Kahve Çeşitleri Nelerdir?

(1 oy, puan: 5,00)
Kahve Çeşitleri Nelerdir? Tarifi

Buram Buram Kafein: Kahve Çeşitleri

Etiyopya’nın dağlarında yabani olarak yetişen kahve, Kaldi efsanesine göre bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Efsaneye göre Kaldi, keçilerinin bir ağacın meyvesini yedikten sonra çok neşeli ve uyumak bilmeyen bir hale büründüklerini görmüştür. Yabani olarak 585 yıllarında tüketilmeye başlayan kahve, Araplar tarafından bilinçli olarak yetiştirilmiş ve ticareti yapılmaya başlanmıştır.

16. yüzyıla gelindiğinde Orta Doğu ve Türkiye’de yayılmaya başlayan kahve oldukça yüksek fiyatlara rağmen alıcı bulmuştur. Günümüzde adım başı rastladığımız modern kahve dükkanlarının temeli olan kahvehaneler ise 16. yüzyılda kahvenin yayılmasıyla ortaya çıkmıştır. Kahvenin Avrupa serüveni ise dönemin gezginleri sayesinde olmuştur.

Herkesin damak zevkine hitap eden bir kahve mutlaka vardır. Kahve çeşitleri ve özellikleri tatlarda belirleyici rol oynar. Kahve çekirdeği çeşitleri de farklı öğütme işlemlerinden geçirilerek lezzetli kafein bombalarını yaratır.

Özel kahve çeşitleri ve bitkisel kahve çeşitleri birçok işlem görerek yepyeni bir lezzet sunar. Bu lezzetleri öğrenmeye ne dersiniz?

Kahve Çeşitlerinin İsimleri Nelerdir?

Dünyanın neresine giderseniz gidin karşınıza çıkacağına emin olduğunuz bir şey varsa o da kahvedir. Her ülkenin gelenekselleşen bir kahve lezzeti mutlaka vardır. Afrika’dan Güney Amerika’ya, Asya’dan Avrupa’ya ve hatta Avustralya’ya uzanan kahve lezzetleri zaman içerisinde dünyaya yayılır. Tüm dünyaya yayılan kahve çeşitlerini sizler için araştırdık.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi: Kuru kahve çeşitleri arasında bulunan ve kahve çekirdeğinin çok ince olarak çekilip kavrulmasıyla oluşturulan geleneksel bir lezzettir. Sert kahve çeşitleri arasında bulunan bu lezzetin bir benzeri de Bosna Hersek’te gelenekselleşmiştir. Türk kahvesinden farklı ise şekerinin kahve piştikten sonra eklenmesi ve sunumu sırasında kullanılan kahve fincanının sapsız olmasıdır.

Espresso

Espresso: Hemen hemen tüm kahvelerin çıkış noktası espressodan geçer. İnce olarak öğütülmüş olan kahve, makinelerdeki belirli bir basınç ve yüksek sıcaklıktaki suyla bardağa dökülür. Sütlü kahve çeşitleri için de espressodan faydalanılabilir. Kafein oranı oldukça yüksek olan bu kahve, afrodizyak kahve çeşitleri arasında en yaygın olanlarındandır.

Americano

Americano: İtalyanlar tarafından geliştirilen bu kahve çeşidi espressoya su eklenmesiyle oluşturulur. Filtre kahveye benzeyen bu lezzetin sertlik derecesini ise Americanoya konan kahve ve su miktarı belirler.

Doppio

Doppio: İki shot espresso ile hazırlanan bu kahve Americanoya benzemektedir ancak; Americanoya göre daha sert bir tada sahiptir.

Cappuccino

Cappuccino: Sütlü kahve çeşitleri arasında yer alan bu kahve, espresso ve sütle yapılır. Türkiye’de de sıklıkla tüketilen kahve, soğumaması için porselen fincanlarda servis edilir.

Latte

Latte: Espresso ile hazırlanan kahve, üç ya da beş ml oranında buharlanmış sütle hazırlanır. Hazır kahve çeşitleri içerisinde de oldukça revaçta olan bir kahvedir.

Luwak Kahvesi: Pahalı kahve çeşitleri arasında ilk üçe giren bu kahve, Asya’ya özgü bir kedinin dışkısından elde edilir. Karışımlar eklenerek sunumu yapılır.

Flat White

Flat White: Avustralya ve Yeni Zelanda arasında çekişmelere neden olan bu kahvenin özünde espresso bulunur. Kahveyi diğerlerinden ayıran özellik ise kahveye eklenen sütün pürüzsüz olana kadar işlem görmesidir.

Macchiato

Macchiato: Genellikle üzerine kakao serpilerek servis edilen kahve, sütün yoğunlaştırılmasıyla oluşturulur. Espressoya göre daha yoğun kıvamlıdır.

Mocca

Mocca: Aromalı kahve çeşitleri içerisinde belki de en kalorili olanı moccadır. Çikolata şurubuyla yapılan kahvenin temelinde espresso bulunur.

Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Filtre kahve, büyük parçalı kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşması sonucu demlenerek fincanlara servis edilir. Zayıflatan kahve çeşitleri arasında sayılabilecek filtre kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi de vardır.

Filtre Kahve

Buzlu Filtre Kahve: Demlenmiş filtre kahveye soğuk su ve buz konularak yapılır. Sıcak yaz aylarının serinletici içeceğidir.

Cafe Misto

Caffe Misto: Hafif kahve çeşitleri arasında yerini alan bu lezzet, %50 süt ve %50 filtre kahveden oluşur. Sizler de sabahları kahve içerek güne zinde başlamak isterseniz bu kahveye bir şans verebilirsiniz.

Buzlu Misto: Yaz günlerinin alternatif içeceği olan kahve, filtre kahve ve sütün içine buz konarak yapılır.

Cold Brew

Cold Brew: Zahmetli bir soğuk demleme ürünüdür. Kahve yaklaşık olarak 12 saatte demlenir. Buzlu su ile servis yapılır.

Sütlü Cold Brew

Sütlü Cold Brew: Acı kahve sevmeyenlerin tercih edebileceği bir alternatif olan kahve, zahmetli soğuk demleme sonrasında cold brew içine süt eklenmesiyle oluşturulur.

Gaelic Coffee

Gaelic Coffee: Alkollü kahve çeşitleri arasında yer alan bu tat, filtre kahvenin üzerine İskoç viskisi konulmasıyla lezzetlendirilir.

Soğuk Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk kahveler farklı demleme, damıtma ve aromalarla lezzetlendirilerek servis edilir. Çoğunlukla buzla yapılan bu kahveler dünyanın birçok yerinde farklı sunumlarla karşımıza çıkar. Karamelli kahve çeşitleri en çok soğuk kahveler ile eşleştirilir. Soğuk kahve çeşitlerinin en çok sevilenleri Frappe, Iced coffee, mazagran, palazzo ve granita de cafedir.

Frappe

Frappe: 1957 yılında Selanik’te bir fuarda keşfedilen bu kahve daha sonra dünyaya yayılmıştır. Granül kahve çeşitleri ile yapılabilen bu kahve köpürtme işlemiyle kabartılıp buz eklenerek servis edilir.

Iced Coffee: Acı kahve çeşitleri içerinde sınıflandırılan Iced coffee, Americanonun içini buz
konulmasıyla yapılır. İçimi oldukça serttir.

Mazagran: Limon ya da su eklenerek servis edilen kahvenin uzun bardaklarla dekoratif bir sunumu yapılır.

Palazzo: İki shot espresso ve moka pot ile hazırlanan bu kahve Güney Kaliforniya bölgesinde oldukça meşhurdur.

Granita de Cafe

Granita de Cafe: Çırpılmış krema ile hazırlanan bu kahve bir diğer espresso ile hazırlanan soğuk kahvedir.

Eiskaffee

Eiskaffee: Almanların soğuk kahvesidir. İçerisine vanilyalı dondurma, süt ve tatlandırıcı eklenir.

Dünyadaki Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Tüm dünyada severek içilen kahve, yöresel demleme ve aroma katma stilleriyle çeşitlenir. Günün en keyifli anlarına tanıklık eden kahvenin birçok çeşidi bulunur. Dünyanın her yerinde yöresel kahveler bulunur. Farklı kahve çeşitleri ile damak tadınızı genişletmek isterseniz bu kahveleri deneyimleyebilirsiniz.

Vietnam Yumurtalı Kahve

Vietnam Yumurtalı Kahve: Vietnam’a özgü bu kahvenin içerisine yumurta sarısı konur. Süt reçeli ve yumurta sarılarının köpürtülmesi kahveyi değişik lezzetler arasına sokar. Bölgede yıllardır tüketilen bu kahve, Vietnam’a yakın bölgelerde de severek tüketilir.

Finlandiya Peynirli Kahve

Finlandiya Peynirli Kahve: Evde geleneksel yöntemlerle yapılan peynirin filtre kahveyle birleşmesi sonucu oluşur. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir kahvedir. Evde kahve çeşitleri arasında en çok tüketilenlerdendir.

İspanya Bonbon Kahvesi

İspanya Bonbon Kahvesi: Bu kahvenin özelliği iki farklı sütten yapılmasıdır. İnek sütü ve süt reçeli kullanılan kahveye şeker eklenmesine gerek yoktur.

Fas Kahvesi

Fas Kahvesi: Bu kahve ilk bakışta Türk kahvesini oldukça andırır. Ancak kahve öğütülürken içerisine susam, muskat ve karabiber konur. Kahve pişirilirken bu karışım ile pişirilir.

Çaylı Kahve

Çaylı Kahve: Hong Kong’lulara özel bu kahve paketli olarak marketlerde satılır. Hem çay hem de kahvenin aynı fincanda buluşması çok da Türklere özgü bir lezzet olarak sayılmaz.

Pharisaer

Pharisaer: Almanya’nın meşhur kahvesinin içerisinde rom bulunur. Hakkında birçok efsane olan kahvenin birçok çeşidi vardır.Lavazza kahve çeşitleri içinde de bu kahvenin tadına bakmak mümkündür.

Cafe Cubano

Cafe Cubano: Küba’nın en büyük geçim kaynaklarından olan kahve, geleneksel yöntemlerle yeniden lezzetlenir. Cafe Cubano, İtalyan espressonun şekerle tatlandırılması sonucu oluşur.

Kahve Makine Çeşitleri Nelerdir?

Kahve çeşitleri ne kadar fazlaysa bir o kadar da kahve makinesi çeşidi vardır. Kahve makinesi almaya karar verdiğinizde öncelikli olarak en çok hangi kahve çeşidini sevdiğinize karar vermeniz gerekir. Bu aşamadan sonra bütçenizi belirlemeniz ve günlük olarak kahve yapmaya ayırdığınız zamanı hesaplamanız gerekir.

Kapsül hazneli makineler, ufak kapsüllerle çalışır ve kapsüller son kullanma tarihi gelene kadar taze kahve yapımına uygundur. Bu makinelerle birçok kahve çeşidini yapmanız mümkündür. Her makinenin kendine ait bir kapsülü vardır.

Bu makineleri aldığınızda kapsüllere bağlı kalacağınızı bilmelisiniz. Kahve pişirme özelliğinin yanında birçok makinede süt köpürtme aparatı da bulunur.

Tam otomatik kahve makineleri, kahve pişmeden hemen önce çekirdekleri öğütür. Bu sebeple pişen kahveler her zaman çok tazedir. Bu makinede sürekli olarak kahve değişikliği yapmak oldukça zordur. Çünkü makinenin haznesinden tüm çekirdekleri çıkarmak ve yenilerini eklemek gerekir. Temizliğine de fazlaca dikkat edilmelidir. Süt aparatları tam otomatik makinelerde de bulunur.

Filtre kahve makineleri çekilmiş her türlü kahve çekirdeğini kullanabilir. Belli bir kahve çeşidine bağlı kalmak istemeyenlerin tercih edebileceği bir üründür. Süt gibi bozulabilecek ürünlerle kullanılmadığı için temizliği oldukça basittir. Çok miktarda kahveyi anda yapabilen bu makineler, 1970’lerden beri dünyada kullanılır.

Nefis Aromalı Canlandıran Kahve Çeşitleri

Güne zinde başlamak isteyenler çoğunlukla kahve içmeyi tercih eder. Kahvenin canlandırması için sert ve acı olmasına gerek yoktur. Aromalı canlandıran kahvelerle siz de güne dinamik bir başlangıç yapabilirsiniz. Starbucks kahve çeşitleri isimleri arasında görebileceğiniz birçok aromalı kahve çeşitleri bulunur.

Kendi geleneksel kültürümüz olan Türk kahvesi ve damla sakızı aromasının buluştuğu kahveler oldukça beğenilir. Ege bölgesinde gerçek damla sakızının kaşığa sarılıp soğuk su içine konulmasıyla servis edilir. Yanında lokumu asla unutulmaz. Doğal aromaya sahip olan ve Güneydoğu Anadolu’ya özgü menengiç de mutlaka tadılması gereken aromatik kahvelerdendir.

Kenya kahvesi keskin bir lezzete sahiptir. Bu kahvenin içerisinde turunçgil ve üzüm tatları ayırt edilebilir. Kahvenin içeriğinde bulunan keskinlik ağız sulandıran bir asidiktir. Bitkisel kahve çeşitleri arasında farklı bir yere sahip olan Etiyopya kahvesinin içerisinde, bitter çikolata ve tatlı turunçgillerin eşsiz tadını deneyimleyebilirsiniz. Kokulu kahve çeşitleri kategorisinde herkesin beğenisini kazanan kahve sütlü olarak da tercih edilebilir.

Yumuşak içimli, karamel tadını alacağınız espresso roast, Latin Amerika ve Asya ülkelerinin özel harmanıdır. Bu eşsiz lezzetin içimi oldukça hafiftir. Bir başka hafif kahve ise sumatradır. Bu kahve Endonezya’ya özgü bitkisel ve topraksı aromaya sahiptir. Badem, fındık ve çikolata lezzetleriyle tatlarını zenginleştiren Peru kahveleri ülkemizde de sıklıkla tercih edilir.

1) Hafif ve Bize Özgü Bir Lezzet: Bol Köpüklü Sütlü Kahve

Bol köpüklü sütlü kahve, Türlerin eski dönemlerden beri sıklıkla tükettiği bir içecektir. Bol köpüklü olması ve yumuşak içimiyle anılır. Bu geleneksel lezzetin püf noktalarını öğrenmeye ne dersiniz? Bol Köpüklü Sütlü Kahve

2) Yaz Günlerinin Serinletici Lezzeti: Kahveli Milkshake (Frappe)

İlk olarak Yunanistan’ın sıcak kumsallarında ortaya çıkan bu kahve giderek tüm dünyanın kalbini fethetti. Oldukça pratik olan kahvenin yapımında minik ipuçları vardır. Kahveli Milkshake (Frappe)

3) Lezzet Şöleni: Kremalı Kahve

Yumuşak içimli kahveleri seven herkesin dikkatini çeken bu kahveyi hazırlamak oldukça kolay. Evdeki malzemelerle lezzetli kahveler yapmak isteyenler bu tarife mutlaka göz atmalı. Kremalı Kahve

4) Serin Bir Dokunuş: Buzlu Kahve

Sıcak günlerde soğuk kahve içenlerin baş tacı olan bu lezzet farklı aromalarla zenginleştirilebilir. Her çeşit kahveye uyarlanabilen bu tarifle misafirlerinizin de hayranlığını kazanabilirsiniz. Buzlu Kahve

5) Damlaya Damlaya Oluşan Bir Lezzet: Filtre kahve

Güne zinde başlamak isteyenlerin ve yorgunluğunu atmak isteyenlerin fazlaca sevdiği filtre kahve, evde kolayca hazırlanabilir. Tarifte hazırlama tekniklerini ve ufak püf noktalarını bulabilirsiniz. Filtre Kahve

6) Görsel Şölen: Latte Macchiato

Kahve makinesi olmadan hazırlayabileceğiniz bir tarifle görsel bir şölen yaratmanız mümkün. Hem de evde her zaman bulunan malzemelerle! Püf noktalarının detaylıca anlatıldığı tarife hemen göz atabilirsiniz. Latte Macchiato

7) Kat Kat Lezzet: Köpüklü Latte

Kahve makinesine ihtiyaç duymadan hazırlayabileceğiniz bu kahve, içenleri bir kere daha mest etmeyi başarıyor. Birkaç ayrıntıya dikkat ederek ilginç sunumlar yapmanız da mümkün. Köpüklü Latte

Bonus: Kahve Çekirdeği Kurabiyesi

Kahvelerin yanına çok yakışan kahve çekirdeği şeklindeki kurabiyeler görünümü ve lezzetiyle herkesi büyülüyor. Videolu tarif içerisinde şekilleri nasıl yapacağınızı kolaylıkla öğrenebilir, lezzetli sunumlara ev sahipliği yapabilirsiniz. Kahve Çekirdeği Kurabiyesi

Kahve tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Türk Kahvesi Çeşitleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dibek Kahvesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kahve Çeşitleri Nelerdir? 18.12.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: