Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu’nun Alternatif Tıp Mucizesi

Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu baharatı karabiberi yakından tanımak ister misiniz? Hem pişirilerek hem de yemeklerin üstüne serpilerek kullanılan karabiber, yağ veya çay olarak da tüketilebilir. Her derde deva özelliği ile beğeni kazanan baharat, saça, cilde, öksürüğe, bağışıklık ve sindirim sistemlerine iyi gelir. Karabiberin kökeni ise Anadolu’dan çok uzaklara dayanır.

karabiber ağacı

Karabiber Nedir? Karabiber Ağacı Nerede Yetişir?

 • Karabiber bitkisi sözlük anlamıyla, ana yurdu Hint yarımadası olan bir baharat. Ağaç üzerinde yetişen taneleri meyve olarak tüketilen bitkinin çiçekleri sarkık başak durumunda, meyveleri ile yuvarlak şekilde görülür. Kısa boylu olan bitki türünün sadece yuvarlak taneleri yenirken, yaprakları veya dalları ise tüketilmez.
 • Türk mutfağında ve Anadolu’da geleneksel alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bitkiye siz de evinizde yer açabilir, hem lezzet hem de şifa kaynağı olan karabiberden yararlanabilirsiniz.
 • Hint yarımadasının yanı sıra Amerika’nın ekvator bölgesinde yetişen karabiber ağacına sıcak iklim ülkeleri olan Malezya, Brezilya, Endonezya ve Batı Afrika’da da rastlanabilir. Sarmaşık türünde olan bitki duvara tırmanarak yükselir ve bu şekilde büyüyerek zaman içinde meyve verir. Tropik ve subtropik bir bitki olan karabiber tanesi, kurutularak ve öğütülerek sofralarda yer alır. Türkiye’de Antalya’da ve diğer Akdeniz kentlerinde sınırlı üretimi bulunan bitki, ülkemizde daha çok yurt dışından tedarik edilir.
karabiber faydaları

Her Derde Deva Karabiberin Faydaları Nelerdir?

 • Karabiber öksürüğe iyi gelir mi? sorusu geleneksel bilgi ile hemen evet diye yanıtlanabilir. Yine endişe duyanlar varsa bu bilgiyi tıbbın da onayladığını belirtmeliyiz. Bol C vitamini içeren ve doğal antibiyotik özelliği gösteren karabiber tohumu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Karabiberli bal karışımı özellikle öksürük sorununa çare olmaktadır.
 • Karabiber zerdeçal gibi metabolizma hızlandırıcı baharatlarla karıştırıldığında sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne geçen, hazmı kolaylaştıran bitki yemeklerin içinde veya çaylara katılarak tüketilebilir.
 • Karabiber ve zerdeçal ikilisi aynı zamanda sigarayı bırakmak isteyenlerin de tercihi olmaktadır.
 • Bol A vitamini içeriği ile cilt kadar göz için de faydalı olan karabiber, göz sağlığına yararı ile tanınır.
 • Hem ağrı kesici özelliği olan hem de çürümeyi engelleyen karabiber diş sağlığı için de birebirdir.
 • Anlık stres durumlarında semptomun yavaşlatılması için karabiber çayı içebilirsiniz. Ancak yoğun depresyon durumlarında psikolojik destek alınması gerektiğinin altı çizilmektedir.
 • Karabiberin kadınlara faydaları incelendiğinde özellikle kilo vermek isteyenler için yardımcı olduğu gözlenmiştir.
 • Karabiberin beyne faydaları da bulunmaktadır. Sinir hücreleri sağlığına olumlu etkisi olan karabiber depresif duygu durumundan uzaklaşmayı destekler.
 • Karabiberin cinselliğe faydaları olduğunu söyleyen uzmanlar açıklamalarında libidoyu artırdığına değinmektedir.
 • Beyaz biber olarak da bilinen beyaz karabiberin faydaları da vardır. Bu baharatın özellikle sindirimi düzenlemesi, ishali hafifletmesi ve antioksidan açısından zengin olması vücuda önemli katkıları arasındadır.

Karabiber Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karabiber metabolizmayı güçlendirdiği için birçok hastalığa yakalanmayı engeller:

 • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu bilinir.
 • Grip ve öksürük için ise şifa kaynağıdır. Karabiber pekmez karışımları veya karabiber bal öksürük için şifa olurken, özellikle tavuk suyuna atılan karabiber de hastaların üst solunum yolu problemleri ile savaşmasına yardımcı olur. Karabiber gribe iyi gelir mi? sorusu da böylelikle olumlu olarak yanıtlanır. Ancak alerjik reaksiyon gösteren kişilerin yoğun kullanım öncesi doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.
 • Kansere karşı koruyucu olduğu belirtilen karabiberin antibakteriyel özelliğine özellikle cilt kanseri için dikkat çekilir.
 • Serbest radikallerin cilde zarar vermesini önleyen karabiber, cildin zarar görmesine de engel olmaktadır.
 • İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesini önleyen karabiber, kepek sorununun da üstesinden gelir. Karabiber öğütücüsü kullanılarak ezilen meyveler saç diplerine maske olarak uygulandıktan sonra saç güzelce arındırılır, birkaç denemenin ardından saçların yenilendiği gözlemlenebilir.
 • Ciltte egzama gibi sorunları olanların maske öncesi doktorlarından onay alması tavsiye edilir.
 • Karabiberin faydalarını araştırdıkça yeni bilgilere ulaşırsınız. Sayısız şifaları arasında şeker hastalığı semptomlarını baskılaması, damar sertliğine ve yüksek tansiyona iyi gelmesi, romatizmal şikayetleri azaltması da vardır.
 • Karabiberin yemeklere katılarak destek besin olarak alınabileceği belirtilirken, direkt tedavi ürünü olmayacağının ise sıklıkla vurgusu yapılmaktadır. Hastaların tedavi sırasında ürüne başvurmadan önce doktorlarına danışmasında fayda görülür.
 • Toz karabiber faydaları ve tane karabiber faydaları çok farklılık göstermemekle birlikte birçok baharatta olduğu gibi karabiberde de öğütme işlemini kendiniz yaparsanız ve öğüttükten sonra hemen kullanırsanız daha verimli fayda elde edebilirsiniz.
karabiber değirmeni

Karabiber Zayıflatır Mı?

 • Kilo vermek isteyenler için “Karabiber yağ yakar mı?” sorusunun cevabı pozitiftir. Karabiber glisemik indeksi yüksek gıdaların parçalanmasına yardımcı olan bir baharattır. Yapılan karabiber kürü diyetleri de kullanıcıların kilo vermesine destek olur. Metabolizma hızını artırdığı bilinen karabiber ile zayıflama yöntemi işte bu sayede mümkün hale gelir.
 • Karabiber yağı, limon suyu ve kimyon ile karıştırılarak kür uygulanır. Karışımı olağan haliyle içemeyenler için bal, greyfurt ve portakal suyu ile tatlandırılabilecek kür, 1 yemek kaşığı öğütülmüş karabiber, 1 yemek kaşığından biraz az kimyon ve 1 limon suyunun 1 litre suya katılmasıyla hazırlanır. Yemeklerden yarım saat sonra içilmesi önerilen karışımın, iki gün içinde tamamen tüketilmesi tavsiye edilir. Karışımı içmekte zorlanıyorsanız salatalara sos olarak katabilir, hem lezzetli hem de zayıflamaya yardımcı bir yemek ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Karabiberin faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da anlatılan önemli artılardır. İbrahim Saraçoğlu özellikle kilo almak isteyen kişilerin öğünlerinden karabiberi çıkarması gerektiğini söylemektedir.
karabiber faydaları

Karabiberin Zararları ve Yan Etkileri

Faydalarının yanında yoğun tüketim halinde karabiberin zararlarından da bahsetmek gerekir:

 • Karabiberin çocuklara ağız yoluyla verilmesi halinde akciğere kaçması sorun çıkartabilir.
 • Çocuklar için yemek içinde tüketimi uygun olan besin, yetişkinlerde ise aşırı tüketimde sorun yaratabilir.
 • Mide yanması yapabilen bitki siklosporin A, digoksin, sitokrom ve kolinerjik hastalıkları olan kişiler için ise problem oluşturabilir. Hastalık sahiplerinin tüketim öncesi hekim onayı alması tavsiye edilir.
 • Gastrit gibi kronik rahatsızlığı olanların ve hassas ciltli kişilerin de özellikle sıcak havalarda ürünü tükettiklerinde karabiber zararları ile yüz yüze gelebileceği vurgulanmaktadır.
 • Karabiber hamilelikte zararlı mı? sorusuna ise henüz net bir cevap verilememektedir. Karabiberin yoğun tüketiminde vücutta çatlak oluşabileceği belirtilirken hamileler için başka ciddi bir rahatsızlık yarattığı varsayımı henüz kanıtlanmış değildir.
 • Karabiberin faydaları ve zararları birçok baharat için olduğu gibi kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu baharatın alerjik reaksiyon oluşturma ihtimalini de göz önünde bulundurmanız iyi olur.
karabiber

Karabiber Fiyatları Ne kadar?

 • Karabiber gram ile açık olarak veya 100 gramlık paketlerle kullanıcılara sunulur.
 • Marketler, aktarlar ve pazarlarda rahatlıkla bulunabilen ürün uygun fiyatlarla etiketlenir. 
 • Karabiber fiyatı ürünün taze veya kuru olmasına, öğütülüp öğütülmemesine ve markasına göre değişebilir.
 • Öğütülmemiş karabiberin tüketilebilmesi için karabiber değirmeni ile çekilmesi tavsiye edilir.
 • Karabiberin kilo fiyatı 70 liraya kadar çıkabilirken, uzun süre bozulmaması sayesinde büyük paketler kullanıcılara ekonomik seçenekler sunabilir.
karabiber ağacı

Karabiber Aromasıyla Lezzet Kazanan 4 Tarif

1) Nasıl Yani Demeyin Tarifi İnceleyin: Limon Kabuklu Karabiber Taneleri

Karabiber pek çok tarifte kendine yer bularak yemeklere lezzet katar. Etlerini marine ederken özgün bir tat arayanlar limon kabuklu karabiber taneleri tarifinden faydalanabilir. Hem doğal hem de leziz olan sos, özellikle tavuk etine oldukça yakışır. Limon Kabuklu Karabiber Taneleri

Limon Kabuklu Karabiber Taneleri

2) Zıt Kutuplar Birleşiyor: Karabiberli Kurabiye

Karabiber her ne kadar tuzlu tariflere ait görülse de, tatlıların da lezzetini pekiştirmek için başvurulan lezzet sırlarından biri olarak bilinir. Deneyimli aşçıların tatlılarda başvurduğu karabiber ile karabiberli kurabiye bile yapılır. Çikolata ile tatlandırılan tarif aromalı tadıyla beş çaylarına yenilik getirir. Çikolatalı Karabiberli Kurabiye

Çikolatalı Karabiberli Kurabiye

3) Yanına da Çay: Karabiberli Poğaça

Klasiklerden şaşmam diyenler ise karabiberli poğaça ile anne poğaçası tadını mutfaklarına taşır. Patates ve peynirin eşlik ettiği karabiberli poğaçalar, yumuşacık kıvamları ile pikniklerin gözdesi olmaktadır. Karabiberli Patatesli Peynirli Poğaça

Karabiberli Patatesli Peynirli Poğaça

4) İster Beyaz Ete İster Kırmızı Ete: Karabiber Sosu

Karabiberin faydaları ve kullanım şekli buluşmasında lezzet bombası yaratmak isteyenler et içeren tarifleri mutlaka denemeliler. Mantara en çok yakışan baharatlardan biri olan karabiber soslu mantar tavuk içinde de kendine yer bulur. Öğünde doyurucu bir yemek ararken, lezzeti de göz ardı etmek istemeyenlerin seçimi olan soslu yemek, kolay yapılışıyla öğrenci evlerinde bile kendine yer bulmaktadır. Karabiber Soslu Mantar Tavuk

Karabiber Soslu Mantar Tavuk

Siz de yemeklerinizi karabiber ile çeşnilendirerek lezzetlerine lezzet katabilirsiniz. Özellikle tavuk, pilav, midye dolma gibi karabibersiz olmayan lezzetleri mutfağınıza sıklıkla misafir ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Masalarda karabiberliği göz önünde tutarak harici kullanımda bulunabilir, çocuklarınızı da bu lezzete alıştırarak bağışıklıklarını destekleyebilirsiniz.

Kişnişin Hiç Duymadığınız 10 Faydası

Şifalı Zerdeçal Tozu Faydaları ve Kullanımı

Paprika Nedir? 14 Faydası, Nasıl Kullanılır?

Beyaz Biber Nedir? Nerede Kullanılır? 7 Faydası

Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Karabiber Soslu Mantar Tavuk Tarifi

Karabiber Soslu Mantar Tavuk

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Fırında Ağaç Karnabahar Tarifi

Fırında Ağaç Karnabahar

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yılbaşı Ağacı Tatlısı Tarifi

Yılbaşı Ağacı Tatlısı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Noel Ağacı (videolu) Tarifi

Noel Ağacı (videolu)

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Nar Ağacı Tarifi

Nar Ağacı

1-2 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Ağaç Kurabiye Tarifi

Ağaç Kurabiye

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bezeden Ağaç Tarifi

Bezeden Ağaç

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Yılbaşı Ağacı Çöreği Tarifi

Yılbaşı Ağacı Çöreği

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit Tarifi
İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit

İlkbaharda Hangi Meyveler Yenir? Soğuk ve sessiz kış bitmek üzere. Güneş ufaktan ufaktan kendini göstermekte.…

Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası Tarifi
Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Kozalak Şurubu Pek çok yerde ev dekorunda ve çeşitli süs malzemelerinde kullanılan kozalak,…

İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi Tarifi
İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi

İstanbul Butik Kafeler: Ev Sıcaklığında Enfes Tatlar! Farklı tasarımları, sıcak ve samimi ortamları ile dikkat…

Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm Tarifi
Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Kronik Yorgunluk Sendromuna İyi Gelen 10 Çözüm Tarifi
Kronik Yorgunluk Sendromuna İyi Gelen 10 Çözüm

Kronik Yorgunluk: Uzun Süren Tükenmişlik Hissi Uzun süredir kendinizi yorgun hissediyor ve dinlenseniz bile yorgunluğunuz…

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları 2021 Tarifi
Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları 2021

Tüm İpuçlarıyla Doğu Ekspresi Seyahat Rehberi Teknolojiyle birlikte her şey hızlı akmaya başladı. Her şeyi…

İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit Tarifi
İlkbahar Meyveleri: Bol Vitaminli Çok Faydalı 7 Çeşit

İlkbaharda Hangi Meyveler Yenir? Soğuk ve sessiz kış bitmek üzere. Güneş ufaktan ufaktan kendini göstermekte.…

Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası Tarifi
Kozalak Şurubunun Size İyi Gelecek 7 Faydası

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Kozalak Şurubu Pek çok yerde ev dekorunda ve çeşitli süs malzemelerinde kullanılan kozalak,…

İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi Tarifi
İstanbul’un En İyi 12 Butik Kafesi

İstanbul Butik Kafeler: Ev Sıcaklığında Enfes Tatlar! Farklı tasarımları, sıcak ve samimi ortamları ile dikkat…

Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm Tarifi
Evde Selülit Tedavisi: İyi Gelen 6 Kesin Çözüm

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Kronik Yorgunluk Sendromuna İyi Gelen 10 Çözüm Tarifi
Kronik Yorgunluk Sendromuna İyi Gelen 10 Çözüm

Kronik Yorgunluk: Uzun Süren Tükenmişlik Hissi Uzun süredir kendinizi yorgun hissediyor ve dinlenseniz bile yorgunluğunuz…

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları 2021 Tarifi
Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları 2021

Tüm İpuçlarıyla Doğu Ekspresi Seyahat Rehberi Teknolojiyle birlikte her şey hızlı akmaya başladı. Her şeyi…

İzmir’in En Keyifli 7 Yılbaşı Programı Tarifi
İzmir’in En Keyifli 7 Yılbaşı Programı

En Eğlenceli İzmir Yılbaşı Etkinlikleri Ailemiz ve sevdiklerimizle birlikte yeni yılı coşkulu bir şekilde karşılamak…

Ankara’nın En İyi 5 Yılbaşı Programı Tarifi
Ankara’nın En İyi 5 Yılbaşı Programı

Başkent Ankara'nın En İyi Yılbaşı Etkinlikleri 2022 yılbaşı Ankara programları ile unutulmaz bir iz bırakacak!…

İstanbul’un En İyi 9 Yılbaşı Programı Tarifi
İstanbul’un En İyi 9 Yılbaşı Programı

İstanbul'un En Eğlenceli Yılbaşı Programları Yeni yıl heyecanının doruklarda yaşandığı günlerdeyiz, yılbaşı gecesine hazır mısınız?…

Masterchef Yarışmacıları Yeni Kadro Tarifi
Masterchef Yarışmacıları Yeni Kadro

Yeni Sezon Masterchef  Yarışmacıları Pek çok kişiyi ekrana kilitleyen Masterchef 2021 senesinde gündemde olan bir…

Pharmaton Faydaları, İçeriği, Ne İşe Yarar? Tarifi
Pharmaton Faydaları, İçeriği, Ne İşe Yarar?

Pharmaton Kapsül Multivitamin Takviye Günlük hayatın stresi, koşturma, yoğun iş temposu ya da halsizlik sonucu…

Haftada 2 Kilo Verdiren 1000 Kalorilik Diyet Listesi Tarifi
Haftada 2 Kilo Verdiren 1000 Kalorilik Diyet Listesi

Günlük 1000 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır? Günlük 1000 kalorilik diyet yaparak kısa zamanda birkaç kilo…

Tarifler Geri
Videolar Geri