Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Bilinçli Anne Adayları Serisi

Hamilelikte Baş Ağrısı

Gebelik dönemi bir kadın için en özel anlardan biridir. Dokuz aylık bir sabrın sonunda, hiçbir zaman hayal edemeyeceğiniz şekilde, dünyanın en güzel bebeği kollarınızda yerini alır. Sizden biri olan o bebeği beklerken eh biraz da stresli süreçler yaşarsınız. Bu stresli süreç öncelikle bedeninizdeki değişimlerle kendini duyurur. Bedende başlayan bu tatlı fakat telaşlı dönem, kimi zaman da psikolojinizi biraz etkileyebilir. Endişe etmeyin her şeyin nedeni annelik hormonları :)

Bu yazımızda hamilelik döneminde sıkça görülen ve anne adayımızı biraz yoran bir konuya değiniyoruz: Hamilelikte şiddetli baş ağrısı…

Gebelik süreci içinde baş ağrısı yaşanır mı? İlaç kullanımının kontrollü olduğu hamilelikte baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır? Baş ağrıları bebeğin cinsiyetini mi haber verir? gibi sorularınıza şimdi burada yanıt buluyoruz. 9 aylık bu sürecin sonunda, bebeğiniz sağlıkla dünyaya gelsin diyerek, bu dönemdeki baş ağrılarınız için çözüm aramaya başlıyoruz.

hamilelikte baş ağrısı olur mu

Hamilelikte Baş Ağrısı Olur Mu? Normal Mi?

Hamilelik döneminde baş ağrıları oldukça normal bir durumdur. Bu dönemde baş ağrısı yaşayan anne adaylarının endişe etmesine gerek yoktur. Hormonların değişmesi ve düzenlenmesinden dolayı her anne adayı, hamileliğin belirli dönemlerinde zaman zaman baş ağrısı yaşayabilir. Kan basıncı gebelikten önceki döneme göre daha fazla olacağı için, bu dönemden etkilenen bir organ da baş olacaktır. Baş ağrıları, anne adaylarını 9 aylık süreçte zaman zaman ziyaret eden en ufak rahatsızlık olarak görülebilir.

hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik dönemi boyunca anne adaylarının doktor kontrolü dışında ilaç kullanması tehlikeli olacaktır. Baş ağrılarını dindirmek için etrafta ağrı kesici aramak, sağlıksız ve bilinçsiz bir karar olacaktır. Ağrıları dindirmenin daha doğal yolları vardır. Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer dediğinizde bu listemizi hatırlayabilirsiniz:

 • Kan şekerinin dengesizliğinden kaynaklanan bir baş ağrısı için; anne adayının az az fakat sık zamanlarda yemek yemesi gereklidir.
 • Baş ağrısını tetikleyen gıdalar yerine, daha sağlıklı yiyecekler ile beslenmek iyi olacaktır. Baş ağrısına davet çıkaran gıdalar ise öncelikle paketli ürünler olmaktadır.
 • Ekşi krema, kurutulmuş etler, alkol, eski peynirler ve yer fıstığı baş ağrısını daha da şiddetlendirebilir. Bu besinleri tüketmekten kaçınınız.
 • Bol sıvı tüketmek, kan şekerini dengeleyecektir. Özellikle de gün içinde su içme ihmal edilmemelidir. Su her hastalığın etkisini dindirecek bir sıvıdır.
 • Baş ağrısı yaşayan anne adaylarının, açık havada kısa bir yürüyüş yapması iyi bir seçim olabilir. Oksijen alan vücut, tüm ağrıları yok edecektir.
 • Baş ağrısını kalabalık ve yüksek ses daha da artıracaktır. Bu nedenle baş ağrısı hissedildiğinde sessiz ve sakin bir ortamda dinlenmek, en büyük çözüm olacaktır.
 • Sırt, omuz ve boyun bölgesine masaj yapmak da baş ağrısını kısa sürede yok edecektir. Kan dolaşımını artırıcı bu masajlar, ağrıyı ortadan kaldırır.

hamilelikte şiddetli baş ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hormonlar yavaş yavaş değiştikçe, vücutta gözle görülür değişimler başlayacaktır. Gözle görülür değişimlere ek olarak bir de baş ağrısı sizi rahatsız edecektir. Gebeliğin ilk 3 ayı baş ağrısı için oldukça kritik bir dönemdir. Aynı şekilde son 3 ay da, baş ağrılarının sıklaştığı bir süreçtir. Bu demek oluyor ki gebelik döneminde zaman zaman baş ağrıları ile uğraşabilirsiniz. Aman telaş yapmayın! Evladınızı kucağınıza aldığınızda bu ağrıların hiçbirini hatırlamayacaksınız.

hamilelikte baş ağrısı ne zaman başlar

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik dönemine şöyle bir bakıldığında yaşanan tüm değişimler hormonlardan kaynaklanmaktadır. Hamilelikte şiddetli baş ağrısı da bu değişimler arasında yer alır. Baş ağrısına neden olan diğer faktörler ise şöyledir:

 • Kan hacminde günden güne yaşanan artış.
 • Gebelik süresi boyunca anne adayının sahip olduğu stres ve kaygı.
 • Hemen hemen her anne adayında görülen burun tıkanıklığı.
 • Uyku düzeninin bozulması ve uykusuz geceler.
 • İlk aylarda görülen kan şekeri düşüklüğü.
 • Kafein alışkanlığını bir anda bırakma.
 • Son 3 ayda görülen duruş bozukluğu.
 • Hamilelikte baş ağrısı mide bulantısı sonucunda da olacağı için bir neden de kusma ve bulantı olacaktır.
 • Gebelik öncesinden gelen migren şikayeti ağrıya neden olmaktadır.
 • Kan basıncında yaşanan değişimden dolayı hamilelikte baş ağrısı ve bulanık görme aynı anda hissedilebilir. Bu durum geçiçi bir rahatsızlıktır. Kan basıncı dengelendiğinde görme yetisi de normale döner.
 • Anne adayında görülen hormon üretiminden dolayı kan basıncı artar. Bu durum da hamilelikte baş ağrısı ve burun kanaması şikayetini beraberinde getirir. Burun damarlarının çatlaması ile pek çok anne adayı burun kanaması yaşar.

hamilelikte baş ağrısı cinsiyet

Hamilelikte Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?

İlaç kullanımı gebelik döneminde doktorlar tarafından önerildiği şekilde uygun görülür. Doktor onayı olmadan ilaç kullanmak gebeliği tehlikeye sokabilir. Baş ağrısı için de ilaçsız tedaviler mümkündür. İşte yapmanız gerekenler:

 • Sıcak masaj: Baş ağrısı yaşadığınız günlerde bir havluyu ısıtın ve teninize temas etmeye uygun olduğu zaman başınızın arka kısımlarına bu havluyu örtün. Aynı şekilde şakaklara da sıcak kompres uygulanabilir.
 • Soğuk kompres: Baş ağrısı şiddetli olduğu anlarda, bir buz torbası hazırlayın ve baş, boyun bölgenize bu torbayı yerleştirin. Kısa süreler ile buz torbasının yerini değiştirin. Masaj süresini en çok 10 dakika tutun.
 • Temiz hava: Ayrıca havasız ortamda bulunmaktan kaçının. Temiz hava, düzenli yürüyüş, sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi en iyi tedavi yöntemleri olacaktır.
 • Lavanta yağı: Alın bölgesine sürülen lavanta yağının baş ağrısını dindirdiği bilinmektedir. Fakat yine de bitkisel bir ürün olduğu için sormanız gereken ilk kişi doktorunuz olmalı.
 • Dik oturmak: Oturuş pozisyonu her zaman dik şekilde olmalı. Dik durarak vücudunuza yapılan basıncı dengeleyebilirsiniz. Böylece başınızın ağrıma riski en aza inecektir.
 • Doğru çamaşır seçimi: Göğüs ağırlığını taşıyacak şekilde sütyen tercih edildiğinde, baş ağrısı yaşanmayacaktır. Çünkü yanlış sütyen seçimi, boyun bölgesine baskı yapar ve bunun sonucunda baş ağrısı oluşur.
 • Elma: Ağrı hissedilen anlarda mutfağa gidin ve bir elma tüketin. Elma, ağrı kesici özelliğe sahip bir meyvedir.
 • Dikkat: Baş ağrısı bu yöntemler ile geçmiyorsa ve vücutta şişlik hissediliyorsa hemen bir doktora gitmeniz gerekecektir.

hamilelikte baş ağrısı için ne yapmalı

Hamilelikte Baş Ağrısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde hissedilen baş ağrısı hipertansiyona bağlı bir ağrı ise bu durum bebeğe zarar verecek niteliktedir. Fakat stres ve yorgunluk etkisi ile oluşuyorsa bebek bu ağrıdan zarar görmez. Ayrıca gebelik zehirlenmesinin bir belirtisi de baş ağrısıdır. Şüphelendiğiniz durumda vakit kaybetmeden, gebelik takibinizi yapan veya farklı bir doktora danışmanız gerekecektir.

Anne adaylarının arasında geçen sohbetlerde şu soru sıkça sorulmaktadır: “Hamilelikte baş ağrısı cinsiyet belirtisi midir?” Bebeğin cinsiyetinin baş ağrısı veya karın ağrısı ile ilgili hiçbir alakası yoktur. Gebelik döneminde değişen hormonlar ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte baş ağrısı erkek bebek veya kız bebek belirtisi gibi söylemler, sadece batıl inançtır. Bebeğin cinsiyet oluşumu daha bilimsel verilerle açıklanmaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi 28.08.2018 tarihinde yayınladı.