Cağ Kebabı İstanbul’da Nerede Yenir? Lezzet Garantili 10 Kebapçı

Nefis Yemek Tarifleri Gezgin Gurme Serisi

İstanbul’un En İyi Cağ Kebapçılarını Keşfettik!

Ülkemizin en sevilen kebap çeşitlerinden biri olan cağ kebabı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük illerinden biri olan Erzurum’a aittir. Erzurum’un Oltu ve Tortum bölgelerinde yapılan kebap, kendine özgü lezzetiyle tüm ülkeye yayılmıştır ve hemen hemen her ilde bir cağ kebabı restoranına rastlamak mümkündür.

Et severler tarafından gurme bir lezzet olarak kabul edilen kebap çeşidinin en önemli özelliklerinden biri kuzu ya da oğlak etinden yapılmış olmasıdır. Kemiksiz etler karabiber, reyhan, pul biber ve tuz gibi baharatlarla harmanlanarak en az 48 saat buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Daha sonra hazırlanan etler cağ ya da bico adı verilen şişlere geçirilir ve yassı bir biçimde odun ateşine yerleştirilir.

Cağ kebabının dikkat çeken bir diğer özelliği de odun ateşinde pişirilmesidir. Odun ateşinde etin pişme süresi uzun olduğu için daha yumuşak ve daha lezzetli aromatik bir tada sahip olan cağ kebabı fiyatı diğer kebap türlerine göre biraz daha yüksektir. Genellikle bulgur pilavı, soğan ya da söğüş salata ile birlikte servis edilen kebabın yanında ayran ya da şalgam suyu tercih edilir.

Cağ Kebabı İstanbul’da Nerede Yenir?

21 santimlik şişlere takılan oğlak ya da kuzu etinin muhteşem lezzeti manda yoğurdu ve lavaşla tamamlanarak sıcak sıcak servis edilir. Türk mutfağında kendine özgü lezzetiyle fark yaratan cağ kebabı İstanbul restoranları arasında özel bir yere sahiptir.

1) Palandöken Erzurum Cağ Kebabı

İstanbul’un en meşhur cağ kebabı restoranlarından biri olan Palandöken Erzurum Cağ Kebabı dilimlenmiş soğan, domates, köz biber ve sıcacık lavaş ekmeğiyle birlikte servis edilir. Gaziosmanpaşa’da yer alan restoran, odun ateşinde pişen etin muhteşem lezzetini misafirlerine şalgam suyu ya da ayran ile birlikte sunar. Yemeğin arkasından gelen ceviz ya da fındık içi ile doldurulan tel kadayıf olmazsa olmaz restoran lezzetlerinden biridir. Yumuşacık etin damaklara yayılan lezzetini tamamlayan manda yoğurdunu da unutmamak lazım. Kendine özgü bu lezzeti en doğal haliyle misafirlerine sunan Palandöken Erzurum Cağ Kebabı, İstanbulluların en çok tercih ettiği mekânlar arasında yer alır.

Adres: Yeri Mah. Poligon Cad. No: 65, Gaziosmanpaşa/İstanbul

İletişim: (0212) 618 45 88

palandöken cağ kebabı

2) Şehzade Cağ Kebap

Dadaşlar diyarının meşhur cağ kebabını bir de Şehzade Cağ Kebabında deneyin. Sirkeci merkeze yer alan kebap salonu güler yüzlü hizmeti ve muhteşem lezzet sunan cağ kebabı ile dikkat çekicidir. Manda yoğurdu ve sumaklı soğan ya da söğüş salata ile birlikte ızgara biber, küp şeklinde doğranan domateslerle cağ kebabını servis eden restoranın yumuşacık lavaşları da parmak ısırtacak cinsten. Küçük bir mekân olan kebapçı her zaman tıklım tıklımdır ve buna rağmen servis konusundaki başarısı ile dikkat çeker. Şehzade Cağ Kebabın lezzetiyle ön plana çıkan mercimek çorbası ile yemeğe başlayabilir kadayıf dolmasıyla da yemeğinize son noktayı koyabilirsiniz.

Adres: Ankara Cad. Hoca Paşa Sok. No: 4 Sirkeci, Fatih, İstanbul

İletişim: (0212) 520 33 61

şehzade cağ kebap

3) Seki Erzurum Sofrası Cağ Kebabı

Cağ kebabı konusunda oldukça iddialı olan Seki Erzurum Sofrası, İstanbul’da yenilebilecek en yumuşak kebaba sahiptir. Aynı zamanda özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ne özgü bir çorba olan ayran aşı ile de ünlü olan restoran nezih ortamıyla da dikkat çekicidir. 2006 yılından bu yana Erzurum’un benzersiz cağ kebabı lezzetini misafirleriyle buluşturan Seki Erzurum Sofrasının menüsünde cağ kebabının yanı sıra domatesli kebap, Ali nazik kebabı, patlıcan kebabı gibi lezzetlere de yer veren kebapçı, etten buram buram yayılan dağ kekiği kokusuyla da mest eder. Cağ kebabının yer aldığı şişleri etin soğumasını önlemek amacıyla teker teker ikram eden restoranın cağ kebabı menüsünde manda yoğurdu, acılı ezmesi, söğüş soğanı ve yemeğin üzerine de cevizli ya da fındıklı kadayıf dolması sunar.

Adres: B.o.s.b Birlik Sanayi Sitesi 3.Cadde Keleşoğlu Plaza No: 3 Dükkân 12-13, 34520
Beylikdüzü/İstanbul

İletişim: (0212) 879 25 20

seki erzurum

4) Cağistan Erzurum Cağ Kebabı

Cağ kebabı lezzetini İstanbul’un en güzel semtlerinden biri Eyüp’te de misafirlerin sunan Cağistan Cağ Kebabı, misafirlerine kebabı standart şişlere takılı olarak ya da dilimli bir şekilde sunar. “Cağa Çağ Atlatan Lezzet” sloganıyla dikkat çeken kebapçı, yemek sonrası semaverde çay ikramı ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile ön plandadır. Çay ile birlikte cevizli ya da fındıklı kadayıf dolması da mutlaka denemeye değer lezzetlerdendir. Cağ kebabının en önemli özelliği sinir, kemik, zar ve damarlardan ayıklanmış olmasıdır. Yumuşacık et ve manda yoğurdu ile sıcacık lavaşın dayanılmaz lezzeti için Cağistan cağ kebabını mutlaka denemelisiniz.

Adres: Topçular Mahallesi, Eyüp Sultan Bulvarı No: 81, 34055 Eyüp/İstanbul

İletişim: (0212) 501 69 69

cağistan

5) Meşhur Erzurum Cağ Kebabı

İstanbul Anadolu yakasında bulunan Meşhur Erzurum Cağ Kebabı restoranı, Ümraniye’nin en çok tercih edilen kebapçılarından biridir. Cağ kebabının yanı sıra diğer kebap çeşitleriyle de ünlü olan restoran, özellikle ünlüler tarafından da tercih edilir. Günün herhangi bir saatinde ünlü bir sanatçıyla karşılaşabileceğiniz restoranın damaklarda kalıcı lezzet bırakan kebap çeşitlerini mutlaka denemelisiniz. Izgara biber, acılı ezme ve sumaklı soğan salatasının yanı sıra yumuşacık lavaşı ve kendine özgü manda yoğurdu ile kebap dünyasına keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Alemdağ Cd. No: 205, 34771 Ümraniye/İstanbul

İletişim: (0216) 313 25 25

meşhur erzurum cağ kebabı

6) Tarihi Sadabad Cağ Kebap

İstanbul Sirkeci’de bulunan tarihi mekânından geçtiğimiz senelerde taşınan Sadabad Cağ Kebapçısı yeni yeri Karaköy’de en çok tercih edilen restoranlar arasındadır. Balıkesir’den özel olarak getirtilen oğlak ya da kuzu etlerinden hazırlanan cağ kebabı, odun ateşinin mis gibi lezzetini misafirleriyle paylaşır. 1973 yılından beri İstanbul’un en ünlü cağ kebapçısı olarak bilinen Sadabad Cağ Kebap, aynı zamanda kendine özgü Sadabat köfte ve Cağ İskender Kebabı ile de ünlüdür. Yemekten önce gelen tulum peyniri, lavaş ve tereyağı üçlüsü ise damaklarda bıraktığı kalıcı lezzeti ile de adından söz ettirir.

Adres: Maslak Mah. Ahievran Cad. 42 Shops Alışveriş Merkezi, No: 6 K:-2 No:101, 34485 Sarıyer/İstanbul

İletişim: (0212) 520 33 62

tarihi sadabad cağ kebap

7) Büyük Erzurum Sofrası

İstanbul’un en ünlü cağ kebabı restoranlarından biri de Kartal’da bulunan Büyük Erzurum Sofrası’dır. Geniş ve ferah mekân tasarımıyla dikkat çeken restoranın servis ettiği ürünlerin tamamı Erzurum’dan getirtilir. Doğal ve organik ürün kullanımı nedeniyle tercih edilen restoran yaklaşık 250 kişiye aynı anda hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. 2007 yılından beri İstanbullulara hizmet veren restoranın salonunda yer sofrası gibi yöresel figürler bulunur. Cağ kebabının yanı sıra restoranın menüsünde ayran aşı, güveçte mantar, mangalda yeşil biber, civil peynir, karışık turşu, piyaz, sumaklı kuru soğan, acılı ezme, su böreği, güveçte manda yoğurdu gibi lezzetler bulunur.

Adres: Kordonboyu Mahallesi, 26, Kumlar Cd. 34862 Kartal/İstanbul

İletişim: 0532 599 51 18

büyük erzurum sofrası

8) Yörem Cağ Kebap

2012 yılından beri İstanbul Kavacık’ta hizmet veren Yörem Cağ Kebap salonu, muhteşem yeşilliğe sahip orman manzarası eşliğinde misafirlerine hizmet verir. Kendine özgü lezzete sahip cağ kebabı’nın yanı sıra bol cevizli kadayıf dolmasıyla da dikkat çeken kebapçı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin meşhur ayran aşı ile de ön plandadır. Restoranda Cağ Kebabı ile birlikte güveçte süzme manda yoğurdu, sumaklı soğan, biber turşusu ve mevsim salata servis edilir. Tatlı olarak kadayıf dolmasına ek olarak sütlaç ve ekmek kadayıfı da tercih edilebilir.

Adres: Kavacık Mahallesi, Cumhuriyet Cad. No: 91, 34805 Beykoz/İstanbul

İletişim: (0216) 413 41 32

yörem cağ kebap

9) Saray Erzurum Cağ Kebabı

İstanbul’un en meşhur kebapçılarından biri olan Saray Erzurum Cağ Kebabı, cağ kebabının yanı sıra diğer kebap ve pide çeşitleri ile dikkat çekicidir. Restoranı diğer kebapçılardan farklı kılan özelliği ise cağ kebabının kuzunun farklı bölgelerinde yer alan etlerin terbiye edilerek hazırlanmasıdır. Kendine özgü kebabıyla ön plana çıkan restoranın cağ kebabını mutlaka denemelisiniz.

Adres: Yenişehir Mahallesi, Mustafa Akyol Sokağı No: 97, 34912 Pendik/İstanbul

İletişim: (0216) 482 60 11

saray erzurum cağ kebap

10) Asude Cağ Kebap

Asude Cağ Kebap salonu özellikle Ekmek Teknesi dizisinden sonra ün kazanmıştır. İstanbul Kuzguncuk’ta bulunan restoran enfes lezzete sahip cağ kebabı ile misafirlerine hizmet verir. İstanbul sınırları içerisinde damaklarınızı şenlendirecek bir cağ kebabı arıyorsanız ideal bir adres.

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, Perihan Abla Sk. No: 4, 34674 Üsküdar/İstanbul

İletişim: 0216 532 66 77

asude cağ kebap

Sıralama gelişigüzel verilmiştir; değer teşkil etmez.

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Etli Ekmek İstanbul’da Nerede Yenir? En Köklü 10 Enfes Restoran

İstanbul’da Katmer Tatlısı Yiyebileceğiniz Damak Çatlatan 10 Mekan

Uykuluk Nerede Yenir? Sütlüce’nin En Meşhur 5 Uykuluk Dükkanı

Beyran Çorbası Nerede İçilir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Aspava Nerede Yenir? Ankara’nın İkramı En Bol 7 Kral Aspava Şubesi

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda nerede ne yenir sorunuza yanıt verebilecek yemek & mekan rehberi konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride yurt içi ve yurt dışından pek çok farklı şehir için derlediğiniz restoran ve yemek mekanlarına, söz konusu şehrin mutfak kültürüne, tadılması gereken meşhur yemeklerine dair bilgilere tek yazı içerisinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ziyaret etmeyi planladığınız şehir veya bölge için özel olarak listelenmiş fotoğraflı lezzet durakları, adres ve iletişim bilgileri, ün salmış yemekleri içeren rehber yazılar seyahatinizi kolaylaştırmayı hedefler. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra bilgilerin zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebileceğini önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Cağ Kebabı Tarifi

Cağ Kebabı

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kebapçılara Taş Çıkaracak Adana Kebap Tarifi

Kebapçılara Taş Çıkaracak Adana Kebap

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Krep (Lezzet Garantili) Tarifi

Krep (Lezzet Garantili)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tavuk Büryan (Lezzet Garantili ) Tarifi

Tavuk Büryan (Lezzet Garantili )

2-4 kişilik, 25dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Lezzet Garantili Tavuk Fajita Tarifi

Lezzet Garantili Tavuk Fajita

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramı'nın Dinimizdeki Anlamı ve Önemi 2022 Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, bu maneviyat dolu…

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? Tarifi
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Kurban Bayramı Namazı Saatleri ve Kılınışı Kurban Bayramı’nın başladığını gösteren en güçlü sestir bayram namazı.…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? Bu yıl mübarek Kurban Bayramı, temmuz ayına…

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası Tarifi
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası

Kurban Eti En Lezzetli Nasıl Pişirilir? Kurban Bayramı’nda İslami usulde çoğu kişi kurbanını keser. Kurban…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban Bayramı zamanı geldiğinde pek çok evde büyük bir…

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramı'nın Dinimizdeki Anlamı ve Önemi 2022 Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, bu maneviyat dolu…

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? Tarifi
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Kurban Bayramı Namazı Saatleri ve Kılınışı Kurban Bayramı’nın başladığını gösteren en güçlü sestir bayram namazı.…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? Bu yıl mübarek Kurban Bayramı, temmuz ayına…

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası Tarifi
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası

Kurban Eti En Lezzetli Nasıl Pişirilir? Kurban Bayramı’nda İslami usulde çoğu kişi kurbanını keser. Kurban…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı için sayılı günler kaldı. Kur’an’da pek çok…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban Bayramı zamanı geldiğinde pek çok evde büyük bir…

İskender Kaç Kalori? Tavuk, Et, Tereyağlı Tarifi
İskender Kaç Kalori? Tavuk, Et, Tereyağlı

1 Porsiyon İskender Kebap Kaç Kalori? İskenderin sözünü açmışken kısaca geçmişinden bahsetmemek, bu geleneksel mutfak…

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen Tarifi
Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen

Sevilen Lezzetlerle Sucuk Kalori ve Besin Değerleri Kendine özgü bir lezzete sahip olan sucuk, kıyma…

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori? Tarifi
Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Salam Kaç Kalori? Salam kaç kalori konulu yazımız, salamı sık tüketenleri yakından ilgilendiriyor.…

Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri

Sosis Kalori ve Besin Değerleri Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği başta olmak üzere günün…

Tarifler Geri
Videolar Geri