Omega 3 Deposu Ringa Balığının 10 Faydası

Hiç Bilmediğiniz İlginç Yönleriyle: Ringa Balığı

Ucu bucağı olmayan sonsuz denizlerde ne çok canlı yetişiyor değil mi? Görünümleri, ebatları ya da renkleri insanı hayrete düşürüyor. Deniz suyundan ve canlılarından beslenen balıklar bazen sofranıza konuk oluyor bazen de sağlık için tehlike arz edebiliyor.

Sayılamayacak kadar çok fazla sayıda ve türde olan balıklardan sizler için bu yazıya özel ringa balığını seçtik. Kimilerinin ilk defa duyduğu ringa balığı, okuduğunuzda çok şaşıracağınız özelliklere sahip. Bu balığı tanımak ister misiniz?

Ringa balığı hakkında bilgi almak isteyenler aman uzaklaşmasın; çünkü bu sayfada ringa balığına dair merak edilen her şey yanıtlanıyor. Aşina olduğunuz balıklardan biraz farklı yönleri olan ringa balığı neymiş ne değilmiş hep beraber öğrenelim!

ringa balığı fiyat

Ringa Balığı Nedir?

 • Ringa balığının keşfedilmesi neredeyse M.Ö 3000 yılına kadar uzanmaktadır. O günden günümüze kadar Akdeniz mutfağında önemli bir yere sahip olan bu balık, hem lezzeti hem de faydalarıyla popüler bir balık olmuştur.
 • Sardalyagillerden bir tür olan ringa balığı, bilimsel kaynaklara göre dünyada en çok bulunan balık çeşididir. Adı yeni yeni duyulsa da bu balıktan çok fazla miktarda bulunur.
 • Deniz altında farklı tonlarda görülebilen ringa balığı, küçük başlı ve parlak pullu bir yapıya sahiptir.
 • Yaşamını lavra ve minik deniz canlılarını yiyerek devam ettiren ringa balığı, çok fazla büyümeyen maksimum 40 cm uzunluğuna ulaşan bir bünyeye sahiptir.
 • Deniz altında bulunan yaşam döngüsünden zarar görmeyen ringa balıkları ortalama 20 yıl yaşayabilir. Bu duruma engel olan kendilerinden daha büyük balıkların onları yemesidir. Bu nedenle 4 yılda ancak olgunlaşan bedenleri, bir gün büyük balıklara yem olabilir.
 • Kemikli bir yapıya sahip olan ringa balıkları, tek seferde neredeyse 30 bin yumurta bırakma özelliğine de sahiptir. Bu döngü sayesinde ringa balıklarından bolca bulunur fakat yarısı yem olarak yaşar.
 • Levrek balığının yemi olan ringa, levreklerin büyümesinde etkilidir.
 • Ringa balığı kıyı Atlantik’te avcılığı yapılan 1. balık olurken; Pasifik’te 2. balık olmaktadır.
 • Çok bilinmese de aslında, ringa balığında bulunan yağlar kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Dudak kremleri ürünlerinde yer alan ringa balığı yağı, nemlendirici etkisiyle ilgi görmektedir.
 • Yıl içinde çok fazla yumurta bırakmasına rağmen, ringa balığının soyu tükenme tehlikesi altında. Büyük balıklara yem olduğu için bıraktığı yumurtaların çok azı insanlara ulaşmakta.
ringa balığı türkiyede varmı

Ringa Balığı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

 • Balık tüketimine önem verenler, ringa balığı omega 3 kaynağı olduğu için bu balığı da tüketmek isteyecekler. Sonbahar döneminde sağlıklı beslenmek adına ringa balığı almak isterseniz, balık tezgahlarına uğramalısınız.
 • Ringa balığı genellikle konserve halinde satılmaktadır.
 • Ekonomik değeri yüksek olan ringa balığını her şehirde bulmanız da mümkün değil. Büyük marketlerde bazı mevsimlerde satılmaktadır.
 • Ringa balığını mevsimi dışında fileto ve konserve şeklinde bulabilirsiniz. Bu tür ürünler ise; 60 TL ile 100 TL arasında etiketlenmektedir.
ringa balığı nerede satılır

Ringa Balığı Türkiye’de Var Mı?

 • Ülkemizin denizlerinde birçok türde balık bulunur. Bu nedenle Türkiye balık tüketimi konusunda çok şanslıdır. İsveç doktorlarının önemle vurguladığı ringa balığı ise ülkemizin denizlerinde çok fazla bulunmamaktadır.
 • Ringa balığı yoğunlukla Avrupa ülkelerinde bulunmaktadır. Hatta bu balığı avlamak onlar için bir sanat halini almıştır.
 • Türkiye’de ise İzmir’den Mersin’e uzanan kıyılarda görülme ihtimali çok yüksektir.
 • Karadeniz ve Marmara denizinde ringa balığını gören ve avlayan olmamıştır.
ringa balığı nedir

Ringa Balığının Şaşırtıcı 10 Faydası

İsveç doktorlarının sağlıklı yaşam için önerdiği ringa balığının faydalarına gelin hep beraber göz atalım!

 • Yapısında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kalp hastalıklarını ciddi derecede önler. Nabzı kontrol altına alır.
 • Metabolik sendromları ortadan kaldırır ve metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlar.
 • Ringa balığı D vitamini açısından zengindir. Bu sayede D vitamini eksikliğini giderme konusunda etkili sonuçlar verir.
 • Yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları ringa balığı tükettiğinde, bu hastalıkların etkilerini hafifletmiş olur. Tansiyonu ve kolesterolü dengede tutar.
 • Çocuk gelişimine katkıda bulunarak çocukların daha güçlü kas ve kemik yapısına sahip olmasını sağlar.
 • Vücudu zararlı maddelere karşı koruyan ringa balığı, serbest radikaller ile savaşır ve kanser ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Tüm bu özelliklere ek olarak ringa balığı omega 3 kaynakları arasında yer alır. Omega 3 ise bağışıklık sistemine bağlı olarak meydana gelen hastalıkları önleyen bir yağ asididir. Ringa balığı tüketenlerin bağışıklık sistemi güçlenir. 2003 yılında yapılan araştırmaya göre deniz ürünleri içinde en zengin omega 3 kaynağı ringa balığı havyarı olarak ilan edilmiştir.
 • Protein içeren besinler arasında da adını duyuran ringa balığı, düşük civa yüksek protein oranıyla tercih edilmektedir. Protein, vücudun temel yapı taşlarından biridir ve gün içinde karşılanmalıdır.
 • B12 vitamini oranı da yüksek olan ringa balığı, hafıza problemlerine karşı alınacak bir tedbirdir. Daha güçlü hafıza ve kıvrak bir zekaya sahip olmak için ringa balığı tüketimi tavsiye edilir.
 • Selenyum mineralini de alabileceğiniz bu zengin balık, vücudun selenyum ihtiyacını karşılar. Bu sayede tiroid bezleri dengeli çalışır ve genel vücut sağlığı korunur.
ringa balığı nasıl pişirilir

Ringa Balığı Nasıl Pişirilir?

Ringa balığıyla lezzetli yemekler hazırlamak isterseniz; tıpkı diğer balıkları tercih ettiğiniz tarifleri deneyebilirsiniz. Genellikle fileto şeklinde hazırlanan ringa balığı fırında pişirmeye yahut ızgara yapmaya elverişlidir. Ringa balığını pişirmek için öncelikle temizlemeniz gerekir. Temizlerken şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Ringa balığının kafasını gövdeden ayırın ve pullarını kazıyarak temizleyin. Bu işlemden sonra soğuk sudan geçirerek iç organlarını da alın. İç organlarını aldıktan sonra yeniden soğuk suyla yıkayın.
 • Karnını sırt kemiğinden her iki yana doğru ayırarak kılçıklarını alın. Sırtında kalın bir kemik olacak bu kemiği de etten ayırın.
 • Temizlediğiniz ringa balığını marine sosunda beklettikten sonra fırına ya da ızgaraya alıp güzelce pişirebilirsiniz.
 • Fırında pişirme derecesi 180 derece önerilmektedir. Daha yüksek derece balığı yakabilir.
 • Ringa balığını fırında pişirirken defne yaprağı da ekleyerek balık kokusunu bastırabilirsiniz. Ayrıca balığın yanına patates dilimleri de ilave edebilirsiniz.
 • Eğer ringa balığı konservesi almışsanız, bu konserve ile fit salatalar hazırlayabilirsiniz. Ülkemizde salamura halinde satılan ringa balıklarını bulabilirsiniz.
kurutulmuş ringa balığı bulmacada

Kurutulmuş Ringa Balığı Bulmacada Neye Karşılık Gelir?

Bulmaca sever misiniz? Alzheimer’ı önleyen bulmaca, zihin gelişimine ve kelime öğrenmeye destek bir aktivitedir. Eğer sık sık bulmaca çözüyorsanız; ringa balığını da bir yerlerden tanıyor olacaksınız. Bulmaca sorularında sıkça yer alan kurutulmuş ringa balığı, bazı durumlarda kalem tutan kişileri zorlamaktadır. En iyisi size bulmacada kolaylık sağlayacak bir bilgi verelim ve ringa balığının bulmacadaki karşılığını unutmanızı önleyelim.

Kurutulmuş Ringa Balığı: FRİGA olarak bulmacalarda sorulmaktadır.

Genel kültürünüze bir damla daha katkı sağlamak için sizlere kırmızı ringa balığı deyimi hakkında bir bilgi verelim:

 • Genellikle polisiye kitaplarda geçen bu söz öbeği, şaşırtmaca anlamında kullanılmaktadır.
 • Romanlarda “kırmızı ringa” sıfatıyla tanıtılan kahramanlar, dikkati asıl katilden uzaklaştırır ve sayfaların sonuna geldiğinizde, bu kırmızı ringa balıklarının dikkat dağıtmak için hikayeye konuk olduğunu anlarsınız.
 • Bir tür edebi terim de kabul edilen kırmızı ringa balığı, gastronomi alanının dışında da hayatımızda yer almaktadır.
ringa balığı faydaları

Sardalya Nasıl Pişirilir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Barbun Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Faydaları Nelerdir?

Palamut Nasıl Pişirilir? Palamut Balığı Hakkında Her Şey

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Omega-3 Deposu Somon (Tavada) Tarifi
Omega-3 Deposu Somon (Tavada)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama202
Bebeklere Salata (Omega 3 Deposu) (+8) Tarifi
Bebeklere Salata (Omega 3 Deposu) (+8)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama25
Omega Deposu Semizotu Salatası Tarifi
Omega Deposu Semizotu Salatası6-8 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama15
Omega 3 Semiz Otu Salatası Tarifi
Omega 3 Semiz Otu Salatası2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama229
Balık Çorbası (Vitamin Deposu) Tarifi
Balık Çorbası (Vitamin Deposu)4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama52
Tavada Balık Tarifi (Vitamin Deposu)
Tavada Balık Tarifi (Vitamin Deposu)8-10 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama26
Bebek Balık Çorbası (+10) Tarifi
Bebek Balık Çorbası (+10)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama17
Enfes Soslu Fırın Balık (10 Numara Soslu) Tarifi
Enfes Soslu Fırın Balık (10 Numara Soslu)2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama44
10 Dakikada 3 Malzemeli Piyano Kek Tarifi
10 Dakikada 3 Malzemeli Piyano Kek4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama131
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Tarifler Geri
Videolar Geri