Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Üretiminden Faydalarına Kültür Mantarı Hakkında Her Şey

Bitkisel protein açısından zengin olan mantarı sevimli görünüşü ve lezzeti ile mutfakların vazgeçilmez besinlerinden biridir. İçeriğinde yer alan maddeler nedeniyle geçmişten günümüze şifalı olarak kabul edilen bir gıda olan kültür mantarı hastalıkları tedavi edici özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Özellikle Çin ve Asya’da alternatif tıp tedavisi için ilaç yapımında kullanılır. Kendine has bir aromaya sahip olan kültür mantarı, çorba, salata, makarna gibi yemeklerde de kullanılır.

Kültür Mantarı Nedir?

Mantar ökaryotik bir canlıdır. Mantarın çekirdeği etrafında zar bulunur. Kromozom ve hücre içi organellerden oluşan tek ya da çok hücreli olan mantar, hayvanlar gibi aktif edemeyen aynı zamanda da bitkiler gibi klorofil taşımayan heterotrof canlılardır; yani dışarıdan beslenen ayrıştırıcılardır. Kültür mantarlarının toprağın üstünde şapka bölgeleri ve altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alında yer alan liflerin altında ise kültür mantarı sporları bulunur. Bu sporlar kültür mantarının çimlenme işleminde önemli rol oynar.

Mantar kökleri ile topraktaki organik maddeleri ayrıştırarak yaşam faaliyetlerini sürdürebilir. Peki, kültür mantarı çiğ yenir mi? Kültür mantarı temizleme işlemi doğru yapıldığında çiğ olarak da tüketilebilir. Ancak çiğ tüketildiğinde mantarın kendine özgü aroması oluşmadığından dolayı lezzet kaybı yaşanır.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Ülkemizde kültür mantarı yetiştiriciliği ilk olarak Korkuteli’de 1960’lı yıllarda yapılmıştır. Türkiye’de modern kültür mantarı tesisi eksikliğinden dolayı istenilen oranda kültür mantarı ekimi yapılamamaktadır. Devlet kültür mantarı yetiştiriciliğini desteklemek amacıyla kültür mantarı projesi ile maddi olanak sağlamaktadır.

Kültür mantarı gübresi, at gübresi ve samanla karıştırılan özel bir gübredir. Kültür mantarı üretimi için gübrenin doğru nem ve sıcaklık oranına sahip olması gerekir. Bu oranları sağlamak için gübre karışımına %2 oranında alçı taşı ve nitrojen eklenir. Bu işlem kültür mantarı verimi arttırmak için yapılır.

Kültür mantarını yetiştirilmesi için hazırlanan bu özel toprağa kültür mantarı kompostu denilir. Kültür mantarı miseli, miselyum ile aşılanan buğday tohumlarıdır. Bu tohumlar kültür mantarı toprağı üzerine ekildikten kısa bir süre sonra mantar kökü haline gelir ve bir ki hafta içinde mantarlar büyür. Miseller komposta ekildikten bir süre sonra yetişmeye başladığında kültür mantarı torfu denilen 3-5 santimetre kalınlığında toprakla örtülür.

Kültür mantarı ilaçları kullanılarak mantarların hastalığa yakalanmaları engellenir. Kültür mantarının ticari olarak yetiştirilebilmesi için kültür mantarı çiftliği ya da kültür mantarı serası kurulur. Yetiştirilme bölgelerinde kültür mantarı çadırı kurularak mantarlar için optimum verim sağlanabilecek alanlar oluşturulur. Evde amatör olarak mantar yetiştirebilmek için ise kültür mantarı malzemeleri içeren kültür mantarı kiti kullanılabilir.

Kültür Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar mantarları çeşitli amaçlarda kullanır. Saccharomyces mantar türü fermentasyon işleminde kullanılarak alkollü içki ve ekmek yapımında kullanılır. Penicillium mantar türleri antibiyotik yapımında ve Claviceps purpurea mantarı da alkaloit elde edilmesinde kullanılır.

Bunlara ek olarak insanlar tarafından kültür ortamında yetiştirilen kültür mantarları bulunur. Yaşamak için ihtiyaç duyduğu besinleri hazır almak zorunda olan kültür mantarları özel bir gübre kullanılarak oluşturulan besi yerlerinde yetiştirilir. Kültür mantarı çeşitleri bir tür şapkalı mantar olan Agaricus Bisporus’tan elde edilir. Reishi, Shitake ve Maitake en popüler kültür mantarı çeşitleridir.

Kültür Mantarı Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

Kültür mantarı yüksek oranda B12 vitamini, A vitamini, selenyum, demir, sülfür içerikli aminoasit olan ergothionein, C vitamini, biotin, niasin, riboflovin, tiamin, bakır, kalsiyum ve potasyum içerir. Yüksek oranda Konjuge Linoleik Asit (CLA) içerir. Kültür mantarı besin değerleri açısından yüksek içeriğinden dolayı her yaş kesimine önerilen bir gıdadır.

100 gram kültür mantarı kalori değeri 22’dir. Kültür mantarı protein değeri açısından da zengin bir besindir. 100 gram kültür mantarı yaklaşık olarak 3 gram protein içerir.

Kültür Mantarı Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde yer alan selenyum nedeniyle kültür mantarı diş ve kemik sağlığının korunmasına yardımcıdır. Saçları ve tırnakları güçlendirir.
  • Düşük kalori miktarına sahip olan kültür mantarı içeriğindeki yüksek posa nedeniyle zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca yapısındaki CLA yağ yakımını ve metabolizma hızını arttırır.
  • Kültür mantarı vitaminleri ve antioksidan içeriği ile kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve kanser tedavisinde önemli rol oynar.
  • Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Kansızlığı önler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kültür Mantarı Zehirler Mi? Zararları Nelerdir?

Doğal olarak yetişen ve toplanarak insanlar tarafından tüketilen mantarlar zehirli olabilir ve tüketildiğinde öldürücü etkilere sahip olabilir. Özel olarak yetiştirilen kültür mantarları güvenilirlikleri nedeniyle tercih edilir.

Kültür mantarı özellikleri arasında en çok dikkat çeken yapısında zehirli madde olmamasıdır. Ancak kültür mantarının yetiştirildiği ortamda bulunan mikroorganizmalar iyi yıkanmadığında mide ve bağırsak problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle mantar çiğ yendiğinde daha çok karşımıza çıkar.

Kültür mantarı içeriğinde yer alan yüksek orandaki vitamin, mineral ve birçok farklı bileşen nedeniyle kronik hastalığa sahip insanlarda problemlere neden olabilir. Kronik hastalığa sahip olan kişilerin doktora danışmadan tüketmemeleri önerilir. Ayrıca bazı insanlarda mantarda bulunan bir protein çeşidine karşı kültür mantarı alerjisi olabilir. Kültür mantarı tükettikten sonra ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı ve kabarma, yemek borusunda şişme alerji belirtisidir.

Kültür Mantarı Nasıl Saklanır?

Kültür mantarı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ambalajlı olmasıdır. Ayrıca ambalaj üzerinde tüketiciyi bilgilendiren etiketlerin olması gerekir.

Kültür mantarını buzdolabında uzun süre muhafaza etmek için hava alan bir kap içerisine koymak gerekir. Buzdolabı içinde saklanan kültür mantarı raf ömrü yaklaşık 1 haftadır. Kültür mantarı kesinlikle poşet içinde saklanmamalıdır.

Daha uzun süre saklamak için kültür mantarlarını buzdolabı poşetlerine bölerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Derin dondurucu içinde kültür mantarını 1 sene kadar muhafaza edebilirsiniz.

Kültür Mantarı Fiyatları Nasıldır?

Kültür mantarı maliyetleri oldukça düşüktür. Maliyetinin düşüklüğü kültür mantarı kazancı için önemlidir. Düşük maliyet kültür mantarı ticareti yapanlar için önemli bir ayrıntıdır. Büyük alışveriş merkezlerinde, semt pazarlarında, market ve manavlarda kültür mantarı satışı yapılmaktadır.

Türkiye’de 700’ün üzerinde kültür mantarı çiftliği bulunmaktadır. Ülkemiz kültür mantarı üreticiliği açısından iyi bir konumdadır. Bu nedenle kültür mantarı fiyatı ortalama değerlerdedir. Kültür mantarı kilosu 7 lira ile 20 lira arasında değişiklik gösterir.

En Leziz ve Pratik Mantar Tarifleri

1) Hem Lezzetli Hem Pratik: Fırında Kaşarlı Mantar

Tereyağı, kaşar ve taze mantar kullanılarak hazırlanan fırında kaşarlı mantar hem lezzeti hem de pratikliği ile beğenilir. Sağlığa yararlı faydaları ile ön plana fırında kaşarlı mantarı ailenize ve misafirlerinize sunabilirsiniz.  Fırında Kaşarlı Mantar

Tarif: Fırında Kaşarlı Mantar

2) Tavuk, Mantar ve Kremanın Muhteşem Birlikteliği: Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

Mantar, tavuk ve krema kullanılarak hazırlanan kremalı tavuklu ve mantarlı güveç lezzeti ve enfes görünümü ile sofralarınızda yerini alır. Lezzetinin yanı sıra öğünlere getirdiği sağlığa faydaları ile de ön plana çıkan kremalı tavuklu mantarlı güveci kolayca yapabilirsiniz. Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

Tarif: Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

3) Muhteşem Görünüme Sahip Yumuşacık Lezzet: Patatesli Mantarlı İstiridye Böreği

Patates, mantar ve yufka kullanılarak hazırlanan patatesli mantarlı istiridye böreği yumuşacık lezzeti ve muhteşem görünümü ile ara öğünlerinizi ve kahvaltılarını renklendirir. Patatesli Mantarlı İstiridye Böreği

Tarif: Patatesli Mantarlı İstiridye Böreği

4) Kolay ve Pratik: Sosisli Mantarlı Volovan

Milföy hamuru, mantar, sosis, yeşilbiber ve kuru soğanın susam ile birlikteliği sonucu hazırlanan sosisli mantarlı volovan muhteşem görünümü ile sofralarınızı süsler. Lezzeti ile hem misafirlerinize sunabilir hem de ailenizin çay keyfine farklı bir tat katabilirsiniz. Sosisli Mantarlı Volovan

Tarif: Sosisli Mantarlı Volovan

5) Damaklarda Kalıcı bir Lezzet: Köri Soslu Mantarlı Tavuk

Tavuk göğüs, köri ve mantar kullanılarak hazırlanan köri soslu mantarlı tavuk kendine özgü lezzeti ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Sağlığa faydaları ile ön plana çıkan yemeği pratik ve kolayca 6hazırlayabilir hem ailenize hem de misafirlerinize muhteşem öğünler sunabilirsiniz. Köri Soslu Mantarlı Tavuk

Tarif: Köri Soslu Mantarlı Tavuk

6) Mantarın Makarna ile Lezzetli Buluşması: Kremalı Mantarlı Kalem Makarna

Mantar, soğan, sarımsak, krema, fesleğen, karabiber ve tereyağı ile hazırlanan sosun kalem makarna ile muhteşem buluşması, sofralarınıza farklı bir lezzet getirir. En güzel kültür mantarı tarifleri arasında yer alan kremalı mantarlı kalem makarna ile sevdiklerinize muhteşem öğünler sunabilirsiniz. Kremalı Mantarlı Kalem Makarna

Tarif: Kremalı Mantarlı Kalem Makarna

7) Tavuğun En Mantarlı Hali: Mantarlı Tavuk Sote

Tavuk göğüs, mantar, yeşilbiber, kırmızıbiber, mantar, domates püresi ve biber salçası kullanılarak hazırlanan mantarlı tavuk sote, enfes bir ana yemek çeşididir. Kültür mantarı kavurma olarak kendine has aromasını tavuk ile birleştirerek muhteşem bir lezzete ev sahipliği yapar. Oldukça kolay bir yemek olan mantarlı tavuk soteyi aileniz ve sevdikleriniz için hazırlayabilirsiniz. Mantarlı Tavuk Sote

Tarif: Mantarlı Tavuk Sote

8) Mantar ve Etin Püre ile Muhteşem Birlikteliği: Püre Yatağında Mantarlı Et Sote

Mantar, et, domates, biber ile hazırlanan mantarlı et sote, patates püresi üzerine koyularak servis edilir. Enfes bir görünüme sahip olan püre yatağındaki mantarlı et sote, kültür mantarı yemeği olarak tüketilir. Siz de muhteşem lezzete sahip püre yatağında mantarlı et soteyi yaparak aileniz ve misafirlerinize sunabilirsiniz. Püre Yatağında Mantarlı Et Sote

Tarif: Püre Yatağında Mantarlı Et Sote

Bonus: Ağızda Dağılan Lezzeti ile Mantar Kurabiye

Margarin, yumurta, un, nişasta, şeker ve bir miktar kakao kullanılarak hazırlanan mantar kurabiye daha ilk lokmada ağızda dağılan lezzeti ile beğeni kazanır. Şekil olarak mantara benzeyen kurabiye, ara öğün ve kahvaltılarda sevilerek tüketilir. Mantar Kurabiye

Tarif: Mantar Kurabiye

Mantar tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kültür Mantarı Tarifi
Kültür Mantarı10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama138
Kültür Mantarı Tavası Tarifi
Kültür Mantarı Tavası2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama17
Efsane Kültür Mantarı Salatası Tarifi
Efsane Kültür Mantarı Salatası4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama346
Kül Kömbesi (Ocak Külünde Pişirilen) Tarifi
Kül Kömbesi (Ocak Külünde Pişirilen)10-12 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 3 saat 30dk Hazırlama35
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama157
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama26
Tuzlu Külünce Tarifi
Tuzlu Külünce6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama15
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama29
Kül Kurabiye Tarifi
Kül Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama151
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri