Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Üretiminden Faydalarına Kültür Mantarı Hakkında Her Şey

Bitkisel protein açısından zengin olan mantarı sevimli görünüşü ve lezzeti ile mutfakların vazgeçilmez besinlerinden biridir. İçeriğinde yer alan maddeler nedeniyle geçmişten günümüze şifalı olarak kabul edilen bir gıda olan kültür mantarı hastalıkları tedavi edici özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Özellikle Çin ve Asya’da alternatif tıp tedavisi için ilaç yapımında kullanılır. Kendine has bir aromaya sahip olan kültür mantarı, çorba, salata, makarna gibi yemeklerde de kullanılır.

Kültür Mantarı Nedir?

Mantar ökaryotik bir canlıdır. Mantarın çekirdeği etrafında zar bulunur. Kromozom ve hücre içi organellerden oluşan tek ya da çok hücreli olan mantar, hayvanlar gibi aktif edemeyen aynı zamanda da bitkiler gibi klorofil taşımayan heterotrof canlılardır; yani dışarıdan beslenen ayrıştırıcılardır. Kültür mantarlarının toprağın üstünde şapka bölgeleri ve altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alında yer alan liflerin altında ise kültür mantarı sporları bulunur. Bu sporlar kültür mantarının çimlenme işleminde önemli rol oynar.

Mantar kökleri ile topraktaki organik maddeleri ayrıştırarak yaşam faaliyetlerini sürdürebilir. Peki, kültür mantarı çiğ yenir mi? Kültür mantarı temizleme işlemi doğru yapıldığında çiğ olarak da tüketilebilir. Ancak çiğ tüketildiğinde mantarın kendine özgü aroması oluşmadığından dolayı lezzet kaybı yaşanır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Ülkemizde kültür mantarı yetiştiriciliği ilk olarak Korkuteli’de 1960’lı yıllarda yapılmıştır. Türkiye’de modern kültür mantarı tesisi eksikliğinden dolayı istenilen oranda kültür mantarı ekimi yapılamamaktadır. Devlet kültür mantarı yetiştiriciliğini desteklemek amacıyla kültür mantarı projesi ile maddi olanak sağlamaktadır.

Kültür mantarı gübresi, at gübresi ve samanla karıştırılan özel bir gübredir. Kültür mantarı üretimi için gübrenin doğru nem ve sıcaklık oranına sahip olması gerekir. Bu oranları sağlamak için gübre karışımına %2 oranında alçı taşı ve nitrojen eklenir. Bu işlem kültür mantarı verimi arttırmak için yapılır.

Kültür mantarını yetiştirilmesi için hazırlanan bu özel toprağa kültür mantarı kompostu denilir. Kültür mantarı miseli, miselyum ile aşılanan buğday tohumlarıdır. Bu tohumlar kültür mantarı toprağı üzerine ekildikten kısa bir süre sonra mantar kökü haline gelir ve bir ki hafta içinde mantarlar büyür. Miseller komposta ekildikten bir süre sonra yetişmeye başladığında kültür mantarı torfu denilen 3-5 santimetre kalınlığında toprakla örtülür.

Kültür mantarı ilaçları kullanılarak mantarların hastalığa yakalanmaları engellenir. Kültür mantarının ticari olarak yetiştirilebilmesi için kültür mantarı çiftliği ya da kültür mantarı serası kurulur. Yetiştirilme bölgelerinde kültür mantarı çadırı kurularak mantarlar için optimum verim sağlanabilecek alanlar oluşturulur. Evde amatör olarak mantar yetiştirebilmek için ise kültür mantarı malzemeleri içeren kültür mantarı kiti kullanılabilir.

Kültür Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar mantarları çeşitli amaçlarda kullanır. Saccharomyces mantar türü fermentasyon işleminde kullanılarak alkollü içki ve ekmek yapımında kullanılır. Penicillium mantar türleri antibiyotik yapımında ve Claviceps purpurea mantarı da alkaloit elde edilmesinde kullanılır.

Bunlara ek olarak insanlar tarafından kültür ortamında yetiştirilen kültür mantarları bulunur. Yaşamak için ihtiyaç duyduğu besinleri hazır almak zorunda olan kültür mantarları özel bir gübre kullanılarak oluşturulan besi yerlerinde yetiştirilir. Kültür mantarı çeşitleri bir tür şapkalı mantar olan Agaricus Bisporus’tan elde edilir. Reishi, Shitake ve Maitake en popüler kültür mantarı çeşitleridir.

Kültür Mantarı Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

Kültür mantarı yüksek oranda B12 vitamini, A vitamini, selenyum, demir, sülfür içerikli aminoasit olan ergothionein, C vitamini, biotin, niasin, riboflovin, tiamin, bakır, kalsiyum ve potasyum içerir. Yüksek oranda Konjuge Linoleik Asit (CLA) içerir. Kültür mantarı besin değerleri açısından yüksek içeriğinden dolayı her yaş kesimine önerilen bir gıdadır.

100 gram kültür mantarı kalori değeri 22’dir. Kültür mantarı protein değeri açısından da zengin bir besindir. 100 gram kültür mantarı yaklaşık olarak 3 gram protein içerir.

Kültür Mantarı Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde yer alan selenyum nedeniyle kültür mantarı diş ve kemik sağlığının korunmasına yardımcıdır. Saçları ve tırnakları güçlendirir.
  • Düşük kalori miktarına sahip olan kültür mantarı içeriğindeki yüksek posa nedeniyle zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca yapısındaki CLA yağ yakımını ve metabolizma hızını arttırır.
  • Kültür mantarı vitaminleri ve antioksidan içeriği ile kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve kanser tedavisinde önemli rol oynar.
  • Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Kansızlığı önler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kültür Mantarı Zehirler Mi? Zararları Nelerdir?

Doğal olarak yetişen ve toplanarak insanlar tarafından tüketilen mantarlar zehirli olabilir ve tüketildiğinde öldürücü etkilere sahip olabilir. Özel olarak yetiştirilen kültür mantarları güvenilirlikleri nedeniyle tercih edilir.

Kültür mantarı özellikleri arasında en çok dikkat çeken yapısında zehirli madde olmamasıdır. Ancak kültür mantarının yetiştirildiği ortamda bulunan mikroorganizmalar iyi yıkanmadığında mide ve bağırsak problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle mantar çiğ yendiğinde daha çok karşımıza çıkar.

Kültür mantarı içeriğinde yer alan yüksek orandaki vitamin, mineral ve birçok farklı bileşen nedeniyle kronik hastalığa sahip insanlarda problemlere neden olabilir. Kronik hastalığa sahip olan kişilerin doktora danışmadan tüketmemeleri önerilir. Ayrıca bazı insanlarda mantarda bulunan bir protein çeşidine karşı kültür mantarı alerjisi olabilir. Kültür mantarı tükettikten sonra ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı ve kabarma, yemek borusunda şişme alerji belirtisidir.

Kültür Mantarı Nasıl Saklanır?

Kültür mantarı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ambalajlı olmasıdır. Ayrıca ambalaj üzerinde tüketiciyi bilgilendiren etiketlerin olması gerekir.

Kültür mantarını buzdolabında uzun süre muhafaza etmek için hava alan bir kap içerisine koymak gerekir. Buzdolabı içinde saklanan kültür mantarı raf ömrü yaklaşık 1 haftadır. Kültür mantarı kesinlikle poşet içinde saklanmamalıdır.

Daha uzun süre saklamak için kültür mantarlarını buzdolabı poşetlerine bölerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Derin dondurucu içinde kültür mantarını 1 sene kadar muhafaza edebilirsiniz.

Kültür Mantarı Fiyatları Nasıldır?

Kültür mantarı maliyetleri oldukça düşüktür. Maliyetinin düşüklüğü kültür mantarı kazancı için önemlidir. Düşük maliyet kültür mantarı ticareti yapanlar için önemli bir ayrıntıdır. Büyük alışveriş merkezlerinde, semt pazarlarında, market ve manavlarda kültür mantarı satışı yapılmaktadır.

Türkiye’de 700’ün üzerinde kültür mantarı çiftliği bulunmaktadır. Ülkemiz kültür mantarı üreticiliği açısından iyi bir konumdadır. Bu nedenle kültür mantarı fiyatı ortalama değerlerdedir. Kültür mantarı kilosu 7 lira ile 20 lira arasında değişiklik gösterir.

En Leziz ve Pratik Mantar Tarifleri

1) Hem Lezzetli Hem Pratik: Fırında Kaşarlı Mantar

Tereyağı, kaşar ve taze mantar kullanılarak hazırlanan fırında kaşarlı mantar hem lezzeti hem de pratikliği ile beğenilir. Sağlığa yararlı faydaları ile ön plana fırında kaşarlı mantarı ailenize ve misafirlerinize sunabilirsiniz.  Fırında Kaşarlı Mantar

Tarif: Fırında Kaşarlı Mantar

2) Tavuk, Mantar ve Kremanın Muhteşem Birlikteliği: Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

Mantar, tavuk ve krema kullanılarak hazırlanan kremalı tavuklu ve mantarlı güveç lezzeti ve enfes görünümü ile sofralarınızda yerini alır. Lezzetinin yanı sıra öğünlere getirdiği sağlığa faydaları ile de ön plana çıkan kremalı tavuklu mantarlı güveci kolayca yapabilirsiniz. Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

Tarif: Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

3) Muhteşem Görünüme Sahip Yumuşacık Lezzet: Patatesli Mantarlı İstiridye Böreği

Patates, mantar ve yufka kullanılarak hazırlanan patatesli mantarlı istiridye böreği yumuşacık lezzeti ve muhteşem görünümü ile ara öğünlerinizi ve kahvaltılarını renklendirir. Patatesli Mantarlı İstiridye Böreği

Tarif: Patatesli Mantarlı İstiridye Böreği

4) Kolay ve Pratik: Sosisli Mantarlı Volovan

Milföy hamuru, mantar, sosis, yeşilbiber ve kuru soğanın susam ile birlikteliği sonucu hazırlanan sosisli mantarlı volovan muhteşem görünümü ile sofralarınızı süsler. Lezzeti ile hem misafirlerinize sunabilir hem de ailenizin çay keyfine farklı bir tat katabilirsiniz. Sosisli Mantarlı Volovan

Tarif: Sosisli Mantarlı Volovan

5) Damaklarda Kalıcı bir Lezzet: Köri Soslu Mantarlı Tavuk

Tavuk göğüs, köri ve mantar kullanılarak hazırlanan köri soslu mantarlı tavuk kendine özgü lezzeti ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Sağlığa faydaları ile ön plana çıkan yemeği pratik ve kolayca 6hazırlayabilir hem ailenize hem de misafirlerinize muhteşem öğünler sunabilirsiniz. Köri Soslu Mantarlı Tavuk

Tarif: Köri Soslu Mantarlı Tavuk

6) Mantarın Makarna ile Lezzetli Buluşması: Kremalı Mantarlı Kalem Makarna

Mantar, soğan, sarımsak, krema, fesleğen, karabiber ve tereyağı ile hazırlanan sosun kalem makarna ile muhteşem buluşması, sofralarınıza farklı bir lezzet getirir. En güzel kültür mantarı tarifleri arasında yer alan kremalı mantarlı kalem makarna ile sevdiklerinize muhteşem öğünler sunabilirsiniz. Kremalı Mantarlı Kalem Makarna

Tarif: Kremalı Mantarlı Kalem Makarna

7) Tavuğun En Mantarlı Hali: Mantarlı Tavuk Sote

Tavuk göğüs, mantar, yeşilbiber, kırmızıbiber, mantar, domates püresi ve biber salçası kullanılarak hazırlanan mantarlı tavuk sote, enfes bir ana yemek çeşididir. Kültür mantarı kavurma olarak kendine has aromasını tavuk ile birleştirerek muhteşem bir lezzete ev sahipliği yapar. Oldukça kolay bir yemek olan mantarlı tavuk soteyi aileniz ve sevdikleriniz için hazırlayabilirsiniz. Mantarlı Tavuk Sote

Tarif: Mantarlı Tavuk Sote

8) Mantar ve Etin Püre ile Muhteşem Birlikteliği: Püre Yatağında Mantarlı Et Sote

Mantar, et, domates, biber ile hazırlanan mantarlı et sote, patates püresi üzerine koyularak servis edilir. Enfes bir görünüme sahip olan püre yatağındaki mantarlı et sote, kültür mantarı yemeği olarak tüketilir. Siz de muhteşem lezzete sahip püre yatağında mantarlı et soteyi yaparak aileniz ve misafirlerinize sunabilirsiniz. Püre Yatağında Mantarlı Et Sote

Tarif: Püre Yatağında Mantarlı Et Sote

Bonus: Ağızda Dağılan Lezzeti ile Mantar Kurabiye

Margarin, yumurta, un, nişasta, şeker ve bir miktar kakao kullanılarak hazırlanan mantar kurabiye daha ilk lokmada ağızda dağılan lezzeti ile beğeni kazanır. Şekil olarak mantara benzeyen kurabiye, ara öğün ve kahvaltılarda sevilerek tüketilir. Mantar Kurabiye

Tarif: Mantar Kurabiye

Mantar tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kültür Mantarı Tarifi
Kültür Mantarı10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama137
Efsane Kültür Mantarı Salatası Tarifi
Efsane Kültür Mantarı Salatası4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama346
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama26
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama9
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama151
Kül Çörek Tarifi
Kül Çörek6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama36
Nefis Kül Kurabiyesi Tarifi
Nefis Kül Kurabiyesi8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama552
Tarçınlı Kül Kurabiye Tarifi
Tarçınlı Kül Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama61
Kül Bastı Kurabiye Tarifi
Kül Bastı Kurabiye8-10 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama33
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri