Kurban Eti Hakkında Her Şey

(2 oy, puan: 5,00)
Kurban Eti Hakkında Her Şey Tarifi

Kurban Eti Hakkında Merak Edilenler

Nefis Kavurma Tarifleri

Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve doyuma ulaşılan günde, bayram hazırlığı şöyle dursun kurban seçimi, etinin eve getirilmesi, parçalanması, dinlenmesi, dolaba konulması ve dağıtılması gereken nisap miktarı gibi merak edilen pek çok soru da akabinde kafalarda yer edinir. Dinen kurban eti nasıl pay edilir sorusu her yıl herkesin aklını karıştıran bir durumdur.

En önemlisi kurban eti nasıl dağıtılmalı sorusunun yanıtıdır. Bir de kurban eti ne kadar dağıtılır diye düşünülür ki pay verilen hanenin verilen pay ile bir öğün yemek yiyebilmesi baz alınarak miktar ayarlanabilir.

Kurban Eti Dağıtımı: Kurban Eti Kime Verilir, Kime Verilmez?

Kurban başta yakın çevre olmak üzere ihtiyaç sahibi olan, kurban kesemeyen kişilere pay olarak verilebilir. Bu nedenle kurban etinin dağıtımı konusunda kişilerin ihtiyaç sahibi olması daha caiz olmakla beraber şart değildir.

Özellikle kurban eti kimlere verilir ya da kurban eti kimlere verilmez diye aklınızda bir soru işareti kalıyor ise, hiç merak etmeyin, zengin-fakir, müslüman- gayrimüslim, evli-bekar, tanıdık- tanımadık ayrımı gözetmeksizin herkese dağıtımı yapılabilir.

Peki yine de kurban eti nasıl dağıtılır diyorsanız hesap özetle şu şekilde oluyor: kurban eti kaça bölünür bakın, kesen kişi eti üçe böler ve buna göre üçte birini kendisine ve ailesine, üçte birini komşu ve akrabalarına, üçte birini ise yoksul kimselere ayırması yönünde önerilir. Yani öyle oturup kurban eti kaç kişiye dağıtılır hesabı yaparak zaman harcamaktansa bir an evvel üçte bir kuralını uygulayarak dağıtımı gerçekleştirebilirsiniz.

Peki Kuran-ı Kerime göre kurban eti nasıl paylaşılır? Zira Kuran-ı Kerim’in Hac suresinin 28. ayetinde de aynı şekilde kesilen hayvanın etinin yoksullara dağıtılması hususunda ima yapılır.

Kurban Eti Nasıl Parçalanır?

Kurban eti satılır mı, elbette satılmaz. Kesilecek olan kurbanlık hayvanın sütünden ve yününden kesim öncesinde faydalanmak caiz değildir eğer farkında olmadan hayvan kullanılmış ise sadaka verilmesi uygun görülür. Kesim günü gelip çattığında ise kurban eti parçalama işlemi bittikten sonra önce çevre temizliği yapılarak, toprak üstünde hayvanın dağıtılacak parçaları dışında bir yerinin kalmaması sağlanır. Bu husus kurbanlık hayvana ve dine gösterilen saygıdan ötürü yapıldığı gibi toplu halde yaşayan insanların birbirlerine karşı hoşgörüsü açısından da önemlidir.

Daha sonra ise kesilen etler kurban eti taşıma poşeti ile eve getirilerek hemen oda sıcaklığına inene kadar mutlaka güneş görmeyen bir yerde 5-6 saat kadar hava alacak şekilde dinlendirilir.

Kurban Eti Yıkanır Mı?

Sağlık koşullarına göre etin yenebilmesi için kansız olması gerekir. Yani buzluğa kaldırılmadan evvel etin temizlenmesi için iki seçenek var; ya etleri dinlendirip kanı salmasını beklersiniz ya da etler kandan arındırılana kadar soğuk suda yıkarsınız. Eğer beklemeden aynı gün yenilmesi gerekiyorsa da mutlaka buzlu suda beklettikten sonra pişirilmesi uygun görülür.

Kurban eti ne zaman dağıtılır diye düşünmeden kurban eti paketleme işlemi yapılarak hemen düşünülen yerlere verilmesi uygundur.

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Kurbanı bulduk, kestik, tattık, dağıttık derken dünya kadar et dolapta sizi bekler. Hemen kurban eti saklama yöntemleri uygulanarak etler ayrıştırılır. Çünkü hiçbir işlem yapmadan normal mevsim koşullarında kurban eti saklama süresi buzdolabında 3-4 gündür. Tabi bu kurban eti saklama süresi etin parçalanma şekline ve kalitesine göre de değişiklik gösterebilir. Etler daha sonra nasıl kullanılmak isteniyorsa derin dondurucuda öyle muhafaza edilmesi gerekir; eğer kıyma olacaksa kıyma, kuşbaşı ise kuşbaşı ve de bonfile olacaksa da bonfile olarak poşetlere konup düzgün bir şekilde saklanması gerekir. Etler buzlukta 1 yıl kadar bozulmadan muhafaza edilebilir.

Kurban Eti Ne Zaman Dolaba Konur?

Kurban eti 4-5 saat açık havada bozulmadan bekleyebilir, sonra da buzdolabına kaldırmak uygun görülür. Bu yüzden de kurban eti hemen dolaba konur mu demek yerine eti dinlendirip koymak gerek. Et kendini salıp gevşedikten sonra buzdolabına alınabilir.

Burada da 3-4 günden fazla durduğunda bozulma belirtileri gösteren etlerin mümkün mertebe süreyi geçirmeden kurban eti poşeti ile buzluğa alınması icap eder.

Kurban Eti Kaç Gün Dinlenmeli?

Uzmanların, kurban eti dinlenmeli mi sorusuna yaptığı açıklamalar dinlemeyen etlerin daha sonra çözüldüğünde sert ve yemesi zor bir halde olacağı yönünde gerçekleşir. Sakın eti kesilir kesilmez yemeyin, hiç kanlı kurban eti mangal olur mu? Kesim alanından kanlar içinde gelen etlerin mutlaka hava alan bir kapta 4-5 saat dinlendirilip, etin kesimden evvel 40 dereceye kadar olan vücut ısısını 14 dereceye kadar azaltmak gerekir. Etler piştiği zaman ancak bu şekilde lokum gibi olur.

Kurban Eti Kaç Günde Tüketilmeli?

Kurban eti tüm evlerin şenlikle et dolu olduğu sofraların kavurma ile dolu olduğu dört günlük bir bayram döngüsüdür. Kesilen kurbanın tüm işlemleri sırası ile yerine getirildiği vakit kurban eti kaç günde tüketilmeli diye hesap yapmadan aynı gün içerisinde işlemlerinin yapılması en iyisidir.

Eğer et kavurma olacaksa hemen yemek yapılmalı ve tüketimi buzluğa kaldırılmadığı müddetçe hafta içinde sağlanmalıdır. Diğer açıdan bütün hayvan eti buzlukta olduğu müddetçe 1 yıl boyunca çözdürülüp tüketilebilir.

Kurban Eti Kaç Günde Bozulur?

Kurbanda yeni kesilmiş taze et bakterilerin çoğalması için en uygun yerdir. Kurban kestiyseniz eğer kurban eti paylaşımı da ivedilikle yapılmalıdır. Etin içeriğindeki bakteri ve virüsler 3-4 gün sonra kendilerini göstermeye başlayarak etin yenilmesi halinde besin zehirlenmesi yaparlar.

Zaten bozuk olan kurban eti kokusu tüm evi saracağı için ete yazık olur. Bu nedenle etin kanı çekilince hemen doğru yöntemle pişirilmesi veya küçük parçalar halinde buzluğa konulması gerekir. Kurban eti ne zaman kıyma yapılmalı diye düşünenler için de bu aşamaya gelmemek önemlidir.

Kurban Eti Neden Kokar?

Genel olarak kurban eti saklama süresi içerisinde dolaba kaldırılmamış etler bakteri üreterek yeşillenme yapacağı için koku da kaçınılmaz olur. Hatta eğer etler poşette veya kapalı bir kap içerisinde bekletiliyor ise de yine kurban eti kokusu tüm dolabınızı sarabilir.

Yeni kesilen taze eti kokutmadan işlemlerini bitirmek en akıllıca çözümdür aksi halde koku dayanılmaz hale gelebilir. Bu durumda kurban eti köpeklere verilir mi ya da kurban eti kediye verilir mi diye hiç düşünmeyin, hemen verin gitsin. Evde kalması sizin zararınıza olabilir. Çünkü hiç o kokan kurban eti yenir mi, bir düşünün…

Kurban Eti Kavurması Nasıl Yapılır?

Bunca zaman kurban eti nasıl kavrulur diye belki de aramadığınız akraba kalmadı. Ama hiç lüzum yok işte yanıtı basit; en lezzetli kurban eti kavurması, hayvanın kendi yağı ile yapılır. Tava ve yağ mutlaka sıcakken etler tencereye atılıp 7-8 dakika mühürlendikten sonra içine bir adet bütün soğanın da eklenmesi şeklinde kavurma yapılabilir. Besin değeri açısından oldukça zengin olan kavurma uzun süre pişmesi gerektiği için bazen su da eklemek lezzetini artırabilir. Tuz ve baharatlar ete en son eklenerek afiyetle yenebilir. Hatta kurban günü sırf kurban eti ile oruç açmak için aç bekleyenlerin kavurmanın yanında yeşillik de yemeleri önerilir.

Kurban Eti Pişirmenin Püf Noktaları ve Kurban Eti Tarifleri

Pek çok açıdan kurban eti nasıl değerlendirilir diye düşünmek gerekir. Zira kurban etinden bütün sene denenebilecek geleneksel ve yeni lezzetler bulunuyor. Köfteden beytiye, mantıdan haşlamalara uzanan geniş yemek kültürümüz ile et pişirmenin de püf noktalarının bilinmesi birleşirse ortaya muhteşem sofralar çıkacaktır.

Et pişirirken en önemli püf noktası kuşkusuz etlerin içinde kendilerine has bulunan suyu dikkatli yönetmektir. Et suyunu bırakırsa sertleşecek ve o zaman da kurban eti yemek daha zor bir hal alacaktır. Bu nedenle et tavaya konduğunda o ani renk değişiminin mutlaka görülmesi gerekir. Yani et mühürleme işlemi ile yumuşacık kurban eti yemekleri yapılabilir.

1) Doğal Mama: Bebekler İçin Sebzeli Kurban Bulyon:

Henüz dişleri ile eti parçalayamayan bebeğinizin kurban eti yemesini arzuluyorsanız bulyon harika fikir olacaktır. Doğru bir şekilde hazırlanan kurban eti bulyonlu çorba ile bebeğiniz tüm vitaminlerden faydalanır. Bebekler İçin Sebzeli Kurban Bulyon

2) Soğan Severlere Müjde: Arpacık Soğanlı Yahni:

Soğanı mangalda sevenlerin yine en beğendiği tariflerden biri olan arpacık soğanlı yahni de mükemmel bir lezzet olarak kurbanda yapılabilir. Kurban Etinden Arpacık Soğanlı Yahni

3) Kurbanda Olmazsa Olmaz; Dana Kavurma (Kurban Kavurması):

Özellikle Kurban Bayramının gelmesi ile olmazsa olmaz bir yemek olan kavurmanın lezzetini tutturmak çok zor bir iştir. Tarif olarak her ne kadar kolay gibi görünse de istenilen kıvam püf noktalara dikkat edilmezse tutmaz.  Dana Kavurma

4) Enfes Lezzet ile Kurban Etinden Sacda Et Sote:

Kurbanda daha farklı ve leziz bir yemek aranıyorsa elbette ki sac kullanarak geleneksel bir lezzet oluşturmak da mümkün olabilir. Kurban Etinden Sacda Et Sote

5) Bazı Tatlar Saklanır: Kurban Etinden Kavurma (Donduruculuk):

Tadı damağınızda kalan kavurmayı daha sonra da tüketebilmek adına kavurup derin dondurucuya koymak size lezzeti saklama fırsatı sunar. Kurban Etinden Kavurma

6) Lokum Kıvamında Kurban Kavurması:

Geleneksel kurban soframızın ana yemeği olan kurban kavurması pişirmenin farklı tarifleri olsa da herkes kendi damak tadına uygun olanı tercih edebilir. Kurban Kavurması

Et yemekleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kurban Eti Hakkında Her Şey 09.11.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , , , , , ,