Kireçlenme Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kireçlenme Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tarifi

Kemik ve Eklem Rahatsızlığı Kireçlenmeye Dair Bilgiler

Vücudunuz size verilen en kutsal hediyedir. Hücrelerinizden tırnağınıza kadar sorumlu olduğunuz bedeniniz, yaşam boyunca sizden ilgi bekler. Sağlıklı ve dinç kalarak iyi bir yaşam sürmek için ona iyi bakmalısınız. Beslenme, spor ve zihinsel açıdan kendinize iyi bakarsanız; size verilen bu hediyeye de sahip çıkmış olursunuz.

Zaman geçtikçe vücudunuz yorulacak ve yorgun düşecektir. Yaşlı kişilerdeki bu sessizlik ve sakinlik hali de zamanın bir yansımasıdır. Ciltte görülen kırışıklıklar, kemiklerde meydana gelen rahatsızlıklara ve yıpranmalara eşlik edecektir. Doğanın bir kanunu olan olgunlaşma ve yaşlanma sonucunda bazı rahatsızlıklar da sizi ziyaret edebilir.

Vücudunuzun iskelet yapısını oluşturan kemiklerinizin sağlığını korumak adına hazırladığımız bu yazıda, genellikle yaşlı kişilerde görülen kireçlenme rahatsızlığını ele aldık. Bu yazıda merak ettiğiniz kireçlenme tedavisi ve kireçlenme ağrısı konuları incelenmektedir. Daha iyi bir yaşam için almanız gereken önlemleri de sizler için satır aralarına ekledik. Vücudunuzdaki ağrıların sebebi kireçlenme olabilir. Aman dikkat diyelim.

Kireçlenme Nedir?

Kireçlenme, halk arasında sıkça duyulan ve şikayet edilen bir rahatsızlıktır. Eklemlerde meydana gelen bu hastalık, hareketleri kısıtlar ve ağrı etkisi oluşturur. Kişide, zaman içinde eklemlerin yapısının bozulmasıyla ve yıpranmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu hastalık sonucunda kıkırdaklar görevlerini tam anlamıyla yapamaz. Kıkırdaklar kaygan bir yapıya sahiptir ve kireçlenme meydana geldiğinde bu yapısını kaybeder. Bundan dolayı ağrı ve hareketlerde zorlanma meydana getirir.

Kemiklerimizin yapısında ince ve kaygan bir koruyucu tabaka vardır. Bu tabakalar kıkırdak olarak bilinir. Kıkırdaklar esnektir ve kemiklerinizi darbelerden korumaktadır. Aynı zamanda hareket halinde iken, kemiklerinizin birbirine sürtünmesini ve aşınmasını engeller. Bu kıkırdaklar zamana ve yaşa bağlı olarak eskimeye başlar. Eskiyen ve yıpranan kıkırdaklar da, kişide ağrılı günlerin yaşanmasına neden olur.

Kireçlenme tıp alanında “osteoartrit” olarak ifade edilmektedir. Kireçlenme durumu eklemin olduğu her bölgede yaşanabilir. El parmaklarında, omurgalarda, dizlerde, kalçada ve ayakta olmak üzere, neredeyse tüm vücutta oluşma riski vardır. Eklem kireçlenmesi özellikle;

 • Masa başı iş yapan kişilerde,
 • Stres ve gerilimli ortamlarda çalışanlarda,
 • Kilosu fazla ve hareketi az olan insanlarda,
 • Nem ve rutubetin fazla olduğu yerlerde görev yapanlarda,
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenenlerde,
 • Eklemlerini hor ve bilinçsiz kullananlarda görülmektedir.

röntgen

Kireçlenme Nedenleri Nelerdir?

 • Kireçlenmenin en büyük iki nedeni yaş ve fazla kilodur. Yaş ilerledikçe kemikler fazla kilolardan rahatsızlık duyacaktır. Vücudu taşırken zorlanacak ve eklemler yıpranacaktır. Yıpranan eklemler ise zamanla kişinin hareketlerini kısıtlamaktadır. Hareketsiz yaşam kireçlenmenin ciddi bir nedenidir.
 • Eklemlerde belirli bir sıvı bulunmaktadır. Bu eklemlerde biriken iltihaplı sıvılar ve ideal sıvısının azalması da nedenler arasındadır.
 • El parmaklarında görülen kireçlenmenin nedeni ise elleri sıklıkla kullanmaktır. El işi yapma, örgü örme ve bilgisayar ile çalışma bu duruma neden olabilir.
 • Omurgadaki kireçlenme ise genelde ayakta çalışan insanların iş temposundan kaynaklanmaktadır.
 • Hareketsiz kalmak ve sürekli oturmak, özellikle kalça ve dizlerde kireçlenme meydana getirebilir. Masa başında çalışan insanlarda bu sebepten dolayı kireçlenme meydana gelmektedir.
 • Tedavisi tam olarak bitmeyen ve yapılmayan kalça çıkıklıkları da kireçlenme nedenidir.
 • Genetik faktörlerle beraber uzun süre kortizon kullanımı da kişide kireçlenme sebepleri arasındadır.

kireçlenme belirtileri

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

 • Tüm vücutta uzun süre hissedilen ağrılar,
 • Eklemlerde meydana gelen şişlikler ve şekil bozukluğu,
 • Sabah vakitlerinde uyanmada zorlanma ve ağrılar içinde uyanma,
 • Hareket esnasında kemiklerin birbirine sürtmesinden meydana gelen ses ve acı,
 • Yere oturma ve eğilme hareketlerinde zorlanma,
 • Uzun yürüyüşler sırasındaki tutulmalar kireçlenmenin işaretleridir.

doktor

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrılarından şikayetçi olan hastanın öncelikle vakası tespit edilmelidir. Bunun için uzman bir ortopedi doktoru tarafından kontrol edilmesi önerilir. Doktor, hastanın bilgisayarlı tomografi ve MR kontrollerinden geçmesini isteyecektir. Eğer hastanın kilosu ideal kilodan fazlaysa öncelikle bir diyetisyen desteği ile kilo vermesi sağlanır. Bununla beraber günlük yaşamına hareket katması için kireçlenme egzersizleri önerilir. Gün içinde 45 dakika yürüyüş ile başlayan bu spor desteği, günlük hareketlerin kolaylaşmasını sağlar.

Hasta için sağlıklı tercihler de önemlidir. Doğru ayakkabı seçimi ile kireçlenme ağrıları en aza indirilir. Eğer yaşlı bir hasta ise doğru baston kullanımı ile hareketleri kontrol altına alınır. İlaçsız tedavinin yetmediği durumlarda ilaç desteği verilir. Öncelikle ağrıların şiddetini azaltmak için ağrı kesici gibi takviyeler kullanılır. lokal uygulanan kireçlenme kremi ise doktor tarafından hastanın özelliğine göre tavsiye edilmektedir. Bu kremler eklemlerdeki ağrıları azaltır ve hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Özellikle parmaklarda kireçlenme tedavisi için krem en sağlıklı tercih olacaktır.

Kireçlenme için fizik tedavi yöntemleri de sağlıklı bir seçenek olacaktır. Sıcak ve soğuk uygulamalar, kaplıca ve diğer hidroterapiler, kremlerle uygulanan masajlar hastanın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu tedavilerin son durağı, cerrahi müdahale olacaktır. Cerrahi müdahaleler ise hastalığın boyutu ciddiyete ulaştığında gerçekleşir. Eklem yenileme yani protez ve kireçlenme ameliyatı ile hasta eski sağlığına uzman doktorlar tarafından kavuşturulur.

şifalı bitkiler

Kireçlenme Bitkisel Tedavisi: Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler

Kireçlenme rahatsızlığınız için, doğada sizi iyileştirmek adına var olan bitkilerin de olduğunu biliyor musunuz? İlaçsız kireçlenme tedavisi uygulamak istediğinizde, bu yazımız aklınızda olsun. Ağrılarınızı dindirecek ve kireçlenme şikayetlerinizi en aza indirecek doğal mucizeler işte sizlerle:

1) Çınar Yaprağı

Sadece 2 adet çınar yaprağı ile hazırlayacağınız bir kür sayesinde, kireçlenme ağrılarınız gidebilir. Kireçlenme çınar yaprağı ile son bulsun istiyorsanız, 2 çınar yaprağını ufak parçalar haline getirin ve bir bardak su ile kaynatın. Kaynayan suyu süzerek, gece yatmadan ve akşam yemeğinden önce içebilirsiniz. Her iki içim arasında 3 saat olmasına özen gösterdiğinizde etkisini görebilirsiniz.

2) Aloe Vera

Aloe vera bitkisi, kireçlenme ve romatizma ağrılarınızı dindirecek şifalı bitkiler arasında yerini alıyor. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu mucize bitki, jel olarak ağrılı bölgeye uygulandığında kireçlenme ağrısını zamanla azaltıyor.

3) Okaliptüs

Okaliptüs kireçlenme bitkisel tedavisi için tercih edilen ferahlatıcı bir tercih olacaktır. Kireçlenmeden meydana gelen şişlikleri okaliptüs yağı ve kremi ile yok edebilirsiniz.

4) Kedi Pençesi

Amazon ormanlarından gelen bu odunsu bitki, kireçlenme rahatsızlığınızı iyileştirecektir. Kireçlenme kaynaklı şişlikleri giderdiği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir.

5) Kırkkilit Otu

Kireçlenmeye iyi gelen bitki listesinde yer alan kırkkilit otundan elde edilen çayı, ağrı hissettiğiniz günlerde tüketirseniz vücudunuzda rahatlama hisseder ve ağrıları giderebilirsiniz. Bu bitki çayını bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Ahmet Maranki Önerisi

Ahmet Maranki her türlü ağrı için bitkisel kaynaklı yağların şifa olabileceğini vurgulamaktadır. Kireçlenme için de hazırladığı kürün, kullananlar tarafından olumlu yorumlar aldığı söylenmektedir. İşte o şifalı kürün listesi:

Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çörek otu yağı, 1 tatlı kaşığı limon yağı, 2 tatlı kaşığı biberiye yağı ve 1 tatlı kaşığı kekik yağı derin bir cam kasede karıştırılır. Kireçlenme olan bölgeye bu karışım sürülür ve beklenir. Kullanımdan sonra yıkamanıza gerek yoktur. Dilerseniz sürülen bölgeyi streç film ile sarabilirsiniz.

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kireçlenme Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 09.05.2018 tarihinde yayınladı.