Kabak Çekirdeğinin Faydaları: Neye İyi Gelir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi

Kabak Çekirdeği Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kabak çekirdeği, kabak meyvesinin içinde yer alan tohumlardır. Bu tohumlar, kabak meyvesinin iç kısmında bulunan etli bölümü temizlendikten sonra elde edilir. Kabak çekirdekleri, besleyici bir profil sunan ve sağlık açısından birçok fayda sağlayabilen doğal bir besindir.

Lif, protein, sağlıklı yağlar, vitaminler (E vitamini gibi), mineraller (magnezyum, çinko gibi) ve antioksidanlar bakımından zengindir. Atıştırmalık olarak tüketildiği gibi, salatalarda, yemeklerde veya tatlılarda da kullanılabilir. Peki, kabak çekirdeği yemek hangi hastalıklara iyi gelir, kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

 • Antioksidan bakımından zengindir.
 • Diyabet riskini azaltabilir.
 • Antikanser özellikleri vardır.
 • Kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir.
 • Uykuyu iyileştirir.
 • Diyet atıştırmalığı için uygundur.
 • Parazitlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Mesane sağlığına faydalıdır.
 • Kemik oluşumu için önemli bir besindir.
 • İyi bir çinko kaynağıdır.
 • Retina sağlığını korur.
 • Saçlarınızı güçlendirir.
 • Sperm kalitesini artırmaktadır.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Prostat sağlığını destekler.
 • Cilt sağlığını korur.
 • Kabızlık problemlerini hafifletir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Besin içeriği zengindir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

1) Antioksidan Bakımından Zengindir

Kabak çekirdeği, vücudunuzu hastalığa neden olan serbest radikallerden korur ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Böylece vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

kabak çekirdeği faydaları

2) Diyabet Riskini Azaltabilir

Kabak çekirdeğinin içeriğinde magnezyum yüksektir. Magnezyum içeriği, kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olarak diyabet riskini azaltabilir. Araştırmalara göre diyabetli kişilerin de diyabet hastalığını yönetmesine yardımcı olabilir. Kan şekeri kontrolü yapmanıza yardımcı olabilen bir besindir.

kan şekeri

3) Antikanser Özellikleri Vardır

Kabak çekirdeğinin antikanser özellikleri vardır. Laboratuvar çalışmalarına göre meme ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Ancak bunun için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

kanser

4) Kötü Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

Kabak çekirdeği antioksidan, magnezyum ve çinko açısından zengin bir besindir. Bunların tümü kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Kabak çekirdeği tansiyonu ve kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. İçeriğindeki nitrik oksit kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabilir.

kolesterol

5) Uykuyu İyileştirir

Uyumakta zorluk çekiyorsanız gün içinde kabak çekirdeği yiyebilirsiniz. İyi bir magnezyum kaynağı olmasından dolayı uyku döngünüzü düzenlemeye yardımcı olur.

uyku kalitesi

6) Diyet Atıştırmalığı İçin Uygundur

Kabak çekirdeğini diyetinize beslenme uzmanına danışarak ekleyebilirsiniz. Tek başına yiyebildiğiniz gibi yoğurtla, meyveyle ve smoothielerle de tüketebilirsiniz. Öğünlerde atıştırmalık olarak diyet listenizde yer alabilir.

kabak çekirdeğinin faydaları

7) Parazitlerin Vücuttan Atılmasını Sağlar

Parazitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilecek tetrasiklik triterpenler içerdiği için tenya ya da bağırsak kurdu gibi parazitlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kabak çekirdeği solucanları felç edebilen ve bağırsak duvarlarında saklanmalarını zorlaştıran kukurbitin içerir.

bağırsak sağlığı

8) Mesane Sağlığına Faydalıdır

Mesane sağlığına fayda sağlamaktadır. Ek olarak menopoz öncesi kadınların da sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Üriner bozuklukları tedavi etme potansiyeline sahiptir. Ancak bu bulguların işe yaradığını tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

mesane sağlığı

9) Kemik Oluşumu İçin Önemli Bir Besindir

Kemik oluşumu için önemli bir besindir. Daha yüksek bir kemik yoğunluğu oluşmasını sağlar. Bununla beraber kemik sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır.

kemik sağlığı

10) İyi Bir Çinko Kaynağıdır

İyi bir çinko kaynağıdır. Düşük çinko seviyeleri çoklu hormonların dolaşımdaki seviyelerini değiştirir.

kabak çekirdeği faydaları

11) Retina Sağlığını Korur

Kabak çekirdeği iyi bir skualen kaynağıdır. Skualen retina sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Bunun yanında cilt sağlığını da koruyabileceği ifade edilmektedir. Ancak bunlarla da ilgili çalışmalar yeterli değildir.

göz sağlığı

12) Saçlarınızı Güçlendirir

Kabak çekirdeği saça faydaları ile de bilinmektedir. Saçlarınızı güçlendirir. Saçların ipeksi ve parlak görünmesini sağlar. Saç deri sağlığını korur ve saçın uzamasını destekler. Ayrıca cildinizi sivilcelerden arındırır. Yumuşak ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

saç sağlığı

13) Sperm Kalitesini Artırmaktadır

Erkeklerdeki sperm kalitesini artırmaktadır. Düşük sperm kalitesi kısırlık ile ilişkilidir. Çinko açısından zengin olduğu için sperm kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Testosteron sağlığını iyileştirir. Tüm bu faktörlerle birlikte üreme işlevini geliştirmeye yardımcı olabilmektedir.

hormon

14) Bağışıklığı Güçlendirir

Kabak çekirdeği, içeriğindeki çinko minerali sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayabilir. Bağışıklık hücrelerinin işlevini destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı koruma altına alabilir.

bağışıklık sistemi

15) Prostat Sağlığını Destekler

Kabak çekirdeği, özellikle erkekler için önemli olan prostat sağlığını destekleyebilir. İçerdiği fitosteroller, prostat büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

prostat

16) Cilt Sağlığını Korur

Kabak çekirdeği, E vitamini içeriği sayesinde cilt sağlığını destekler. Antioksidanlarla zenginleşmiş yapısı, cildin serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olabilir. Yaşlanma etkilerini geciktirir.

cilt sağlığı

17) Kabızlık Problemini Hafifletir

Kabak çekirdeği lif açısından zengin olduğundan sindirim sistemi sağlığını destekler. Lif içeriği sayesinde kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifletebilir.

kabızlık

18) Kalp Sağlığını Korur

Kabak çekirdeği içerdiği sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve magnezyum sayesinde kalp sağlığını destekleyebilir. Kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilir ve damar sağlığını koruyabilir. Kullanım öncesi doktora danışmak elzemdir.

kalp sağlığı

19) Zengin Besin İçeriğine Sahiptir

Kabak çekirdeği protein, lif, sağlıklı yağlar, vitaminler (özellikle E ve B grubu vitaminleri) ve mineraller (çinko, magnezyum, demir) gibi besin maddeleri açısından zengindir.

kabak çekirdeği faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Prostat Sağlığına Katkıları

“Journal of Medicinal Food” dergisinde yayınlanan bir çalışma, kabak çekirdeği özünün prostat sağlığını destekleyici etkileri olduğunu göstermiştir. Kabak çekirdeği özü, prostat semptomlarını hafifletmede yardımcı olabilir.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Kabak çekirdeği, içeriğindeki çinko sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir. “Nutrients” adlı dergide yayınlanan bir çalışma, çinkonun bağışıklık fonksiyonlarını düzenlemede rol oynadığını göstermiştir.

 

Kalp Sağlığını Destekleme

“Phytotherapy Research” dergisinde yayınlanan bir araştırma, kabak çekirdeğinin yüksek antioksidan içeriği sayesinde oksidatif stresi azaltarak kalp sağlığını destekleyebileceğini öne sürmüştür.

 

İyi Yağlar ve Metabolizma

Kabak çekirdeği sağlıklı yağlar içerir ve bu yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitleri sağlamada önemli rol oynar. Araştırmalar, sağlıklı yağların metabolizma üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

 

Cilt Sağlığı

Kabak çekirdeği, E vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olması nedeniyle cilt sağlığını destekleyebilir. Antioksidanlar cildi serbest radikallere karşı koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

 

Bu çalışmalar, kabak çekirdeğinin sağlık açısından çeşitli faydaları olduğunu göstermektedir. Ancak, herhangi bir besin maddesinde olduğu gibi, kabak çekirdeği tüketimini dengeli bir şekilde yapmak önemlidir. Sağlık durumunuza uygun olarak beslenme uzmanına danışmanız önerilir.

kabak çekirdeği neye iyi gelir

Kabak Çekirdeği Hangi Organa İyi Gelir?

Kabak çekirdeği antioksidan bakımından zengin bir besindir. Vücuttaki serbest radikallerin yayılmasını önlediği için antioksidan besinler kronik hastalıklara karşı korur. Yeterli miktarda kabak çekirdeği tüketmek kanser riskini azaltabilir, uykuyu düzenleyebilir, cilt sağlığını destekleyebilir, üreme hormonlarının kalitesini artırabilir, sindirim sistemini düzenleyebilir.

Kabak Çekirdeği Nasıl Yenirse Faydalı Olur?

Kabak çekirdeği kabuğu soyulup içindeki çekirdeği çiğnenerek tüketilmelidir. Kısa sürede acıkmayı önleyebilecek kabak çekirdekleri ara öğünlerde 1 avuç kadar tüketilebilir. Alternatif olarak yulaf lapası, yoğurt, meyve püresi ya da smoothie içeceklerinin içerisinde de tercih edilebilir.

Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Kabak çekirdeği doğrudan atıştırılabilir, salatalara eklenebilir, yoğurt veya meyve karışımlarına serpilebilir. Ayrıca kavrularak da tüketilebilir.

Kabak Çekirdeği Zayıflatır mı?

Kabak çekirdeği yüksek lif ve sağlıklı yağ içeriği ile tokluk hissini artırabilir; ancak tek başına zayıflama garantisi vermez. Dengeli bir beslenme ve aktif bir yaşam tarzıyla birlikte tüketilmesi önerilir.

kabak çekirdeği faydaları

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Kavun Çekirdeğinin 7 İnanılmaz Faydası

Kayısı Çekirdeğinin Bilmediğiniz 8 Faydası

Çekirdeğin Faydaları ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

Kabak Çekirdeği Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Ay Çekirdeğinin Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kabak Çekirdeği Tarifi

Kabak Çekirdeği

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kabak Çekirdeği Kavurması Tarifi

Kabak Çekirdeği Kavurması

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Kabak Çekirdeği Nasıl Kurutulur? (Videolu) Tarifi

Kabak Çekirdeği Nasıl Kurutulur? (Videolu)

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
İnce Bulgurlu Kıymalı Kabak Dolması Tarifi

İnce Bulgurlu Kıymalı Kabak Dolması

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri