Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet döngüsü düzenli olan sağlıklı bir kadında ovulasyon olarak isimlendirilen süreçte, olgunlaşmış yumurtanın serbest kalması ve bu yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ile oluşur. Hamilelik belirtileri yüzde yüz olarak adet gecikmesi ile başlar. Ancak önemle belirtmeliyiz ki tüm belirtiler her anne adayı için birebir aynı seyretmeyebilir; her bünye ve metabolizma farklılık gösterebilir. En doğru sonuçlar için sağlık kuruluşunda kan tahlili yaptırınız.

Erken Hamilelik Belirtileri

 • Regl Gecikmesi
 • Mide Bulantısı ve Kusma
 • Memelerde Büyüme ve Hassasiyet
 • Baş Dönmesi, Halsizlik ve Yorgunluk
 • Çok Sık İdrara Çıkma
 • İştahın Fazlaca Açılması veya Koku Hassasiyeti
 • Vajinal Akıntı
 • Ruh Halinde Değişmeler veya Duyguları Yoğun Yaşama
 • Karın Bölgesinde Kasılma
 • Sık Sık Uyuma İsteği
 • Bel Ağrıları
hamilelik belirtileri

Sağlıklı bir hamilelik, bir sonraki adet döneminin 14 gün öncesi olarak kabul edilen ovulasyon (yumurtlama) döneminde gerçekleşir. Bu dönemde olgunlaşan yumurta 12-24 saat arası canlı kalır ve eğer bu yumurta sperm tarafından döllenirse hamilelik süreci de başlamış olur.

Hamilelik dönemi yaklaşık olarak 40 haftalık yani 280 günlük bir serüveni kapsar. 8. haftanın sonuna dek 2,5 cm boyutunda bir insan prototipi oluşmuş olur. Bu döneme embriyotik dönem adı verilirken doğuma kadar olan diğer süreç fetal dönem olarak adlandırılır.

Peki, hamilelik belirtileri nelerdir, gebe olduğumu nasıl anlarım? Erken hamilelik belirtileri listesi hemen şimdi sizlerle!

En doğru bilgiler için sağlık kuruluşunda kan tahlili yaptırınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

yüzde yüz hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri her kadının bünyesinde farklı seyredebilir. Kişinin metabolizması, aile içindeki kadınların kalıtsal durumları bu tarz belirtilerin farklılaşmasına neden olan ayrıntılardır. Hatta bazı durumlarda hamileliğin belirtileri çok daha sonraları kendini gösterebilir.

Esasında hamilelik belirtileri ilk hafta içinde kendini gösterebilse de genel itibariyle hamile olduğunuzu ilk 4 hafta içerisinde anlamanız mümkün. Vücudunuzu iyi tanıyorsanız bünyeniz size birtakım sinyaller verecektir. Eğer korunmasız cinsel bir ilişki yaşamışsanız, bu belirtileri yaşamıyor olmanız hamile olmadığınız anlamına da gelmiyor elbette. Korunmasız cinsel ilişki sonrası eğer hamilelik belirtileri yoksa dahi fikir edinmek için eczaneden gebelik testi alabilirsiniz. Bu testleri uygulamak çok basittir; arkasındaki kullanma yöntemini okuyabilirsiniz.

En genel tabiriyle erken hamilelik belirtileri 1-2 hafta içerisinde başlayabilir. En sık görülen belirti regl gecikmesidir. Regl gecikmesine ek sabah bulantıları seyreder. 4-6. haftadan itibaren meme boyutları büyümeye başlar. Memeler hassaslaşır. Daha ilerideki dönemlerde meme çevresi (areolada) koyulaşmaya ve genişlemeye başlar.

Gebeliğin 6-8. haftasındaki en yaygın belirti kalp çarpıntısıdır. Bu çarpıntıya ek olarak depresyon ve anksiyete atakları gözlemlenebilir. Farklılaşan hormon yapısı nedeniyle duygu durum değişiklikleri seyreder.

Aşağıda sıralayacağımız belirtiler genel belirtiler olarak kabul edilir ve bu tarz durumda eğer aktif bir cinsel yaşamınız varsa hamilelik testi satın alıp yapabilirsiniz. Sağlıklı ve gerçek sonuçlar için kan tahlili yaptırmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1) Regl (Adet) Gecikmesi

Adet döngüsünün gecikmesi herkesçe bilinen erken hamilelik belirtisidir. Ancak her gecikmeyi hamileliğe yormamak gerekir. Çeşitli faktörlere (şehir değişikliği, hava değişimi, stres, beslenme alışkanlığı değişimi, ilaç kullanımı vs.) bağlı olarak regl gecikmesi yaşansa da erken hamileliğin ilk belirtisi olarak kabul edilir.

hamilelik belirtileri

2) Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı yaşanmasının nedeni hamilelikle birlikte salgılanan hormonlarda artış yaşanmasıdır. Genel olarak sabah bulantısı şeklinde de isimlendirilirken günün her saati yaşanabilir. Mide bulantısı ve kusma hamileliğin ilk haftalarında başlar ve 3. ayın sonlarına dek devam edebilir.

Detaylı bilgi için: Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Ne İyi Gelir?

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

3) Memelerde Büyüme ve Hassasiyet

Hamileliğin ilk dönemlerinde belirgin olarak yaşanan bu durumda, göğüslerde büyüme ve göğüs ucundaki halkanın koyu renk alması gözlemlenebilir. Yine göğüslerde normalin dışında ağrı ve sızı hissedilebilir.

yüzde yüz hamilelik belirtileri

4) Baş Dönmesi, Halsizlik ve Yorgunluk

Hamilelik kan damarlarında genişlemeye neden olduğundan sık sık tansiyonunuz düşebilir. Gün içinde fazla hareket veya aktivite yapmasanız bile bu durum yorgun hissetmenize ve sık sık baş dönmeleri yaşamanıza sebebiyet verir.

Detaylı bilgi için: Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

hamilelik belirtileri

5) Çok Sık İdrara Çıkma

Hamilelik sürecinde kan akışı hızlanır ve böbrekler normalden daha çok çalışır. Bu durum da beraberinde sık sık tuvalete çıkma ihtiyacını doğurur, geceleri alışık olduğunuzdan daha sık idrara çıkmaya başlayabilirsiniz.

hamilelik belirtileri

6) İştahın Fazlaca Açılması veya Koku Hassasiyeti

Herkesin bildiği aşerme durumu, hamileliğin ilk sürecinden itibaren anne adaylarında gözlemlenir. Normalden çok daha fazla yemek tüketme, canın sürekli bir şeyler çekmesi veya bazı yiyeceklere, kokulara karşı hassasiyet baş gösterebilir.

hamilelik belirtileri

7) Vajinal Akıntı

Sperm ve yumurtanın döllenmesiyle oluşan embriyo ana rahmine yerleşir. Bu yerleşme sonucunda akıntı gelir. Birçok kadın bu durumu regl kanaması zannedebilir; ancak bu akıntı regl dönemindeki kadar yoğun ve şiddetli değildir.

hamilelik belirtileri

8) Ruh Halinde Değişmeler veya Duyguları Yoğun Yaşama

Hamilelik ile başlayan süreçte hormonal düzen değiştiği için bu durum elbette psikolojik olarak da anne adayını etkiler. Bazı durumlara karşı aşırı hassasiyet, duygusallaşma, ağlama ve duyarlılık artar.

hamilelik belirtileri neler

9) Karın Bölgesinde Kasılma

Gebelik belirtilerinden biri de karın bölgesinde çekilme ve kasılma durumudur. Bu belirti döllenmenin gerçekleşmesinden 2-3 hafta sonra yaşanabilir. Her gebelik döneminde olmasa da pek çok kadın karın kasılmasını hisseder. Özellikle de koltukta otururken ayağa kalkma, sandalyeden kalkma ve yataktan kalkma gibi hareketlerde bu kasılmalar hissedilmektedir. Eğer beklenen bir gebelik yaşanıyorsa bu kasılmalara dikkat etmek önemlidir.

Detaylı bilgi için: Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Normal Mi?

hamilelik belirtileri

10) Sık Sık Uyuma İsteği

Gebelik sürecinin başlamasıyla beraber hormonlarda beklenmeyen değişimler yaşanır. Bu değişimler uyku süresini ve saatlerini etkilemektedir. Gün içinde daha fazla uyumak, uykudan zor uyanmak gebelik belirtilerinden biridir. Eğer hamilelik şüphesi içindeyseniz uyku saatlerine ve uyku ortamına dikkat ederek kendiniz için en iyi ortamda uykuya geçmeye çalışabilirsiniz.

hamilelik belirtileri

11) Bel Ağrısı

Hamilelik dönemi belirtilerinde bel ağrısı pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. En belirgin sebebi relaksin hormonudur. Relaksin hormonu omurganın sabitliğini sağlayan bağlara etki edeceğinden bel ağrılarına neden olur.

Detaylı bilgi için: Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Ne Zaman Başlar?

hamilelikte bel ağrısı

Belirtiler her kadının bünyesinde farklı şekillerle izlenebilir. Bu belirtiler, yalnızca biri değil bütün haliyle hamilelik belirtileri olarak varsayılmaktadır. Bu durumları yaşıyor olmanız hamile olduğunuz anlamına gelmediği gibi bu tarz belirtilere sahip olmamanız da hamile olmadığınız anlamına gelmiyor.

En doğru sonuç için bir sağlık kuruluşunda kan tahlili yaptırmanızı öneririz.

Hamilelikte Yasak Olan 13 Yiyecek ve İçecek

Hamilelikte Amniyon Sıvısını Azaltan 5 Yiyecek

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gereken 9 Şey

Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Şey, Çok Şaşıracaksınız!

Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Evde Ne Varsa Çorbası Tarifi

Evde Ne Varsa Çorbası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi

Evde Ne Varsa Muffini

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Evde Ne Varsa Pizzası Tarifi

Evde Ne Varsa Pizzası

4-6 kişilik, 2 saat Hazırlık, 30dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri