Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar Tarifi

Pencere Kenarlarının Yeşil ve Narin Üyesi: Ev Bitkileri

Huzurlu evlerin olmazsa olmazıdır çiçekler… Annelerin dert ortağı, en uysal dostudur. Kim gelse yanına onu sessizce dinler, kendi halinde bir nebze de olsa sırdaşlık eder. Çok da narindir. Özen ister, ilgi bekler. Bir çocuk edasıyla, anne şefkati de görmek ister. Eh anneler de her daim onlara göz kulak olur. İşte çiçekler böylece ailemizin en narin ve zarif üyesi olmuştur.

Salonda yahut mutfakta mutlaka odaya renk katan bir unsurdur çiçekler. Kimi zaman hasta ziyaretlerinde yorgun bedenlere moral olmuştur, kimi zaman da en özel günlerde zarif bir hatıra. Ama en rahat yeri de evlerimiz olmuştur. Çeşit çeşit isimleriyle, rengarenk çiçekleriyle hatta dekoratif şık saksılarıyla odaya girdiğinizde, gözünüze çarpan ilk detay olarak evleri süslemiştir.

Adeta bir çocuk gibi özen ve ilgi bekleyen ev saksı bitkileri, kendilerine ilgi gösteren sıcak yuvalarda can bulur. Tabi biyolojik faktörlerini, mevsimlerin etkilediğini de unutmamak gerekir.

İçinizi ferahlatan, okudukça bahçe ve temiz hava hissi yaratan bir yazı hazırladık sizler için. Evinizin havasını keyiflendiren ev bitkileri, odalarınızdan eksik olmasın. Kütüphane ve mutfaklarınızı küçük ev bitkileri renklendirsin. Bol oksijenli, ferah nefesli evlerinizde, huzurlu günler dileriz.

Her Evde Bulunan Ev Bitkilerinin İsimleri Nelerdir?

Evimizi renklendiren ev bitkileri isimleri anneler tarafından nitelendirilse de hepsinin terimsel açıdan birer kimliği olduğunu belirtmek isteriz. Evet bazı çiçekler annelerin gözünün çiçeği, nazar boncuğu, kuzusu, biricik yavrusu gibi isimlerle odadan odaya gezer durur. Bakalım salonlarınızı süsleyen bu ev bitkilerinin isimleri nelermiş?

Kozmetik ve dermatolojik açıdan çok değerli olan Skulent, özellikle de deri hastalıklarına olan şifasıyla bilinir. Yeşil yeşil parlayan Antoryum ise, dolgun bir çiçek olmasıyla sık tercih edilen canlı ev bitkileri türüdür. Kuşkonmaz, dikenli ev bitkileri arasında yer alan, çok su isteyen adı kadar sempatik bir ev bitkisidir. Üstelik balkonda bile kendini yaşatabilir.

Renkli yapısıyla, odaları şenlendiren ev içi bitkileri türünden Kaladyum, her sene saksı değişikliği istemesiyle özel bir ilgi isteyen dekoratif ev bitkileri arasında kendini gösterir. Fesleğen ise her zaman sizinle olacak kokulu ev bitkileri içinde en sevimli ve ideal olanıdır.

En çok tercih edilen ev içi bitkileri bu örneklerle bitmiyor haliyle. Duvar sarmaşığı, yılbaşı çiçeği, yaprak güzeli, mısır bitkisi, kroton, difenbahya, ekeverya gibi daha pek çok tür, nice evlerin güzel köşelerini süslemektedir.

En Çok Tercih Edilen Ev Bitkileri Çeşitleri Nelerdir?

Adeta cennet gibi her yeri çiçekle dolu seraları gezdiğinizde, envaiçeşit bitki ile tanışırsınız.

  • Kaktüslü bitkiler
  • Her mevsim yeşil kalan bitkiler
  • Çiçekli bitkiler
  • Minyatür dekoratif bitkiler
  • Dikenli bitkiler olmak üzere ev için bitkiler işte o seralarda üretilmektedir.

Yetişme koşullarını da göze alarak, yerli veya ithal ev bitkileri fiyatları şehirden şehre farklılık göstermektedir. Müşteri potansiyeline göre aynı tür ev bitkisinin fiyatı her şehirde aynı olmayabilir. Örneğin Atatürk Çiçeği; Akdeniz Bölgesi’nde 20 TL iken, İstanbul’da 50-60 TL olabilmektedir.

Ev Bitkileri Bakımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Bilirsiniz ki evde bitki yetiştirme çok da kolay bir hobi değildir. Çiçeği saksıya koyduktan sonra, onu öylece ilgisiz ve susuz bıraktığınızda, bir süre sonra size küsecek ve solacaktır.

İşte; ev bitkileri ve bakımları hakkında bilmeniz gereken ilk maddemiz ilgidir.

Ev bitkiniz için gerekli olan ısı, ışık ve nem miktarı sağlanmadığı takdirde bitkinin ömrü çok az olacaktır ve bu ilgisiz günlerin sonunda elinizde sadece boş bir saksı kalacaktır. Genel olarak uzun ömürlü bitkiniz olsun istiyorsanız kuzeye bakan cam kenarları, saksılar için en ideal yerdir. Bitkileri büyüme döneminde belirli bir ısıda tutmanız gerekir. Soğuk havalarda ise orta sıcaklık onlar için ideal olacaktır. Nem oranını ise bitkinin yaprak büyüklüğüne göre seçmelisiniz. Genelde ince yapraklı bitkilerin yoğun nem isteği olur, bunu bilmekte fayda var.

Profesyonel şekilde evde bitki yetiştirme ortamı için bazı aparatlara ihtiyacınız olabilir. Bu aparatlar; sizi bakım yaparken daha rahat ettirecek ve işinizi keyifle yapmanızı sağlayacaktır. Peki, evde bitki yetiştirme malzemeleri nelerdir, nelere ihtiyacım var diyorsanız işte endişenizi yok edecek cevabımız: Zevkinize uygun saksı ve saksı tabağı, uzun ve dar uçlu sulama kabı, nemlendirici sprey, gübre çeşitlerinden herhangi biri, bitkiye destek olacak bir çubuk veya bağ, makas, böcek yok edici ilaç spreyi, ev bitkileri nasıl bakılır sorusunun şekillenmiş halidir diyebiliriz :) Bu gereçleri ev ve dekorasyon malzemeleri satan yerlerden ve çiçekçilerden de temin edebilirsiniz.

Bizde kan ne derece mühimse, bitkiler için de su o derece ciddi bir ihtiyaçtır. Bitkilerin ömrünü azaltan bir sulama yöntemi olan; üstten sulama aslında yanlış bir uygulamadır. Üstten su alan bitkinin kökleri çürüme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Kökten sulama en ideal yöntemdir. Eğer saksı tabağında su birikmişse bu suyu da dökmeniz, çiçeğinizi daha sağlıklı hale getirecektir. Her yıl bahar aylarında saksı değişimi çiçekler için en uygun zaman olacaktır.

Eğer bitkinizde güveye benzeyen ufak böcekler gözlemlediyseniz, ılık ve sabunlu bir su hazırlayın. Bitkinizi bu suyun içine bir iki defa batırıp çıkarın ve durulayın. Böceklerin yok olduğunu ve bir daha gelmeyeceğini göreceksiniz. Yapraklarda pamuk gibi izler görüyorsanız ispirtoya batırılmış bez yardımıyla bu yaprakları temizlemenizi öneririz. Böceklenme sorunu devam eden bitkilere özel olarak üretilen sprey ilaçları uygulamanız daha kalıcı çözüm sağlar. Ölü ve kuruyan yaprakları ise canlı bitkiden ayırmanızı tavsiye ederiz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar 26.02.2018 tarihinde yayınladı.