Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Bilinçli Anne Adayları Serisi

Hamilelikte Baş Ağrısı

Gebelik dönemi bir kadın için en özel anlardan biridir. Dokuz aylık bir sabrın sonunda, hiçbir zaman hayal edemeyeceğiniz şekilde, dünyanın en güzel bebeği kollarınızda yerini alır. Sizden biri olan o bebeği beklerken eh biraz da stresli süreçler yaşarsınız. Bu stresli süreç öncelikle bedeninizdeki değişimlerle kendini duyurur. Bedende başlayan bu tatlı fakat telaşlı dönem, kimi zaman da psikolojinizi biraz etkileyebilir. Endişe etmeyin her şeyin nedeni annelik hormonları :)

Bu yazımızda hamilelik döneminde sıkça görülen ve anne adayımızı biraz yoran bir konuya değiniyoruz: Hamilelikte şiddetli baş ağrısı…

Gebelik süreci içinde baş ağrısı yaşanır mı? İlaç kullanımının kontrollü olduğu hamilelikte baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır? Baş ağrıları bebeğin cinsiyetini mi haber verir? gibi sorularınıza şimdi burada yanıt buluyoruz. 9 aylık bu sürecin sonunda, bebeğiniz sağlıkla dünyaya gelsin diyerek, bu dönemdeki baş ağrılarınız için çözüm aramaya başlıyoruz.

hamilelikte baş ağrısı olur mu

Hamilelikte Baş Ağrısı Olur Mu? Normal Mi?

Hamilelik döneminde baş ağrıları oldukça normal bir durumdur. Bu dönemde baş ağrısı yaşayan anne adaylarının endişe etmesine gerek yoktur. Hormonların değişmesi ve düzenlenmesinden dolayı her anne adayı, hamileliğin belirli dönemlerinde zaman zaman baş ağrısı yaşayabilir. Kan basıncı gebelikten önceki döneme göre daha fazla olacağı için, bu dönemden etkilenen bir organ da baş olacaktır. Baş ağrıları, anne adaylarını 9 aylık süreçte zaman zaman ziyaret eden en ufak rahatsızlık olarak görülebilir.

hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik dönemi boyunca anne adaylarının doktor kontrolü dışında ilaç kullanması tehlikeli olacaktır. Baş ağrılarını dindirmek için etrafta ağrı kesici aramak, sağlıksız ve bilinçsiz bir karar olacaktır. Ağrıları dindirmenin daha doğal yolları vardır. Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer dediğinizde bu listemizi hatırlayabilirsiniz:

 • Kan şekerinin dengesizliğinden kaynaklanan bir baş ağrısı için; anne adayının az az fakat sık zamanlarda yemek yemesi gereklidir.
 • Baş ağrısını tetikleyen gıdalar yerine, daha sağlıklı yiyecekler ile beslenmek iyi olacaktır. Baş ağrısına davet çıkaran gıdalar ise öncelikle paketli ürünler olmaktadır.
 • Ekşi krema, kurutulmuş etler, alkol, eski peynirler ve yer fıstığı baş ağrısını daha da şiddetlendirebilir. Bu besinleri tüketmekten kaçınınız.
 • Bol sıvı tüketmek, kan şekerini dengeleyecektir. Özellikle de gün içinde su içme ihmal edilmemelidir. Su her hastalığın etkisini dindirecek bir sıvıdır.
 • Baş ağrısı yaşayan anne adaylarının, açık havada kısa bir yürüyüş yapması iyi bir seçim olabilir. Oksijen alan vücut, tüm ağrıları yok edecektir.
 • Baş ağrısını kalabalık ve yüksek ses daha da artıracaktır. Bu nedenle baş ağrısı hissedildiğinde sessiz ve sakin bir ortamda dinlenmek, en büyük çözüm olacaktır.
 • Sırt, omuz ve boyun bölgesine masaj yapmak da baş ağrısını kısa sürede yok edecektir. Kan dolaşımını artırıcı bu masajlar, ağrıyı ortadan kaldırır.

hamilelikte şiddetli baş ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hormonlar yavaş yavaş değiştikçe, vücutta gözle görülür değişimler başlayacaktır. Gözle görülür değişimlere ek olarak bir de baş ağrısı sizi rahatsız edecektir. Gebeliğin ilk 3 ayı baş ağrısı için oldukça kritik bir dönemdir. Aynı şekilde son 3 ay da, baş ağrılarının sıklaştığı bir süreçtir. Bu demek oluyor ki gebelik döneminde zaman zaman baş ağrıları ile uğraşabilirsiniz. Aman telaş yapmayın! Evladınızı kucağınıza aldığınızda bu ağrıların hiçbirini hatırlamayacaksınız.

hamilelikte baş ağrısı ne zaman başlar

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik dönemine şöyle bir bakıldığında yaşanan tüm değişimler hormonlardan kaynaklanmaktadır. Hamilelikte şiddetli baş ağrısı da bu değişimler arasında yer alır. Baş ağrısına neden olan diğer faktörler ise şöyledir:

 • Kan hacminde günden güne yaşanan artış.
 • Gebelik süresi boyunca anne adayının sahip olduğu stres ve kaygı.
 • Hemen hemen her anne adayında görülen burun tıkanıklığı.
 • Uyku düzeninin bozulması ve uykusuz geceler.
 • İlk aylarda görülen kan şekeri düşüklüğü.
 • Kafein alışkanlığını bir anda bırakma.
 • Son 3 ayda görülen duruş bozukluğu.
 • Hamilelikte baş ağrısı mide bulantısı sonucunda da olacağı için bir neden de kusma ve bulantı olacaktır.
 • Gebelik öncesinden gelen migren şikayeti ağrıya neden olmaktadır.
 • Kan basıncında yaşanan değişimden dolayı hamilelikte baş ağrısı ve bulanık görme aynı anda hissedilebilir. Bu durum geçiçi bir rahatsızlıktır. Kan basıncı dengelendiğinde görme yetisi de normale döner.
 • Anne adayında görülen hormon üretiminden dolayı kan basıncı artar. Bu durum da hamilelikte baş ağrısı ve burun kanaması şikayetini beraberinde getirir. Burun damarlarının çatlaması ile pek çok anne adayı burun kanaması yaşar.

hamilelikte baş ağrısı cinsiyet

Hamilelikte Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?

İlaç kullanımı gebelik döneminde doktorlar tarafından önerildiği şekilde uygun görülür. Doktor onayı olmadan ilaç kullanmak gebeliği tehlikeye sokabilir. Baş ağrısı için de ilaçsız tedaviler mümkündür. İşte yapmanız gerekenler:

 • Sıcak masaj: Baş ağrısı yaşadığınız günlerde bir havluyu ısıtın ve teninize temas etmeye uygun olduğu zaman başınızın arka kısımlarına bu havluyu örtün. Aynı şekilde şakaklara da sıcak kompres uygulanabilir.
 • Soğuk kompres: Baş ağrısı şiddetli olduğu anlarda, bir buz torbası hazırlayın ve baş, boyun bölgenize bu torbayı yerleştirin. Kısa süreler ile buz torbasının yerini değiştirin. Masaj süresini en çok 10 dakika tutun.
 • Temiz hava: Ayrıca havasız ortamda bulunmaktan kaçının. Temiz hava, düzenli yürüyüş, sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi en iyi tedavi yöntemleri olacaktır.
 • Lavanta yağı: Alın bölgesine sürülen lavanta yağının baş ağrısını dindirdiği bilinmektedir. Fakat yine de bitkisel bir ürün olduğu için sormanız gereken ilk kişi doktorunuz olmalı.
 • Dik oturmak: Oturuş pozisyonu her zaman dik şekilde olmalı. Dik durarak vücudunuza yapılan basıncı dengeleyebilirsiniz. Böylece başınızın ağrıma riski en aza inecektir.
 • Doğru çamaşır seçimi: Göğüs ağırlığını taşıyacak şekilde sütyen tercih edildiğinde, baş ağrısı yaşanmayacaktır. Çünkü yanlış sütyen seçimi, boyun bölgesine baskı yapar ve bunun sonucunda baş ağrısı oluşur.
 • Elma: Ağrı hissedilen anlarda mutfağa gidin ve bir elma tüketin. Elma, ağrı kesici özelliğe sahip bir meyvedir.
 • Dikkat: Baş ağrısı bu yöntemler ile geçmiyorsa ve vücutta şişlik hissediliyorsa hemen bir doktora gitmeniz gerekecektir.

hamilelikte baş ağrısı için ne yapmalı

Hamilelikte Baş Ağrısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde hissedilen baş ağrısı hipertansiyona bağlı bir ağrı ise bu durum bebeğe zarar verecek niteliktedir. Fakat stres ve yorgunluk etkisi ile oluşuyorsa bebek bu ağrıdan zarar görmez. Ayrıca gebelik zehirlenmesinin bir belirtisi de baş ağrısıdır. Şüphelendiğiniz durumda vakit kaybetmeden, gebelik takibinizi yapan veya farklı bir doktora danışmanız gerekecektir.

Anne adaylarının arasında geçen sohbetlerde şu soru sıkça sorulmaktadır: “Hamilelikte baş ağrısı cinsiyet belirtisi midir?” Bebeğin cinsiyetinin baş ağrısı veya karın ağrısı ile ilgili hiçbir alakası yoktur. Gebelik döneminde değişen hormonlar ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte baş ağrısı erkek bebek veya kız bebek belirtisi gibi söylemler, sadece batıl inançtır. Bebeğin cinsiyet oluşumu daha bilimsel verilerle açıklanmaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ispanak Başı Yemeği Tarifi
Ispanak Başı Yemeği2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama4
Baş Rolde Patlıcan Tarifi
Baş Rolde Patlıcan4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama31
Aşçı Başı Çorbası Tarifi
Aşçı Başı Çorbası4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama13
Baş Parmak Kurabiyesi Tarifi
Baş Parmak Kurabiyesi4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama268
Arap Başı Pastası Tarifi
Arap Başı Pastası8-10 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama28
Kahvaltının Baş Tacı Tarifi
Kahvaltının Baş Tacı2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama4 B
Ispanak Başı Yemeği Tarifi
Ispanak Başı Yemeği4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama51
Aşçı Başı Çorbası Tarifi
Aşçı Başı Çorbası12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Kuş Başı Tavuk Tava Tarifi
Kuş Başı Tavuk Tava4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama13
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri