Burun Kanaması Orucu Bozar Mı?

Burun Kanaması Orucu Bozar Mı? Tarifi

Burun Kanadığında Oruç Bozulur Mu?

Burun kanaması orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene ramazan ayında gündeme gelen sorulardan biridir. Orucu bozan durumlar söz konusu olduğunda akıllara burun kanaması oruç bozar mı sorusu da gelmektedir. Bu konu hakkında net bilgi sahibi olmayanlar, oruçluyken burnu kanadığında tereddüt eder. Diyanet oruçluyken burun kanaması orucu bozar mı endişesine en yanıtları vererek bu soruyu merak edenlere bilgi aktarımında bulunmuştur.

Oruç tutarken birden burnunuz kanadığında telaş yapabilirsiniz. Orucun bozulup bozulmadığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Şimdi sizlere burun kanaması ve oruç ilişkisini en net haliyle açıklayalım. Tansiyon yükselmesinden ya da damarlarda oluşan çatlaktan dolayı burnunuz kanadığında, orucunuzu bu sayfadaki bilgilere göre devam ettirebilirsiniz.

Oruçluyken burnunda kanama meydana gelen kişilerin aklında oluşan soru işaretlerine yanıt verdiğimiz bu yazı sayesinde orucunuzu daha hassas şekilde tutabilirsiniz. Burun kanaması orucu nasıl etkiler diyenler, yazımızı sonuna kadar okuyup bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir.

Ramazanda burun kanaması neden olur diye merak ediyorsanız burun kanamasının açlıkla bir ilgisi olmadığını belirtelim. Ramazanın sıcak günlere denk geldiği zamanlarda havanın etkisiyle burun kanaması olabilmektedir. Elbette burun kanamasının birçok farklı sebebi de olabilir, kişiye özel neden sorgulanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

burun kanaması orucu bozar mı

Burun Kanaması Orucu Bozar Mı?

Diyanet’in hazırladığı kaynaklar incelendiğinde orucu bozan şeylerin geniz yolundan vücuda girmesi gerekir. Geniz yolundan giren her türlü sıvı, orucu bozmaktadır. Dini kaynaklar, bu konuda en net yanıtları size sunar.

Burun kanaması yaşayan kişiler o an endişe içinde olur. En yalın haliyle burun kanamasının oruç üzerindeki etkisini açıklayacak olursak; burun kanaması orucu bozmaz. Burun kanamasının şiddeti çok önemlidir. Ufak kanamalar, burundan dışarı çıkıyorsa orucunuz bozulmamaktadır. Güvenle iftara kadar bekleyebilirsiniz. Kan çok fazlaysa bu durumda bilmeniz gereken bazı detaylar var.

Ancak yatar pozisyonda burnunuz kanadıysa ve geniz yoluna aktığını hissediyorsanız; yani kanı yutmuşsanız orucunuz bozulmuştur diyebiliriz. Dini kaynaklarda burun kanamasının orucu bozma hali, kanın yutulma durumunda gerçekleşir. Burnu kanayan kişiler, kanı yutmuşsa daha sonrası için kaza orucu tutmalıdır.

Ramazan ayında tuttuğunuz oruç gününde, burnunuz kanadıysa ve yutup yutmadığınız konusunda kararsız kalıyorsanız; ramazan ayı bittikten sonra o gün için kaza orucunu kendi isteğinizle tutabilirsiniz. Burun kanaması yaşayan kişiler, bilmeden bu kanı yutarsa orucun bozulmadığına dair kaynaklar da akıllara gelir.

Burun kanaması uyku halinde yaşanırsa ve siz uyku halinde kanı yuttuğunuzu düşünüyorsanız; orucun bozulmadığını düşünerek oruca devam edebilirsiniz. Gün içinde uyanıkken herhangi bir nedenden dolayı burnunuz kanıyorsa; başınızı aşağı doğru indirerek burundaki kanın dışarı çıkmasına yardım edebilirsiniz. Böylece orucu riske atmamış olursunuz.

Bilmeden kan yutan kişiler için şöyle bir ayeti hatırlatmak gerekir: “Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. (Herkesin) kazandığı (iyilik) lehine ve işlediği (kötülük) ise aleyhinedir! Rabbimiz, eğer unuttuk veya hata yaptıysak, bizi hesaba çekme.” (Bakara Sûresi: 286)

Burun kanadığı durumda, kişilerin tükürme imkanı vardır. Çünkü burundan akan kan, genize doğru ilerler. Eğer kişi genize kadar gelen kanı tükürmez de yutarsa; bozulan orucun kazasını daha sonra tutmalıdır.

İlginizi çekebilir: Parfüm, Kolonya, Deodorant Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Kanaması Durumunda Ne Yapılır?

Nafile, kaza, ramazan ya da kefaret oruçlarını tuttuğunuz bir gün içinde burnunuz kanadığında derhal başınızı öne ve aşağıya doğru eğin ve kanın dışarı çıkmasını sağlayın. Islak mendil kullanarak burun içindeki kanı temizleyebilirsiniz.

Kanamanın devam etmemesi ve kısa sürede durması için; burnunuza pamukla tampon yapabilirsiniz. Az miktarda su kullanarak, suyun geniz yoluna kaçmamasına dikkat ederek burnunuzu yıkayabilirsiniz. Eğer çok şiddetli bir kanama meydana geldiyse ve orucun bozulduğunu düşünüyorsanız; öncelikle en yakın sağlık merkezine gidip kanamanın durması için destek alabilirsiniz.

Bozulan orucun kazasını, uygun görülen dönemlerde tutabilirsiniz. Orucu bozan şeyler arasında yer alan kanama, burun içinde olduğunda ve geniz yoluna aktığında orucu bozar. Şayet uykudayken burnunuzun kanadığını fark ettiyseniz ve geniz yoluna kan girdiğinden şüpheleniyorsanız orucun bozulduğunu farz ederek sonraki zamanlarda kaza orucunu tutabilirsiniz.

Çok minik bir bölgede kanama meydana gelmişse ve geniz yoluna kanın gitmediğini düşünüyorsanız burun temizliği yapıp oruca devam edebilirsiniz. Kaza, darbe, tansiyon yükselmesi gibi ciddi durumlarda orucun kazasını sonradan yapma hakkına sahip olduğunuz için öncelikle sağlığınızı düşünerek hareket etmelisiniz.

Diyanet açıklamasında da yer aldığı gibi burun kanaması orucu bozmaz; ancak çok akıntı varsa ve bu akıntı genizden boğaza kaçıyorsa orucun bozulması gündeme gelmektedir. Sağlığınızı koruma altına aldıktan sonra sonraki günlerde orucunuzu telafi edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Duş Almak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Burun Kanaması Abdesti Bozar mı?

Burun hınkırmak abdest alırken yapılan bir eylemdir ve orucu bozmaz. Çok zorlama olursa ve kan gelirse risk oluşabilir. Burun kanaması akıntı halindeyse abdesti bozar.

Kadınlarda Adet Dışı Kanama Orucu Bozar mı?

Kadınlarda adet dışı kanama orucu bozmaz. Eğer düzensiz adet görme durumu varsa bununla ilgili Diyanet’in açıklaması şöyledir: “Üç ile on gün arasındaki kanama âdet sayılıp, o günlerde oruç terk edilir. Daha sonra kaza edilir. On gün dolduktan sonra gusledilip, namaz ve oruca başlanır. İki âdet arasındaki temizlik süresi de 15 günden az olmaz.”

Kan Yutmak Orucu Bozar mı?

Bu sorunun çok benzeri Diyanet tarafından şöyle yanıtlanmıştır: “Diş kanaması orucu bozmaz. Ancak çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz” (Haddâd, el-Cevhera, I, 173).

burun kanaması orucu bozar mı

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bursa Cantık Tarifi

Bursa Cantık

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bursa Cantık Pidesi Tarifi

Bursa Cantık Pidesi

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bursa Süt Helvası Tarifi

Bursa Süt Helvası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Süt Helvası Bursa Tarifi

Süt Helvası Bursa

1-2 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bursa Cantik Pidesi Tarifi

Bursa Cantik Pidesi

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Aranılan Kurabiye Burda Tarifi

Aranılan Kurabiye Burda

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bursa Süt Helvası Tarifi

Bursa Süt Helvası

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Bursa Usulü Köfte Tarifi

Bursa Usulü Köfte

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının şubat ayında en çok deftere eklenen tarifler listesi tam ağzınıza layık!…

Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif Tarifi
Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif

Akşam yemeklerinde ailenize özel bir masa hazırlamaya ne dersiniz? Etiyle, sebzesiyle besin dengesi yerinde ve…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren Philips airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif Tarifi
Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif

Limon, ülkemizin ferahlatıcı ikonik mahsulleri arasında pek çok damak tadına uyan sevimli bir meyvedir. Yaz…

Tarifler Geri
Videolar Geri