Evde İstiridye (Kavak) Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Evde İstiridye (Kavak) Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Tarifi

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İstiridye mantarı, görünüş itibariyle denizde yaşayan inci saklayan istiridyeye çok benzer. İstiridye kabuklarını andıran mantar dokusu sayesinde bu isimle gıda sektöründe tanınır. Sağlık için oldukça faydalı olan bu mantar, besin değerini bakımından zengin olduğu için çok sık tüketilmektedir. Kavak mantarı adıyla da kendinden söz ettiren istiridye mantarı, kavak ağaçlarının gölgesinde yetiştiği için bu isimle de anılır. Protein açısından çok zengindir. Bu yönüyle vegan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Son yıllarda oldukça ilgi gören istiridye mantarı, güneşi gördüğü açılarda rengini değiştirir. Siyah ve beyaz renk geçişleriyle dikkat çeken bu mantar türü tüketime uygun bir besindir. Ancak yine de güvenli yerlerden aldığınıza emin olduktan sonra tüketmeye özen gösteriniz.

Türkiye’de istiridye mantarının tarımını yapanlar oldukça fazla. Sağlığa olan faydaları günden güne duyulduğu için; birçok kişi istiridye mantarı nasıl yetişir sorusunun yanıtlarını aramakta. Bizler de bu soru işaretini gidermek için bahçede ve evde istiridye mantarı nasıl yetiştirilir konusuna değinmek istedik. İşte üretime geçmek isteyenler için en çok merak edilen konular. İstiridye mantarını yetiştirmenin püf noktaları burada!

istiridye mantarı nasıl yetiştirilir

İstiridye Mantarı Yetiştirmek İçin Neler Gerekli?

Kendi imkanlarınızla istiridye mantarı yetiştirmek isterseniz tarım ürünleri satan noktalardan gerekli malzemeleri alıp yola çıkabilirsiniz. Bunun için öncelikle elinizin altında istiridye mantarı tohumu olmalıdır. Tohumdan yetiştirmeye başlayacağınız için tohumu iyi genlerden temin etmelisiniz. Ardından 10 kg civarında ağaç talaşına ihtiyacınız olacak. Talaşlar mantar yetiştirme konusunda size büyük yardım edecektir.

Tohumu büyütmek için büyük boy temiz çöp poşeti de elinizin altında olmalıdır. Bu çöp poşeti ne işe yarıyor diye düşünebilirsiniz. İstiridye mantarı nemlendirme yöntemiyle büyüdüğü için çöp poşetini kullanarak kolayca evde istiridye mantarı yetiştirebilirsiniz.

İstiridye mantarı için gerekli malzemeler listesi:

 • 250 gram istiridye mantarı tohumu
 • 10 kg civarında ağaç talaşı
 • Büyük boy temiz çöp poşeti
istiridye mantarı yetiştirmek

Evde İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır sorusu akılları karıştırmaktadır. Merak ettiğiniz bu soruya detaylıca yanıt verelim ve sizin de kolay yöntemle istiridye mantarı yetiştirmenize rehber olalım.

 • Ev ortamında istiridye mantarı yetiştirmek için çöp poşetinin içi talaşla doldurulur.
 • Talaşlar spreyle ıslatılır ve sulanması sağlanır.
 • Ardından talaşların içine mantar tohumları serpilir.
 • Tohumların üzerine yine talaş eklenir ve nemlenmesi için birkaç defa spreyle talaşlara su sıkılır.
 • Tüm tohumlar bitene kadar poşetin tamamı bu yöntemle talaş ve tohumla doldurulur.
 • Çöp poşeti balkona alınır ve ortalama 20 gün boyunca hiç müdahale edilmeden balkonda bekletilir.
 • 20 gün geçtikten sonra çöp poşetinin çevresinde ince ince kesikler atılır. Bu kesikleri bir bıçak yardımıyla yapabilirsiniz. Kesiklerin ara ara atılması önerilir.
 • Poşete kesik atıldıktan yaklaşık 10 gün sonra istiridye mantarlarının olgunlaştığı fark edilir.
 • Büyüyen mantar bıçak yardımıyla toplanır ve kesilen yerlere yeniden su spreyle sıkılır.
 • Evde istiridye mantarı yetiştirmek için bu yöntemi deneyenlerin 3 ay süresi olduğunu hatırlatalım.
 • 3 ay sonunda yeni tohumla ve yeni talaşla mantar kiti kurulmalıdır. Evde istiridye mantarı yetiştirmek bu kadar kolaydır.

Kütükte İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kapsamlı ve profesyonel istiridye mantarı yetiştirmek isterseniz; sizlere bu konu hakkında daha detaylı bilgi verebiliriz. Genellikle kapsamlı istiridye mantarı yetiştirmek isteyenler depo ya da çadır ortamında üretime başlar.

Kendi arazisi ya da bahçesi olanlar kütükte istiridye mantarı yetiştirmeyi deneyebilir. Bu yöntem için kayın yahut kavak ağacı kütüğü olmalıdır. Kavak mantarının kavak ağacı kütüğünde yetişmesi daha verimli sonuçlar sunabilir. Kütükte istiridye mantarı yetiştirmek için şu yöntemler izlenebilir:

 • Yaklaşık olarak 35 cm uzunluğunda ve çapı 20 cm civarında kayın veya kavak kütüğü edinilir.
 • Yarım metreyi bulmayan kavak kütüğünün üzerine aralıklı olacak şekilde 5 cm derinliğinde delikler açılır.
 • Açılan deliklerin içine saman çöpüyle karışmış istiridye mantarı tohumları dökülür.
 • Eğer bu bu sürede kütük kuruysa tohum atmadan önce sulayıp nemlendirilmesi önerilir. Nemli ortamda istiridye mantarı daha kolay büyüyecektir.
 • Kütükte istiridye mantarı yetiştirmek için deliklere tohum atıldıktan sonra 20 gün beklenir.
 • Bekleme süresi bittiğinde kütüğün çevresinde istiridye mantarının gelişmiş olduğu dikkat çekecektir.
 • Kendi ortamında büyüme hissi verildiği için kütükte istiridye mantarı daha kolay yetişebilir.
istiridye mantarı nasıl yetiştirilir

İstiridye Mantarı Kaç Ayda Yetişir?

Kit halinde istiridye mantarı yetiştirmek için ortalama 3 aylık bir süreniz vardır. 3 ay sonunda talaş ve çöp poşeti yöntemiyle yetiştireceğiniz istiridye mantarının yenilenmesi gerekir. Ancak depolama ya da çadırda istiridye mantarı yetiştirmek isterseniz bakımını yaptıkça yeni ürün alabilirsiniz. Mantarın ortalama 20 günlük kuluçka süresi vardır. 20 gün boyunca büyüme ve olgunlaşma gerçekleşir. 20. gün sonunda yaklaşık 15 gün boyunca ürün verme dönemi açılır. Bu demek oluyor ki; istiridye mantarı ortalama 30 gün içinde yetişebilir.

istiridye mantarı yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Kaç Derece Sıcaklıkta Yetişir?

Kavak mantarının nemi ve sıcaklığı belirli bir derecede sevdiğini ifade etmek gerekir. Kuluçka döneminde tamamen karanlık bir ortam istediği için bu karanlıktaki ısı 25 ile 30 derece arasında olmalıdır. Yeterli ısı sağlandığında ve nem %70 civarında olduğunda, kavak mantarı 17. günden itibaren kolayca yetişmektedir.

istiridye mantarı yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Bir Yılda Kaç Defa Hasat Edilir?

İstiridye mantarını yetiştirmek isteyenler senelik kazancını hesaplamaya başlar. Bir sene içinde kaç defa hasat yapılacağı, kaç defa kuluçka bekleyeceği akılları karıştırır. Eğer özenli bir istiridye mantarı yetiştirme ortamı sağlanırsa her 20 günün sonunda hasat yapılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki; kompostların ömrü 3 aydır. Kütükte yetiştirmenin ömrü daha uzundur.

Doğal ortamda ormanlık arazide kavak mantarı yetiştirmek isteyenler ise mevsim şartlarına göre hareket edebilir. Olası bir yağmur ve buzlanma kavak ağaçlarının köklerini etkileyebilir. Evde istiridye mantarı yetiştirmek isteyenler için senelik hasat sayısını net bir rakamla ifade edemeyeceğiz. Ancak mantar kompostu ile yetiştirme yapılıyorsa 3 ay boyunca verim alınacağını söyleyebiliriz. 3 aylık hasattan sonra mantarların kalitesinde düşüş yaşanabilir.

istiridye mantarı yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Neye İyi Gelir?

Kavak mantarının sağlık için sayısız faydaları vardır. Protein kaynağı olduğu için et yemeyenlere alternatiftir. Kas ve kemik gelişimini desteklediği gibi cilt hücrelerinin yenilenmesine ve ağrının giderilmesine de yardım eder. Bağırsak ve solunum hastalıklarını önlediği de uzmanlar tarafından vurgulanan faydalarındandır.

İstiridye Mantarı En İyi Nasıl Pişirilir?

Mantarın besin değerini korumak için az zeytinyağı ya da tereyağı ile tavada soteleme yaygındır. Bu yöntem sayesinde mantarın suyu ve vitaminleri korunacaktır. Dileyen omlette ya da çorbada kullanabilir. Önemli olan yağda kızartmaktan kaçınmaktır.

İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

İstiridye Mantarı Zehirli Olabilir Mi?

Mantarların zehirleme özelliği vardır ancak bu özellik hijyenik olmayan mantarlar için söz konusudur. Genellikle istiridye mantarının zehirlemediği bilinir. Kültür mantarı formunda yetiştirildiği için gerekli hijyen koşulları sağlanmıştır. Dışarıdan istiridye mantarı alırken güvendiğiniz noktalardan almaya dikkat edebilirsiniz. Hasattan sonra en kısa sürede tüketmeniz önerilir. Üzerinde leke ve küf olan istiridye mantarını tüketmekten kaçınmalısınız.

İstiridye Mantarının Kilosu Ne Kadar?

Kavak mantarının ekonomik değeri çok yüksek rakamlarda değildir. Her cebe hitap eden etiketlerle marketlerde yerini alır. 200 gramlık istiridye mantarı paketleri ortalama 20 TL’den satılmaktadır. Market, manav ve pazarlarda istiridye mantarını temin ederek evinizde lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Fiyatları her sezon değişkenlik gösterebilir.

istiridye mantarı yetiştiriciliği

Evde Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yemeği Tarifleri: Her Öğüne 20 Pratik Çeşit

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tedavi ve İlk Yardım

Mantarın Yanına Ne Gider? Çok Beğeneceğiniz 10 Yardımcı Tarif

Mantarın Faydaları – Duyunca Sevmeyeni Kalmayacak! 10 Şifalı Etkisi

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İstiridye Mantarı Tarifi

İstiridye Mantarı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
İstiridye Mantarı Tarifi

İstiridye Mantarı

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
İstiridye Mantarı Tarifi

İstiridye Mantarı

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
İstiridye Mantarı Tarifi

İstiridye Mantarı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
İstiridye Mantarı Tarifi

İstiridye Mantarı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
İstiridye Mantarı Tarifi

İstiridye Mantarı

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İstiridye Mantarı Kavurması Tarifi

İstiridye Mantarı Kavurması

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
İstiridye Mantar Sote Tarifi

İstiridye Mantar Sote

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Tarifler Geri
Videolar Geri