Hacamat Nedir? Faydaları, Nasıl ve Hangi Gün Yapılır?

Hacamat Nedir? Faydaları, Nasıl ve Hangi Gün Yapılır? Tarifi

Hacamat: Geleneksel Tıbbın Kupa Tedavisi

Hacamat, geleneksel tıbbın bir parçası olarak yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama sırasında cilt yüzeyine yapılan küçük kesiklerle kan alınması amaçlanır. Geleneksel olarak “bardak çekme” olarak da adlandırılan hacamatın amacı, vücuttaki toksinleri atmak, dolaşım sistemini düzenlemek ve sağlığı iyileştirmektir. Modern tıp ve bilimsel araştırmalar, hacamatın etkinliği ve güvenliği konusunda farklı görüşleri yansıtmaktadır. Hacamat hakkında karar verirken, sağlık uzmanlarından bilgi almak ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek önemlidir.

Peki, hacamatın faydaları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir?

Hacamatın Faydaları

 • Kan dolaşımını artırır.
 • Toksin ve zararlı maddelerden arındırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Lokal ağrıları hafifletir.
 • Cildi temizler ve iyileştirir.

Hacamat tedavisini Sağlık Bakanlığı onaylı belgesi bulunan tıp doktorları yapabilir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

1) Kan Dolaşımını Artırır

Hacamatın yapıldığı alanlardan kan alınması, kan dolaşımını artırarak o bölgedeki dolaşımı teşvik edebilir.

2) Toksinlerden Arındırır

Hacamatın savunucuları, kanın alındığı bölgelerden toksinlerin ve zararlı maddelerin atılabileceğini iddia ederler.

3) Bağışıklık Sistemini Destekler

Bazı insanlar hacamatın bağışıklık sistemini güçlendirebileceğine inanırlar. Kanın alındığı bölgelerdeki dolaşımın artmasıyla bağışıklık hücrelerinin aktivitesinin arttığı düşünülür.

4) Ağrıları Hafifletir

Hacamatın lokal bir ağrıyı hafifletebileceği düşünülür. Kan alımı, baskı altında olan bölgelerde rahatlama sağlayabilir.

5) Cilt Sorunlarına Yardımcı Olabilir

Hacamatın cilt sorunlarını hafifletici etkisi olduğu düşünülür. Kan alımı ile cildin temizlenmesi ve iyileşmesi amaçlanır.

hacamat

Hacamat Nedir?

Hacamat, geleneksel tıpta kupa ile vücuttan pis kanı vakumlama tedavisine verilen addır. Hacamat, geleneksel tedavi yöntemi olan bir çeşit kan almadır. Bu işlem sırasında cilt yüzeyinde belirli noktalara küçük kesikler yapılır ve ardından emme yöntemiyle pis kan yani toksin maddeler çekilir. Geleneksel tıpta “kupa terapi” olarak da adlandırılan hacamat, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanıldığına inanılan bir uygulamadır.

Hacamat, tarih boyunca çeşitli kültürlerde ve medeniyetlerde uygulanan eski bir tıbbi uygulamadır. Antik Mısır, Antik Yunan, İslam tıbbı ve Orta Doğu gibi bölgelerde geçmişi bulunmaktadır. Antik Yunanlılar ve Antik Mısırlılar, kanın vücuttan çıkarılmasının sağlık açısından faydalı olduğuna inanıyorlardı. İslam tıbbında da son peygamber Hz. Muhammed’in yaptırdığı bilinen hacamat, vücuttaki olumsuz enerjiyi atma ve sağlığı düzenleme amacıyla kullanılmıştır.

Hacamat tedavisini Sağlık Bakanlığı onaylı belgesi bulunan tıp doktorları yapabilir. Bu tedaviyi uygulamaya izinli olan hastane, klinik ve sağlık merkezlerinde doktor onayı ile yapılmalıdır. 

hacamat faydaları

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat, geleneksel bir tedavi yöntemidir; ancak uzmanlık gerektirir. Bu tedavinin uygulanacağı kişinin sağlık durumu ve tıbbi geçmişi ve varsa özel ihtiyaçları mutlaka incelenmelidir. Hacamat işlemi lisanslı ve deneyimli bir doktor tarafından steril ortamda gerçekleştirilmelidir.

Hazırlık

Hacamat yapılacak alan temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Daha sonra uygun kupa veya kavanozlar hazırlanır.

Alan Seçimi

Hacamat yapılacak bölgeler seçilir. Bu genellikle sırt, ense, omuzlar veya bacaklarda olabilir.

Cilt Yüzeyi Hazırlığı

Hacamat yapılacak alanın cilt yüzeyine bir miktar masaj yağı veya kayganlaştırıcı madde sürülebilir. Bu, kupaların daha kolay yerleştirilmesine yardımcı olur. Bistüri ile cilt yüzeyinde belirlenen yerlerde derin olmayan kesikler açılır.

Kupa Yerleştirme

Seçilen bölgelere steril tek kullanımlık kupalardan birkaçı yerleştirilir. Kupalar vakumlu bir şekilde cilt yüzeyine yapışır.

Kan Alma

Kupaların içindeki havanın çekilmesiyle cilt yüzeyi hafifçe yükselir ve vakum oluşur. Bu vakum, cilt altındaki küçük damarların genişlemesine neden olarak kanın yüzeye çıkmasını sağlar.

Kan Alma Süresi

Kupalar yerleştirildikten sonra belirli bir süre beklenir. Bu süre, kişinin sağlık durumuna ve ihtiyacına göre değişebilir. Hacamat süresi ortalama 30 dakika sürmektedir.

Kupaların Çıkarılması

Belirli bir süre sonra kupalar dikkatlice çıkarılır ve yapılan işlem sona erer.

Yara Bakımı

Hacamat yapılan bölgelerdeki yaralar dezenfekte edilir ve gerekli pansuman yapılır.

Hacamat Günleri: Hangi Günler Yapılır?

Hacamat uygulamaları genellikle İslam takvimi (Hicri takvim) ve Ay’ın evreleri dikkate alınarak belirlenebilir. Ancak, hacamat günleri kesin olarak belirlenmiş bir takvime göre değil, daha çok dinî inançlar ve geleneklere dayalı olarak değişebilir. Bazı bölgelerde haftanın belirli günleri veya Ay’ın belirli evrelerine denk gelen günler tercih edilir.

Bu bilgilerden hareketle hacamat takvimi şu şekilde belirlenebilir:

 • Hicri ayın ilk 5 ve son 5 günü yapılmaz; 5. ve 25. günleri arasında yapılır.
 • Haftanın pazar, pazartesi, salı ve perşembe günleri yapılır; çarşamba ve cumartesi yapılmaz.
 • Sünnet için hacamat hicri ayın 17, 19 ve 21. günlerinde yapılır.

Hadislerde ayın ilk 15 gününde hacamat yapılmasının zararlı olduğu ifade edilir. Kameri aylar olarak tabir edilen dönemlerin ilk 15 gününde kişilerin kan miktarının az olduğu söylenir. Bu sebeple bu ilk 15 gün önemlidir. Hacamat için altın günün 17. gün ve salı günü olduğu ifade edilir.

İnanışa göre ayın son 15 gününde hacamat yapılması, kanın daha çok ve hareketli olmasından dolayı tavsiye edilmektedir. Dini kaynaklara göre hacamat tedavisi çarşamba ve cumartesi günü yapılmamalıdır. Aynı zamanda hacamatı tok karnına yaptırmak tavsiye edilmez.

Hacamat Ne Zaman (Hangi Durumlarda) ve Nereye Yapılır?

Hacamat tedavisi gerektiren hastalıklar baş gösterdiğinde yapılabilir. Bu hastalıklar ise şöyledir:

 • Baş ağrısı, migren ve sinüzit şikayetlerinde boyun bölümüne,
 • Tembellik, yorgunluk, stres ve halsizlik durumlarında sırt bölümüne,
 • Sırt ağrısı, bel ağrısı durumlarında sırt ve omuz bölgelerine,
 • Bacak ağrısı ve huzursuz bacak için bacaklara uygulanır.

Olası bir riski önlemek için hacamat yaptırmadan önce doktordan tavsiye alınması önerilmektedir. Kronik bir hastalığınız var ise hacamat size uygun bir alternatif yöntem olmayabilir.

hacamat günleri

Hacamat Zararları ve Yan Etkileri

Hacamatın faydaları olduğu gibi bazı durumlarda zararları da bulunmaktadır. Hacamat yan etkileri ile kimi zaman tercih edilmemektedir. Yanlış uygulamalarla yapılan hacamat şu sorunlara neden olabilir:

 • Hacamatın kan alma evresinde vakumlar ateşe temas eder. Bu durumlarda cilt yanıkları görülebilir. İşini bilmeyen birine hacamat yaptırırsanız, sonuçlarında cildiniz yanabilir.
 • Gerekli hijyen ortamı sağlanmadığında kesiklerinizden mikrop alıp enfeksiyon hastalıklarını yaşayabilirsiniz.
 • Yaşlı kişilerde, hamilelerde, çocuklarda ve kanaması durmayan kişilerde yapılması tehlikelidir.
 • Bazı durumlarda hacamat sonrası halsizlik ve yorgunluk gözlenebilir.
hacamat faydaları

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

 • Kanama bozukluklarına sahip kişilerde hacamat, kanama riskini artırabilir. Bu nedenle kanama bozukluğu olan bireyler hacamat yaptırmamalıdır.
 • Kalp hastalığı, yüksek tansiyon veya diğer kardiyovasküler sorunları olan kişilerde hacamatın riskli olabileceği düşünülür. Hacamatın kalp ve dolaşım sistemi üzerindeki etkileri öngörülemeyebilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların hacamat yaptırmaması önerilir. Bu dönemde kan hacminde artış ve hormonal değişiklikler söz konusu olduğu için hacamat riskli olabilir.
 • Diyabet hastalarının kan şekeri seviyeleri dengesiz olabilir. Hacamatın bu dengeyi daha da bozabileceği düşünülmektedir.
 • Cilt enfeksiyonları veya cilt sorunları olan kişilere hacamat yapmak enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Kanser tedavisi gören kişilerin vücut direnci zaten düşük olabilir. Hacamatın bağışıklık sistemini etkileyebileceği düşünülerek bu durumda önerilmemektedir.
 • Menstrüasyon (regl/adet) dönemi sırasında kadınlarda hacamat yapılması genellikle önerilmez.
hacamat nasıl yapılır

Hacamat Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hacamat Öncesi

 • Sağlık Durumu Değerlendirmesi: Hacamat yapmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Özellikle kronik rahatsızlıklarınız veya ilaç kullanımınız varsa, uzmana danışmadan hacamat yaptırmamanız önerilir.
 • Oruç Durumu: Eğer oruçluysanız, hacamat öncesi orucunuzu açmanız gerekebilir. Hacamat işlemi sırasında kan kaybı yaşanabilir ve bu sağlık açısından risk taşıyabilir.
 • Hijyen: Hacamat yapılacak alanın temizliği ve hijyenine özen gösterilmelidir. Hacamatı yapacak kişinin elleri steril olmalıdır. Eldiven takılmalıdır.
 • Açlık Durumu: Hacamat yarı aç yarı tok iken yapılır. Hacamat öncesi tıka basa tok olmamalısınız. Çok şekerli, kızarmış ve ağır gıdalar hacamat öncesinde tüketilmemelidir.

Hacamat Sonrası

 • Hijyen: Hacamat sonrasında hacamat yapılan alanın temizliği ve hijyenine dikkat edilmelidir. İşlem sonrası enfeksiyon riskini azaltmak için bölgeyi temiz ve kuru tutun.
 • Yeterli Dinlenme: Hacamat sonrası vücut dinlenmeye ihtiyaç duyabilir. Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınıp, yeterince dinlenmeye çalışın.
 • Sıvı Tüketimi: İşlem sonrasında yeterli su tüketimi önemlidir. Su içmek, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir.
 • İyice Araştırın: Hacamat sonrası herhangi bir olumsuz semptom veya komplikasyon fark ederseniz hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Çünkü bazı kişilerde enfeksiyon, kanama veya diğer komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
 • Beslenme: Hacamat sonrası hafif, taze ve sağlıklı gıdalar tüketebilirsiniz. Ancak işlenmiş gıdalar, ağır yiyecekler bu aşamada uygun değildir.

Her bireyin sağlık durumu farklıdır, bu nedenle genel sağlık kurallarına ek olarak sağlık uzmanınızın tavsiyelerine uyunuz. Hacamat öncesi ve sonrasında sağlık ve güvenlik önemlidir.

hacamat nedir

Kas Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Neden Olur?

Bioenerji Nedir? Nasıl Yapılır? Eğitimi, Seans Ücreti

Çakra Açan, Enerji (Aura) Alanı Dengeleyen Yiyecekler

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Eklem Ağrıları Neden Olur? Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası Tarifi
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası

Kurban Eti En Lezzetli Nasıl Pişirilir? Kurban Bayramında kurban etinin bir miktarı komşuya, ihtiyaç sahiplerine…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2024 yılında Kurban Bayramı haziran ayına denk…

Tarifler Geri
Videolar Geri