İncir Nerede, Hangi Koşullarda Yetişir? Tarifi

Ülkemizde İncir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İncir, sağlığa olan sayısız faydaları sayesinde çok sevilen bir meyvedir. Büyük incir ağaçlarından toplanan bu meyve, mutfağımıza çeşitli şekillerde konuk olur. Olgunlaşma döneminde yeşil ve sert dokulu olan incir; hasat zamanı geldiğinde mor ya da kırmızı renkli kabuklarıyla ilgileri üzerine toplar.

İncir ağacının çevresinden ya da çok yakınından geçtiğinize, burnunuza gelen o tatlı ve aromatik koku sizi incir yemeye teşvik edebilir. Özenle yetişen incirlerin sırrı nedir diyenlerdenseniz; sizlere bu satırlarda daha önce belki de hiç duymadığınız bilgileri vereceğiz.

İncir nerede yetişir soru işaretini gidermek adına hazırladığımız bu yazıda incir için gerekli iklim koşulları ve meyvenin kalitesini artıran bilgiler yer alıyor. Tatlı ve etli bir meyvesi olan inciri daha yakından tanımak için sayfanın sonuna kadar okumanız tavsiye edilir. Ege Bölgesi ile ünlenen, birçok kıyı kesimde bolca yetişen incir doğaya ve size faydalı olmak için can bulmaya devam ediyor.

incir yetişme koşulları

İncir Nerede Yetişir?

Türkiye’de incir en çok Ege Bölgesi illerinde yetişir. Kış aylarının ılıman, yaz aylarının sıcak geçtiği iklimlerde yetişen incir için en düşük sıcaklık 7, en yüksek sıcaklık ise 40 derecedir. Yıl içindeki ortalama sıcaklığın 18-20 derece civarlarında seyretmesi beklenir.

Ülkemizde incir üretiminde büyük rol oynayan iller Aydın ve İzmir’dir. Bu iki önemli ili takip eden Bursa da incir yetiştirme alanlarıyla ve üretim miktarıyla ön plana çıkar.

İncir, Akdeniz ve Batı Asya ülkelerinde yerli bir meyvedir. Bu meyvenin ağacı, bulunduğu ülkelerde kutsal ve bereketli kabul edilir. Dünya genelinde incir tarımına değinecek olduğumuzda bu tarımın en çok Türkiye’de gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Türkiye kadar çok yoğun olmasa da Mısır, Fas ve Cezayir ülkeleri de incir üretiminde söz sahibidir.

Şehirlere dikkat ederek incirin hangi iklimde yetiştiğini az çok tahmin edebilirsiniz. İncir hangi şehirde yetişir sorusuna verdiğimiz yanıtlarda ılıman ve sıcak şehirler dikkat çeker. İncir ağacının verimli şekilde büyümesi ve meyve vermesi için ılık mevsimlerin yaşandığı bölgeler tercih edilmelidir. Marmara ve Ege illeri, incir üretiminde önemli konumlardır.

İncir Nasıl Kurutulur? Detaylı Resimli 2 Yöntem

incir hangi iklimde yetişir

İncir Hangi Koşullarda Yetişir?

Antioksidan ve vitamin açısından çok zengin olan incir yetişme koşulları nelerdir peki? İncir ağacı toprağa tutunmak için hangi özellikleri istemektedir? Bu konuya tek tek açıklık getirelim:

 • İncir ağacının kış mevsiminde ılık günler geçirmesi gerekir. Yaz mevsiminde ise sıcaklık ve kuraklık sever.
 • İncir hangi mevsimde yetişir sorusuna yanıt vermek için büyüme ve olgunlaşma dönemlerinden bahsetmek gerekmektedir.
 • Yıllık ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu iklimlerde, bahar ve yaz aylarında incirin yetişmesi daha sağlıklıdır.
 • Maksimum 40 derece sıcaklığa dayanabilen incir ağacı, soğuk günlerde 7-8 derece hava sıcaklığına karşı dirençli olabilir. Bu rakamlar değiştikçe ve sınırlar aşıldıkça incir zarar görmeye başlayabilir.
 • İncir çeşitlerinden birkaçı -5 dereceye kadar canlı kalabilir. Ancak yapısı gereği buzlanma ve sert soğuk alan incir; tadından ödün verecektir.
 • Toprak seçiminde üreticiyi yormayan incir pek çok toprak türünde büyüyebilir.
 • Dallarının güçlenmesi için bolca mineralli toprağı görse daha verimli büyür.
 • Şayet inciri yetiştirmek için kireçli topraklar mevcutsa; bu topraklarda incir verimle büyümeye başlar.

İncirin Faydaları – Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Mucizevi Özelliği

incir nerede yetişir

İncir Hangi Mevsimde Yetişir?

Özenle bakılan ve yetişen incir ne zaman olur? Bu sorunun yanıtı, incirin hasat edilmesi için mühimdir. İncir ağaçlarıyla dolu bir bölgede yaşıyorsanız; mahalleyi saran incir yapraklarının ve meyvesinin kokusu size bazı haberleri verecektir.

Yaz meyvesi olan incir yazın ilk haftalarında erkencileri vermeye başlar. Haziran ayının ilk haftasında, ilk hasat yapılır. Ağustos ayının ilk haftasında ise; ballı kıvama gelen incirler dikkatleri çeker.

Çeşitlerine göre meyvelerin olgunlaşma süresi de değişmektedir. Örnek verecek olursak; sarılop türü incir sonbaharın ilk haftalarında hasat edilebilir. Eylül ayı bu tür için idealdir. Bursa siyahı, morgüz ve Sultan Selim inciri türleri yazın son demlerinde toplanır. Ağustos bu türler için tam hasat zamanıdır.

Temmuz sonuna doğru yediveren incirleri hasat edilmek için dallarda bekler. Hemen hemen bütün incir türleri yaz mevsiminde olgunlaşır ve sonbaharın ilk haftalarına kadar dalda canlı kalabilir. İnciri lezzetli ve tam kıvamında yemek isteyenler, yaz aylarının ortalarına kadar bekleyebilir.

İncir Nasıl Dikilir?

İncir ağaçlarının dikimi için tozlaşma etkendir. Bu nedenle ağaçlardan 1 dişi 1 erkek seçilmelidir. Aynı bölgede dikim sağlandığında, bitki verimli şekilde toprağa tutunacaktır.

 • Dikim için en uygun dönem ilkbahar aylarıdır. Çünkü kış aylarında incir ağaçları yaprak vermez. Büyük ağaçlar var olan yapraklarını döker.
 • Kış döneminin ılık ve nemli geçtiği şehirlerde, ilkbahar aylarında incir dikimi fideden yapılabilir.
 • Fidanları ölçüm yaparak dikerseniz; daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. En, boy ve derinlik ölçüsünün 50 cm civarında olması; fideler için uygundur.
 • Gübreli toprağa incir fidesi dikerken toprağın azot miktarının mümkün olduğunca çok az olması önerilir.
 • İncir fidanının dikileceği toprakta doğal mineralli gübre olması, köklenme için etkendir.
 • Fidanları diktikten sonra mutlaka en az 5 litre can suyu verilmelidir. İncir, suyu sevdiği için can suyunun önemi sayesinde kısa sürede toprağa tutunacaktır.

İncir Yaprağının Bilmediğiniz 10 Faydası

incir nerede yetişir

İncir Nasıl Yetişir?

Kaliteli tohumdan incir fidesi hazırladınız. En uygun gördüğünüz alana fideyi diktiniz. Can suyunu da yeterli miktarda verdikten sonra büyümesi için bekliyorsunuz. Emeklerinizin karşılığını dallardaki meyvelerle görmek için bazı püf noktaları bilmeniz gerekir.

İncir nasıl yetişir sorusunun sırlarını sizlere burada açıklayalım. Ege ve Marmara illerinde özellikle dikkat edilen bazı hususlar var:

 • İncirin toprağında kireç varsa; dalların güçlenmesine yardım edebilir. Bu nedenle toprak seçiminde hassas olmamalısınız. Karma toprakları tercih edebilirsiniz.
 • Ülkemizin dünya incir üretiminde 1. sırada yer aldığını hatırlayabilirsiniz. Bu sıralamayı uzun süre korumak için incir ağaçlarınıza bakım yapmayı unutmayınız.
 • Budama işlemlerini diğer dalların nefes alması için ihmal etmemelisiniz.
 • Bol güneş ve nem seven incir ağacı, seçici bir meyve değildir esasında. Akdeniz ve Marmara illerinde rahatça yetişmektedir.
 • Ağaçlar, şehir merkezlerinden uzak alanda yetiştiğinde kimyasal etkenlerden de uzak kalacağı için sağlıklı meyveler verir.
 • İncir meyvelerinin olgunlaşma döneminden sonra kurutma dönemi gelir. Dalda kendini gösteren meyveler, ortalama %50 nemin altında büyümeye devam ettiğinde etkili şekilde kurur. Çok fazla nem, bu dönemde meyvelerin çürümesine neden olabilir.
 • Verimli yetişmesi için incir ağaçlarının sulanması da gözden kaçmamalıdır. Meyvenin tatlı ve sulu olması, tüm sene ağacın iyi şekilde sulanmasıyla sağlanır.

İncir Kürü Faydaları: Her Derde Şifa 18 Özelliği

incir ne zaman olur

Enginar Hangi Mevsimde, Nasıl Yetişir?

Türkiye’de En Çok Fındık Nerede Yetişir?

Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir?

Nar Hangi Mevsimde Yetişir? Nasıl Ekilir, Yetiştirilir?

Turunçgiller Nelerdir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Çeşitleri

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İncir Uyutması (İncir Tatlısı) Tarifi

İncir Uyutması (İncir Tatlısı)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Deli İncir Reçeli (Ham İncir) Tarifi

Deli İncir Reçeli (Ham İncir)

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İncir Dolması Tarifi

İncir Dolması

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
İncir Kavurması Tarifi

İncir Kavurması

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İncir Uyutması Tarifi

İncir Uyutması

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı Tarifi
Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı

Granit Tavayı Doğru Kullanmanın Püf Noktaları Granit tava mutfakta sıkça tercih edilen, kullanıldığında zaman kazandıran…

Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? Kanser Yapar Mı? Tarifi
Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? Kanser Yapar Mı?

Mikrodalga Fırın Kullanmak Zararlı mı Sağlıklı mı? Mikrodalga fırın zararlı mı? sorusuna, geçmişten günümüze belirli…

Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır? Tarifi
Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır?

Mikrodalga Fırın: Pratik & Hızlı Pişirici! Mikrodalga fırın, günümüzde mutfakta tarif hazırlamayı, yiyecekleri veya içecekleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri