Kumkapı’da Nerede Yemek Yenir? Lezzetiyle Meşhur En İyi 10 Restoran

Tarih Sayfalarının Köklü Eğlence Merkezi

Kumkapı Meyhaneleri

Kumkapı, tarihi yarımadanın Marmara kıyısında bulunan ve geçmişi çok eskilere dayanan bir İstanbul semtidir. Bizans surları olarak da bilinen surların içerisinde yer alan Kumkapı; Yenikapı ile Çatladıkapı arasında bulunur.

Bizans döneminde de oldukça önemli olan Kumkapı’nın o dönemdeki adı; Küçük Liman anlamına gelen Kontoskalion’dur. Geçmişten günümüze balıkçılık ile öne çıkan Kumkapı; Kumkapı meyhaneleri ve balıkçılarıyla kendine has bir kültür yaratmayı başarmıştır.

Kumkapı Nerede, Nasıl Gidilir?

  • Kumkapı için İstanbul’un ve limanların tarihine her adımda şahit olabileceğiniz küçük bir Marmara semti demek doğru olacaktır.
  • Eskiden liman olan kısımlarda şimdilerde balık pazarı ve meyhanelerin yer aldığı ve hayatın bir şekilde akmaya devam ettiği bir buluşma yeri haline gelmiş durumdadır.
  • Limanın çevresinde, özellikle Yenikapı istikametine doğru yürüdüğünüzde, restore edilmiş eski yapıları görmek, tarihi yarımadanın en eski limanlarından birisinin tüm dokusunu içinize çekmek, o gününüzün iyi geçmesi için bir sebeptir.

Kumkapı’ya ulaşım, İstanbul’un neredeyse en merkezi yerlerinden biri olduğu için oldukça kolay ve bol alternatiflidir:

  • Özel aracınızla Kumkapı’ya ulaşabilmek için her iki istikamette sahil yolunda Kennedy caddesinde ilerlemeniz yeterli olacaktır.
  • Beyoğlu semtinden Kumkapı’ya ulaşmak için 70KY numaralı İETT hattına binebilirsiniz.
  • Tramvay ile ulaşmayı tercih ederseniz de Beyazıt – Kapalıçarşı durağında tramvaydan inerek Kumkapı sahiline doğru tarih kokan bir yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır.

kumkapı nerede

Kumkapı Meyhaneleri – Enfes Menüsüyle Meşhur 10 Restoran

1) Neyzen Restaurant

Kumkapı denildiğinde akla ilk gelen mekanlardan birisi şüphesiz ki Neyzen’dir. Kumkapı Neyzen rakı balık kültürünün mezeler ile bütünleştiği, tadı damaklarda kalan köftesiyle meşhur bir Kumkapı meyhanesidir. Dilerseniz önceden rezervasyon yaptırarak kalabalık gruplar halinde de gidebileceğiniz Neyzen’de; kırmızı et, balık ve beyaz et dışında oldukça meşhur mezeler ve kızartmalar da zengin mutfağın birer parçasıdır.

Adres: Şehsuvarbey Mah. Çapariz Sk No:10 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 517 22 93

kumkapı neyzen

2) Kumkapı Tiryakii

Kumkapı’nın en güzel ve tarih kokulu sokaklarından biri olan Üstad sokakta yer alan Kumkapı Tiryakii semtin en güzel meyhanelerinden birisi olarak kabul edilir. Neredeyse 300 yıllık tarihi bir yapıya kurulu olan Tiryakii, hem açık hem de kapalı alanı bulunan nostaljik bir mekandır. Dostlarınızla iki lafın belini kırmak, hem tarihe hem de sıcaklığa birinci elden şahit olmak isterseniz, Kumkapı Tiryakii tam size göre bir buluşma noktası, mutlaka keşfetmeniz gereken bir güzelliktir.

Adres: Şehsuvar Bey Mah. Üstad Sk. 3-7 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 458 22 00

kumkapı tiryakii

3) Patara Restaurant

Kumkapı Patara tarihi semtin en büyük mekanlarından birisidir. Beş katlı Patara, her katında canlı müzik olan ve dilerseniz iş yemekleri, toplantılar gibi toplu davetler de verebileceğiniz özel bölümlere de sahiptir. Patara, kumkapı meyhaneleri arasında belki de en eğlenceli mekandır. Balık ve diğer deniz ürünleriyle birlikte hem rakı hem de diğer içkileri özenle ikram eden Patara’ya yolunuz düşerse meşhur mezelerinin dışında mutlaka lüfer kebabı da yemelisiniz.

Adres: Muhsine Hatun Mah. Samsa Sk. No:7 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 517 99 19

kumkapı patara

4) Kör Agop

Kör Agop, Kumkapı’nın en eski meyhanelerinden birisidir. Kumkapı meydanına yakın, tarih ve rakı kokan kumkapı kör agop 1938 yılında Agop İnciyan tarafından açılmıştır ve günümüzde de torunları tarafından işletilmektedir. Birçok film ve dizide ünlü isimlerin rakı içtiği, dertlenip müzikle beraber uzaklara dalıp gittiği meyhane çok fazla adres değiştirmiş olsa da son ve daimi yerinde de oldukça popüler ve nostalji yaşamak isteyenlerin uğrak mekanıdır. Çevresindeki şatafatlı mekanların aksine mütevazı ve kendine has bir duruşu olan Kör Agop meyhanesine giderseniz mutlaka topik ve beyaz pilaki yemelisiniz.

Adres: Şehsuvar Bey Mah. Ördekli Bakkal Sk. No:7 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 517 23 35

kumkapı kör agop

5) Kumkapı Köşem

Kumkapı’da eğlenceli, lezzetli ve samimi bir ortam arayışındaysanız; Kumkapı Köşem tam size göre. Güler yüzlü çalışanları, uygun fiyatları, kendilerine has menüleri ve en önemlisi müzikleriyle Kumkapı Köşem rakı balık kültürünün Kumkapı’daki en çok tercih edilen mekanlarından bir tanesidir. Patara’nın hemen yanında, Samsa sokağının köşesinde konumlanan Kumkapı Köşem, fasıl dolu bir gece geçirmek istiyorsanız çok doğru adres!

Adres: Muhsine Hatun Mah. Samsa Sok. No:2 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 458 97 51

kumkapı köşem restaurant

6) Sütliman Meyhane Kumkapı

Sütliman, müdavimleri olan ve eğlencesi, menüsü ve çalışanlarının güler yüzlü hizmetiyle ön plana çıkan bir meyhane. Eskiden Taksim’de yer alan Sütliman; Kumkapı’da hizmet vermeye ve müdavimlerini ağırlamaya devam etmektedir. Tonoz Restaurant’ın içinde bir mekan olarak hizmet veren Sütliman; alışıldık Sütliman çizgisinden hiçbir zaman uzaklaşmadan kendine has bir mekan olmaya devam eder. Kumkapı Sütliman eğlencesiyle ve sunumuyla mutlaka görmeniz gereken kumkapı meyhaneleri arasındadır.

Adres: Şehsuvar Bey Mah Çakmaktaşı Sok. No:13 Fatih/İstanbul

İletişim: 0532 581 89 50

kumkapı sütliman
www.sutlimankumkapi.com

7) Kalamar Restaurant

Kalamar restaurant, Kumkapı’nın en seçkin restoranlarından birisidir. Tuzda balık ve Kalamar’a özgü meşhur krepini tatlısı ile hoş sohbetlerinizi ve eğlencelerinizi daha unutulmaz hale getirebilir, sevdiklerinizle doyasıya zaman geçirebilirsiniz. Kumkapı’nın tarih kokan sokaklarında biraz yürüdükten sonra Kalamar’a girdiğinizde, seçkin hizmetin ve lezzetli menülerin sizi karşılamasıyla iyice rahatlayabilir, kendinizi mekanın ambiyansına ve güzel müziklerin ezgilerine kolayca bırakabilirsiniz. Bir meyhaneden daha çok bir eğlence mekanı konseptindeki Kalamar’da dilerseniz arkadaş grubunuzla eğlenebilir, yaş günü partileri düzenleyebilir, dilerseniz de sakince rakı balık meze üçlüsüyle zaman geçirebilirsiniz.

Adres: Şehsuvar Bey Mah. Çapariz Sok. No:21-27 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 517 18 49

kumkapı kalamar

8) Afrodit Restaurant

Rakı, balık, mezeler ve fasıl. İşte Kumkapı’da bulunan Afrodit’in size vadettiği güzelliklerden sadece dört tanesi! Afrodit; Kumkapı’nın tarihini, yaşanmışlığını ve lezzetlerini tek bir çatı altında toplamayı başarmış bir balık restoranıdır. Balık menüsünün dışında klasik Türk yemeklerini de tadabileceğiniz mekanda mutlaka denemeniz gereken ve belki de başka bir yerde bulamayacağınız bir lezzet olan balık pastırması da menüde yer alır. Eğer hem tarih hem de lezzet birlikte olsun, fasıl ve güler yüzlü hizmet eksik olmasın diyorsanız Kumkapı’daki Afrodit Restaurant tam size göre bir Kumkapı meyhanesidir.

Adres: Şehsuvar Bey Mah. Çapari Sk. No:55 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 517 22 61

kumkapı afrodit

9) Kırmızı Karides Balık Restaurant

Kırmızı Karides Restaurant Kumkapı’nın en ferah ve geniş mekanlarından birisidir. Tarihi Kumkapı çarşısında yer alan mekan, yerli ve yabancı birçok kişinin müdavimi olduğu bir yerdir. Kumkapı’nın gelenekselleşmiş güler yüzlü hizmeti, buram buram balık ve anason kokan sofraları ve tabii ki eşsiz müzikleriyle Kırmızı Karides, meyhane kültürünü yeni bir konseptte yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Kırmızı Karides’e giderseniz, ziyafetinize soslu hamsi ile başlangıç yapmalısınız.

Adres: Şehsuvar Bey Mah. Çap Ariz Sk. No:29 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 638 88 68

kumkapı mekanları

10) Olimpiyat 2 Minas Restaurant

Kör Agop tarafından 1967 yılında kurulan Olimpiyat 2 Minas, Agop’un yeğeni ve ailesi tarafından işletilir. Osmanlı konseptli mekanda; Osmanlı mezeleri ve Ermeni yemekleri birlikte servis edilir. Mekandaki hoş ambiyans, özel fasıl müzikleri ve hiçbir zaman sıcaklığını kaybetmeyen çalışanlar sizi adeta içine hapseder ve uzun bir yolculuğa çıkarır. Olimpiyat 2 Minas’a gittiğinizde mutlaka Ermeni pilakisi ve ciğer yahnisi yemelisiniz. Bu iki lezzetin dışında hoş sohbetlerinize ve fasıl eğlencelerinize eşlik edecek zeytinyağlı mezeler ve balık çeşitleri de mekanın en çok tercih edilen ve lezzeti yıllardır aynı kalabilen çeşitleri arasındadır.

Adres: Muhsine Hatun Mah. Samsa Sok. No:5 Fatih/İstanbul

İletişim: 0212 517 22 40

kumkapı restoranları

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Samatya Restoranları – Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Yeniköy’de Ne Yenir? Müdavimi Olacağınız Kalitesi Sabit 10 Adres

Yeldeğirmeni Mekanları – Sizi Mutlu Edecek En Gözde 10 Adres

Büyükada’da Ne Yenir? Ada’nın En Meşhur 10 Nostaljik Lezzet Durağı

Kireçburnu Balık Restoranları – Gidebileceğiniz En İyi 10 Nezih Mekan

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda nerede ne yenir sorunuza yanıt verebilecek yemek & mekan rehberi konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride yurt içi ve yurt dışından pek çok farklı şehir için derlediğiniz restoran ve yemek mekanlarına, söz konusu şehrin mutfak kültürüne, tadılması gereken meşhur yemeklerine dair bilgilere tek yazı içerisinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ziyaret etmeyi planladığınız şehir veya bölge için özel olarak listelenmiş fotoğraflı lezzet durakları, adres ve iletişim bilgileri, ün salmış yemekleri içeren rehber yazılar seyahatinizi kolaylaştırmayı hedefler. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra bilgilerin zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebileceğini önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır? Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır?

Bulaşık Makinesini Doğru Kullanmanın İpuçları Bulaşık makinesi evdeki en önemli yardımcımız. Mutfaktaki yükümüzün büyük bir…

Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Suyu Soğuk İçmek Sağlıklı Mı? Su, insanoğlunun adeta yaşam kaynağı. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır? Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır?

Bulaşık Makinesini Doğru Kullanmanın İpuçları Bulaşık makinesi evdeki en önemli yardımcımız. Mutfaktaki yükümüzün büyük bir…

Mandalina Kaç Kalori? Tarifi
Mandalina Kaç Kalori?

Kış Mevsiminin Vitamin Deposu Mandalina Kaç Kalori? Mandalina soğuk mevsimlerde sizi hastalıklardan koruyan bir meyvedir.…

Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Suyu Soğuk İçmek Sağlıklı Mı? Su, insanoğlunun adeta yaşam kaynağı. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız…

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori? Tarifi
Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori?

Hangi Poğaça Kaç Kalori? Yumuşacık kabarık hamuru ve lezzetli ile kahvaltı için zaman kalmadığında harika…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif Tarifi
Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

Sebze yemekleri; faydaları, mideye iyi gelen yanı ve lezzeti ile bizim sofralarımızda çok yer eder.…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Tarifler Geri
Videolar Geri