Kireçburnu Balık Restoranları – Gidebileceğiniz En İyi 10 Nezih Mekan

İstanbul’un En Sakin Köşesi! Kireçburnu Sahili

Gezi & Yemek Rehberi

Kireçburnu, kalabalık ve hareketli şehir İstanbul’un bir ilçesidir. Kireçburnu nerede diye soracak olursanız, Sarıyer’dedir. Sarıyer’e bağlı olan Kireçburnu, İstanbul’un hengâmesinden uzak kalan ve sakinliği ile pek çok kişiye huzur veren bir yapıya sahiptir. Boğaz manzarasına sahip olması ise bu semti çekici kılan en iyi özelliklerindendir.

Kireçburnu’nun isim hikayesi de oldukça ilginçtir. Bu semt bir burnu andırmaktadır. Fatih Sultan Mehmet zamanında Rumeli Hisarı inşa edilirken, kullanılacak kireçler bu civarda bekletilirmiş. Kireçlerin burada depolanmasından dolayı da “Kireçburnu” adını almış. Bir dönemlerin en meşhur dizisi Leyla ve Mecnun’un çekildiği Kireçburnu, şimdilerde sessizliğini ve sakinliği korumaya devam ediyor. Kireçburnu’nda nereler var? Yemek mekanları nereler? gibi tüm gezgin sorularınızı şimdi bu sayfada yanıtlıyoruz.

kireçburnu sahili

Kireçburnu Sahilinde En İyi 10 Balık Restoranı – Nefis Manzara!

Eşsiz bir Boğaz manzarası eşliğinde akşam yemeklerinizi huzur ve ziyafet ile taçlandırmak ister misiniz? İstanbul’un telaşından biraz uzaklaşıp bir tatlı huzur almaya ne dersiniz? Hazırsanız sizleri Kireçburnu semtine götürelim. Kireçburnu sahilinde birbirinden lezzetli balık yemeklerini yiyebileceğiniz 10 mekan önerisi sizlerle!

1) Tarihi Ali Baba Balık Lokantası

Neredeyse 15 çeşit mezesi ile gelenlerine lezzetli bir balık masası hazırlayan Tarihi Ali Baba Balık Lokantası, balık sevenlerine muazzam bir ziyafet sunuyor. Türk mutfağından ve deniz ürünlerinden seçilen lezzetleri en iyi şekilde tadabileceğiniz bir mekan olarak Kireçburnu’nda sizleri bekliyor. Bir kişi için ortalama 60 TL ödeyerek unutulmaz lezzetleri tadabilirsiniz.

Adres: Kireçburnu Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi. No: 7, İstanbul Türkiye

İletişim: 0 212 223 25 25

tarihi ali baba balık lokantası

2) Paella Balık

Paella Balık’ta yemek yerken kendinizi bir teknede hissedebilirsiniz. Çünkü yemek esnasında denize bu kadar ancak bir teknede yakın olabilirsiniz. Denizden hafif esen rüzgar, günün tüm stresini üzerinizden atarken siz hangi balıktan yesem diye düşünebilirsiniz. Seçkin menüsü ve kaliteli hizmeti ile Paella Balık’ta bir gün geçirmek iyi bir fikir olabilir.

Adres: Sarıyer, Haydar Aliyev Caddesi, 23/1, İstanbul

İletişim: 0212 223 68 22

paella balık kireçburnu

3) Anzer Sofrası

Karadeniz lezzetlerini Kireçburnu’nda toplayan ve bu lezzetleri özleyenlere ulaştıran Anzer Sofrası, Kireçburnu’nda sıkça tercih edilen restoranlardan biridir. Mıhlama, Hamsiköy sütlacı, Trabzon güveci, hamsi tava ve daha pek çok yöresel lezzeti Anzer Sofrası’na gelerek tadabilirsiniz. Buradan çok memnun ayrılacaksınız.

Adres: Kefeliköy Bağlar Yolu Caddesi, No: 5 Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 223 25 33

anzer sofrası

4) Tombul’un Meyhanesi

Tombul’un Meyhanesi, küçük fakat sevimli mekan arayanların tam aradığı gibi. Ev samimiyeti içinde lezzetli balıkların servis edildiği bu mekan, Kireçburnu civarında gidebileceğiniz güvenilir balık restoranlarından biri. Yunan yemek lezzetlerinin Türk yemekleri ile harmanlandığı bir balık sofrası için tercih edebilirsiniz.

Adres: Çayırbaşı Caddesi No: 227 Büyükdere/Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 218 59 04

tombulun meyhanesi

5) Set Balık Lokantası

Bir balık restoranından ne bekliyorsanız, her şeyi tam anlamı ile gerçekleştiren bir mekan daha sizlerle: Set Balık Lokantası! Meze, balıklar, salatalar ve tatlılar tadıldığında damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Kireçburnu balıkçıları ve balık restoranları ile meşhur olan bir bölge. İstanbul’a ilk defa gelenlerin muhakkak gitmesi gereken Set Balık Restoran, balık ziyafeti için sizleri bekliyor.

Adres: Haydar Aliyev Caddesi, No: 18 Tarabya/Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0 212 262 34 98

set balık kireçburnu

6) Mer Balık

İstanbul’da leziz bir balık sofrasına şahit olmak ve özenle hazırlanmış mezelerin tadına bakmak için, Kireçburnu’nda yer alan Mer Balık’a gitmenizi önereceğiz. Eğer kalamar seviyorsanız tava ve ızgara haliyle Mer Balık’ta bir başka lezzette. Uygun fiyatları ve geniş menüsü ile Mer Balık, misafirlerini bekliyor.

Adres: Haydar Aliyev Caddesi No: 33 Kireçburnu/Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 223 52 87

mer balık

7) Melissa Balık Restoran

Melissa Balık Restoran, esnaf lokantası tadında aile samimiyeti içinde kaliteli ve işlek bir restoran olarak dikkat çekiyor. Gece 02.00 olduğunda hizmete kapılarını kapatan bu mekanda, dilediğiniz deniz ürünlerini afiyetle tüketebilirsiniz. Tüm içeceklerin de servis edildiği Melissa Balık Restoran, Kireçburnu balık mekanları arasında oldukça meşhur.

Adres: Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No: 96, Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 299 19 44

melissa balık restoran kireçburnu

8) Façyo Balık

Sakin bir akşam yemeği geçirmek isteyenler, dostları ile balık sofrasında buluşmak isteyenler Façyo Balık’ta buluşuyor. Deniz ürünlerinin lezzetlendiği, servislerin özenle yapıldığı bu mekan, tam stres atmak için tercih edilebilir. Kireçburnu yemek planları için Façyo Balık, mekan listenizde olabilir.

Adres: Haydar Aliyev Caddesi, No: 13/A Kireçburnu (Büyükdere Cad.) Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 262 00 24

façyo balık restoran kireçburnu

9) İstanbul Vilayetler Evi Restoran

Sarıyer’in en gözde mekanlarından biri İstanbul Vilayetler Evi Restoran olmakta. Bu mekanda balık sofrasında midenizi şenlendirebileceğiniz gibi sabah saatlerinde lezzetli kahvaltılar da yapabilirsiniz. Gün batımına yakın gelirseniz bu manzara eşliğinde enfes bir akşam yemeği geçirebilirsiniz. Kireçburnu restaurant önerilerimizden biri de: İstanbul Vilayetler Evi!

Adres: Haydar Aliyev Caddesi No: 110 Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 262 69 90

vilayetler evi balık restoran

10) Meşhur Kireçburnu Fırını

Rusya’da 1900’lü yıllarda başlayan fırıncılık serüveni, 1957 yılından itibaren Kireçburnu’nda kaldığı yerden devam ediyor. Kireçburnu semti ile bir bütün olan Kireçburnu fırını, neredeyse tüm sokakları kurabiye, poğaça ve simit kokusu ile mest eder. En kaliteli unu kullanarak nefis unlu mamüller hazırlayan Kireçburnu Fırını’nı mutlaka yemek deneyimlerinize eklemelisiniz. Meşhur Kireçburnu kurabiyesi denenecek lezzetler arasında!

Adres: Haydar Aliyev Caddesi No: 48 Kireçburnu/Sarıyer, İstanbul

İletişim: 0212 262 10 59

kireçburnu fırını

Kireçburnu Gezilecek Yerler – Yapabileceğiniz Aktiviteler

1) Emirgan Korusu

 • Kireçburnu’ndan çok uzaklaşmadan çevredeki görülmesi gereken yerleri görebilirsiniz. Bunlardan biri de Emirgan Korusu oluyor. Emirgan Korusu’na gittiğinizde, sizi lalelerle süslenmiş bir geçit ve muazzam bir yapay şelale karşılayacak.
 • Gölette yüzen ördeklerin sesleri eşliğinde, piknik için ayrılan yerde piknik yapabilirsiniz. Temiz havada yapılan piknik size çok iyi gelecektir.
 • Emirgan Korusu’nun etkileyici görünümü dış çekim fotoğrafçılarının da dikkatinden kaçmıyor. Bu koruda fotoğraf anılarınıza harika görseller ekleyebilirsiniz.

Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sokak, Sarıyer, İstanbul

emirgan korusu

2) Ural Ataman Klasik Araba Müzesi

 • Arabalara ve eski zamanlara olan ilginiz varsa, sizleri Yeşilçam dizi sahnelerine götürecek arabaları görmek için Ural Ataman Klasik Araba Müzesi’ne davet ediyoruz.
 • Bu müzeye geldiğinizde kendinizi müziklere kaptırdıktan sonra, arabaların ne kadar çok geçmişe sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Kireçburnu civarında yapılacak aktiviteler ve Kireçburnu gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Adres: Ferahevler Mahallesi, Nuri Paşa Caddesi No: 107, Sarıyer, İstanbul

ural ataman klasik araba müzesi kireçburnu

3) Borusan Contemporary – Perili Köşk

 • Çağdaş sanata karşı ilgisi olanların mutlaka Borusan Contempoary gezi listesinde olmalı. Buraya geldiğinizde sergi salonlarında görebileceğiniz modern sanat eserleri ile bir başka dünyaya açılabilirsiniz.
 • Sergiyi tamamladığınızda ise etkileyici Boğaz manzarası eşliğinde kafede bir kahve içmek için kendinize zaman ayırmanızı öneririz.

Adres: Baltalimanı Hisar Caddesi, Perili Köşk No: 5 Rumelihisarı/Sarıyer, İstanbul

borusan contemporary
www.borusancontemporary.com

4) Sakıp Sabancı Müzesi

 • İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi, Kireçburnu’na gelen misafirlerin biraz daha yol giderek görmesi gereken yerlerden biridir.
 • Sergi, konferans, seminer gibi pek çok sosyal etkinliğin gerçekleştiği bu müzede eski ve modern sanat eserlerini inceleme imkanınız bulunuyor.
 • Mobilya, kitap, soyut ve daha pek çok alanda sanat eserlerini görmek ve sanata doymak için Sakıp Sabancı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Caddesi Sarıyer, İstanbul

sakıp sabancı müzesi

5) Leyla ile Mecnun Dizisi’nden Hatıralar

 • Kireçburnu, televizyon dünyasından da bilinen bir İstanbul semtidir. TRT’nin meşhur dizisi Leyla ile Mecnun’un çekildiği bölgedir. Son yıllarda Kireçburnu Leyla İle Mecnun dizisi ile daha da meşhur hale gelmiştir.
 • Bu diziyi sevenlerin sadece sahne mekanlarını görmek için bile geldiği bilinmektedir. Erdal Bakkal’ın dükkanı önünde maziye dönerken, Mecnun’un İsmail Abi’ye seslendiği Kireçburnu sahil yolunda kendinizi 2011 yılına götürebilirsiniz.
 • Şu güne kadar pek çok kişi tarafından en iyi komedi ve drama dizisi seçilen Leyla İle Mecnun, bir neslin unutamadığı dizilerdendir. Kireçburnu’na geldiğinizde bu diziye olan hasretinizi gidermek için doya doya sokaklarında gezebilirsiniz.
leyla ile mecnun kireçburnu
listelist.com

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Karaköy Kafeleri – Orijinal ve Nezih! En İyi 10 Mekan Tavsiyesi

Çengelköy Gezilecek Yerler, Uğrak Noktası 10 Meşhur Adres

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tek Yazıda Sanat Yolculuğu

Cihangir’de Nerede Ne Yenir? Uğramanız Gereken 10 Popüler Mekan

Yeniköy’de Ne Yenir? Müdavimi Olacağınız Kalitesi Sabit 10 Adres

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fırında En Lezzetli Balık Tarifi
Fırında En Lezzetli Balık1-2 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama247
En İyi Tarifiyle: Donut
En İyi Tarifiyle: Donut6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama45
En İyi Çikolatalı Dondurma Tarifi
En İyi Çikolatalı Dondurma4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 3 saat Hazırlama169
En İyi Brownie Tarifi
En İyi Brownie Tarifi6-8 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama45
En İyi Ödem Suyu Tarifi
En İyi Ödem Suyu1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama53
Köftenin En İyi Arkadaşı Piyaz Tarifi
Köftenin En İyi Arkadaşı Piyaz2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama87
Bebek Balık Çorbası (+10) Tarifi
Bebek Balık Çorbası (+10)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama17
Türkiyenin En İyi Humusu ' Tarsus Humus ' Tarifi
Türkiyenin En İyi Humusu ' Tarsus Humus '4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama392
Dünyanın En İyi Muzlu Keki Tarifi
Dünyanın En İyi Muzlu Keki6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama126
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
İstiridye Nedir? Nasıl Yenir?

Bir Kez Tattıktan Sonra Vazgeçemeyeceksiniz! İstiridye Ilıman denizlerde, kalabalık bir ortamda yaşamayı benimseyen çift kabuklu…

Balıklar Hakkında Merak Edilenler Tarifi
Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
İstiridye Nedir? Nasıl Yenir?

Bir Kez Tattıktan Sonra Vazgeçemeyeceksiniz! İstiridye Ilıman denizlerde, kalabalık bir ortamda yaşamayı benimseyen çift kabuklu…

Balıklar Hakkında Merak Edilenler Tarifi
Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri