Kahve Çeşitleri Nelerdir? Türk ve Dünya Kahveleri Resimli Listesi

Kahve Kokulu Bir Yazıya Hazır Mısınız?

Yerli ve Yabancı Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

Etiyopya’nın dağlarında yabani olarak yetişen kahve, Kaldi efsanesine göre bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Efsaneye göre Kaldi, keçilerinin bir ağacın meyvesini yedikten sonra çok neşeli ve uyumak bilmeyen bir hale büründüklerini görmüştür. Yabani olarak 585 yıllarında tüketilmeye başlayan kahve, Araplar tarafından bilinçli olarak yetiştirilmiş ve ticareti yapılmaya başlanmıştır.

16. yüzyıla gelindiğinde Orta Doğu ve Türkiye’de yayılmaya başlayan kahve oldukça yüksek fiyatlara rağmen alıcı bulmuştur. Günümüzde adım başı rastladığımız modern kahve dükkanlarının temeli olan kahvehaneler ise 16. yüzyılda kahvenin yayılmasıyla ortaya çıkmıştır. Kahvenin Avrupa serüveni ise dönemin gezginleri sayesinde olmuştur. Herkesin damak zevkine hitap eden bir kahve mutlaka vardır. Kahve çeşitleri ve özellikleri tatlarda belirleyici rol oynar. Kahve çekirdeği çeşitleri de farklı öğütme işlemlerinden geçirilerek lezzetli kafein bombalarını yaratır.

Özel kahve çeşitleri ve bitkisel kahve çeşitleri birçok işlem görerek yepyeni bir lezzet sunar. Bu lezzetleri öğrenmeye ne dersiniz?

kahve çeşitleri

Kahve Çeşitlerinin İsimleri Nelerdir?

Dünyanın neresine giderseniz gidin karşınıza çıkacağına emin olduğunuz bir şey varsa o da kahvedir. Her ülkenin gelenekselleşen bir kahve lezzeti mutlaka vardır. Afrika’dan Güney Amerika’ya, Asya’dan Avrupa’ya ve hatta Avustralya’ya uzanan kahve lezzetleri zaman içerisinde dünyaya yayılır. Tüm dünyaya yayılan kahve çeşitlerini sizler için araştırdık.

Türk Kahvesi

Kuru kahve çeşitleri arasında bulunan ve kahve çekirdeğinin çok ince olarak çekilip kavrulmasıyla oluşturulan geleneksel bir lezzettir. Sert kahve çeşitleri arasında bulunan bu lezzetin bir benzeri de Bosna Hersek’te gelenekselleşmiştir. Türk kahvesinden farklı ise şekerinin kahve piştikten sonra eklenmesi ve sunumu sırasında kullanılan kahve fincanının sapsız olmasıdır.

Türk Kahvesi

Espresso

Hemen hemen tüm kahvelerin çıkış noktası espressodan geçer. İnce olarak öğütülmüş olan kahve, makinelerdeki belirli bir basınç ve yüksek sıcaklıktaki suyla bardağa dökülür. Sütlü kahve çeşitleri için de espressodan faydalanılabilir. Kafein oranı oldukça yüksek olan bu kahve, afrodizyak kahve çeşitleri arasında en yaygın olanlarındandır.

Espresso

Americano

İtalyanlar tarafından geliştirilen bu kahve çeşidi espressoya su eklenmesiyle oluşturulur. Filtre kahveye benzeyen bu lezzetin sertlik derecesini ise Americanoya konan kahve ve su miktarı belirler.

Americano

Doppio

İki shot espresso ile hazırlanan bu kahve Americanoya benzemektedir ancak; Americanoya göre daha sert bir tada sahiptir.

Doppio

Cappuccino

Sütlü kahve çeşitleri arasında yer alan bu kahve, espresso ve sütle yapılır. Türkiye’de de sıklıkla tüketilen kahve, soğumaması için porselen fincanlarda servis edilir.

Amasya’da Ne Yenir? Şehzadeler Şehrinin En İyi 10 Lezzet Durağı Cappuccino kahvesinin ortaya çıkış hikayesi için ziyaret edebilirsiniz.

Cappuccino

Latte

Espresso ile hazırlanan kahve, üç ya da beş ml oranında buharlanmış sütle hazırlanır. Hazır kahve çeşitleri içerisinde de oldukça revaçta olan bir kahvedir.

Latte

Luwak Kahvesi

Pahalı kahve çeşitleri arasında ilk üçe giren bu kahve, Asya’ya özgü bir kedinin dışkısından elde edilir. Karışımlar eklenerek sunumu yapılır.

luwak
Luwak Kahvesi

Flat White

Avustralya ve Yeni Zelanda arasında çekişmelere neden olan bu kahvenin özünde espresso bulunur. Kahveyi diğerlerinden ayıran özellik ise kahveye eklenen sütün pürüzsüz olana kadar işlem görmesidir.

Flat White

Macchiato

Genellikle üzerine kakao serpilerek servis edilen kahve, sütün yoğunlaştırılmasıyla oluşturulur. Espressoya göre daha yoğun kıvamlıdır.

Macchiato

Mocca

Aromalı kahve çeşitleri içerisinde belki de en kalorili olanı moccadır. Çikolata şurubuyla yapılan kahvenin temelinde espresso bulunur.

Mocca

Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Filtre kahve büyük parçalı kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşması sonucu demlenerek fincanlara servis edilir. Zayıflatan kahve çeşitleri arasında sayılabilecek filtre kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi de vardır. Buzlu filtre kahve demlenmiş filtre kahveye soğuk su ve buz konularak yapılır. Sıcak yaz aylarının serinletici içeceğidir.

Filtre Kahve

Caffe Misto

Hafif kahve çeşitleri arasında yerini alan bu lezzet, %50 süt ve %50 filtre kahveden oluşur. Sizler de sabahları kahve içerek güne zinde başlamak isterseniz bu kahveye bir şans verebilirsiniz.

Cafe Misto

Cold Brew

Zahmetli bir soğuk demleme ürünüdür. Kahve yaklaşık olarak 12 saatte demlenir. Buzlu su ile servis yapılır.

cold brew
Cold Brew

Sütlü Cold Brew

Acı kahve sevmeyenlerin tercih edebileceği bir alternatif olan kahve, zahmetli soğuk demleme sonrasında cold brew içine süt eklenmesiyle oluşturulur.

Sütlü Cold Brew

Gaelic Coffee

Alkollü kahve çeşitleri arasında yer alan bu tat, filtre kahvenin üzerine İskoç viskisi konulmasıyla lezzetlendirilir.

Gaelic Coffee

Soğuk Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk kahveler farklı demleme, damıtma ve aromalarla lezzetlendirilerek servis edilir. Çoğunlukla buzla yapılan bu kahveler dünyanın birçok yerinde farklı sunumlarla karşımıza çıkar. Karamelli kahve çeşitleri en çok soğuk kahveler ile eşleştirilir. Soğuk kahve çeşitlerinin en çok sevilenleri Frappe, Iced coffee, mazagran, palazzo ve granita de cafedir.

Frappe: 1957 yılında Selanik’te bir fuarda keşfedilen bu kahve daha sonra dünyaya yayılmıştır. Granül kahve çeşitleri ile yapılabilen bu kahve köpürtme işlemiyle kabartılıp buz eklenerek servis edilir.

Iced Coffee: Acı kahve çeşitleri içerinde sınıflandırılan Iced coffee, Americanonun içini buz
konulmasıyla yapılır. İçimi oldukça serttir.

Mazagran: Limon ya da su eklenerek servis edilen kahvenin uzun bardaklarla dekoratif bir sunumu yapılır.

Palazzo: İki shot espresso ve moka pot ile hazırlanan bu kahve Güney Kaliforniya bölgesinde oldukça meşhurdur.

Frappe

Granita de Cafe

Çırpılmış krema ile hazırlanan bu kahve bir diğer espresso ile hazırlanan soğuk kahvedir.

Granita de Cafe

Eiskaffee

Almanların soğuk kahvesidir. İçerisine vanilyalı dondurma, süt ve tatlandırıcı eklenir.

Eiskaffee

Dünyadaki Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Tüm dünyada severek içilen kahve, yöresel demleme ve aroma katma stilleriyle çeşitlenir. Günün en keyifli anlarına tanıklık eden kahvenin birçok çeşidi bulunur. Dünyanın her yerinde yöresel kahveler bulunur. Farklı kahve çeşitleri ile damak tadınızı genişletmek isterseniz bu kahveleri deneyimleyebilirsiniz.

Vietnam Yumurtalı Kahve

Vietnam’a özgü bu kahvenin içerisine yumurta sarısı konur. Süt reçeli ve yumurta sarılarının köpürtülmesi kahveyi değişik lezzetler arasına sokar. Bölgede yıllardır tüketilen bu kahve, Vietnam’a yakın bölgelerde de severek tüketilir.

Vietnam Yumurtalı Kahve

Finlandiya Peynirli Kahve

Evde geleneksel yöntemlerle yapılan peynirin filtre kahveyle birleşmesi sonucu oluşur. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir kahvedir. Evde kahve çeşitleri arasında en çok tüketilenlerdendir.

Finlandiya Peynirli Kahve

İspanya Bonbon Kahvesi

Bu kahvenin özelliği iki farklı sütten yapılmasıdır. İnek sütü ve süt reçeli kullanılan kahveye şeker eklenmesine gerek yoktur.

İspanya Bonbon Kahvesi

Fas Kahvesi

Bu kahve ilk bakışta sütlü Türk kahvesini oldukça andırır. Ancak kahve öğütülürken içerisine susam, muskat ve karabiber konur. Kahve pişirilirken bu karışım ile pişirilir.

Fas Kahvesi

Çaylı Kahve

Hong Kong’lulara özel bu kahve paketli olarak marketlerde satılır. Hem çay hem de kahvenin aynı fincanda buluşması çok da Türklere özgü bir lezzet olarak sayılmaz.

Çaylı Kahve

Pharisaer

Almanya’nın meşhur kahvesinin içerisinde rom bulunur. Hakkında birçok efsane olan kahvenin birçok çeşidi vardır.Lavazza kahve çeşitleri içinde de bu kahvenin tadına bakmak mümkündür.

Pharisaer

Cafe Cubano

Küba’nın en büyük geçim kaynaklarından olan kahve, geleneksel yöntemlerle yeniden lezzetlenir. Cafe Cubano, İtalyan espressonun şekerle tatlandırılması sonucu oluşur.

Cafe Cubano

Kenya Kahvesi

Kenya kahvesi keskin bir lezzete sahiptir. Bu kahvenin içerisinde turunçgil ve üzüm tatları ayırt edilebilir. Kahvenin içeriğinde bulunan keskinlik ağız sulandıran bir asidiktir. Bitkisel kahve çeşitleri arasında farklı bir yere sahip olan Etiyopya kahvesinin içerisinde, bitter çikolata ve tatlı turunçgillerin eşsiz tadını deneyimleyebilirsiniz. Kokulu kahve çeşitleri kategorisinde herkesin beğenisini kazanan kahve sütlü olarak da tercih edilebilir.

kenya kahvesi

Kahve Makine Çeşitleri Nelerdir?

Kahve çeşitleri ne kadar fazlaysa bir o kadar da kahve makinesi çeşidi vardır. Kahve makinesi almaya karar verdiğinizde öncelikli olarak en çok hangi kahve çeşidini sevdiğinize karar vermeniz gerekir. Bu aşamadan sonra bütçenizi belirlemeniz ve günlük olarak kahve yapmaya ayırdığınız zamanı hesaplamanız gerekir.

Kapsül hazneli makineler, ufak kapsüllerle çalışır ve kapsüller son kullanma tarihi gelene kadar taze kahve yapımına uygundur. Bu makinelerle birçok kahve çeşidini yapmanız mümkündür. Her makinenin kendine ait bir kapsülü vardır. Bu makineleri aldığınızda kapsüllere bağlı kalacağınızı bilmelisiniz. Kahve pişirme özelliğinin yanında birçok makinede süt köpürtme aparatı da bulunur.

Tam otomatik kahve makineleri: Kahve pişmeden hemen önce çekirdekleri öğütür. Bu sebeple pişen kahveler her zaman çok tazedir. Bu makinede sürekli olarak kahve değişikliği yapmak oldukça zordur. Çünkü makinenin haznesinden tüm çekirdekleri çıkarmak ve yenilerini eklemek gerekir. Temizliğine de fazlaca dikkat edilmelidir. Süt aparatları tam otomatik makinelerde de bulunur.

Filtre kahve makineleri: Çekilmiş her türlü kahve çekirdeğini kullanabilir. Belli bir kahve çeşidine bağlı kalmak istemeyenlerin tercih edebileceği bir üründür. Süt gibi bozulabilecek ürünlerle kullanılmadığı için temizliği oldukça basittir. Çok miktarda kahveyi anda yapabilen bu makineler, 1970’lerden beri dünyada kullanılır.

Kafe & Bistro Tadında Ev Yapımı 7 Kahve Tarifi

1) Hafif ve Bize Özgü Bir Lezzet: Bol Köpüklü Sütlü Kahve

Bol köpüklü sütlü kahve, Türlerin eski dönemlerden beri sıklıkla tükettiği bir içecektir. Bol köpüklü olması ve yumuşak içimiyle anılır. Bu geleneksel lezzetin püf noktalarını öğrenmeye ne dersiniz? Bol Köpüklü Sütlü Kahve

Tarif: Bol Köpüklü Sütlü Kahve

2) Yaz Günlerinin Serinletici Lezzeti: Kahveli Milkshake (Frappe)

İlk olarak Yunanistan’ın sıcak kumsallarında ortaya çıkan bu kahve giderek tüm dünyanın kalbini fethetti. Oldukça pratik olan kahvenin yapımında minik ipuçları vardır. Kahveli Milkshake (Frappe)

Tarif: Kahveli Milkshake (Frappe)

3) Lezzet Şöleni: Kremalı Kahve

Yumuşak içimli kahveleri seven herkesin dikkatini çeken bu kahveyi hazırlamak oldukça kolay. Evdeki malzemelerle lezzetli kahveler yapmak isteyenler bu tarife mutlaka göz atmalı. Kremalı Kahve

Tarif: Kremalı Kahve

4) Serin Bir Dokunuş: Buzlu Kahve

Sıcak günlerde soğuk kahve içenlerin baş tacı olan bu lezzet farklı aromalarla zenginleştirilebilir. Her çeşit kahveye uyarlanabilen bu tarifle misafirlerinizin de hayranlığını kazanabilirsiniz. Buzlu Kahve

Tarif: Buzlu Kahve

5) Damlaya Damlaya Oluşan Bir Lezzet: Filtre kahve

Güne zinde başlamak isteyenlerin ve yorgunluğunu atmak isteyenlerin fazlaca sevdiği filtre kahve, evde kolayca hazırlanabilir. Tarifte hazırlama tekniklerini ve ufak püf noktalarını bulabilirsiniz. Filtre Kahve

Tarif: Filtre Kahve

6) Görsel Şölen: Latte Macchiato

Kahve makinesi olmadan hazırlayabileceğiniz bir tarifle görsel bir şölen yaratmanız mümkün. Hem de evde her zaman bulunan malzemelerle! Püf noktalarının detaylıca anlatıldığı tarife hemen göz atabilirsiniz. Latte Macchiato

Tarif: Latte Macchiato

7) Kat Kat Lezzet: Köpüklü Latte

Kahve makinesine ihtiyaç duymadan hazırlayabileceğiniz bu kahve, içenleri bir kere daha mest etmeyi başarıyor. Birkaç ayrıntıya dikkat ederek ilginç sunumlar yapmanız da mümkün. Köpüklü Latte

Tarif: Köpüklü Latte

Bonus: Kahve Çekirdeği Kurabiyesi

Kahvelerin yanına çok yakışan kahve çekirdeği şeklindeki kurabiyeler görünümü ve lezzetiyle herkesi büyülüyor. Videolu tarif içerisinde şekilleri nasıl yapacağınızı kolaylıkla öğrenebilir, lezzetli sunumlara ev sahipliği yapabilirsiniz. Kahve Çekirdeği Kurabiyesi

Tarif: Kahve Çekirdeği Kurabiyesi

Kahve ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Türk Kahvesi Diyeti, 7 Günlük Diyet Listesi

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

Püf Noktalarıyla Türk Kahvesi Yapımı ve Sunumu

Soğuk Kahve Çeşitleri Nelerdir? Ev Yapımı Soğuk Kahve Tarifleri

Hangi Starbucks Kahvesi Kaç Kalori?

Kahvenin Faydaları: Hangi Kahve Neye İyi Gelir?

Starbucks Kahve Fiyatları Hangi Kahve Ne Kadar?

Sabah Kahve İçmek Üzerine Bilgiler

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Türk Kahve Tarifi
Türk Kahve1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama2
Türk Kahvemiz Tarifi
Türk Kahvemiz4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Türk Kahvem Tarifi
Türk Kahvem1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama36
Nutellalı Türk Kahvem Tarifi
Nutellalı Türk Kahvem1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama3
Köpüklü Türk Kahvem Tarifi
Köpüklü Türk Kahvem1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama11
Türk Kahvesinin Yapılışı Tarifi
Türk Kahvesinin Yapılışı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama24
Eşime Türk Kahvem Tarifi
Eşime Türk Kahvem1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama11
Bol Köpüklü Türk Kahvem Tarifi
Bol Köpüklü Türk Kahvem1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama11
Bol Köpüklü Türk Kahvem Tarifi
Bol Köpüklü Türk Kahvem1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama34
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri