Kalsiyum Nedir? Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Faydaları, Görevleri

(1 oy, puan: 5,00)
Kalsiyum Nedir? Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Faydaları, Görevleri Tarifi

Kemik ve Diş Sağlığının Temel Kaynağı

Kalsiyum

Vücudumuzun her bir organı birbiri ile bağlantı içindedir. Muhteşem bir iletişim içinde olan organlarımız, sağlıklı yaşam için bir arada hareket ederler. Tüketilen besinleri iş birliği içinde parçalayarak, gerekli olan maddeleri alır zararlı olanları ise atarlar. Bu anatomik uyum içinde etken olan bazı mineraller ve elementler bulunur. Bizler bu yazıda kemik ve diş sağlığının korunmasında büyük role sahip olan “kalsiyum” elementini inceledik.

Her yaştan insan için gerekli olan kalsiyum adına, merak ettiğiniz ne varsa hepsi sizler için bu satırlarda. Daha sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenirken, kalsiyum sizin için büyük etkiye sahip. İşte tüm detaylar…

kalsiyumun simgesi

Kalsiyum Nedir?

Kalsiyum, anne karnından itibaren vücudumuzda yer alan bir elementtir. Kas ve diş oluşumunda önemli bir role sahiptir. İnsanların vücudunda bulunan kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde bulunmaktadır. Kalan %1’lik kısım ise dokularda, kanın pıhtılaşmasında ve sinir sisteminde aktif olarak yer almaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli elementler arasında yer alması kalsiyum özellikleri olarak dikkat çeker.

Kalsiyum çocuklardan yetişkinlere kadar alınması gereken, eksikliğinde çeşitli rahatsızlıkları meydana getiren önemli bir mineral türüdür. Kemiklerin yapısında bulunarak onları daha güçlü hale getirmek için çalışır. İnsanlar kalsiyumu 2 farklı şekilde alabilirler. Kemiklerin kendi yapısında bulunan kalsiyum, organlar sayesinde vücutta aktif hale gelir. Kemiklerin dışında almanız gereken kalsiyumu ise besinler aracılığı ile alabilirsiniz. Bunun için yemek yerken, kalsiyum açısından zengin olan besinleri seçmelisiniz.

kalsiyum kaynakları

Kalsiyum Faydaları ve Görevleri

Hayati önem taşıyan kalsiyum görevleri ve faydaları sizler için bu listede:

 • Kalsiyum anne karnındaki bebeğin kemik gelişimini destekler. Bu görev doğumdan sonra da devam eder. Annenin emzirme döneminde kalsiyum içeren besinler tüketmesi, bebeğin kemiklerinin daha sağlıklı gelişmesini ve diş yapısının daha sağlıklı olmasını destekler.
 • Gebelik döneminde alınan kalsiyum, doğumun daha rahat geçmesini sağlar.
 • Kadın ve erkeklerde ileri yaşlardan sonra görülen kemik erimesini kalsiyum önlemektedir. Kalsiyum kemik kütlesini en üst seviyeye ulaştırdığı için, kalsiyum alan kişilerde kemik erimesi görülme ihtimali çok düşüktür.
 • Kalsiyum; kanın vücuda dağılmasında da görevlidir. Bu nedenle vücut organlarının işleyişinden de sorumludur.
 • Kalsiyum ağırlıklı beslenen kişilerin, vücut yağ oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle kilo alımları normal değerde olur.
 • Kalsiyum süt ve süt ürünleri ile alınabilir. Beslenmesinde kalsiyuma ağırlık veren kişilerin kolon kanserine yakalanma ihtimali çok azdır.
 • Hamilelik döneminde kalsiyumun önemi daha büyüktür. Anne adaylarının kalsiyum içeren besinleri tüketmesi durumunda gebeliğe bağlı yüksek tansiyon riskini en aza indirdiği de bilinmektedir.
 • Düzenli ve yeterli miktarda alınan kalsiyum, bağışıklık sisteminizi güçlendireceği gibi metabolik faaliyetlerinizin de düzenlenmesini sağlar. Kan akışınızda etkisi olması sebebiyle daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanız, kalsiyuma bağlıdır.
 • Aynı zamanda kalsiyum, bağırsaklarınızın daha aktif çalışmasını da sağlar. Bağırsak problemlerinizi kalsiyum içeren besinlerle giderebilirsiniz.

kalsiyum eksikliği

Kalsiyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Dünya genelinde bakıldığında kalsiyum düşüklüğü sıkça görülen bir durumdur. Kalsiyum içeren besinlerin tüketilmediği durumlarda, kalsiyum eksikliğinin görülmesi oldukça normal bir durumdur. Raşitizm; kalsiyum eksikliğinin neden olduğu sıkça görülen bir hastalıktır. Kalsiyum eksikliğini anlamak için şu işaretlere dikkat etmek gereklidir:

 • Kemik ve kas ağrıları,
 • Uzun süre devam eden kalp çarpıntıları,
 • Tırnaklarda görülen çatlamalar ve kırılmalar,
 • Diş çürükleri ve diş yapısındaki hasarlar,
 • Egzama ve stres,
 • Cilt kurumaları ve göğüs ağrısı,
 • Uyku problemi ve yüksek tansiyon kalsiyum eksikliğinde görülmektedir.

Kan değerlerinizde kalsiyum miktarı ideal değerden düşük görüldüğünde doktorunuz tarafından kalsiyum ilaçları ile destek sağlanacaktır. Aynı zamanda beslenme listenize kalsiyum içeren besinlerin de eklenmesi daha sağlıklı bir adım olacaktır. Kalsiyum eksikliği doğum sonrası oluşan kanamaların şiddetini artıran bir durumdur.

Kemik erimesini ve diğer hastalıkları önleyecek kalsiyum hapı ve kalsiyum tablet gibi takviyeler size uzun bir süre iyi gelecektir. Fakat bu ilaçlar; besinlerden doğal yolla kalsiyum aldığınız gibi güçlü olamayacaktır. Doktorların görüşüne göre doğal ve temiz beslenerek vücudunuza kalsiyum kazandırmalısınız.

kalsiyum içeren besinler

Kalsiyum Kaynakları Nelerdir?

 • Süt ve süt ürünleri: Vücudunuz için gerekli olan kalsiyumu, kalsiyum kaynağı olan besinlerden karşılayabilirsiniz. Tüm besinler arasında kalsiyum değeri en yüksek olan grup süt ve süt ürünleridir. Bu grup içinde süt çeşitleri, peynir çeşitleri ve yoğurt aklınıza gelebilir. Fakat hepsi doğal ürünler olmalıdır. İşlenmiş gıdalardan alabileceğin kalsiyum miktarı oldukça düşük olacaktır.
 • Lahana, bamya, brokoli, alabalık, keten tohumu, ceviz, sardalye, kuşkonmaz, koyu yeşil renkli sebzelerin tamamı da kalsiyum açısından yüksek yiyeceklerdendir. Ayrıca ara öğünlerinizde ve çay saatlerinizde kuru yemiş, tatlı badem tüketerek de kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu listeye Şam fıstığı ve incir de eklenebilir.
 • Yemeklere eşlik etmesi için şalgam tüketirseniz, kalsiyum desteği alabilirsiniz. Son olarak sıkça yemeklerde kullanılan kuru baklagiller de kalsiyum kaynakları arasında yerini almaktadır.
 • Kadınlarda menopoz döneminin başlamasıyla kemik erimesi riski ortaya çıkar. Bu durumu önlemek için menopoz döneminde kadınların, daha yoğun kalsiyum kaynaklarından faydalanması tavsiye edilmektedir.

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir? Kalsiyum Oranı Yüksek 10 Besin

kalsiyum

Günlük Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Gün içinde karşılanması gereken kalsiyum miktarı, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişmektedir. Alınması gereken günlük kalsiyum miktarı ise şu şekilde olmalıdır:

 • 0-6 aylık: 200 mg
 • 7-12 aylık: 260 mg
 • 1-3 yaş: 700 mg
 • 4-8 yaş: 1000 mg
 • 9-18 yaş: 1300
 • 19-50 yaş: 1000 mg
 • 51-70 yaş (kadın): 1200 mg
 • 51-70 yaş (erkek): 1000 mg
 • 71 yaş ve üzeri: 1200 mg

Kalsiyum içeren besinleri, öğünlerinize dağıtarak gerekli ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Örnek verecek olursak 1 kase az yağlı yoğurt, 415 mg kalsiyum içermektedir. 100 gram kuru fasulye ise 17 mg kalsiyum içermektedir. Buna benzer değerler ile günlük kalsiyum alımınızı dengeleyebilirsiniz. Kahvaltılarınızda süt ve peynir tüketerek bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

kalsiyum yüksekliği

Kalsiyum Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Kandaki kalsiyumun ayarlanması, böbreğin işleyişine bağlıdır. Eğer böbrekler işlevini kaybederse, vücut için gerekli kalsiyum alımı gerçekleşemeyecektir. Düzenli ve yoğun olarak kalsiyum destekli beslenenlerde, bir süre sonra kalsiyum fazlalığı görülecektir. Nasıl ki kalsiyum eksikliği çeşitliği hastalıklara neden oluyorsa; kalsiyumun fazla alınması da yine rahatsızlıklara sebep olacaktır. Fazla miktarda kalsiyum alındığında öncelikle böbrek taşı ve kireçlenmesi kişiyi rahatsız edecektir.

Kalsiyum değeri fazla ölçülen kişilere öncelikle kalsiyum diyeti yaptırılır. Bu diyet içerisinde kalsiyum açısından yüksek besinlere yer verilmez. Kalsiyum normal değeri yakalandığında kişi daha sağlıklı bir beslenme programına başlar. Ayrıca doktorlar tarafından bolca su içmesi, spor yapması ve hareket etmesi tavsiye edilir.

Kalsiyum alımında denge sağlanamadığı durumda kalsiyum zararları kişiyi bir süre rahatsız edecektir. Böbrek rahatsızlıkları en çok rastlanan şikayetlerdendir. Kalsiyumun kişi için tehlike arz etmemesi adına, gün içinde alınan kalsiyum kadar bolca su içilmesi önerilmektedir. Böbreklerde bir hasar meydana geldiğinde temel minerallerin vücut tarafından emilimi de engellenir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kalsiyum Nedir? Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Faydaları, Görevleri 10.07.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , ,