Peeling Maskesi: Cildinizi Yeniden Canlandıracak 5 Doğal Tarif

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Peeling Maskesi: Cildinizi Yeniden Canlandıracak 5 Doğal Tarif Tarifi

Evde Peeling Nasıl Yapılır Diye Düşünmeyin!

Sizin İçin 5 Pratik Önerimiz Var :)

Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve güneşe maruz kalır. Zamanla bu kalıntılar birikir ve cilt gözeneklerini tıkar. Cildimiz adeta nefes almaz hale gelir. Üstündeki bu ağırlığı dışarı atmak isteyen cilt ise bunu bize sivilce, siyah nokta ve hatta kırışıklık olarak geri verir. Her gün yüzümüzü temizlesek bile bu cildimize yeterli gelmeyebilir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak, siyah noktalardan kurtulmak ve ölü derilerden arınmak için belli zamanlarda cildimize peelingler yapmamız şarttır.

Peelingin işe yarar birçok faydasını daha saymak mümkün:

 • Cildimizi ölü derilerden ve siyah noktalardan arındırır,
 • Ciltteki pürüzleri yok eder,
 • Kırışıkların azalmasında yardımcı olur,
 • Ciltte kan akışını hızlandırarak canlı bir görünüme kavuşmamızı sağlar.

Kozmetik mağazalarından satın alabileceğiniz peelingler olduğu gibi evde de doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz birçok peeling tarifi mevcut. Üstelik sadece yüzünüze değil vücudunuza ve dudaklarınıza da peeling yapabilirsiniz.

Her cilt tipine göre peeling tarifi bulunsa da özellikle hassas ciltlerin:

 • Çok sık peeling yapmaması,
 • Peeling malzemelerinin içeriğine dikkat etmesi
 • Peeling sonrası cildi bolca nemlendirmesi tavsiye edilir.

peelingler

1) Cildi anında canlandırır! Türk Kahvesi Peelingi

Artık birçok peeling tarifinde Türk kahvesi tercih edilmekte çünkü telvesindeki tanecikler cildi uyararak kan dolaşımını hızlandırıyor ve cildi canlandırıyor. Vücutta yapılan kahve masajıyla ise cildinizi rahatlatıyor. Eğer Türk kahvesi içmeyi seviyorsanız sakın telvesini ziyan etmeyin çünkü cildinizde mucizeler yaratabilir.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kahve telvesi
 • Birkaç damla zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı bal

Uygulama:

Pişmiş kahvemizin telvesinden 1-2 kaşık bir kaba alıyoruz ve içine birkaç damla zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal ekliyoruz. (Kahve cildimizi uyarırken zeytinyağı ve bal da cildimize nem verecektir.) Güzelce karıştırıyoruz ve temiz cildimize sürüyoruz. Ellerimizle çok bastırmadan birkaç dakika masaj yapıyoruz ve daha sonra ılık su ile yüzümüzü duruluyoruz. Ardından nemlendiricimizi sürüyoruz. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

türk kahvesi

2) Dudaklarda tazelik ve dolgun görünüm: Şeker Peelingi

Yüzümüzün olduğu gibi dudaklarımızın da sık sık peelinge ihtiyacı vardır. Özellikle soğuk havalarda dudaklarımız daha fazla kurur ve soyulur. Hem dudaklardaki bu ölü derilerden kurtulmak hem de sürdüğümüz rujlarda daha estetik bir görüntü elde etmek için peeling şart. Bunun için de en güzel peeling malzemelerinden biri olan şekeri kullanacağız.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker (mümkünse esmer şeker)
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı bal

Uygulama:

Tüm malzemeyi iyice karıştırıyoruz. Eğer ki kıvamı sulu olursa biraz daha şeker ilavesi yapabilirsiniz. Tüm malzemeyi güzelce dudağımıza sürüyoruz. Parmağımızla bastırmadan birkaç dakika masaj yapıp duruluyoruz. Ardından dudağımızı güzelce nemlendiriyoruz. Bu peelingi ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

peeling maskesi

3) Cilt lekeleri ve kararmalar için: Karbonat Peelingi

Karbonat ciltte ve dişlerde beyazlatıcı etkiye sahiptir. Cilt lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olur. Daha çok peeling maskesi olarak kullanılmakla birlikte hassas ciltlerin dikkatli olması gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Birkaç damla limon suyu

Uygulama:

Bu karışımı güzelce cildimize sürüyoruz. Göz çevresi ve dudak kenarlarına gelmemesine dikkat ediyoruz. Zeytinyağı cildinizi yumuşatırken limon da hem lekeler için hem de sivilceler için etkili olacaktır. 5 dakika bekledikten sonra bastırmadan hafifçe masaj yapıyoruz ve cildimizi güzelce duruluyoruz. Sonrasında cildimizi nemlendiriyoruz. Bu maskeyi haftada 1 ya da ayda 1 kez uygulayabiliriz.

peeling nasıl yapılır

4) Siyah noktaların düşmanı: Mısır Unu ve Kil Peelingi

Beyaz kil cildi toksinlerden arındırıp fazla yağı emer ve ciltte siyah nokta oluşumunu azaltır. Mısır ununda ise bolca A ve E vitamini mevcuttur. Bu iki doğal malzemenin bir araya gelmesiyle cildiniz hem sivilcelerle hem de siyah noktalarla mücadele edecektir.

Malzemeler:

 • Beyaz kil
 • Mısır unu
 • Su

Uygulama:

1 tatlı kaşığı kadar beyaz kil ve mısır ununu bir kaba koyuyoruz.. Üzerine yumuşak kıvama gelinceye kadar su ekliyoruz. İyice karıştırıp yüzümüze uyguluyoruz. Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra 10-15 dakika kadar bekletip yüzümüzü yıkıyoruz. Ardından mutlaka nemlendiricimizi sürüyoruz. Bu maskeyi ayda 1 kez uygulayabilirsiniz

peeling nasıl yapılır

5) Sıkı gözenekler için: Yumurta Peelingi

Yumurta kokusu sebebiyle çok tercih edilmese de protein açısından cildimiz için çok önemlidir. Cildimizi beslerken aynı zamanda gözeneklerimizi de daha sıkı hale getirir.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın beyazı
 • 1 tatlı karışı şeker

Uygulama:

Malzemeyi güzelce karıştırıp cilde uyguluyoruz. Çok bastırmadan birkaç dakika cilde masaj yapıyoruz ve yıkıyoruz. Ardından cildimizi nemlendiriyoruz. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

peeling maske

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Maskesi Nasıl Uygulanır?

Farklı İhtiyaçlara Özel 8 Cilt Maskesi Tarifi

Yumurta Akı Maskesi ile Cilt ve Saç Bakımı Önerileri

Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

Suna Dumankaya Tarifler, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Doğal Maskeler

Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri 6 Doğal Yöntem

Tonik Nedir? Ne İşe Yarar? Farklı Cilt Tipleri İçin Tonik Önerileri

Kil Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Doğal Maske Tarifleri

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Peeling Maskesi: Cildinizi Yeniden Canlandıracak 5 Doğal Tarif 31.10.2018 tarihinde yayınladı.