Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Neden Yükselir? Değerler Kaç Olmalı?

Kolesterol Hakkında Tüm Merak Edilenler

Günümüz toplumunda neyin sağlıklı olduğu ve neyin yetersiz olduğu ile ilgili olarak abartılmış mitler ve yanlış bilgiler vardır. Kolesterol sıklıkla bu yanlış söylemlere maruz kalmıştır.

Peki, aslında kolesterol nedir? Kolesterol çağımızın yoğun ve stresli yaşamında sağlıklı olmak için kontrol edilmesi gereken önemli bir sağlık problemidir. Kolesterolün yüksek çıkması ciddi riskler taşımaktadır.

İşte, kolesterol neden yükselir, kolesterole ne iyi gelir ve kolesterol ilaçları nelerdir gibi tüm soruların cevapları!

kolesterol

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, kanda doğal olarak bulunan mumsu bir maddedir. Ağırlıklı olarak karaciğerde üretilen; ancak kırmızı et, yüksek yağlı peynir, tereyağı ve yumurta gibi gıdalarda bulunan kolesterol, sağlığın korunması için çok önemlidir ve sadece kanınızdaki seviyenin çok yüksek olması durumunda bir sorun haline gelir.

Yükselmiş kolesterol yaygın bir problemdir ve koroner kalp hastalığının gelişiminde bir risk faktörüdür; ancak doktorunuza danışmak, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını takip etmek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kolesterol, lipoproteinler olarak adlandırılan araçlarla kanın etrafında taşınır. İki tip lipoprotein vardır. LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kötü kolesterol türüdür. Kanda çok fazla LDL kolesterol varsa, arterleri yavaşça oluşturabilir, bu da onları daha da daraltarak koroner kalp hastalıkları riskini artırır. HDL ise (yüksek yoğunluklu lipoprotein), iyi kolesterol türüdür. Aşırı kolesterolü kan dolaşımından uzaklaştırmaya yardımcı olur ve kırıldığı ve vücuttan dışarı aktığı karaciğere geri döner.

kolesterol belirtileri

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol tipik olarak herhangi bir semptoma neden olmaz. Çoğu durumda sadece acil durumlara neden olur. Bu nedenle kolesterol hangi bölüm bakar diye net bir cevap verilemez. Kolesterol etkin hastalık kontrolleriyle beraber doktorunuz tarafından ölçülmelidir.

Örneğin, bir kalp krizi veya felç, kolesterolün neden olduğu hasardan kaynaklanabilir. Bu olaylar genellikle kolesterol arterlerinizde plak oluşumuna yol açana kadar gerçekleşmez. Plak, arterleri daraltabilir, böylece daha az kan geçebilir. Plak oluşumu arteriyel astarınızın makyajını değiştirir. Bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kolesterolünüzü bilmenin tek yolu kan testidir. Bu, toplam kan kolesterol seviyesinin litre başına 240 miligramın üzerinde (mg/dL) olması anlamına gelir. 20 yaşını doldurduktan sonra doktorunuza bir kolesterol testi yapmasını mutlaka istemeniz gerekir. Ardından kolesterolün her 4 ila 6 yılda bir tekrar kontrol edilmesi gerekir.

Kolesterolün belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek tansiyon
 • Fazla kilo
 • Sigara kullanımı veya pasif içicilik
 • Genetik faktörler
 • Göğüs ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Aşırı yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Boyun, çene veya sırt ağrısı
 • Ani denge ve koordinasyon kaybı
 • Ani baş dönmesi ve kolesterol baş ağrısı
 • Yüz asimetrisi (sadece bir tarafta sarkık göz ve ağız)
 • Kalp krizi

Kalbi kanla besleyen arterler, plak birikmesi nedeniyle yavaşça daralabilir. Ateroskleroz adı verilen bu süreç zamanla yavaş yavaş ortaya çıkar ve hiçbir semptomu yoktur. Sonunda, bir parça plak kırılabilir. Bu olduğunda, plağın etrafında bir kan pıhtısı oluşur. Kalp kasına kan akışını engelleyebilir veya oksijen ve besinlerden yoksun bırakabilir. Bu yoksunluğa iskemi denir. Kalp hasar gördüğünde ya da kalbin bir kısmı oksijen eksikliği nedeniyle ölmeye başlarsa buna kalp krizi denir.

kolesterol nasıl düşürülür

Kolesterol Neden Yükselir?

Yüksek kolesterol sağlıksız bir yaşam tarzı nedeniyle olabilir. Diyet ve yaşam tarzı vücudumuzdaki yağ miktarını etkileyebilir. İşte kolesterol düzeyinizi artırabilecek nedenler:

 • Doymuş yağı yüksek bir yemek yemek
 • Fiziksel olarak aktif olmamak
 • Fazla kilolu ya da obez olmak
 • Sigara içmek

Konu kolesterol olduğunda yaşama biçimimiz genetik yapımızı etkileyebilir. Örneğin, doymuş yağ oranı yüksek bir yemek, kolesterol seviyesini artıran bazı genleri değiştirmeye yardımcı olabilir. Bazı tıbbi durumlar ve reçeteli ilaçlar da kolesterol seviyenizi etkileyebilir. Özellikle, sağlıksız kan yağlarının (kolesterol ve trigliserid düzeyleri) ortak bir nedeni vardır:

 • Diyabet
 • Tiroid bezi (hipotiroidi)
 • Böbrek sorunları
 • Karaciğer sorunları
 • Alkol alımı ve kolesterol artıran yiyecekler
 • İlaçlar

Yüksek kolesterol kalıtsal olabilir. Ebeveynlerinden biri, bir erkek ya da bir kız kardeşin yüksek kolesterol hastalığı varsa, siz de olabilirsiniz. Kan yağlarını etkileyebilecek 100’ün üzerinde gen vardır ve bunların vücutta nasıl metabolize olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazen sadece bir hatalı gen kolesterolü tehlikeli seviyelere çıkarmak için yeterlidir ve bazen yüksek kolesterol birçok genin küçük etkilerinden kaynaklanır.

kolesterole ne iyi gelir

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Ne İyi Gelir?

 • Meyve, sebze, kepekli tahıl ve fasulye ağırlıklı beslenmek önemlidir. Çözünür lifte yüksek bitki besinleri, toplam ve LDL kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde özellikle faydalıdır ve kolesterol düşürücü anahtar taktikler arasındadır.
 • Kalbe çok fazla zarar veren doymuş yağ içeren gıdalar arasında tereyağı, et, hurma yağı, Hindistan cevizi yağı ve tam yağlı ve az yağlı süt, peynir ve krema gibi az yağlı süt ürünleri yer alır.
 • En iyi diyet kolesterol kaynakları arasında yumurta sarısı, organ etleri ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Bir tür yağ – omega-3 yağ asidinin – kalp hastalığına karşı koruma sağladığı kanıtlanmıştır.
 • Somon, uskumru, pisi balığı, alabalık, ringa balığı ve sardalye gibi soğuk su balıkları da tüketilmesi gereken deniz ürünleri arasındadır.
 • Mükemmel bitki proteinleri arasında fasulye, mercimek, barbunya fasulyesi ve soya fasulyesi gibi bütün fasulyeler bulunur. Kandaki kolesterol seviyelerini yükseltmek yerine, hayvansal protein kaynağı olduğu için, çekirdekler aslında kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur.
 • Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna ve kek, kruvasan, simit, kraker, kuru kahvaltılık gevrek, tortilla, simit ve cips gibi beyaz unlu yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Trans yağ yerine yağsız et, fındık ve kanola, zeytinyağı ve aspir yağı gibi doymamış yağlar gibi daha sağlıklı alternatifleri tüketmek gerekir.

kolesterol diyeti

Kolesterol Diyeti Nasıl Uygulanır?

 • Bol miktarda çözülebilir lif tüketilmelidir. Çözünür liflerdeki yüksek besinler sindirim sisteminizin kolesterolü emmesini engeller.
 • Aynı şekilde kolesterol düşürücü çay içmeniz de faydalı bir diyettir.
 • Kolesterol diyetinde tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yulaf ezmesi ve yulaf kepeği gibi tam tahıllı hububatlar, elma, muz, portakal, armut ve kuru erik gibi meyveler, fasulye, mercimek, nohut, kara bezelye ve lima fasulyesi gib ikolesterole bitkisel çözüm olan baklagiller vardır.
 • Bol bol meyve ve sebze yiyin. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, diyetinizde önemli kolesterol düşürücü bileşikleri artırabilir. Bitki stanolleri veya sterolleri olarak adlandırılan bu bileşikler, çözünebilir lif gibi çalışırlar.
 • Omega-3 yağ asitleri yüksek balık yiyin. Bu asitler LDL seviyenizi düşürmez, ancak HDL düzeyini yükseltmeye yardımcı olabilirler. Ayrıca kalbi kan pıhtıları ve iltihaplarından koruyabilir ve kalp krizi riskini azaltabilir. İyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağı olan balıklar, somon, ton balığı (konserve veya taze) ve uskumruyu içerir. Bu balıklar haftada iki kez yemeye çalışılmalıdır. Beslenme etiketleri, satın alınan gıdalarda ne kadar yağ, doymuş yağ, kolesterol, lif ve sodyum bulunduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

kolesterol değeri

Kolesterol Kaç Olmalı? Kolesterol Değerleri

Lipoprotein paneli adı verilen bir kan testi kolesterol seviyenizi ölçebilir. Testten önce, 9 ila 12 saat boyunca oruç tutmanız (bir şey yemeyin ya da su içmeyin) gerekir.

Total kolesterol – kanınızdaki toplam kolesterol miktarının bir ölçüsüdür ve kolesterol çeşitleri arasında İki tipi – düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol ve yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterolü içerir.

 • (kötü) kolesterol ldl – ana kolesterol birikimi ve arterlerde tıkanıklık yaratır.
 • (iyi) kolesterol hdl – arterlerden kolesterolü çıkarmaya yardımcı olur.

HDL olmayan – bu sayı toplam kolesterolünüz HDL’nizi azaltır. HDL’niz, LDL ve VLDL (çok düşük yoğunluklu lipoprotein) gibi diğer kolesterol türlerini içerir. Kolesterol sayıları desilitre başına miligram cinsinden ölçülür (mg/dL). Aşağıda yaşınıza ve cinsiyetinize göre sağlıklı kolesterol düzeyleri listelenmiştir:

19 yaşında veya daha genç olan herkes:

Kolesterol Sağlıklı Seviye Türü
Toplam Kolesterol 170mg / dL’den az
HDL Olmayan 120mg / dL’den Az
LDL 100mg / dL’den az
HDL 45mg / dL’den fazla

Erkekler 20 yaşından büyükler:

Kolesterol Sağlıklı Seviye Türü
Toplam Kolesterol 125 ila 200 mg / dL
HDL Olmayan 130mg / dL’den Az
LDL 100mg / dL’den az
HDL 40mg / dL veya daha yüksek

20 yaş ve üstü kadınlar:

Kolesterol Sağlıklı Seviye Türü
Toplam Kolesterol 125 ila 200 mg / dL
HDL Olmayan 130mg / dL’den Az
LDL 100mg / dL’den az
HDL 50mg / dL veya daha yüksek

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Ne Bulduysam Salatası Tarifi
Ne Bulduysam Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama91
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri