Nar Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Nar Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Doğal Nar Sirkesi Yapımı İpuçları ve Faydaları

Tazesinde olduğu gibi evde nar sirkesi yapımı ile de nardan maksimum düzeyde yararlanılabilir. Kemik ve kas gelişimine olumlu etkisi, yüksek antioksidan içeriği ile yaşlanmayı geciktirici özellikleri ve birçok hastalığa karşı koruyucu olması ile öne çıkan nar sirkesi diğer sirkelere göre daha zahmetsiz, hem pratik hem de oldukça fazla kullanım alanına sahiptir.

nar sirkesi

Nar Sirkesi Nedir?

 • Ülkemizin sevilen meyvesi narın, çiğ olarak tüketilmesi dışında en çok tercih edildiği hali sirkesidir.
 • Nar meyvesinin içerisindeki yüzlerce taneden elde edilen nar sirkesi, ekşimsi ve tatlı lezzeti ile hem yemeklere hem de salatalara lezzet vermek için tercih edilir.
 • Faydaları sebebiyle sıklıkla kullanılan nar sirkesi, özellikle doktorların, diyetisyenlerin en çok önerdiği değerli besinler arasında yer alır.
 • Vitamin ve mineral deposu olan doğal nar sirkesi, elma ve üzüm sirkesinden sonra en çok bilinen sirkelerden biridir.

nar sirkesi nasıl yapılır

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

 • Nar sirkesi, üzüm ve elma sirkesi gibi evde rahatlıkla hazırlanabildiği için birçok kişi tarafından tavsiye edilir.
 • Evde nar sirkesi yapımı için seçilen narların mevsiminde ve olgunlaşmış olanlarının kullanılması önerilir.
 • Nar sirkesinin yapılışı için olgunlaşmış kaliteli narları seçtikten sonra parçalara bölünmesi, kabuklarından ayrılması ve tanelerinin ayıklanması gerekir.
 • Narların tazeliğini ve lezzetini koruması için en uygun saklama kabı olarak cam kavanoz kullanılması önerilir.
 • Nar sirkesi yapımı esnasında cam kavanoz içerisine alınan narlar, tahta bir kaşık ile ezilir.
 • Elde edilen nar suyuna su ve bir yemek kaşığı doğal tuz ilave edilerek cam kavanozun üzeri uygun bir bez ile örtülür. Nar sirkesinin mayalanması için doğal elma ya da doğal üzüm sirkesi kullanılabilir.
 • Cam kavanoz karanlık bir yerde yaklaşık 2 aylık bir süre boyunca bekletilir.
 • Süzgeç yardımı ile süzülerek posası atılan sirke, yeni bir cam kavanoza koyularak kullanıma hazır hale gelir.

Tarif için: Nar Sirkesi

Nar Sirkesi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • Önemli düzeyde fenolik madde içeren nar, fenolik bileşiklerin gösterdikleri antioksidan etkisi ve aralarında diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi ile bilinir.
 • Doğal bir antibiyotik olarak adlandırılan nar, en güçlü antioksidanlardan C ve E vitaminlerini, karotenoid, koenzim Q-10, flavonoidler, lutein, alfa lipoik asit içerir.

nar sirkesi faydaları

Nar Sirkesi Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

 • Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olması ve obeziteye karşı korumasıyla da öne çıkan nar sirkesi, zayıflamak isteyenlerin de tercih ettiği besinler arasında yer alır. Bunun nedeni nar sirkesinin içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineral bileşenleri sayesinde yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırıcı etkileri olduğunun ortaya koyulmasıdır.
 • Kas ve kemik sağlığını olumlu yönde etkilediği görülen nar meyvesinin, kas gelişimine yardımcı olması sayesinde kas oranında artışa sebep olduğu da bilinen yararlarından biridir.
 • Kas artışı ile daha fazla kalori yakımı gerçekleştiğinden nar sirkesi ile zayıflama konusunda olumlu sonuçların alındığı görülebilir.
 • Sağlıklı bir beslenme programı ve spor ile desteklenen nar sirkesi kullanımı zayıflamayı mümkün kılabilir.
 • Yeşil çaydan çok daha fazla antioksidan içermesi ile genç ve formda kalmaya yardımcı olan nar sirkesi, salatalara ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.
 • Sabah aç karnına bir bardak ılık suya bir kaşık sirke ilave edilerek içilebilir.

nar sirkesi tarifi

Nar Sirkesi Ne İşe Yarar? Nasıl İçilir, Tüketilir?

 • Cilt sağlığına faydaları nedeniyle kozmetik firmaları tarafından da sıklıkla tercih edilen nar, nar sirkesi ile yemek yapımında da kullanılabilir. Farklı türdeki birçok ev yemeğine lezzet ve aroma katması için tercih edilen nar sirkesi, tatlı-ekşi lezzeti ile damak tadına uygun olarak her yemekle uyum sağlayabilir.
 • Özellikle yeşil salatalarda tercih edilen ve her çeşit salatada da kullanılabilen nar sirkesi, ılık suya eklenerek detoks amaçlı da tüketilebilir.
 • Kısır, çiğ köfte, kuru patlıcan dolması, mercimek köftesi ve zeytinyağlı daha birçok yemek çeşidini hazırlamak için de tercih edilir.
 • Sayısız kullanım alanı bulunan nar sirkesi, sağlıklı yaşam tutkunlarının günlük diyet programlarında yer verdiği besinlerden biridir.

nar sirkesi nedir

Ev İmkanlarınızda Pratik Nar Sirkesi Yapılışı

Evde nar sirkesi nasıl yapılır? İşte, ihtiyacınız olan tüm bilgiler! Birçok değerli vitamin ve minerali bir arada içermesi ile oldukça besleyici ve sağlıklı bir besin çeşidi olan nar sirkesi, üzüm sirkesi gibi evde kolaylıkla hazırlanabilir. Evde doğal nar sirkesi yapılışı için size gereken en önemli şey ise mevsiminde ve olgun nar ve biraz emek. Nar Sirkesi

Narın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Besin Değerleri

Nar Ekşisinin Faydaları, Kalori ve Besin Değeri, Zayıflatır Mı?

Nar Çiçeğinin Faydaları, Çayı Nasıl Demlenir, İçilir? Neye İyi Gelir?

Nar Çekirdeğinin Daha Önce Duymadığınız Faydaları ve Kullanımı

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Kullanılır? 

Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Sıkılır? Zararı Var Mı?

Nar Kabuğunun Faydaları – Keşfedince Etkilerine Çok Şaşıracaksınız!

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Nar Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? 12.10.2017 tarihinde yayınladı.