Hamile Pilatesi: Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Resimli Anlatım

(3 oy, puan: 5,00)
Hamile Pilatesi: Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Resimli Anlatım

Hamile Pilatesi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok anne adayını bedenen ve ruhen rahatlatmaktadır. Hamilelik döneminin vermiş olduğu değişimlerden dolayı annenin bedeninde birtakım değişimler meydana gelir. Vücut ağırlığının artışı, el ve ayaklarda oluşan ödemler, bel ağrısı ve ayak ağrısı gibi durumlar tatlı telaşlı anne adayının biraz stresli günler geçirmesine neden olur. Hamile pilatesi adı verilen egzersizler ile daha rahat şekilde doğum yapılması hedeflenir.

Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan hamile pilatesi, artık ülkemizde de kendini duyurmaya başlamıştır. Pek çok şehirde pilates uzmanlarının koçluğu ile yapılan hamile pilatesi, sayısız anne adayının dikkatini çekmektedir. Hamile pilatesi Ebru Şallı ve daha pek çok ünlü tarafından önemi vurgulanan bir egzersiz türüdür. Bu yazımız ile sizlere hamilelik döneminde yapılan pilatesin faydalarını ifade edeceğiz. Ev içinde kolayca uygulanabilen birkaç hareket ile hamile pilatesinden faydalanmanızı da sağlayacağız.

Anne adaylarının hamile pilatesi hakkında merak ettiği tüm detaylar bu satırlarda!

hamile pilatesi ne zaman başlamalı

Öncelikle, Hamile Pilatesi Ne Zaman Başlamalı?

Hamile pilatesi yapacak anne adaylarının kendi durumlarına göre özel olarak hazırlanan pilates programını uygulaması gereklidir. Gebeliği takip eden doktorun onayı olduğu andan itibaren pilates için harekete geçebilir. Anne adayının sağlık durumuna göre şekillenen pilates programı genellikle 12. haftadan sonra tavsiye edilmektedir. Doktorunuzun onay verebileceği dönemler 12. ve 16. haftalar olabilir. Hamile pilatesini haftada 2 veya 3 defa deneyebilirsiniz. Bu aralıklar sizin için de ideal seanslar olacaktır. Dinlenmeye ve kendinize vakit ayırmaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Doğuma yakın haftaya yaklaştığınızda nefes egzersizleri ile pilates programı devam eder. Daha rahat bir doğum gerçekleştirebilmeniz için nefes ve esneme hareketlerinin olduğu pilates programı size iyi gelebilir.

Hamilelik pilatesi fiyatları seanslara göre farklılık göstermektedir. Bazı pilates salonları ilk dersi tanıtım amaçlı yaptıkları için ücret talep etmeyecektir. Bazı salonlarda ise tek ders için ortalama 60 TL ödeyebilirsiniz. Bu fiyat bilgisini hamilelik dönemine göre hesapladığınızda birkaç ay pilates yaparsanız yaklaşık 600 TL gibi bir bütçe hazırlayabilirsiniz.

hamile pilatesi hareketleri

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Aşama Aşama Resimli Anlatım

1) Pelvik taban kası hareketi ile anne adayının doğum esnasında ve sonrasında daha rahat hareket etmesi hedefleniyor. Görseldeki gibi yere oturduğunuzda idrarınızı tutar gibi kaslarınızı sıkın ve 10 saniye bekledikten sonra kasları gevşetin. 10 tekrar yeterli olacaktır.

2) Gebeliğin 12. haftasından sonra uygulanabilen bu hareketi denemek için yere oturun ve görseldeki gibi pozisyon alın. Ayak tabanının yere bastığından emin olun. Hareketlerde nefes önemli olacaktır. Burundan nefes alıp ağızdan vermeye çalışın. Nefesi verdiğiniz sürede omuzları yavaş hareketler ile dizlere yaklaştırın. Dize yakın olduğunuzda 5 kere derin nefes alın ve yavaşça esneyin.

3) Sırada yere yatış hareketi olacak. Düz ve kaymayan bir zemine şekilde olduğu gibi uzanın. Hatta pilates minderi de tercih edebilirsiniz. Düz bir pozisyon aldığınızda yerde kalan kolunuzdan güç alarak bacaklarınızı gerin. Her iki bacağınızı da havaya kaldırın ve havada iken 5 saniye bekleyin. 10 tekrar yaptıktan sonra diğer yönünüz için aynı hareketi deneyebilirsiniz.

4) Hamilelik döneminde oluşan sırt ve bel ağrılarını bu hareket ile hafifletebilirsiniz. Vücut ağırlığının artmasından dolayı yaşanan ağrılar, doğuma yaklaştığınızda daha çok hissedilmeye başlar. Bu pilates hareketini günde 10 defa tekrarladığınız takdirde ağrılardan kurtulabilirsiniz. Hareketleri uygularken derin nefes alıp vermeyi unutmuyoruz.

Hamile Pilatesi Faydaları, Ne İşe Yarar?

Spor hayatın her döneminde oldukça önem arz eden bir etkinliktir. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürme, ip atlamak ve aletler ile spor yapmak vücut direncini korur. Hamile pilatesi de anne adaylarının genel sağlığı için etkili olmaktadır. Günden güne büyüyen bebeği daha rahat taşıması ve sağlıklı bir doğum yapabilmesi için tüm annelere tavsiye edilmektedir. Hamile pilatesi yapacak olan anne adaylarının şu faydaları göreceğini açıklamak gereklidir:

  • Omurgada, belde ve sırt bölgesinde oluşan ağrıları hafifletir. Anneyi daha sağlıklı bir doğuma hazırlar.
  • Nefes ve esneme hareketleri ile geçen pilates seansları sayesinde anne doğum anında ağrıyı çok hissetmez.
  • Kasları kontrol etmeyi öğrenen anne, doğum anında ve sonrasında daha rahat hareket edebilir.
  • Doğum sırasında oluşabilecek yırtılmaları en aza indirir.
  • Gebelik döneminde sık sık yaşanan idrar kaçırma problemini önler.
  • Anne kendine vakit ayırdığı ve sporla uğraştığı için daha huzurlu olmaktadır. Stressiz bir gebelik dönemi yaşatacaktır.
  • Yapılan egzersizler sayesinde anne adayı geceleri ağrısız uyur ve gece uykuları daha verimli hale gelir.
  • Hormonların etkisiyle göğüs kaslarında ağrı oluşmaktadır. Üst bölge için yapılan pilates hareketleri sayesinde anne adayının genel olarak ağrısı en aza iner.
  • El ve ayaklarda oluşan ödem, pilates sayesinde ortadan kalkar.

hamile pilatesi avrupa yakası

Hamile Pilatesi Avrupa ve Anadolu Yakası İletişim Bilgileri

İstanbul’da yaşayan ve doğuma hazırlık yapan anne adayları için hamile pilatesi Anadolu Yakası bilgilerini eklerken Avrupa Yakası’nda yaşayan anneleri de unutmadık ve hamile pilatesi Avrupa Yakası iletişim bilgilerini derledik. Bu listedeki bilgilerden yola çıkarak evinize en yakın noktada bulunan pilates merkezine ulaşıp hamilelik pilatesi fiyatları ve ders içerikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

1) Noa Pilates Studio

Adres: Akbatı Akkoza Koru Blokları Bahçeşehir / İSTANBUL

İletişim: 0 534 064 00 76

2) Yoga Evim Hamile Pilates Merkezi

Adres: Sahrayıcedit Mahallesi, Atatürk Caddesi Kozyatağı Yücel Apartmanı No: 30 Kat 1 Daire 3
Kadıköy / İSTANBUL

İletişim: 0 216 385 51 99

3) Fit Up Pilates

Adres: Ortaklar Caddesi Elazığ Apartmanı No: 21 Daire: 4 Mecidiyeköy Şişli İstanbul

İletişim: 0212 212 00 16

4) Body Desing Pilates

Adres: Bağdat Caddesi Caddebostan Mahallesi Bulvar Palas Apartmanı No: 299 D: 4, Erenköy – Kadıköy, 34728 Kadıköy / İstanbul

İletişim: 0 216 467 73 79

5) Dukkha Pilates

Adres: Atatürk Mahallesi Botanik Çarşı Meriç Caddesi 34758 Ataşehir İstanbul

İletişim: 0532 209 05 09

6) Street Workout&Pilates Studio

Adres: Yenişehir Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı Dumankaya caddesi sitesi, Ticaret Konutlar B Blok No: 134, 34912 Pendik / İstanbul

İletişim: 0532 250 32 77

7) Joya Studio

Adres: Kartaltepe Mahallesi Bahçesaray Sokak Özkaya Apartmanı No:½ Bakırköy / İstanbul

İletişim: 0553 104 40 99

8) Pilates Akademi Beylikdüzü

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 3 (Medicana Hastanesi Çaprazı) BeyCity Çarşı Kat: 1 Beylikdüzü, İstanbul

İletişim: 0 212 872 24 92

9) Rodoplu Pilates

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi Yüce Tarla Caddesi Bingül Sokak. Acar Apartmanı No: 18 / 5 Bakırköy / İSTANBUL

İletişim: 0 (212) 542 2244

10) Stüdyo Pilates

Adres: Emin Ali Paşa Cad Engin Apartmanı No: 97 Bostancı / İstanbul

İletişim: 0 (216)372 73 22

hamile pilatesi avrupa yakası

Hamilelikte Beslenme: Hamileleler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız!

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hamile Pilatesi: Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Resimli Anlatım 22.11.2018 tarihinde yayınladı.