Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Kendi Zevkinize Göre Tasarlayabileceğiniz Mum Yapımı ve Çeşitleri

Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak size biraz masraflı görünebilir. Bu gibi durumlarda akıllara hemen pratik kendin yap tarifleri gelir. Evde mum yapımı için gerekli malzemeler temin edildikten sonra biraz da hayal gücünüzü kullanarak çok çeşitli mumlar yapmanız mümkün.

Birkaç mum temini için ayırabileceğiniz bütçe ile tüm evinizi gönlünüzce dekore edebilecek kadar çok mum yapabilirsiniz.

Mum Yapımı: Mum Nasıl Yapılır?

Mum yapmak istediğinizde öncelikle türüne karar vermelisiniz. Çünkü klasik tip saf parafinden yapılan mumlardan tutun da tamamen şeffaf ve içinde deniz kabukları ve kum da bulunan, nadide bir koyu anımsatan şaheserlere kadar birçok farklı mum çeşidini yapabilmeniz mümkün. Hatta her bakkalda rahatlıkla bulabileceğiniz mumları farklı kalıplara dökerek çok farklı tasarımlar elde edebilirsiniz.

Yaratıcılığınızın eseri olan bu mumları dilerseniz kendi evinizde kullanabilir veya dostlarınıza hediye edebilirsiniz. Evde mum yapımını profesyonelliğe taşımak isteyenler ise mum yapımı kursları ile boş zamanlarını daha verimli geçirebilirler. Bu gibi kurslar, iki hafta gibi kısa bir sürede hediyelik mum yapımı konusunda bir uzman kadar bilgi edinmenizi sağlayabilirler.

Basitçe mum yapımı aşamaları şu şekildedir:

 • Hazır kalıplar halinde alacağınız parafini benmari usulü eritin.
 • Yine hazır olarak temin edeceğiniz ve muma sertlik veren madde olan stearini de benmari usulü erittiğiniz parafine katıp homojen bir şekilde dağılması için dikkatlice karıştırın.
 • Renkli olsun istiyorsanız mum boyasını istediğiniz rengi elde edinceye kadar azar azar katın ve karıştırın.
 • Yandığında ortama buram buram mis kokular yayan bir mumunuz olsun istiyorsanız esansı ekleyin.
 • Erimiş haldeki karışımı kalıba dökmeden önce mumun kalıptan kolayca çıkabilmesi için varsa kalıp ayırıcı yoksa zeytinyağı ile kalıbı yağlayın. Evde mum yapımında zeytinyağı en iyi seçenektir.
 • Karışımı kalıba dökmeden önce mum fitilini tutucuya geçirip kalıbın dibine tam ortalanacak şekilde yerleştirin. Dilerseniz kaymaması için yapıştırabilirsiniz. Fitilin üstte kalan ucunu ise ortalı durmasını sağlamak amacıyla kalem ya da pipet benzeri bir çubuğa bağlayarak kalıbın üzerine dikkatlice ortalayarak yerleştirin.
 • Şimdi tek yapmanız gereken erimiş halde bulunan mum karışımını çok yavaş bir şekilde kalıba dökmek ve soğumasını beklemek. Buzdolabına koyarak soğuma süresini kısaltabilirsiniz.
 • Tamamen sertleştiğinden emin olduğunuz mumu fitilinden tutup çekerek kalıptan çıkarın ve fitilin altta ve üstte kalan fazlalıklarını kesin.
 • Eğer mumunuzun tabanı düzgün olmadıysa bir tavayı ısıtarak üzerinde tabanı düzleşinceye kadar gezdirebilirsiniz. Mumunuz kullanıma hazır. Bu yöntemle mum yapımı kolay olduğu kadar eğlenceli olacaktır.

Mum Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Evde kendi mumlarınızı yapabilmeniz için gerekli malzemeler:

 • Ham parafin
 • Stearin
 • Saf pamuk ip veya mum fitili
 • Mum kalıpları (ısıya dayanıklı)
 • Mum boyası (gıda boyası, tekstil boyası veya pastel boya da kullanılabilir)
 • Esans (kokulu mum yapmak için)
 • Parafini eritmek için kap

Stearin kullanmadan pratik mum yapımı için bakkal mumu kullanabilirsiniz. Bakkaldan alacağınız birkaç mumu erittikten sonra uygun bir kalıba dökerek çok şık ve uzun ömürlü bir mum yapabilirsiniz. Bakkal mumu tabir edilen mumlar sizlerin de bildiği gibi devrilmeye pek elverişli ince yapıları ile güven vermekten oldukça uzaktırlar. Bu mumları geniş tabanlı bir kalıp kullanarak daha güvenli bir hale de getirmiş olursunuz.

Mum yapmaya başlamadan önce herkesin bilmesi gereken bazı noktalar güvenliğiniz için önemli. Öncelikle parafin asla direkt ocak üzerinde eritilmemeli, benmari usulü (eritilecek maddenin bulunduğu kabı daha büyük ve içinde su bulunan daha büyük bir kabın üzerine dibi suya değmeyecek şekilde yerleştirerek eritmek istediğiniz maddeyi suyun buharı ile yavaş yavaş eritme işlemi) eritilmelidir.

Parafin 270 dereceye ulaştığında alev alır. Asla parafinin bu kadar ısınması izin vermemeli, eritme işlemi sırasında kontrollü davranmalı ve suyun kaynayıp bitmemesi için ekleme yapmalısınız. Ayrıca kullanacağınız kalıplar mümkünse mum için özel üretilmiş olan çok yüksek ısılarda şeklini ve bütünlüğünü muhafaza edebilen kalıplar olmalı. Aksi halde parafinin kalıba dökülmesi esnasında ciddi yanıklara yol açabilir.

Mum Yapımı Malzemeleri Nerede Satılır?

Mum yapımı için ana malzeme olan ham parafini aktarlardan temin edebileceğiniz gibi bazı hobi malzemesi satan dükkanlardan da bulabilirsiniz. Hatta tüm malzemelerin içinde geleceği mum yapım setlerinden alarak mum yapımı malzemesi arayışınızı önemli ölçüde kısaltmış olursunuz. Parafin alırken dikkat etmeniz gereken şey ise aldığınız parafinin tamamen homojen bir yapıda görünüp görünmediğidir.

Üzerinde beyaz noktacıklar ya da dalgalanmalar olan parafin ile yapacağınız mum istediğiniz sonucu vermeyebilir. Stearini hobi malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. Stearin parafine çabuk eriyip bitmemesi için sertlik kazandırır ve mumun düzgün yanmasını sağlar.

Eğer stearininiz yoksa bakkal mumlarında bulunan stearinden yararlanmak için birkaç tane renksiz bakkal mumunu parafin ile birlikte eritebilirsiniz. Mum fitili, mum kalıpları ve mum boyası denilen toz boya pigmentleri de hobi dükkanlarından rahatlıkla temin edilebilir. Mum fitili olarak evde bulunan saf pamuk olduğundan emin olduğunuz herhangi bir ip de kullanılabilir.

Mum yapımı kalıpları konusuna yazımızın devamında daha geniş değineceğiz ancak burada kısaca söyleyebiliriz ki kalıplar sizin hayal gücünüze bağlı.

Mum boyası yerine gıda boyası, kumaş boyası ya da eritip parafine karıştıracağınız pastel boya da kullanılabilir. Mum boyası olarak bilinen pigment boya çok güçlüdür. 10 gr gibi küçük bir miktarı yaklaşık 1 ton parafini boyayabilir. Bu nedenle boyayı katarken mümkün olduğunca az miktarla başlayıp istediğiniz rengi edinceye kadar çok az artırmanızı tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Dilerseniz mumunuzu renksiz olarak yapıp yazımızın devamında bulabileceğiniz mum boyama tekniklerini kullanarak harika desenli mumlar elde edebilirsiniz.

Mum için esans ise aktarlardan ya da diğer mum malzemelerini bulabileceğiniz hobi mağazalarından alınabilir. Esans yerine bitki yağları da kullanabilirsiniz. Harika yasemin ya da lavanta kokulu bir mum sinirlerinizi de gevşetecektir. Esansiyel bitki yağlarını aktarlardan temin edebilirsiniz.

Mum Boyama: Mum Nasıl Boyanır?

Aslında mum boyamak veya renkli mum yapımı tek bir koşula bağlı kalmak zorunda olmadığınız bir uygulama. Değişik mum yapımı teknikleri olduğu gibi değişik mum boyama teknikleri de bulunmakta. Hobi boyaları satan mağazalarda rahatlıkla bulabileceğiniz mum boyaları ve bir sünger yardımıyla mumunuzu boyayabilir ya da yağlı kağıt ve peçete kullanarak mumunuza istediğiniz bir deseni transfer ederek desenli mumlar yapabilirsiniz.

Mum boyası kullanarak boyamak isterseniz dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta var. Mum boyası çok yoğun olduğundan süngere az miktarda boya almalısınız. Aksi halde kabarcıklar oluşabilir. Hobi dükkanlarından bulabileceğiniz yuvarlak tampon süngeri işinizi kolaylaştıracaktır. One stroke tekniği (ufak dokunuşlarla, hafifçe dokundurup çekerek uygulama) ile sorunsuzca pürüzsüz boyanmış bir mum elde edebilirsiniz.

Peçete dekupaj tekniği ile istediğiniz peçete desenini kolayca mumunuza transfer edebilirsiniz. Bunun için sadece bir desenli peçete, yağlı kağıt, bir metal kaşık ve önceden renksiz olarak hazırladığınız muma ihtiyacınız var. Muma transfer etmek istediğiniz deseni kesip, peçenin alt katını ayırın ve atın. Resimli katı mumun istediğiniz yerine yerleştirin ve yağlı kağıtla mumu sıkıca bir kat sarın. Sonra tek yapmanız gereken ocakta ısıttığınız kaşığın arka yüzeyini yağlı kağıt üzerinden desen bölgesinde gezdirmek. 1,5 dakika yeterli olacaktır. Yağlı kağıdı açtığınızda peçete deseninin muma transfer olduğunu göreceksiniz. Siz de kendinizi geliştirdikçe değişik mum yapımı ve boyama teknikleri geliştirebilirsiniz.

Mum Çeşitleri Nelerdir?

Son zamanların en çok sevilen çeşit “jel mum” denilen mumlar. Şık olduğu kadar içerisine ekleyebileceğiniz kum, çakıl taşı, deniz kabuğu gibi malzemelerle çok farklı bir hava da yaratabilirsiniz. Jel mum haricinde dekoratif mum çeşitleri ise tamamen sizin arzunuz doğrultusunda şekillendirilebilir. Bunlara birkaç örnek olarak, şamdanlık mumları, şekilli mumlar, hediyelik renkli ve kokulu mumlar, şeffaf mumlar, tealight mumlar ve organik mumlar verilebilir.

Organik mum yapımı için bitki yağları ve meyve kabukları kullanılabilir. Organik ya da bir diğer adıyla doğal mum yapımı için herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığından, ebeveyn kontrolünde çocuk odalarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Tarçınlı mum yapmak da oldukça basit. Tarçınlı mum yapımı için daha önceden anlattığımız şekilde hazırladığınız mumun etrafına çubuk tarçınları yapıştırdıktan sonra şık bir kurdele ya da ip yardımı ile sıkıca bağlayın. Böylece mumu yaktığınızda evinize tarçın aromalı büyüleyici bir koku yayılır. Tealight mum yapımı için ihtiyacınız olan ise kalıp ve dilediğiniz bir bitkisel yağ.

Son zamanların ilgi gören mum çeşitlerinden bir tanesi de ışıklı mum. Işıklı mum yapımı için bir adet led ampul (renk değiştirmesini istiyorsanız multi led denilen birkaç renkte yanan ampul kullanmalısınız), kalem pil, bir açma-kapama anahtarı ve bir adet tercihen kalın kütük muma ihtiyacınız var. Led devresinin tüm elemanlarını seri olarak bağlantı kabloları yardımıyla birbirine bağladıktan sonra kulak pamuğu kutusu gibi bir kutuya yerleştirin. Anahtar dışarıda kalacak şekilde, içini kutunun gireceği şekilde önceden oyduğunuz mumun alt tarafına yerleştirin. Artık anahtar yardımıyla mumunuzun ışığını açıp kapayabilirsiniz. Hem gerçekten yanan hem de ışıklı bir mumunuz oldu.

Mum bittikçe kutuyu temizleyip başka bir muma yerleştirerek tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Değişik mum yapımı için gerekli malzemeler gözünüzü korkutmasın, mum yapımı malzemeleri fiyatları alacağınız yere bağlı olarak küçük değişiklikler gösterse de genel olarak uygun fiyatlardır. Birkaç jel mum alacağınız fiyata tüm malzemeleri alarak çok sayıda mumu kendiniz yapabilirsiniz ve şekilli mum yapımı ile hem eğlenebilir hem de yeni bir yetenek kazanabilirsiniz.

Mum Kalıpları Nelerdir?

Mum malzemeleri satan her yerde yüksek ısıya dayanıklı kalıplar bulmanız hiç de zor değil. Son zamanların çok tercih edilen kalıpları silikon mum kalıpları olmakla birlikte ısıya dayanıklı cam kalıplar, alüminyum kalıplar da kullanılabilir.

Silikon kalıpların en büyük avantajı, esnek yapısı ile mumu kalıptan kolayca çıkarabilecek olmanızdır. Birçok desende silikon kalıp bulunabilir; çiçek şekilli, kelebek şekilli, yuvarlak ya da yıldız şekilli kalıplar en fazla kullanılanlardan.

Aynı şekilde cam kalıplar da her boy ve ebatta satın alınabilir. Cam kalıplar almak yerine evinizdeki artık kullanmak istemediğiniz bardaklarınızı fincanlarınızı ya da kadehlerinizi değerlendirerek harikalar yaratabilirsiniz.

Alüminyum kalıplar geçmiş yıllarda oldukça revaçtaydı ancak ağır metal zehirlenmelerine neden olabilen alüminyum son zamanlarda kullanılması tercih edilen kalıplar arasında bulunmaz. Bir uyarı olarak, alüminyum folyo ile kalıp yapmaya çalışmamanızı, aksi halde mum dökümü sırasında ciddi olarak yaralanabileceğinizi belirtmek isteriz. Ayrıca kendi tarzınızı yaratmak isterseniz, erittiğiniz mum karışımını portakal kabuğu, ceviz kabuğu gibi farklı materyallere dökerek şık mumlar elde edebilirsiniz. Fitili içerisinde hazır olarak gelen tealight mum kalıpları da kolayca mum yapabilmeniz için bir seçenek olabilir.

Jel Mum Yapımı

Jel ya da jöle mum yapımı için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra yapım aşamaları ham parafinden yapılan mum ile aynıdır. Jel mum yapımı için gerekli malzemeler; mum jeli, fitiller ve uygun şeffaf kalıplardır. Jel mumlar şeffaf olduğu için jeli erittikten sonra içine dökeceğiniz kalıbın lekesiz ve temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Şeffaf mum yapımı konusunda önemle üzerinde durmanız gereken ikinci konu ise kesinlikle erittiğiniz jelin içine su kaçmamasıdır. Aksi halde şeffaf bir görüntü elde edemezsiniz. Jel mum içine koymak isteyeceğiniz deniz kabuğu, kum ya da çakıl taşı gibi maddeleri satın alabileceğiniz gibi kendiniz de doğadan elde edebilirsiniz. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz jel mum yapımı modülü ile ise hiçbir malzemeyi ayrıca almanıza gerek kalmadan özgürce kendi jel mumunuzu yaratabilirsiniz.

Jel mum yaparken bir önerimiz de esans kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınmanız ya da minimum düzeyde kullanmanız. Nedeni ise esansın mumun berraklığını önemli ölçüde azaltacak olması. Dilediğiniz renkte mum boyası ile renklendirebileceğiniz jel mumunuza mavi boya, biraz kum, birkaç çakıl taşı ve birkaç deniz kabuğu ile okyanus görünümü verebilirsiniz. Bir kadeh içerisine kırmızı boya katarak dökeceğiniz jel muma iki adet imitasyon alyans koyarak harika bir evlilik yıl dönümü hediyesi hazırlayabilirsiniz.

Dekoratif Mum Yapımı

Mum yapımı konusuyla gerçekten ilgileniyorsunuz ve size tavsiyemiz daha profesyonel bir şekilde dekoratif mum yapımını öğrenmek için birçok sanat atölyesinde aylık olarak düzenlenen mum yapımı workshop etkinliklerine katılmanız. Bu sayede hem kendi eviniz için hem de hediye etmek üzere çok çeşitli şekillerde mum yapımı konusunda pratik kazanıp daha seri ve daha fazla eğlenerek mum yapabilirsiniz.

Dekoratif mumlar evlerde yaşam alanlarında, mutfaklarda hatta banyolarda bile kullanılabildiği gibi baby shower, evlilik yıl dönümü, doğum günlerinde de kullanılabilir. Tüm yapım aşamalarını görerek bilgilerinizi pekiştirmek isterseniz Youtube’da pek çok videoya ulaşabilirsiniz.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum yapımına gönül verdiyseniz bir anlık ihmalle kıyafetinize mum damlaması olası. Bu mum lekesini nasıl çıkarabileceğinizi bilmiyorsanız sorun yaşayabilirsiniz. İlk olarak mum damlayan bölgeye kağıt havlu koyarak havlunun üzerinden ütülemeyi deneyebilirsiniz. Mum eriyerek kağıt havluya geçecektir. Bu yöntemle kıyafette kalan hafif izi çıkarmak için ise iz bölgesine limon sıkıp kurumadan makinede kısa programda yıkamak denenebilir.

Bazı mumlar parafindeki yağ oranın çok fazla olmasına bağlı olarak çok fazla iz bırakabilir. Bu durumda kolayca havalandırabileceğiniz bir ortamda lekeli bölgeye birkaç damla tiner damlatmanız işe yarayacaktır. Daha sonra kıyafetinizi sirkeli suda bekleterek tiner kokusunu bırakmasını sağlayabilir ve her zaman yaptığınız şekilde makinede yıkayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (2)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Etli Pide Ve Çeşitlerim Tarifi
Etli Pide Ve Çeşitlerim2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama162
Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi
Çeşit Çeşit Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama16
Çeşit Çeşit Magnolia Tarifi
Çeşit Çeşit Magnolia8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama33
Milföyle Çeşit Çeşit Tarifi
Milföyle Çeşit Çeşit6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama27
Çeşit Çeşit Kurabiyelerim Tarifi
Çeşit Çeşit Kurabiyelerim6-8 kişilik, 25dk Pişirme, 35dk Hazırlama39
Kahvaltılık Çeşit Çeşit Poğaça Tarifi
Kahvaltılık Çeşit Çeşit Poğaça4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama26
Bayatlamayan Çeşit Çeşit Kurabiyeler Tarifi
Bayatlamayan Çeşit Çeşit Kurabiyeler2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama3
Çeşit Çeşit Nefis Lokumlar Tarifi
Çeşit Çeşit Nefis Lokumlar8-10 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama284
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri Tarifi
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri

Sık İdrara Çıkma Neyin Habercisi? Son zamanlarda normal günlere göre sık sık idrara çıkıyorsanız, ürolojik…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Tarifler Geri
Videolar Geri