Karabiber Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

Solunum Yolu Açma Garantili, Tuzun Eşi: Karabiber

Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu baharatı karabiberi yakından tanımak ister misiniz? Hem pişirilerek hem de yemeklerin üstüne serpilerek kullanılan karabiber, yağ veya çay olarak da tüketilebilir. Her derde deva özelliği ile beğeni kazanan baharat, saça, cilde, öksürüğe, bağışıklık ve sindirim sistemlerine iyi gelir. Karabiberin kökeni ise Anadolu’dan çok uzaklara dayanır.

karabiber ağacı

Karabiber Nedir? Karabiber Ağacı Nerede Yetişir?

Karabiber bitkisi sözlük anlamıyla, ana yurdu Hint yarımadası olan bir baharat. Ağaç üzerinde yetişen taneleri meyve olarak tüketilen bitkinin çiçekleri sarkık başak durumunda, meyveleri ile yuvarlak şekilde görülür. Kısa boylu olan bitki türünün sadece yuvarlak taneleri yenirken, yaprakları veya dalları ise tüketilmez.

Türk mutfağında ve Anadolu’da geleneksel alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bitkiye siz de evinizde yer açabilir, hem lezzet hem de şifa kaynağı olan karabiberden yararlanabilirsiniz.

Hint yarımadasının yanı sıra Amerika’nın ekvator bölgesinde yetişen karabiber ağacına sıcak iklim ülkeleri olan Malezya, Brezilya, Endonezya ve Batı Afrika’da da rastlanabilir. Sarmaşık türünde olan bitki duvara tırmanarak yükselir ve bu şekilde büyüyerek zaman içinde meyve verir. Tropik ve subtropik bir bitki olan karabiber tanesi, kurutularak ve öğütülerek sofralarda yer alır. Türkiye’de Antalya’da ve diğer Akdeniz kentlerinde sınırlı üretimi bulunan bitki, ülkemizde daha çok yurt dışından tedarik edilir.

karabiberin faydaları

Her Derde Deva Karabiberin Faydaları Nelerdir?

 • Karabiber öksürüğe iyi gelir mi? sorusu geleneksel bilgi ile hemen evet diye yanıtlanabilir. Yine endişe duyanlar varsa bu bilgiyi tıbbın da onayladığını belirtmeliyiz. Bol C vitamini içeren ve doğal antibiyotik özelliği gösteren karabiber tohumu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Karabiberli bal karışımı özellikle öksürük sorununa çare olmaktadır.
 • Karabiber zerdeçal gibi metabolizma hızlandırıcı baharatlarla karıştırıldığında sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne geçen, hazmı kolaylaştıran bitki yemeklerin içinde veya çaylara katılarak tüketilebilir.
 • Karabiber ve zerdeçal ikilisi aynı zamanda sigarayı bırakmak isteyenlerin de tercihi olmaktadır.
 • Bol A vitamini içeriği ile cilt kadar göz için de faydalı olan karabiber, göz sağlığına yararı ile tanınır.
 • Hem ağrı kesici özelliği olan hem de çürümeyi engelleyen karabiber diş sağlığı için de birebirdir.
 • Anlık stres durumlarında semptomun yavaşlatılması için karabiber çayı içebilirsiniz. Ancak yoğun depresyon durumlarında psikolojik destek alınması gerektiğinin altı çizilmektedir.

karabiber çayı

Karabiber Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karabiber metabolizmayı güçlendirdiği için birçok hastalığa yakalanmayı engeller:

 • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu bilinir.
 • Grip ve öksürük için ise şifa kaynağıdır. Karabiber pekmez karışımları veya karabiber bal öksürük için şifa olurken, özellikle tavuk suyuna atılan karabiber de hastaların üst solunum yolu problemleri ile savaşmasına yardımcı olur. Karabiber gribe iyi gelir mi? sorusu da böylelikle olumlu olarak yanıtlanır. Ancak alerjik reaksiyon gösteren kişilerin yoğun kullanım öncesi doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.
 • Kansere karşı koruyucu olduğu belirtilen karabiberin antibakteriyel özelliğine özellikle cilt kanseri için dikkat çekilir.
 • Serbest radikallerin cilde zarar vermesini önleyen karabiber, cildin zarar görmesine de engel olmaktadır.
 • İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesini önleyen karabiber, kepek sorununun da üstesinden gelir. Karabiber öğütücüsü kullanılarak ezilen meyveler saç diplerine maske olarak uygulandıktan sonra saç güzelce arındırılır, birkaç denemenin ardından saçların yenilendiği gözlemlenebilir.
 • Ciltte egzama gibi sorunları olanların maske öncesi doktorlarından onay alması tavsiye edilir.
 • Karabiberin yemeklere katılarak destek besin olarak alınabileceği belirtilirken, direkt tedavi ürünü olmayacağının ise sıklıkla vurgusu yapılmaktadır. Hastaların tedavi sırasında ürüne başvurmadan önce doktorlarına danışmasında fayda görülür.

karabiber değirmeni

İşte O Soru: Karabiber Zayıflatır Mı?

Kilo vermek isteyenler için “Karabiber yağ yakar mı?” sorusunun cevabı pozitiftir. Karabiber glisemik indeksi yüksek gıdaların parçalanmasına yardımcı olan bir baharattır. Yapılan karabiber kürü diyetleri de kullanıcıların kilo vermesine destek olur. Metabolizma hızını artırdığı bilinen karabiber ile zayıflama yöntemi işte bu sayede mümkün hale gelir.

Karabiber yağı, limon suyu ve kimyon ile karıştırılarak kür uygulanır. Karışımı olağan haliyle içemeyenler için bal, greyfurt ve portakal suyu ile tatlandırılabilecek kür, 1 yemek kaşığı öğütülmüş karabiber, 1 yemek kaşığından biraz az kimyon ve 1 limon suyunun 1 litre suya katılmasıyla hazırlanır. Yemeklerden yarım saat sonra içilmesi önerilen karışımın, iki gün içinde tamamen tüketilmesi tavsiye edilir. Karışımı içmekte zorlanıyorsanız salatalara sos olarak katabilir, hem lezzetli hem de zayıflamaya yardımcı bir yemek ortaya çıkarabilirsiniz.

karabiber faydaları

Yine de Dikkat: Karabiberin Zararları Nelerdir?

Faydalarının yanında yoğun tüketim halinde karabiberin zararlarından da bahsetmek gerekir:

 • Karabiberin çocuklara ağız yoluyla verilmesi halinde akciğere kaçması sorun çıkartabilir.
 • Çocuklar için yemek içinde tüketimi uygun olan besin, yetişkinlerde ise aşırı tüketimde sorun yaratabilir.
 • Mide yanması yapabilen bitki siklosporin A, digoksin, sitokrom ve kolinerjik hastalıkları olan kişiler için ise problem oluşturabilir. Hastalık sahiplerinin tüketim öncesi hekim onayı alması tavsiye edilir.
 • Gastrit gibi kronik rahatsızlığı olanların ve hassas ciltli kişilerin de özellikle sıcak havalarda ürünü tükettiklerinde karabiber zararları ile yüz yüze gelebileceği vurgulanmaktadır.
 • Karabiber hamilelikte zararlı mı? sorusuna ise henüz net bir cevap verilememektedir. Karabiberin yoğun tüketiminde vücutta çatlak oluşabileceği belirtilirken hamileler için başka ciddi bir rahatsızlık yarattığı varsayımı henüz kanıtlanmış değildir.

karabiber

Karabiber Fiyatı ile de Mutfakların Baş Tacı

Karabiber gram ile açık olarak veya 100 gramlık paketlerle kullanıcılara sunulur. Marketler, aktarlar ve pazarlarda rahatlıkla bulunabilen ürün uygun fiyatlarla etiketlenir. Karabiber fiyatı ürünün taze veya kuru olmasına, öğütülüp öğütülmemesine ve markasına göre değişebilir. Öğütülmemiş karabiberin tüketilebilmesi için karabiber değirmeni ile çekilmesi tavsiye edilir. Karabiberin kilo fiyatı 70 liraya kadar çıkabilirken, uzun süre bozulmaması sayesinde büyük paketler kullanıcılara ekonomik seçenekler sunabilir.

karabiber ağacı

Karabiber Aromsıyla Lezzet Kazanan 4 Tarif

1) Nasıl Yani Demeyin Tarifi İnceleyin: Limon Kabuklu Karabiber Taneleri

Karabiber pek çok tarifte kendine yer bularak yemeklere lezzet katar. Etlerini marine ederken özgün bir tat arayanlar limon kabuklu karabiber taneleri tarifinden faydalanabilir. Hem doğal hem de leziz olan sos, özellikle tavuk etine oldukça yakışır. Limon Kabuklu Karabiber Taneleri

Tarif: Limon Kabuklu Karabiber Taneleri

2) Zıt Kutuplar Birleşiyor: Karabiberli Kurabiye

Karabiber her ne kadar tuzlu tariflere ait görülse de, tatlıların da lezzetini pekiştirmek için başvurulan lezzet sırlarından biri olarak bilinir. Deneyimli aşçıların tatlılarda başvurduğu karabiber ile karabiberli kurabiye bile yapılır. Çikolata ile tatlandırılan tarif aromalı tadıyla beş çaylarına yenilik getirir. Çikolatalı Karabiberli Kurabiye

Tarif: Çikolatalı Karabiberli Kurabiye

3) Yanına da Çay: Karabiberli Poğaça

Klasiklerden şaşmam diyenler ise karabiberli poğaça ile anne poğaçası tadını mutfaklarına taşır. Patates ve peynirin eşlik ettiği karabiberli poğaçalar, yumuşacık kıvamları ile pikniklerin gözdesi olmaktadır. Karabiberli Patatesli Peynirli Poğaça

Tarif: Karabiberli Patatesli Peynirli Poğaça

4) İster Beyaz Ete İster Kırmızı Ete: Karabiber Sosu

Mantara en çok yakışan baharatlardan biri olan karabiber soslu mantar tavuk içinde de kendine yer bulur. Öğünde doyurucu bir yemek ararken, lezzeti de göz ardı etmek istemeyenlerin seçimi olan soslu yemek, kolay yapılışıyla öğrenci evlerinde bile kendine yer bulmaktadır. Karabiber Soslu Mantar Tavuk

Tarif: Karabiber Soslu Mantar Tavuk

Siz de yemeklerinizi karabiber ile çeşnilendirerek lezzetlerine lezzet katabilirsiniz. Özellikle tavuk, pilav, midye dolma gibi karabibersiz olmayan lezzetleri mutfağınıza sıklıkla misafir ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Masalarda karabiberliği göz önünde tutarak harici kullanımda bulunabilir, çocuklarınızı da bu lezzete alıştırarak bağışıklıklarını destekleyebilirsiniz.

Karabiber ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pizza Mı ? Tarifi
Pizza Mı ?4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 2 saat Hazırlama44
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama27
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1609
Çıtır Mı Çıtır Patatesli Börekler Tarifi
Çıtır Mı Çıtır Patatesli Börekler4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama16
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi
Baklava Mı ? Börek Mi?4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama53
Yumuşak Mı Yumuşak Mayalılar Tarifi
Yumuşak Mı Yumuşak Mayalılar10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 45dk Hazırlama4
Biri Dondurma Mı Dedi ? Tarifi
Biri Dondurma Mı Dedi ?1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama48
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri