Omega 3 Deposu Ringa Balığının 10 Faydası

Omega 3 Deposu Ringa Balığının 10 Faydası Tarifi

Hiç Bilmediğiniz İlginç Yönleriyle: Ringa Balığı

Ucu bucağı olmayan sonsuz denizlerde ne çok canlı yetişiyor değil mi? Görünümleri, ebatları ya da renkleri insanı hayrete düşürüyor. Deniz suyundan ve canlılarından beslenen balıklar bazen sofranıza konuk oluyor bazen de sağlık için tehlike arz edebiliyor.

Sayılamayacak kadar çok fazla sayıda ve türde olan balıklardan sizler için bu yazıya özel ringa balığını seçtik. Kimilerinin ilk defa duyduğu ringa balığı, okuduğunuzda çok şaşıracağınız özelliklere sahip. Bu balığı tanımak ister misiniz?

Ringa balığı hakkında bilgi almak isteyenler aman uzaklaşmasın; çünkü bu sayfada ringa balığına dair merak edilen her şey yanıtlanıyor. Aşina olduğunuz balıklardan biraz farklı yönleri olan ringa balığı neymiş ne değilmiş hep beraber öğrenelim!

ringa balığı fiyat

Ringa Balığı Nedir?

 • Ringa balığının keşfedilmesi neredeyse M.Ö 3000 yılına kadar uzanmaktadır. O günden günümüze kadar Akdeniz mutfağında önemli bir yere sahip olan bu balık, hem lezzeti hem de faydalarıyla popüler bir balık olmuştur.
 • Sardalyagillerden bir tür olan ringa balığı, bilimsel kaynaklara göre dünyada en çok bulunan balık çeşididir. Adı yeni yeni duyulsa da bu balıktan çok fazla miktarda bulunur.
 • Deniz altında farklı tonlarda görülebilen ringa balığı, küçük başlı ve parlak pullu bir yapıya sahiptir.
 • Yaşamını lavra ve minik deniz canlılarını yiyerek devam ettiren ringa balığı, çok fazla büyümeyen maksimum 40 cm uzunluğuna ulaşan bir bünyeye sahiptir.
 • Deniz altında bulunan yaşam döngüsünden zarar görmeyen ringa balıkları ortalama 20 yıl yaşayabilir. Bu duruma engel olan kendilerinden daha büyük balıkların onları yemesidir. Bu nedenle 4 yılda ancak olgunlaşan bedenleri, bir gün büyük balıklara yem olabilir.
 • Kemikli bir yapıya sahip olan ringa balıkları, tek seferde neredeyse 30 bin yumurta bırakma özelliğine de sahiptir. Bu döngü sayesinde ringa balıklarından bolca bulunur fakat yarısı yem olarak yaşar.
 • Levrek balığının yemi olan ringa, levreklerin büyümesinde etkilidir.
 • Ringa balığı kıyı Atlantik’te avcılığı yapılan 1. balık olurken; Pasifik’te 2. balık olmaktadır.
 • Çok bilinmese de aslında, ringa balığında bulunan yağlar kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Dudak kremleri ürünlerinde yer alan ringa balığı yağı, nemlendirici etkisiyle ilgi görmektedir.
 • Yıl içinde çok fazla yumurta bırakmasına rağmen, ringa balığının soyu tükenme tehlikesi altında. Büyük balıklara yem olduğu için bıraktığı yumurtaların çok azı insanlara ulaşmakta.
ringa balığı türkiyede varmı

Ringa Balığı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

 • Balık tüketimine önem verenler, ringa balığı omega 3 kaynağı olduğu için bu balığı da tüketmek isteyecekler. Sonbahar döneminde sağlıklı beslenmek adına ringa balığı almak isterseniz, balık tezgahlarına uğramalısınız.
 • Ringa balığı genellikle konserve halinde satılmaktadır.
 • Ekonomik değeri yüksek olan ringa balığını her şehirde bulmanız da mümkün değil. Büyük marketlerde bazı mevsimlerde satılmaktadır.
 • Ringa balığını mevsimi dışında fileto ve konserve şeklinde bulabilirsiniz. Bu tür ürünler ise; 60 TL ile 100 TL arasında etiketlenmektedir.
ringa balığı nerede satılır

Ringa Balığı Türkiye’de Var Mı?

 • Ülkemizin denizlerinde birçok türde balık bulunur. Bu nedenle Türkiye balık tüketimi konusunda çok şanslıdır. İsveç doktorlarının önemle vurguladığı ringa balığı ise ülkemizin denizlerinde çok fazla bulunmamaktadır.
 • Ringa balığı yoğunlukla Avrupa ülkelerinde bulunmaktadır. Hatta bu balığı avlamak onlar için bir sanat halini almıştır.
 • Türkiye’de ise İzmir’den Mersin’e uzanan kıyılarda görülme ihtimali çok yüksektir.
 • Karadeniz ve Marmara denizinde ringa balığını gören ve avlayan olmamıştır.
ringa balığı nedir

Ringa Balığının Şaşırtıcı 10 Faydası

İsveç doktorlarının sağlıklı yaşam için önerdiği ringa balığının faydalarına gelin hep beraber göz atalım!

 • Yapısında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kalp hastalıklarını ciddi derecede önler. Nabzı kontrol altına alır.
 • Metabolik sendromları ortadan kaldırır ve metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlar.
 • Ringa balığı D vitamini açısından zengindir. Bu sayede D vitamini eksikliğini giderme konusunda etkili sonuçlar verir.
 • Yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları ringa balığı tükettiğinde, bu hastalıkların etkilerini hafifletmiş olur. Tansiyonu ve kolesterolü dengede tutar.
 • Çocuk gelişimine katkıda bulunarak çocukların daha güçlü kas ve kemik yapısına sahip olmasını sağlar.
 • Vücudu zararlı maddelere karşı koruyan ringa balığı, serbest radikaller ile savaşır ve kanser ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Tüm bu özelliklere ek olarak ringa balığı omega 3 kaynakları arasında yer alır. Omega 3 ise bağışıklık sistemine bağlı olarak meydana gelen hastalıkları önleyen bir yağ asididir. Ringa balığı tüketenlerin bağışıklık sistemi güçlenir. 2003 yılında yapılan araştırmaya göre deniz ürünleri içinde en zengin omega 3 kaynağı ringa balığı havyarı olarak ilan edilmiştir.
 • Protein içeren besinler arasında da adını duyuran ringa balığı, düşük civa yüksek protein oranıyla tercih edilmektedir. Protein, vücudun temel yapı taşlarından biridir ve gün içinde karşılanmalıdır.
 • B12 vitamini oranı da yüksek olan ringa balığı, hafıza problemlerine karşı alınacak bir tedbirdir. Daha güçlü hafıza ve kıvrak bir zekaya sahip olmak için ringa balığı tüketimi tavsiye edilir.
 • Selenyum mineralini de alabileceğiniz bu zengin balık, vücudun selenyum ihtiyacını karşılar. Bu sayede tiroid bezleri dengeli çalışır ve genel vücut sağlığı korunur.
ringa balığı nasıl pişirilir

Ringa Balığı Nasıl Pişirilir?

Ringa balığıyla lezzetli yemekler hazırlamak isterseniz; tıpkı diğer balıkları tercih ettiğiniz tarifleri deneyebilirsiniz. Genellikle fileto şeklinde hazırlanan ringa balığı fırında pişirmeye yahut ızgara yapmaya elverişlidir. Ringa balığını pişirmek için öncelikle temizlemeniz gerekir. Temizlerken şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Ringa balığının kafasını gövdeden ayırın ve pullarını kazıyarak temizleyin. Bu işlemden sonra soğuk sudan geçirerek iç organlarını da alın. İç organlarını aldıktan sonra yeniden soğuk suyla yıkayın.
 • Karnını sırt kemiğinden her iki yana doğru ayırarak kılçıklarını alın. Sırtında kalın bir kemik olacak bu kemiği de etten ayırın.
 • Temizlediğiniz ringa balığını marine sosunda beklettikten sonra fırına ya da ızgaraya alıp güzelce pişirebilirsiniz.
 • Fırında pişirme derecesi 180 derece önerilmektedir. Daha yüksek derece balığı yakabilir.
 • Ringa balığını fırında pişirirken defne yaprağı da ekleyerek balık kokusunu bastırabilirsiniz. Ayrıca balığın yanına patates dilimleri de ilave edebilirsiniz.
 • Eğer ringa balığı konservesi almışsanız, bu konserve ile fit salatalar hazırlayabilirsiniz. Ülkemizde salamura halinde satılan ringa balıklarını bulabilirsiniz.
kurutulmuş ringa balığı bulmacada

Kurutulmuş Ringa Balığı Bulmacada Neye Karşılık Gelir?

Bulmaca sever misiniz? Alzheimer’ı önleyen bulmaca, zihin gelişimine ve kelime öğrenmeye destek bir aktivitedir. Eğer sık sık bulmaca çözüyorsanız; ringa balığını da bir yerlerden tanıyor olacaksınız. Bulmaca sorularında sıkça yer alan kurutulmuş ringa balığı, bazı durumlarda kalem tutan kişileri zorlamaktadır. En iyisi size bulmacada kolaylık sağlayacak bir bilgi verelim ve ringa balığının bulmacadaki karşılığını unutmanızı önleyelim.

Kurutulmuş Ringa Balığı: FRİGA olarak bulmacalarda sorulmaktadır.

Genel kültürünüze bir damla daha katkı sağlamak için sizlere kırmızı ringa balığı deyimi hakkında bir bilgi verelim:

 • Genellikle polisiye kitaplarda geçen bu söz öbeği, şaşırtmaca anlamında kullanılmaktadır.
 • Romanlarda “kırmızı ringa” sıfatıyla tanıtılan kahramanlar, dikkati asıl katilden uzaklaştırır ve sayfaların sonuna geldiğinizde, bu kırmızı ringa balıklarının dikkat dağıtmak için hikayeye konuk olduğunu anlarsınız.
 • Bir tür edebi terim de kabul edilen kırmızı ringa balığı, gastronomi alanının dışında da hayatımızda yer almaktadır.
ringa balığı faydaları

Sardalya Nasıl Pişirilir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Barbun Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Faydaları Nelerdir?

Palamut Nasıl Pişirilir? Palamut Balığı Hakkında Her Şey

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
3 Malzeme İle Balık Tarifi

3 Malzeme İle Balık Tarifi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Enfes Soslu Fırın Balık (10 Numara Soslu) Tarifi

Enfes Soslu Fırın Balık (10 Numara Soslu)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
10 Dakikada 3 Malzemeli Piyano Kek Tarifi

10 Dakikada 3 Malzemeli Piyano Kek

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
3 Malzemeli Baton Pasta (10 Dakikada) Tarifi

3 Malzemeli Baton Pasta (10 Dakikada)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Balık Sosu Tarifi

Balık Sosu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Balık Sefası Tarifi

Balık Sefası

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Fırında Balık Tarifi

Fırında Balık

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Balık Fileto Tarifi

Balık Fileto

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri