Nar Çiçeğinin Faydaları, Çayı Nasıl Demlenir, İçilir? Neye İyi Gelir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Nar Çiçeğinin Faydaları, Çayı Nasıl Demlenir, İçilir? Neye İyi Gelir? Tarifi

Az  Bilinen Şifaları ile Nar Çiçeği ve Enfes Çayı

Nar çiçeği faydaları tıpkı meyvesi gibi sağlığı koruyacak özelliktedir. Bir adet aldığınız narı, eve gelince bin tane gördüğünüzde narın yapısı hakkında hayret edebilirsiniz. Doğada böylesine gizli olan ve faydalarını sadece size gösteren ne çok bitki ve meyve var bir bilseniz. Sizlere hepsini tek tek açıklayacağız fakat; bu yazımızda gündemimiz narın ilk evresi olan nar çiçeği!

Nar çiçeği halk arasında pek çok isimle anılmaktadır. Bu isimler ise Mekke gülü, Medine gülü ve Hibiskus olmaktadır. Nar meyvesi şifa dağıttığı gibi nar çiçeği de sağlıklı yaşam için tercih edilmesi gereken bir bitkidir. Nar çiçekleri açtığında toplanır ve kurutulur. Kuruyan çiçekler bitki çayı olarak da tüketilebilir. Nar çiçeğinin sağlığa olan etkisi hakkında merakınız varsa faydalarına göz atma vakti!

nar çiçeğinin faydaları

Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir? Çayı Neye İyi Gelir?

 • Nar çiçeğinin metabolizmaya olan etkisinden söz etmek gereklidir. Sindirim sistemini kontrol altına alır ve kabızlık durumunu önler ishale de fırsat vermez. Bağırsaklarınızın sistemli şekilde çalışmasını sağlar.
 • Narın antioksidan bir meyve olduğunu hatırlayın. İşte nar çiçeği de aynı özelliğe sahiptir. Antioksidan etkisi ile vücudu temizler ve zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 • Nar çiçeğinden elde edilen nar çiçeği çayı bitki çayı saatlerinizi lezzetlendirebilir. Yüksek tansiyon hastaları için doktor onayı ile tüketildiğinde tansiyonun yükselmesini önler ve dengede tutar.
 • Nar çiçeği çayı faydaları arasında iltihap sökücü özelliği de yer alır. Bu özelliğini enfeksiyon günlerinde fark edebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu ve kış enfeksiyonu yaşadığınızda gün içinde bir fincan nar çiçeği çayı tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Hücre yenileyici özelliği ile dikkat çeken nar çiçeği, yara oluşumunu önler ve cildinizdeki yaraların çabuk iyileşmesine destek olur. Böylece cildiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 • Sindirim sistemi için faydalı olan nar çiçeği çayı, diyet beslenmesinde tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırıcı etkisini gösterecektir. Ödemden kurtulmak için günde bir fincan içebilirsiniz.
 • Günümüzün en sık yaşanan hastalıklarından biri olan kanser için nar çiçeği çayı ile kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Çünkü nar çiçeği çayı kanserli hücrelerin yayılmasını önler.
 • Böbreklerde taş oluşumu ve enfeksiyon nar çiçeği çayı ile giderilebilir. Böbrek sağlığını korumaktadır.
 • Nar çiçeğini bir suda bekletip bu su ile gargara yaparsanız, ağız içindeki bakteriyi ve kötü kokuyu yok edebilirsiniz. Mikrop kırıcı özelliğini ağız bakımında da gösterecektir.
 • C vitamini açısından zengin olan nar çiçeği çayı ile vücut direncini her zaman güçlü tutabilirsiniz.
 • İleri yaşlarda görülen damar sertliği ve kireçlenme problemine karşı önlem almak için nar çiçeğinden faydalanabilirsiniz.

nar çiçeği çayı

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Demlenir, İçilir?

Keskin kokuya sahip olan nar çiçeğini sıcak su ile buluşturup bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Daha önce hiç içmeyenler için nar çiçeği çayının hafif ekşi bir tada sahip olduğunu belirtmek isteriz. Nar çiçeği ile hazırladığınız içeceği her mevsimde tüketip sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sıcaklardan bunaldığınız günlerde dolapta bekleterek serinleten bir içecek olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca soğuk mevsimlerde de içinizi ısıtan ve şifa dağıtan bir içecek olarak fincanınızda yer alabilir. Besin değerini kaybetmeden nar çiçeği çayı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle olacaktır: Nar Çiçeği Kış Çayı

Malzemeler:

 • 1 litre içme suyu
 • 2 yemek kaşığı kuru nar çiçeği

Hazırlanışı:

Hazırlamak için yaklaşık 1 litre kadar içme suyunu kaynatın. Kapaklı bir sürahi içine 2 yemek kaşığı kuru nar çiçeğini ekleyin ve kaynayan suyu sürahiye boşaltın. Yaklaşık 8 dakika kadar demlenen bitki çayınızı süzerek bardaklara servis edin. Geçen 8 dakika içinde çayınızın rengi değişecek ve kırmızı bir renk alacaktır. Nar çiçeği çayı şifa dağıtmak için hazır!

Hastalıklara karşı hassas bir vücudunuz varsa nar çiçeği çayınızın içine bir adet çubuk tarçın ve birkaç adet karanfil ekleyip etkisini daha da güçlü hale getirebilirsiniz. Mide hastalıkları yaşayanların ve hamilelik döneminde olan kadınların doktora danışıp tüketmesi tavsiye edilmektedir.

nar çiçeği

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Nar Çiçeğinin Faydaları, Çayı Nasıl Demlenir, İçilir? Neye İyi Gelir? 13.12.2018 tarihinde yayınladı.