Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi

Bebeklerin Büyüme Dönemlerinde Görülen Değişimler

Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla büyüyecektir. Geçen bu günlerde gözle görülür şekilde değişimler meydana gelir. Minicik doğan bebeğinizin zaman geçtikçe kilo aldığını, boyunun uzadığını, yüz hatlarının daha da şekillendiğini ve sizinle daha rahat iletişime geçtiğini fark edebilirsiniz.

Anneliği yeni tatmış olan anneler ve aylık bebek gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızı okuduğunuzda bir bebeğin ilk ayından itibaren başlayan değişimler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Her ay ne gibi yenilikler sizi ve bebeğinizi bekliyor hepsi burada.

Gülümseyen bebekler ve mutlu aileler için, yazımız sizlerle…

bebek gelişimi

Aylara Göre Bebek Gelişim Evreleri

1 Aylık Yenidoğan Gelişimi:

Uzun ve heyecanlı bekleyiş sona erdi. Bebeğiniz sağlıkla dünyaya geldi. Peki ilk ayında nelere şahit olacaksınız? 1 aylık bebeğin gelişimi oldukça hızlı olacaktır. Bu süreçte bebeğinizin vücudundaki şişlikler bir süre normal kabul edilir. En çok 30 cm uzağını görebilir. Ve bu görüşlerde koyu renkli cisimlere dikkat kesilir. Her sesi minimum düzeyde duyabilir. Fakat bu seslere tepki vermesi için biraz zaman isteyecektir. Yenidoğan bebeklerde gün içinde ortalama 5 defa kaka yapma durumu görülür. Bu bebeğinizin doyduğuna işarettir. Kendi halinde gülmesi de bu dönemde görülen en güzel şey olarak bilinmektedir.

2 Aylık Bebeğin Gelişimi:

2. ayda bebeğin gelişimi sizi biraz daha heyecanlandıracaktır. İkinci aya girdiğinizde bebeğiniz size tepki vermeye başlayacaktır. Görme yetisi bir nebze daha geliştiği için gözleri ile anneyi izler. Parlak cisimler dikkatini çeker. Anne ve baba sesini bu dönemde ayırt edebilir. Bu süreçte bebeğe ismiyle hitap edilmesi, onu özel kılacaktır. Zihinsel gelişimi için bu önemli bir adımdır. El ve ayakları sürekli hareket haline olacaktır ve sevindiği zamanlarda daha da hareketlenecektir. Kendi sesinden mutluluk alacağı için kendi kendine ses çıkarmaya da 2. ayda başlar.

3 Aylık Bebeğin Gelişimi:

3.ayda bebeğin gelişimi anne ve babayı telaş içine alan ve uyku düzenini değiştiren bir dönemdir. Bu dönemde bebeğiniz başını dik bir şekilde kaldırabilir. Beyin gelişiminin daha da hızlı ilerlediğini fark edebilirsiniz. Çevreye karşı daha dikkatli ve ilgili olacaktır. Ellerinden çıkan sesle mutlu olan bebek, ellerini birbirine vurarak ses tekrarını yaşayacaktır. Eline geçenleri ağzına götüreceği için dikkatli olmakta fayda var. Yalnız kaldığında ağlayarak dikkat çekmeye de bu dönemde başlar.

4 Aylık Bebeğin Gelişimi:

4.ayda bebeklerde gelişim daha sesli ve hareketli gerçekleşir. Bu dönemde istediğini yaptırmak için şiddetle ağlayabilir. Yatar haldeyken sağ ve sol tarafına doğru dönebilir. Etrafında olan biteni tüm renkleri ile algılar. Kendi sesini daha iyi duyabildiği için konuşma çabaları daha iyi şekilde ilerler. Çığlıklar da zaman zaman evinizde duyulan seslerden olabilir. Kimi bebeklerde ilk diş, bu ayda çıkmaya başlar.

5 Aylık Bebeğin Gelişimi:

5 aylık bebeklerde gelişim en çok duygusal yönleriyle dikkat çeker. Anneyi, biberonu ve mamayı gördüğünde oldukça sevinir. Vücudunu rahatlıkla döndürebilir. Bu dönemde yuvarlanma yeteneği aldığı için tek başına yüksek bir yerde bırakmak tehlikeli olabilir. Oturma pozisyonunda başını dik tutabilir. Artık kollarından destek alarak başını kaldıracağı dönemdedir. Nesnelerden gelen seslerden zevk alır. Bu süreçte diş çıkacağı için yavaş yavaş ağlamalar ve salyalar görülebilir. Doktorunuz onayladıysa ek gıdalara bu dönemde başlayabilirsiniz.

6 Aylık Bebeğin Gelişimi:

Ellerinin en güçlü olduğu döneme merhaba diyorsunuz. 6 aylık bebeklerde gelişim oturma ve kalkma isteği ile doludur. Tekrarlı heceleri bebeğinizden bu dönemde duyabilirsiniz. “dede, mama, baba, bebe” gibi kelimelerle konuşma serüvenine başlayacaksınız. Dile getiremese de anne ve baba kelimelerinin kime ait olduğunu anlar. Biberon denildiğinde biberona dikkat kesilir. Yerde yatırdığınızda yuvarlanarak kendine oyun hazırlar. Zihinsel gelişimini desteklemek için fotoğraflar üzerinden, fotoğrafın ne anlama geldiğini öğretebilirsiniz.

7 Aylık Bebeğin Gelişimi:

7 aylık bebeklerde gelişim bebeğinizin ne kadar çabuk büyüdüğünü size hissettirecektir. Emeklemenin ilk girişimleri bu dönemde yaşanır. Elleri arasında nesneleri hareket ettirebilir. El sallama karşısında elini sallayarak cevap verebilir. Aynı zamanda tekrarlandığı durumda el çırpmayı da kavrayacaktır. Ailesi ile yabancılar arasındaki ayrımı fark eder. Bebeğinizin ilk dişi bu dönemde de çıkmaya başlar. Görme yetisi için etrafında renkli cisimlerin olması onu mutlu edecektir. Yere düşen nesneler bebeğin dikkatini çeken unsurlardandır.

8 Aylık Bebeğin Gelişimi:

Bu dönemde bebeğiniz ulaşma ve elde etme isteği ile emeklemeye başlar. Dikkatini çeken cisimlere doğru gider ve elini uzatır. Kimi zaman sizinle göz teması kurarak ağlar ve bu o nesneyi istediğini ifade eder. Koltuktan veya bacaklarınızdan destek aldığı durumda ayağa kalkabilir. Bu sürede yaptığı hareketler bilinçlidir. Bırakma, tutma, ağlama veya dikkat kesilme hep kendi istediği içindir.

9 Aylık Bebeğin Gelişimi:

9 aylık bebeklerde gelişim bebeğinizin peşinden gideceğiniz döneme denk gelir. Emekleyen bebek sizi evin içinde epey koşturacaktır. Emekleme ile sizinle oyun oynamak ister. El kasları geliştiği için el oyunlarına uygun bir dönemdir. Taklit dönemi başlamıştır. Karşıdan gelen kısa kelimeleri taklit etmeye çalışacaktır. Aile üyelerini öğrenmesi adına “Nerede? Orada.” oyunu oynayabilir. Yüzüstü durumda iken kollarından ve çevresinden destek alarak oturacağı bir dönemdir. Yumuşak gıdaları ısırarak yiyebileceği bir dönemdir.

10 Aylık Bebeğin Gelişimi:

Bebeğiniz artık çok güçlü. Emekleme dönemini bitirip ayaklanmaya geçtiği dönemdir. Ayakta kalması anlık olarak başlayacaktır. Çevrenin desteği ile bu duruma alışacak ve yürümek için kendine güvenecektir. İstediği cisimlere karşı daha hassas olur ve eliyle gösterebilir. Yürüme yeteneği koltuk kenarına tutunarak başlayacaktır. Bu harekete sıralama adı verilir ve destek alarak bir süre öylece yürür.

11. ve 12. Ayda Bebek Gelişimi:

Bebeklerde gelişim tablosu ilk 10 ay ifade ettiğimiz gibi gelişecektir. 10 aylık süreçten sonra bebeğinizin her şeyi daha da düzen almış olacaktır. Görme yetisi daha net, algılaması daha iyi olacaktır. Ufak cisimleri elinde uzun süre tutacaktır. Sıkça duyduğu kelimeleri özellikle anne ve baba sözcüklerini kendi kendine söyleyebilir. Tepkilere karşılık vermesi daha keyifli olacaktır. Yumuşak oyun topu eline geçtiğinde çevresindekilere gönderebilir.

Artık düşmeden ayakta kalacağı süreç başlıyor. Yemek esnasında kaşığı veya bardağı ağzına götürebilir. 11 ay bittiğinde tırmanma ile koltuğuna veya yatağına ulaşacaktır. Parmakları da güçlendiği için örtü, bez, kıyafet gibi kumaşları çekerek oyun oynayacaktır. Kendi halinde konuşmaları da sizi dinlerken mutlu edecek detaylar arasında. Yürüyebildiğinin farkındadır fakat ulaşmak istediği nesneye veya yere daha hızlı gitmek için emeklemeyi tercih edebilir. Yürüme pratiklerinde elinizi tuttuğu anda daha güvenli şekilde yürüyecektir.

Yabancı çevreye karşı oldukça net olduğu bir süreç 11. aydan sonra başlar. Başkalarına gittiğinde tanımaya çalışır ve tanıyamadığında ağlar. Anneden uzaklaştığı anda şiddetli şekilde ağlama krizlerine girebilir. İlk 12 ayı sağlık ve huzurla bitirdiğinize göre ilk yaş kutlaması için güzel planlar yaparak sevdiklerinizi ve kendinizi mutlu edebilirsiniz.

4 aylık bebeklerde gelişim

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Arttıran 14 Besin

Emziren Anne Diyeti Süt Arttıran ve Zayıflatan Diyet Listesi

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri: 10 Sinyal, Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne Sütü Saklama Yöntemleri, Faydaları ve Önemi

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Doğal Yöntemler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri 20.07.2018 tarihinde yayınladı.