Patatesin Faydaları Nelerdir?

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Patatesin Faydaları Nelerdir? Tarifi

Sen Her Halinle Lezzetlisin: Patates

Türk mutfağının baş tacı yiyecekleri arasında yerini alan patatesin çok fazla pişirme şekli mevcut. Sadece Türkiye değil dünya mutfağında da hem ana yemeklere yardımcı hem de tek başına bir yemek olarak tüketilen patates, uygun fiyatıyla da her evin mutfağında bulunmaktadır.

Bazen pratik bir yemek, bazen lezzetli bir garnitür olarak sofralarda yer bulan patates, besleyiciliği, kolay yetişmesi ve erişilmesi ile akla ilk gelen sebzelerdendir. Patatesin kullanıldığı en özel yemek tarifleri, patates hakkındaki temel bilgiler ve bilinmesi gereken farklı özellikleri ile bu kadim sebzenin tüm detaylarını sizleri için derledik.

Patates, aşçılar için özel sebzelerden biridir. Kızartma denilince ilk akla gelen yiyecek patates kızartmasıdır. Patates kızartması ise parmak, elma dilim, kabuklu gibi kendi içinde alternatiflere sahip. İnce doğranmış patatesten yapılan cips, ayrı bir tadı olan haşlanmış patates, közlenmiş halinden yapılan kumpire kadar damak tadına hitap eden her yerde patates var.

Patates yemeği ise tek başına ayrı bir başlık denebilir. Etli, kıymalı, tavuklu ya da oturtma olarak da çeşitlendirilen patates yemeğinin pek çok tutkunu bulunmaktadır. Patates tüm pişirme şekilleriyle ayrı güzel.

Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Patatesin çok sevilen ve her daim aranan bir yiyecek olması sebebiyle patates yetiştiriciliği de önemli bir konumda ve değerdedir. Bu konuda, ekilecek patates tohumu niteliği ile tedariği kadar, toprak iklim koşulları ve kullanılacak teknikler de önemli. Çeşitli safhalara sahip olan patates yetiştirme tekniklerinde öncelikle tarla ya da ekilecek toprağın hazırlığı yapılır.

Killi veya kumlu topraklara ekilebilen bitkinin, ekim öncesi toprağın tipine göre tohum yatağının hazırlanması gerekir. Her tohum, ekim sonrası boy vermeyeceği için ekimde ortalama 6 cm. çapında ve 50 gram ağırlığında olup, üzerinde 1 cm boyunda filizleri bulunan tohumluk yumrular tercih edilir.

Genel olarak Türkiye ikliminde şubat ve mart aylarında ekimi yapılan patates, ekim sonrası gübreleme, sulama ve nihayetinde hasat ile depolama süreçlerinden geçer. Türkiye’de 2016 verilerine göre toplam patates üretimi, yıllık 6 milyon tona ulaşmış durumda bulunurken, her yıl ortalama %20 artış gösterir.

Patates Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde ekimi ve tüketimi çokça yapılan patatesin, yetiştirilmesine uygun arazilerin de fazlalığı sebebiyle pek çok çeşidi var. Yetiştiği arazilere ve tohum tiplerine göre değişiklik gösteren patates çeşitleri, pişirilme tercihi üzerinden de isimlendirilir.

Patates türleri genel olarak, yemeklik, kızartmalık, kumpirlik ve endüstriyel olarak 4 ayrı kategoride değerlendirilir ve her bir kategorinin de kendi içinde alt türleri vardır.

Örnek olarak kızartmalık kategorisi içinde, Agria, Bunba, Dorado, Fianna gibi tarım terminolojisi üzerinden isimlendirilen patatesler, bu türlerin sahip olduğu fiziksel özelliklerle birbirinden ayrılmaktadır. Dünya çapında ise beş yüzün üzerinde patates türü vardır.

Patates Besin Değeri Nedir?

Halk arasında kuvvet vermesi ve tok tutması ile öne çıkan patatesin besin değeri de bu anlamda önemlidir. Hemen herkesin en az bir türünü mutlaka çok sevdiği patates C vitamini yönünden zengin bir besin olarak dikkat çeker. İçeriğinde domatesten fazla C vitamini ve muzdan fazla potasyum bulunan patates D vitamini açısından da eğer haşlanmış ve ezilmiş şekilde tüketirseniz 100 gramı ile 1 günlük ihtiyacınızı karşılar.

D vitamini açısından zengin patates türü ise tatlı patates olarak isimlendirilir. Çiğ patates besin değeri bakımından %70-80 oranında su içerirken, kalanı kolayca hazmedilen karbonhidratlardan oluşur. İçerdiği %10-15 oranında nişasta ile patates şeker oranı yüksek sebzeler arasındadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme programlarınızda kullanabileceğiniz patates protein yönünden ise yüksek bir değer barındırmaz.

Patates asit mi baz mı şeklinde sorulan sorulara ise uzmanların verdiği yanıt, taze patatesin düşük alkali içeren bir besin olarak asidik davranış göstermediği yönündedir.

Detaylı bilgi için: Patates Kaç Kalori?

Patatesin Faydaları Nelerdir?

  • Sofralarda çeşitli türlerde kendisine yer bulan patatesin faydaları pek çok konuda kendisini gösterir.
  • Doğru ve kararında tüketildiğinde, içerdiği yüksek orandaki potasyum ile kan basıncını dengeler.
  • Kalp çarpıntısı riskini azaltır.
  • Mide gazlarını gidererek rahat bir sindirim oluşturur.
  • Patates vitamin açısından zengin bir sebze olduğu için, sinir sistemi üzerinde düzenleyici bir etki sunar.
  • İçeriğinde yer alan selenyum ile tiroide, manganez ile cilt sağlığına iyi gelir.
  • İçerdiği fosfor sayesinde cinsel güce olumlu yönde katkı sağlar.
  • Patates suyu maskesi ile cildinize bakım uygulayabilirsiniz.
  • Patates kürü ile saçlarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Patates Zayıflatır Mı?

Eğer formunuza dikkat ediyorsanız ve beslenme alışkanlıklarınızı bu hedefe göre belirliyorsanız doğru bir tüketim programı ile patates de listenizde yer alabilir. Eğer mide rahatsızlıklarınız bulunuyorsa tedavisi için alternatif bir yöntem olarak çiğ patates suyu ile hazırlanan kürden faydalanabilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulmanın yanında bel ve eklem ağrısı türü şikayetlerinizin giderilmesi için de, kabukları tamamen soyulmuş patatesin katı meyve sıkacağında tüm suyunun çıkarılması ile elde edebileceğiniz kürü, her sabah 1 bardak tüketebilirsiniz.

Patates Zararları Nelerdir?

Birçok faydasının yanında patates zararları listesinden de bahsedilebilir. Çok fazla ve özellikle yağda kızartma olarak tükettiğinizde kilo yapma riski bulunan patatesi her güzel yiyecek gibi kararında yemeniz tavsiye edilir.

Kilonuza dikkate eden birisi iseniz 1 patates kızartması kaç kalori ya da patates gaz yapar mı soruları her tüketiminizde aklınızın bir köşesinde duruyor olabilir. Buna verilecek en doğru yanıt ise kararında yemeniz olacaktır. Bu güzel sebze için bir başka risk ise patates zehirlenmesi durumudur. Üzerinde yeşil bir tabaka oluşmuş olan patatesin içeriğinde oluşan solanin maddesi, baş dönmesi ve ishal gibi belirtilere sahip olan bir zehirlenmeye sebep olur.

Dolayısıyla üzeri yeşillenen patateslerden uzak durun. Bu koşullar dışında kararında tüketirseniz ve bünyeniz patates alerjisi üretmiyorsa, bu güzel sebzenin tadını rahatça çıkarabilirsiniz.

En Çok Beğeni Alan Patatesli Tarifler

Sizler için hazırladığımız farklı patates pişirme tariflerine göz atabilirsiniz.

1) Patates Kızarır Çıtır Çıtır Olur

Kızarmış patatesin çıtır hali makbuldür. Çıtır Patates Kızartması

2) Mantının Marjinal Hali: Patates Mantısı

Patatese bir de bu gözle bakın. Patates Mantısı

3) Çocukluğumuzun Lezzeti Patates Salatası

Haşlanmış patatesten yapılan bu enfes lezzet, video anlatımı ile sizi bekliyor. Patates Salatası

4) Her Sebzenin Köftesi Olur, Patatesin ise Bir Başka

Mutlaka tatmanız gereken, özel patates köftesi tarifi videosunu kaçırmayın. Patates Köftesi

5) Patates Her Yerde, Tostun Bile İçinde

Tostunuzu patatesli olarak almaya ne dersiniz? Sucuklu Patates Tostu

6) Fırından Çıkan Enfes Lezzet

Patatesi fırına verince neler olur, tarifimizde izleyin. Fırında Özel Soslu Patates

7) Patates Püresinin Tadı Dorukta

Herkes patates püresini bilir, peki fırında nasıl olur?  Fırında Patates Püresi

8) Patates Yemeği, Köfteyle İyi Gider

Köfte ile patatesin uyumu, yemeğin içinde başka bir tat yaratıyor. Misket Köfteli Patates

9) Patatese Kahvaltınızda Yer Açın

Sıradan değil, fark yaratan bir tarif için patatesli kahvaltı keki tarifine göz atın. Patatesli Kahvaltı Keki

10) Patates Hep Kızarır ama Tarzı Değişir

Kabakla yapılan mücvere, patates yorumunu kaşar eşliğinde sunan altın mücver tarifi, sizi bekliyor. Patatesli Kaşarlı Altın Mücver

Patates tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Patatesin Faydaları Nelerdir? 14.12.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: