzecek, strese sokacak durumlardan uzak durulmalıdır. Bu günün kusursuz geçmesi ve annenin kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Bu yüzden Baby Shower partisi için annenin kendini iyi ve rahat hissettiği bir günü kendisinin seçmesi idealdir. Anne adayı isterse doğumdan aylar önce isterse de birkaç gün kala Baby Shower partisi zamanına karar verebilir. Yani inisiyatif tamamen anneye kalmalıdır.

Baby Shower Nasıl Yapılır?

Baby Shower partisinin annenin yakın bir aile dostu tarafından verildiğini söylemiştik.

Partiyi verenin anne adayı ile konuşarak temayı seçmesi gerekir. Bebeğin cinsiyetine uygun bir konsept belirlenmesi partiyi daha güzel bir hale getirebilir. Parti mekanı tamamen partiyi hazırlayan tarafından belirlenir. Tabii anne adayının fikrini alırsa çok daha uygun olur. Baby Shower partisi için mekan olarak dilerseniz evinizi, dilerseniz de bir pastane ya da kafe ortamını seçebilirsiniz.

Mekan süslemeleri ve parti konseptini kendiniz anne adayı ile birlikte belirleyebilirsiniz. Yorulmak istemiyorsanız bu işte profesyonelleşmiş Baby Shower organizasyon şirketlerinden yardım alabilirsiniz.

Parti için öncelikli olarak anne adayına danışarak partiye geleceklerin listesini hazırlamalısınız. Partinin nerede olduğunu ve zamanını belirten Baby Shower davetiyesi tek tek partiye geleceklere gönderilmelidir.

Baby Shower etkinliğinin olmazsa olmazı anne ve bebeğin ihtiyaçlarını kapsayan hediye listesidir. Anne adayından Baby Shower hediye listesini alarak bir bebek mağazasına kaydını yaptırabilir ya da ihtiyaç listesini hazırladığınız davetiyelerle birlikte davetlilere gönderebilirsiniz. Hediye alma organizasyonunu birebir kendiniz hazırlamanız gerekir, böylece aynı hediyeden birkaç tane gelmesini önleyebilirsiniz ve ayrıca maliyeti yüksek olan hediyeleri birkaç kişinin birlikte almasını sağlayabilirsiniz.

Baby Shower Partisi için Neşeli Öneriler:

  • Bir Baby Shower çerçevesi ile partiyi ölümsüzleştirebilirsiniz. Davetlilerin ve anne adayının bu çerçevede bol bol fotoğraflarını ve videolarını çekerek doğacak bebek için muhteşem bir anı bırakabilirsiniz.
  • Üzerinde annenin resimlerinin ya da şirin ve ilginç karikatürlerin yer aldığı yazılı Baby Shower etiketi hazırlayarak gelen davetlilere hediye edebilirsiniz.
  • Davetlilerin bugünü unutmamaları için biberon temalı şekerleme ya da çikolatalar hazırlayabilir ve parti sonunda hatıra olarak götürmelerini sağlayabilirsiniz.
  • İlginç Baby Shower fikirleri arasında genellikle en dikkat çeken ve unutulmayan etkinlik Baby Shower oyunları olur. Bu oyunlar ile davetlilerin kaynaşması ve sohbet etmesi daha kolay hale gelir. Anne adayının göbek boyunu tahmin etme, biberondan süt içme, balon patlatmaca, kelime oyunu, bebek bezi bağlamaca gibi oyunlar Baby Shower party organizasyonunuzu şölene çevirebilir. Eğlenceli bir etkinlik için çok daha farklı fikirler bulabilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Baby Shower Malzemeleri ve Süsleri

Parti denilince akla ilk gelen süsler, pastalar, kıyafetler, balonlar ve rengarenk aksesuarlardır. Baby Shower konsept seçimine uygun renklerde balonlar, konfetiler ile parti ortamı neşelendirilir.

  • Baby Shower partisi malzemeleri arasında temalı bardak, tabak, çatal, bıçak, peçete ve masa süsleri yer alır.Günün anlamına özel olarak tasarlanan
  • Baby Shower kıyafetleri partiyi renklendirebilir. Özellikle Baby Shower anne kıyafetleri arasından anne adayı için anlamlı bir kıyafet seçilebilir ve anneye özel çılgın bir makyaj hoş durabilir.Tüm parti davetlilerine özel olarak tasarlanan Baby Shower taçları dağıtılabilir.
  • Partinin en göz alıcı detayı ise Baby Shower masası süsleridir.
  • Masayı şık bir hale getiren örtüler Baby Shower afiş tasarımları ile tamamlanır.
  • Partiyi eğlenceli hale getiren en önemli aksesuar ise Baby Shower konuşma balonları denilebilir. Üzerinde dünyaya gelecek bebeğin ağzından yazılan esprili notlar partiyi daha eğlenceli bir hale getirmektedir.
  • Baby Shower ürünleri partiyi hazırlayanlar tarafından bizzat el emeği ile de yapılabilir, dilenirse internet üzerinden satış yapan online mağazalardan ya da parti malzemeleri satan dükkanlardan alınabilir.

Baby Shower Partisi İçin Hazırlayabileceğiniz Eğlenceli Tarifler

Baby Shower partisi, çay partisi tadında bir organizasyondur. Baby Shower ikramlıkları hazırlanan parti konsept rengine göre şekillendirilebilir.

1) İlk Tekmenin Yenebilen Hali Baby Shower Pastası İçin:

Baby Shower pasta modeli partinin en önemli detayıdır. Pasta ekmeği, ganaj, krem şanti, şeker hamuru ve çikolata damlaları kullanarak anne adayının hamile görünümünü tasvir eden Baby Shower hamile pastası yapabilirsiniz. İlginç bir görünüme sahip olan pasta ile anne adayı eminiz çok mutlu olur. Baby Shower Hamile Pastası

2) Şirin mi Şirin Baby Shower Kurabiyeleri İçin :

Baby Shower kurabiyeleri olmadan Baby Shower düşünülemez. Renkli şeker hamurları kullanarak bebeğin cinsiyetine göre belirlenen renklerde kurabiyeler hazırlayabilir, farklı temalara yer vererek davetlileri şaşırtabilirsiniz. Baby Shower Kurabiyeleri

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Baby Shower Nedir? Baby Shower Parti Fikirleri 09.10.2017 tarihinde yayınladı.