Narın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Besin Değerleri

Narın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Besin Değerleri Tarifi

Pazardan Aldım Bir Tane Eve Geldim Bin Tane!

Dışarıdan bakıldığı zaman tüm bir meyve görünümünde olan nar, soyulup açıldığı zaman içinden minik taneler yayılır. Fark yaratan yapısı nedeniyle popüler bir deyime konu olmuştur. İçinden çıkan minik taneleri bir tabağa alıp tüketmek keyif vericidir. Cennet meyvesi olarak da bilinen nar kutsal görülen bir üründür demek doğru olur.

narın faydaları

Nar Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Nar yenildiği zaman sulu tanecikleri ile ağzınızda hoş bir tat bırakan sıra dışı bir meyvedir. Tadı ekşi ve tatlı arasında bir yerlerdedir. Nar meyvesi kınagiller familyasına aittir. Nar bazı inanışlara göre doğruluk ile özdeş görülür. Genel olarak olumlu hisleri çağrıştırdığı söylenebilir.

Özellikle diyet yapanlar için nar çiçeği çayı sık olarak tüketmeleri gereken bir içecektir. Üstelik tatlı ihtiyacınızı da karşılamanıza destek olur. Birçok açıdan faydalı bir ürün olan nar sirkesi de yemeklerinizde kullanmak için iyi bir tercihtir. Kokteyl türü içeceklerde ya da tatlılarda kullanmak amacıyla mutfakta nar şurubu bulundurmanız yararlı olur. Çerez niyetine veya tokluk hissi yaratması için nar kurusu, denemeniz gereken ürünler arasındadır.

Narın tadı çeşitlerine göre değişir. Tatlıya yakın türleri bulunduğu gibi ekşi bir tat alacağınız türleri de vardır. En sık olarak karşılaşılan nar çeşidi Hicaz narıdır. Kaliteli, kırmızı ve göz alıcı tanecikleri ile bilinen bu nar en popüler olandır. Caner narı ise çekirdeksiz yapısı ile bilinir. Mayhoş tatlı meyveleri sevenler Wonderful türündeki narı denemelidir. Tatlı ve yumuşak türde nar arayanlar ise İzmir narını tercih etmelidir. Deve dişi ve Esin çeşitleri de yumuşak çekirdek sevenler için idealdir.

     

Nar Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Nar kalori değeri olarak diyet yapanlar ya da formunu korumak isteyenler için ideal bir üründür. 100 gram narda yaklaşık 83 oranında kalori vardır.

Nar suyu kaç kalori sorusu ise bir su bardağında 106 kaloriye denk gelir. 1 nar kaç kalori sorusu narın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Orta boy, standart bir narın 250 gram olduğu düşünülebilir.

Özellikle kısır yapımında sıklıkla kullanılan nar ekşisi kalori değeri bir çorba kaşığında 30 olarak açıklanabilir. Nar besin değeri genel anlamda yüksektir. Nar vitamin deposu gibi bir meyvedir. Antioksidan içeriğinin yoğun olması da vücudunuzun daha güçlü olmasını sağlar. Nar şeker oranı ise 100 gram meyvede 14 gram olarak karşınıza çıkar.

Detaylı bilgi için: Nar Kaç Kalori?

 narın faydaları

Narın Faydaları Nelerdir?

 • Bereket, sağlık ve sonsuzluk gibi kavramları akıllara getiren nar faydaları sonucunda cildinizi yeniler ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Nar yararları arasında cilde yaptığı katkılar önemlidir. Kozmetik ürünlerinin içeriğinde bu nedenle nar tercih edilir. Sıklıkla nar yemek sayesinde ciltteki yaşlanma belirtileri gözle görülür biçimde azalır.
 • Narda bulunan antioksidanlar tehlikeli kanser türlerine karşı koruyucu özellik gösterir.
 • Anemi hastalığının tedavisinde narın içindeki yüksek demir maddesi oranı destekleyicidir.
 • Kilo vermek amacında olanlar “nar zayıflatır mı?” diye merak ediyor olabilir. Narlı tarifler tüketmenin zayıflatıcı özellikleri görülebilir.
 • Nar vitaminleri solunum yollarıyla ilgili olan astım, öksürük gibi sorunlarınız için iyi bir çözümdür.
Portakallı Nar Suyu

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Nar suyu içmek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destek olur. Yemeklerin yanında nar suyu tercih etmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcıdır.
 • Kutsal kitaplarda bile rastlanan bir lezzet olan nar suyunu içmek pozitif duygular yaratır ve anksiyete gibi olumsuz ruh hallerinin oluşmasını önler.
 • Kan akışını olumlu yönde etkileyen nar suyu vücutta bulunan zararlı sıvıların atılmasına destek olur.

nar besin değeri

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

 • Tarihte de kayda değer bir önemi olan nar kabuğu ile de faydalıdır. Ağız ve diş sağlığı için yararlı olması sebebiyle diş macunlarının yapımında kullanılır.
 • Güzelliğin önde gelen unsurlarından biri olan saçın daha hızlı uzamasını sağlar ve kepek problemini azaltır.
 • Kaynatılan nar kabuğu çay şeklinde tüketilebilir. Sakinleştirici etkisi olan çay ruh sağlığı yönünden de yararlıdır.

Nar Özü Faydaları Nelerdir?

 • “Nar özütü nedir?” sorusunun yanıtı olarak nar ekşisinin doğal yöntemlerle hazırlanmış halidir denilebilir. İltihaplara ve yaralara iyi geldiği gözlemlenebilir.
 • Nar özü ile yapılan maskeler ile cilt bakımını sağlamak mümkün olur.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardım ederek bu türdeki hastalıkların tedavisini destekler.

nar faydaları

Nar Zararları Var Mıdır?

Narın faydaları zararlarından daha fazladır ancak tüketme oranına dikkat etmek gerekir. Kırmızı renkli meyvelere karşı alerjisi olanlarda olumsuz reaksiyonlar görülebilir. Sindirim sorunu yaşayanlar da fazla nar yemeleri sonucunda rahatsızlık hissedebilir. Hamilelik dönemindeki kadınlar ve küçük yaştaki çocuklar için de zararlı olabilir.

Nar yerken üstünüze dökülmemesi hijyen açısından önemlidir. Yanlışlıkla nar suyu dökülmesi durumunda aklınıza “nar lekesi nasıl çıkar?” sorusu gelebilir. Leke kurumadan müdahale etmeniz yararlı bir yaklaşımdır. Lekenin üstüne biraz limon kolonyası döktükten sonra temiz bir bezle silmeniz iyi bir yöntemdir.

Nar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Nar ağacı gösterişli yapısıyla ön plana çıkan güçlü dalları ve kökü olan bir bitki türüdür. Doğru uygulamalar neticesinde verimlilik yönünden olumlu sonuçlar alınabilir. İri meyveli bu ağacın yetişmesi için ılıman iklime ihtiyaç vardır. Soğuk hava koşullarına da uyum gösteren nar ağacı sulama ve bakım sayesinde göz alıcı nar çiçekleri ile kaplanır.

Nar ağacı çiçeği kokusuz özelliktedir. Nar çiçeği rengi ise kırmızı, beyaz ve sarı renklerdedir. Ağustos ve kasım ayları arasında nar zamanı gelmiş demektir ve hasat süreci başlar. Nar mevsimi denildiğinde ise akıllara kış ayları gelir. Narın hava koşullarına yüksek uyumlu bir meyve olması yılın diğer zamanlarında da tüketilmesini sağlar.

Nar Nasıl Soyulur? Nasıl Sıkılır?

Sert kabukları soyulup içi açıldıktan sonra tam anlamıyla bir gıda hazinesi olan nara doğru yöntemle yaklaşmak gerekir. Narın baş kısmını ayırınca orta kısmını almanız önemlidir. Narın gövdesinde göze çarpan şeritler vardır. Buraları bıçak yardımıyla keserek narı kolaylıkla açabilirsiniz. Ayıklama işlemi ise su altında yapılmalıdır.

Narın suyunu sıkmak için ise blenderdan geçirmek, katı meyve veya limon sıkacağı kullanmak ya da süzgeçten yardım almak tercih edilebilir. Yöntemler arasında süzgeç kullanmak en idealidir çünkü böylelikle nar çekirdeği tanecikleri suya karışmamaktadır.

Nar Ekşisi

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Evde nar ekşisi yapımı aslında son derece kolay ve fazla malzeme gerektirmeyen bir süreçtir. 2 kilogram kadar ekşi türdeki nar ile doğal ve lezzetli nar ekşisi yapılabilir. İyice ayıklanan narların bir tülbent yardımıyla suları çıkarılır. Nar suyu bir tencerede kıvam alana kadar kaynatılır. Pekmez kıvamına gelmesi beklenir.

Bir kaşık nar suyu alınarak tabak üzerinde rengine bakılır. Koyulaştığını görürseniz kıvam aldığını anlayabilirsiniz. Nar pekmezi yapmak için ise tatlı narlar ile benzer bir işlem uygulanır. Ancak bu işlemde kaynatmadan buharlaştırmaya özen göstermek önemlidir.

nar maskesi

Nar Maskesi Nasıl Yapılır?

İlginç tadı ve her derde deva yönleriyle ünlü nar suyunu cilt bakımı için de kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı kadar nar suyu, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı süzme balı bir kabın içine koyarak iyice karışıncaya kadar çalkalamanız sonucunda ilk adım tamamlanır.

Bir miktar kili de bu karışıma ekleyip krem kıvamına gelene kadar çalkalayınca kendi nar maskenizi elde edebilirsiniz. Düzenli olarak bu maskeyi yüzünüze sürerseniz büyük yarar görebilirsiniz. Cilt bakımına fayda sağlayan diğer bir ürün ise nar rengi ile benzerlik içindeki nar sabunu olarak düşünülebilir.

Nar yağı çeşitlerini bakım rutinine eklemek uzun vadede iyi sonuçlar şeklinde size geri dönecektir. Kırışıklık ve selülit gibi sıklıkla görülen cilt sorunları için nar çekirdeği yağı da size yardımcı olacaktır. Nar çiçeği yağı ise yüze uygulandığı zaman pürüzsüz bir görünüm kazanmasına olanak veren ideal bir üründür.

nar

Nar Fiyatları Ne Kadar?

Tek başına yenebildiği gibi enfes tatlıların malzemesi de olabilen narı salataların üstüne serperek de kullanabilirsiniz. Nar revaçta olan bir ürün olduğu için fazla miktarda yetiştirilir ve fiyatı ekonomiktir. 1 kilogram kadar nar fiyatı 3 TL civarındadır. Evinizde süs amacıyla veya meyve olarak yetiştirmek için nar fidanı satın alabilirsiniz. Fidanların fiyatları ise yaklaşık 25 TL değerindedir.

 nar faydaları

Nar ile Hazırlayabileceğiniz Renkli ve Lezzetli 10 Tarif

Tarih boyunca verimlilik ve bereketle özdeş duruma gelmiş nar ile yapılan tariflerle sofralarınız renklenecektir.

1) Sıra Dışı Yumuşacık Bir Lezzet Narlı Padişah Lokumu

Yumuşacık tatları ve birbirinden farklı aromalarıyla Türk mutfağının vazgeçilmezi olan lokumu bir de nar ile deneyebilirsiniz. Narlı Padişah Lokumu

Tarif: Narlı Padişah Lokumu

2) Yemeklere Enfes Bir Eşlikçi Narlı Brokoli Salatası

Yemeklerinize eşlik ederek değer katan salatalarda nar kullanmak iyi bir seçimdir. Böylelikle fit kalmanız ve hafif ekşi bir tadın keyfini yaşamanız mümkündür. Hayalinizdeki salatayı burada bulacağınıza emin olabilirsiniz. Narlı Brokolili Salata

Tarif: Narlı Brokolili Salata

3) Bitter Çikolata ile Nar Tanelerinin Çıtır Birleşimi

Gerçek bir çikolata aşığı iseniz bitter çikolatanın yoğun kıvamı mutlaka hoşunuza gitmektedir. Çikolatayı daha zengin ve çıtır duruma getirmek için burayı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Narlı Bitter Çikolata

Tarif: Narlı Bitter Çikolata

4) Formunu Korumak İsteyenlerin Aradığı Tat Narlı Roka Salatası

Günümüzde popüler hale gelen sağlıklı yaşam tarifleri arasında önemli bir konumda bulunan narlı salatalardan biri olan bu seçeneği diyet listesine de rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Narlı Roka Salatası

Tarif: Narlı Roka Salatası

5) Klasik Bir Tadın Alternatif Yorumu Narlı Cheesecake

En sevilen tatlı türlerinden biri olan cheesecake ve narın birleşimi ile keyif veren bu tarifi yaparak sıra dışı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Narlı Cheesecake

Tarif: Narlı Cheesecake

6) Nar Sevenlerin Yemeye Doyamayacağı Narlı Turta

Narı en sevdiği meyveler içinde gösteren biriyseniz bu nefis turtanın tadına doyamayacaksınız. Misafirlerinize ikram etmek için de mükemmel bir seçimdir. Narlı Turta

Tarif: Narlı Turta

7) Farklılık İsteyenlere Nar Reçeli

Kahvaltı masalarının önemli ürünlerinden biri olan reçeli alternatif bir tatla denemek isteyenler nar reçelinde aradıklarını bulacaktır. Nar Reçeli

Tarif: Nar Reçeli

8) Sağlıklı ve Kıvamında Nar Ekşisi

Kısırın olmazsa olmazlarından biri olan nar ekşisi salatalarda kullanmak için de idealdir. Piyasada hazır olarak satılan nar ekşisini ev ortamında yapmanız sağlıklı bir tercih olacaktır. Nar Ekşisi

Tarif: Nar Ekşisi

9) Mis Gibi Nar Çiçeği Şerbeti

Nar ağaçlarının mis kokusunu sofranıza taşımanız için sadece bu linki ziyaret etmeniz ve adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Nar çiçeği atmosferi mutfağınızın her köşesini saracak. Nar Çiçeği Şerbeti

Tarif: Nar Çiçeği Şerbeti

10) Tatlılara Yenilik Katacak Nar Şerbeti

Tatlıların üstüne dökülen şerbet anında lezzetini farklı ve daha iyi bir boyuta çıkarır. Hazırladığınız tariflere nar tadı katmak istiyorsanız bu şerbeti mutlaka yapmalısınız. Nar Şerbeti

Tarif: Nar Şerbeti

Nar ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Sıkılır? Zararı Var Mı?

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Kullanılır?

Nar Çekirdeğinin Daha Önce Duymadığınız Faydaları ve Kullanımı

Nar Çiçeğinin Faydaları, Çayı Nasıl Demlenir, İçilir? Neye İyi Gelir?

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2023 yılında mübarek Kurban Bayramı, haziranı sonu…

Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023 Tarifi
Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023

Kurban Bayramı Ayın Kaçında? 2023 Kurban Bayramı telaşına az bir süre kaldı. Zaman daraldıkça vatandaşların…

Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen Kökü: Güçlü Sinir Sisteminin Sırrı! Böğürtlen meyvesinin kendisi de yaprakları da kökü de sağlık…

En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri Tarifi
Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri

Babalar Gününde Ne Yapılır? En İyi Aktivite Fikirleri Babalar Günü her yıl haziran ayının 3.…

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2023 yılında mübarek Kurban Bayramı, haziranı sonu…

Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023 Tarifi
Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023

Kurban Bayramı Ayın Kaçında? 2023 Kurban Bayramı telaşına az bir süre kaldı. Zaman daraldıkça vatandaşların…

Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen Kökü: Güçlü Sinir Sisteminin Sırrı! Böğürtlen meyvesinin kendisi de yaprakları da kökü de sağlık…

En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri Tarifi
Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri

Babalar Gününde Ne Yapılır? En İyi Aktivite Fikirleri Babalar Günü her yıl haziran ayının 3.…

En İyi Ankastre Fırın Markası ve Modelleri Tarifi
En İyi Ankastre Fırın Markası ve Modelleri

En İyi Ankastre Fırın Hangisi? Ankastre fırın, mutfakta ekstra alan oluşturmanıza gerek kalmadan özel dolabın…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri, kesinlikle babalar günü. Babalarımıza olan sevgiyi ve saygıyı göstermenin…

Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif

Babalar günü telaşı yavaş yavaş başladı. Ne hediye almalı? En sevdiği tatlıyı evde mi yapmalı,…

Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif

Haziran ayında takvimler çok değerli bir günü işaret ediyor; babalar günü! Kutlamaktan çok mutlu olduğumuz,…

2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi

Mayıs ayını geride bırakıyoruz... Bu güzel ayı tamamlarken de her ayın son günü olduğu gibi…

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri