Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir? Tarifi

Yumuşak Eti ve Kendine Özgü Lezzetiyle Mercan Balığı

Hafif olmasıyla bilinen mercan balığı yemekleri, sofraların vazgeçilmezi haline gelebilecek bir potansiyele sahiptir. Fırınlayıp çeşitli soslar ile zenginlik katabileceğiniz ya da nefis ızgarasını konuklarınıza ikram edebileceğiniz bu enfes balık, ülkemiz denizlerinde de bulunabilmektedir.

Besin değeri ile de dikkatleri üzerine çeken mercan balığını buğulama şeklinde de keyifle tüketebilirsiniz. Değerli bir balık olan mercanın eti, kendine has lezzeti ile öne çıkmaktadır. Yumuşak eti ile balık severlerin de beğenisini toplayan özgün bir tadı barındırır. Avlaması da keyifli olan mercan balığı, tekne ile denize açılarak ya da kıyıdan olta ile tutulabilmektedir.

mercan balığı çeşitleri

Mercan Balığı Çeşitleri ve Özellikleri

Sparidae familyasına ait olan mercan balığının pembeye yakın bir rengi vardır. Pullarla kaplanmış vücudu oval bir yapıdadır. Göğüs yüzgeci oldukça uzundur. Taşlık, kayalık ve yosunun bol olduğu bölgelerde daha fazla görülür. Yaklaşık 90 santimetre boya ulaşabilen mercan balığı genellikle şubat, mart ya da nisan aylarında yumurtlar.

Manda göz mercan, antenli mercan ya da kırma mercan olarak adlandırılan farklı mercan balığı çeşitleri bulunmaktadır. En lezzetli mercan balıkları çoğunlukla bir kiloya yakın ağırlığa sahip olanlar arasından çıkar. Diğer kayalık balıkları gibi çenesi oldukça güçlüdür ve gözleri de gelişmiştir.

En iyi bilinen mercan balığı özellikleri arasında yumuşak etli olması ilk sıralarda yer almaktadır. Kolay hazmedilmesini de sağlayan bu özellik, mercan balığının sevilen yönlerinden birisidir. Bol ve lezzetli etiyle öne çıkan mercan çok yağlı bir balık türü değildir.

Mercan balığı ızgara olarak oldukça lezzetli olduğundan sıklıkla bu şekilde tüketilir. Kızartma ve buğulaması da yapılabilmektedir. Yahnisi, çorbası ve dolmasının yanı sıra fırında hazırlanabilen farklı mercan balığı tarifleri de bulunur. Özellikle soslarla birlikte servis edildiğinde lezzeti artar. Mercan balığı hafif tadı sayesinde salata ile en iyi uyumu sağlayan balık çeşitleri arasında gösterilmektedir.

olta

Mercan Balığı Avı Teknikleri

Yılın tüm dönemlerinde yapılabilen mercan balığı avı için ideal dönem nisan ve mayıs aylarıdır. Kışın dip kayalıklarda yaşamayı seven mercan balıkları yazın taşlık kıyılara gelebilmektedir. Ege Denizi’nde, Marmara Denizi’nde ve Çanakkale Boğazı civarında yakalanabilir.

Tekne ile avlamak istendiğinde deniz dibinde kayalık ve taşlık bölgeler bulmak gerekir. Mercan balığının bulunabileceği yerler belirlendikten sonra tekne ile av işlemi gerçekleştirilebilir. Bir dip balığı olan mercan çok zor yakalanan bir balık türü değildir. Doğru taktikler ve uygun araçlar ile mercan balığı rahatça tutulabilir.

Bu balığı kolayca tutabilmek için avlak yerlerini iyi tespit edebilmek en önemli unsurdur. Tekne ile avlanma kadar iyi sonuç vermemesine rağmen kıyıdan da mercan balığı avcılığı yapılabilir. Kıyıdan avlanma yapılacaksa uzun mesafeli atışlara uyabilecek bir olta seçilmelidir.

Diğer birçok balığa benzer şekilde akşam üzeri ya da sabahın erken saatlerinde avlanabilir. Mercan balığı yemi için en uygun seçimlerden birisi karidestir. Mercan balığı çok yem seçen bir balık olmadığı için farklı yemler de tercih edilebilir. Sardalya, midye, hamsi, deniz hıyarı ya da kalamar gibi yemler de mercan avı için gayet idealdir.

mercan balığı nasıl temizlenir

Mercan Balığı Nasıl Temizlenir?

Mercan balığının temizleme süreci oldukça basittir ve aynı boyuttaki diğer balıklara benzer. Mercan balığı temizlenirken önce iri pulları alınır. Ardından solungaç altından keseceğiniz balığın karnını açabilirsiniz.

Gırtlak ve iç organları temizledikten sonra da mercan balığın karın boşluğunu iyice yıkamalısınız. Pulları ve içi temizlenmiş mercan balığını dilediğiniz şekilde pişirebilirsiniz. Kendiniz tutabileceğiniz mercan balığını, balıkçılarda da bulabilmeniz mümkündür. Eti lezzetli olan mercan balığı fiyatları da dönemine göre değişmekle birlikte diğer bazı balıklara göre daha pahalı olabilmektedir.

mercan balığı nasıl pişirilir

Mercan Balığı Besin Değeri ve Kalorisi

Özgün bir tada sahip olan mercan, balık severlerin gözdesi olan bir yiyecektir. Mercan balığı çok yağlı bir balık değildir ve besin değeri açısından da oldukça zengindir. Izgara olarak sevilse de içindeki besin ögelerinden en iyi biçimde faydalanmak için buğulama şeklinde pişirilmesi önerilir.

100 gram mercan balığında yaklaşık 120 kcal kalori bulunmaktadır. 100 gramlık porsiyonunda ortalama 16 gram protein bulunan mercanda bol miktarda omega 3 yer almaktadır. Besleyici bir balık olan mercan içerdiği faydalı maddeler ile göz doldurmaktadır. Hafif etiyle, akşam yemeklerinde kolay hazmedilebilecek bir alternatif olacaktır.

mercan balığı çeşitleri

Mercan Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Mercan balığı faydaları arasında sindirim sisteminin çalışmasına sunduğu katkı ilk sıralarda yer alır. Hafif yapıdaki balık, mide ve bağırsaklar ile ilgili problemlerin engellenmesi sürecinde vücuda destek olur.
  • Birçok balıkta olduğu gibi mercan balığı da hafızayı güçlendirici etkisiyle göz doldurmaktadır.
  • Mercan balığı içeriği ile cildin canlı bir görünüme kavuşabilmesine katkı sağlar. Cildin ideal biçimde beslenmesine yardımcı olur ve sağlıklı bir görünüm kazanabilmesini destekler.
  • Omega 3 zengini kalp dostu mercan balığı dolaşım sistemi için de oldukça faydalıdır.
  • Mercan balığı bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Bünyenin hastalıklara karşı daha güçlü kalmasını sağlayan önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
  • Kemik sisteminin güçlenmesine katkı sunar. Kas ve kemikler için faydalı minerallere sahiptir.
  • İyi bir protein kaynağıdır ve bu özelliği ile vücudun düzgün çalışabilmesine destek olur.
  • Alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalmamak ya da olumsuz etkilerle karşılaşmamak için mercan balığı tüketmeden önce doktora danışınız.

mercan balığı pişirme

Pratik ve Lezzetli 4 Mercan Balığı Tarifi

1) Mercan Balığı ile Portakal Sosunun Enfes Uyumu

Balık tariflerinin tadını soslar ile zenginleştirmek istiyorsanız, portakal sosu gereksinimlerinizi başarılı bir şekilde karşılayacaktır. Mercan balığının hafif lezzetiyle portakal sosunun hoş aromasını bir araya getiren bu tarifi konuklarınız için de hazırlayabilirsiniz. Mercan balığını ilk kez tadacaklar için de soslu hali iyi bir başlangıç olacaktır. Yumuşak etiyle öne çıkan mercan balığının portakal sosu ile birleştiği portakal soslu mercan balığı tarifini ana yemek olarak da tercih edebilirsiniz. Portakal Soslu Mercan Balığı

2) Tereyağı ile Lezzeti Katlanan Mercan Balığı Kızartması

Mercan balığının kızartması ile ortaya çıkan çıtır lezzet tereyağının enfes tadıyla daha da zenginleşecektir. Çok yağlı olmayan mercan balığının kızartması da en az ızgarası kadar lezzetlidir. Salatayla uyumlu bir ikili olacak kızarmış mercan balığı ile enfes bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmezi olan balıklar arasında hafifliği ile öne çıkan mercanı, kızartma olarak da çok sevebilirsiniz. Kızarmış Mercan Balığı

3) Nefis Mercan Balığı Kızartması

Mercan balığı kızartma olarak da zevkle tüketilebilen hafif bir balıktır. Buğday ununa bulayacağınız mercan balıkları lezzetleriyle yemek keyfinizi arttıracaktır. Kızartması da ayrı güzel olan mercan balığı, yumuşak dokusuyla farklı damak zevklerine hitap eder. Balık çeşitlerini kızartma olarak daha çok sevenler için mercan balığı kızartma yemeği her zaman iyi bir seçimdir. Mercan Balığı Kızartması

4) Balık Sevenlerin Gözdesi Mısır Unlu Çıtır Mercan Balığı

Mercan balığı kılçıklı olmasına rağmen lezzetli ve oldukça yumuşak etiyle göz doldurmaktadır. Akşam yemeğini balık keyfiyle zenginleştirmek için sofralarınızı mısır unlu mercan balığı kızartması ile donatabilirsiniz. Misafirlere de servis edilebilecek bu balık özel tadı ile herkesin beğenisini kazanacaktır. Mercan kızartma ile sofradaki diğer yemek çeşitlerini tamamlayabilir, ideal bir akşam yemeği ziyafeti ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Mısır Unlu Mercan Balığı Kızartması

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir? 26.04.2018 tarihinde yayınladı.