Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Bilinçli Anne Adayları Serisi

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelik hem heyecan verici hem de zaman zaman korkutucu bir süreç olabilir. 9 ay boyunca vücudunuzda birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerden bazıları, siz hamile olduğunuzu bile bilmeden veya doğrulamadan önce ortaya çıkabilir.

Ancak bu süreçte ne yaşayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek, hem fiziksel hem de mental açıdan daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlar. Özellikle de hamileliğin ilk aylarında, ağrı, sancı ve kanama gibi belirtilere karşı tetikte olmak gerekir.

hamilelikte karın ağrısı olur mu

Hamilelikte Karın Ağrısı Olur mu? Normal mi?

Hamilelikte karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler her kadının deneyimlediği ve genellikle zararsız şikayetlerdir. Sonuçta organlar sürekli olarak değişir, uterus (rahim) bebeğe yer açmak için genişler ve bağlar gerilir.

Hamilelikte karın ağrısı yaygın görülen ve normal bir belirtidir. Hamileliğin başında ve sonunda hafif dereceli periyodik sıkıntılar veya kramplar da hissedebilirsiniz. Ancak karın ağrıları kimi zaman ciddi bir problemin de belirtisi olabilir. Şiddetli ve uzun süre devam eden ağrılar göz ardı edilmemelidir. Bir anne adayı olarak, tüm potansiyel ağrı nedenleri konusunda kendinizi eğitmeniz önemlidir, bu sayede endişeye etmenizi gerektirecek semptomları tanımanız kolaylaşır.

hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar

Hamilelikte Karın Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Gebelik oluştuktan sonra döllenmiş yumurta fallop tüpünü uterusa doğru hareket ettirir. İmplantasyon sırasında döllenmiş yumurta uterus duvarına yapışır ve plasenta oluşur. Bazı kadınlar gebeliğin dördüncü haftasında meydana gelen, implantasyon sırasında hafif kramplar yaşarlar, yaklaşık 10 ila 14 gün sonra. Dördüncü hafta aynı zamanda bir kadının, eğer gebe değilse, adet döngüsünün başlamasını beklediği zamandır. Yani, birçok kadın henüz implantasyon ile ilişkili karın krampları yaşadıkları sırada hamile olduklarını bilmezler. Annelerin büyük bölümü hamilelikte 5. haftada karın ağrısı yaşamaya başlarlar.

İlk üç aylık dönemde karın ve ağrısı ve krampları deneyimlemeyen anne adayları, bu ağrıları ikinci üç aylık dönemde yaşarlar. İkinci trimesterde, 14 ila 28 haftalar arasında, karın kasları ve bağlar rahmi genişletmek amacıyla uzar. Bu germe, karnın yanlarında veya pelvik bölgede kısa kramplar ile kendini gösterir ve genelde yuvarlak bağ ağrısı olarak adlandırılır. Örneğin; 4 aylık hamilelikte karın ağrısı yaşamak sıklıkla yuvarlak bağ ağrısına işaret eder. Eğer anne adayı geçmişte abdominal bölgeden bir ameliyat geçirmişse, karnı büyüyüp gerildikçe bu rahatsızlıkları daha fazla duyma ihtimali yüksektir.

hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Sıcak bir banyo yapmak kasları gevşetmeye ve vücuttaki gerginliği gidermeye yardımcı olur. Banyo suyuna İngiliz tuzu da ekleyebilirsiniz. İngiliz tuzunda bulunan magnezyum vücudun rahatlamasını sağlar. Sıcak su ve magnezyum kombinasyonu özellikle de yuvarlak bağ ağrıları için oldukça etkilidir. Ekstra yatıştırıcı bir özelliği olsun isterseniz, suya lavanta veya papatya yağı da ekleyebilirsiniz.
 • Banyo yapmak için zamanınız yoksa, yuvarlak bağ ağrılarını hafifletmek için sıcak su torbalarından yararlanabilirsiniz. Ancak sıcak su torbasını bir kat havluya sararak, direkt olarak vücudunuzla temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz. Sıcak su torbanız yoksa şişeye sıcak su doldurarak da uygulama yapabilirsiniz. Sıcak su torbasını ağrıyan bölge üzerinde 10-15 dakika bekletmek yeterlidir.
 • Zaten gerilmiş bir kası daha da germek, kulağa çok hoş gelmeyebilir; ancak gerçekten iyi bir stratejidir. Bazı pelvik egzersizler karın kaslarını bir bütün olarak güçlendirmeye yardımcı olur ve rahim, pelvis ve bebeği düzgün bir şekilde tutar. Hamilelik yogası ve yüzme, anne adayları için uygundur. Yoga kasların esnemesini ve rahatlamasını sağlarken, su da bağlardaki baskının hafiflemesine yardımcı olur. Düzenli egzersiz, ligament ağrısını kolaylaştırır ve ağrı ataklarını azaltmak için tetikleyicileri ortadan kaldırır. Ancak egzersiz konusunda bilinçsizce hareket etmemek ve aşırıya kaçmamak önemlidir.
 • Alınması gereken bebek eşyaları, boyanması gereken bir bebek odası ve daha birçok şey hamile bir annenin vücudunu oldukça yorabilir. Abdominal bölgede kramp hissi genellikle yuvarlak ligamentlerin aşırı efor sarf etmesinden kaynaklanır. Bir süre sol tarafın üzerine yatıp dinlenmek basıncı azaltır. Aynı zamanda dizleri göğse çekmek de bağlardaki gerilmeyi azaltmaya yardımcı olur.
 • Bebek büyüdükçe ağırlığını yuvarlak bağlar üzerine vermeye devam eder ve ağrıyı artırır. Gebelik kemeri kullanmak baskının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Gebelik kemerinin birçok çeşidi mevcuttur. Vücut tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan birini seçebilirsiniz.
 • Eğer kabızlık yüzünden karın ağrısı yaşıyorsanız, beslenme programınıza daha çok lif eklemeniz gerekebilir. Brokoli, bezelye, kabak, mercimek, havuç, kayısı, elma ve armut gibi besinler yüksek oranda lif içerir. Bunun haricinde bol su içmek de kabızlık için faydalıdır. Hamile kadınların günde en az 8-10 bardak su içmeleri gerekir.

hamilelikte karın ağrısı nedenleri

Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde rahmin genişlemesi ve karnın büyümesi dışında karın ağrısına neden olan başka durumlar da vardır.

1) Kabızlık ve Gaz

Kabızlık ve gaz da maalesef hamileliğin bir parçası. Hamilelik sırasında yükselen bir hormon olan progesteron, tüm sindirim sistemini yavaşlatır ve yiyeceklerin daha ağır ilerlemesine neden olur. Tüketilen gıdalar daha uzun süre bağırsakta kalır ve bu da daha fazla gaz oluşumuna izin verir.

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal de anne adaylarını rahatsız eden problemlerdendir. Bunun sebebi ise sürekli değişen hormonlardır. Aynı zamanda kabızlık atlatıldıktan sonra da ishal görülebilir. Kabızlık ve gaz problemiyle mücadele etmek için en iyi yol; bol bol su içmek, kızarmış, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve lif bakımından zengin besinler tüketmektir.

2) Braxton Hicks Kasılmaları

7 aylık hamilelikte karın ağrısı yaşamak Braxton Hicks kasılmalarının olduğu anlamına gelebilir. Bu kasılmalar serviksin genişlemesiyle ilişkili değildir, genelde “yalancı doğum sancıları” olarak adlandırılır ve regl sancısına benzer. Bu ağrıyı gerçek doğum sancısından ayıran özellik ise düzensiz olması ve şiddetinin artmamasıdır. Sıcak bir duş almak ve dinlenmek ağrıların azalmasına yardımcı olur.

3) Ektopik Gebelik

Yumurta implantlarının rahim dışında bir yerde, çoğunlukla fallop tüpünde olduğu, ektopik veya tubal gebelikler, 50 gebelikte 1 görülür. Ektopik bir hamileliğinizin olması durumunda, tüp şiştikçe, gebeliğinizin 6 ila 10. haftaları arasında yoğun bir ağrı ve kanama yaşayabilirsiniz. Ektopik gebeliklerin sürdürülmesi mümkün değildir ve acil tedavi gerektirir. Geçmişte pelvik, abdominal, fallop tüpü cerrahisi geçirmiş olan kadınlar ve intrauterin cihaz (RİA) bulunan kadınlar ektopik gebelik konusunda risk grubunda sayılabilirler.

4) Düşük

Hamilelikte karın ağrısı ve kanama düşük belirtileri arasındadır, bu nedenle özellikle de ilk 3 ay dikkatli olmak gerekir. Bu tarz karın ağrıları genelde regl sancıları ile benzerlik gösterir. Bazı durumlarda kanamasız ağrılar da görülebilir.

5) Preeklampsi

Preeklampsi, hamileliğin 20. haftasından sonra herhangi bir zamanda gelişebilir. Doktorların her randevuda anne adayının tansiyonunu ölçmesinin sebebi de budur ve preeklampsi yüksek tansiyon ve idrarda protein ile karakterizedir. Yüksek tansiyon, rahim içinde bulunan bebeğe oksijen ve besin taşıyan damarların daralmasına neden olur. Preeklampsi şiddetli olduğunda, karnın sağ üst kısmında ağrı, buna bağlı olarak da bulantı, baş ağrısı, şişkinlik ve göz önünde parlak ışıklar yanıp sönmesi gibi görsel rahatsızlıklarla birlikte olabilir.

hamilelikte karın ağrısı bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte Karın Ağrısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik sırasında görülen karın ağrılarının çoğu zararsız olsa da yukarıda bulunan ağrı nedenlerinden bazıları oldukça tehlikelidir ve bebeğe zarar verebilir. Örneğin preeklampsi bunlardan biridir, tedavi edilmediği takdirde hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Yüksek tansiyon ve idrarda protein görülmesinin haricinde diğer preeklampsi belirtileri şunlardır:

 • Üst karın ağrısı, genellikle sağ tarafta kaburgaların altında
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Bulanık görme veya ışığa duyarlılık
 • Trombositopeni (kandaki trombosit seviyesinin düşmesi)

Preeklampsi ne kadar şiddetliyse ve hamileliğinizde ne kadar erken ortaya çıkarsa, siz ve bebeğiniz için tehlikeleri de o kadar fazla olur. Böyle bir durumda erken doğum söz konusu olabilir. Bebeğin prematüre doğması sağlığı açısından bazı problemlere yol açabilir.

Preeklampsinin diğer bir komplikasyonu ise fetüsün yeterli büyüyememesidir çünkü preeklampsi, kanı plasentaya taşıyan arterleri etkiler. Plasenta yeterince kan alamazsa, oksijen ve besini de yeterli seviyede alamaz. Bu, fetal büyüme kısıtlaması, düşük doğum ağırlığı veya preterm doğum olarak da bilinen yavaş büyümeye yol açabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1613
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama188
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama17
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama49
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri Tarifi
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri

Sık İdrara Çıkma Neyin Habercisi? Son zamanlarda normal günlere göre sık sık idrara çıkıyorsanız, ürolojik…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Tarifler Geri
Videolar Geri