Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Pişirilir? Tarifi

Gezgin Balık Mezgit Hakkında Her Şey

Leziz mi leziz bir ete sahip olan mezgit balığı, sofralar için en çok tercih edilen balık türlerinden biridir. Beyaz ve sıkı eti nedeniyle tavuk etiyle de benzerlik gösteren hatta kimilerince “tavuk balığı” diye adlandırılan mezgit sıklıkla avlanır ve tezgahlarda yerini alır.

Sağlığı korumak için haftada üç kez balık yemek gerektiğini herkes bilir ve mezgit, yapılacak yemekler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Vücudun enerjik olmasını ve genç kalmasını da destekleyen bu balık türünün çok sayıda faydası vardır. Ülkemizde denizden çıktığı haliyle, taze olarak tüketilmesi tercih edilir.

Fazla kılçığının bulunmaması ve yumuşak yapısı mezgit balığının avantajlı yönlerinden bazılarıdır. İri olması sayesinde bir adet balıktan bile bol miktarda et çıkarılır. Ayrıca marketlerde sıklıkla rastladığınız birçok endüstriyel balık ürünü yapımında mezgit kullanılır.

Mezgit Balığı Mevsimi Ne Zaman?

Bütün denizlerimizden çıkarılmakla beraber mezgit balığı en fazla Karadeniz ve Marmara Denizi’nde bulunur. Göçmeyi ve gezinti yapmayı seven aktif bir balık olduğu için kış aylarında Karadeniz’den Marmara’ya doğru yolculuk yapar. Yurt dışında ise daha geniş bir alana yayılmıştır ve konserve olarak da tüketilir.

Kasım ve mayıs ayları arasında üreme dönemine giren lezzetli balık, çok sayıda mezgit yumurtası üreterek önemli bir miras bırakır. İri boyutlardaki mezgit balıklarının avlanması daha fazla tercih edilir. Mezgitler yaz aylarında yumurtlama zamanları geldiği vakit deniz kıyılarına yaklaşır. Dolayısıyla bu aylarda balık avlayanları görmek mümkün olur. İstanbul civarındaki kıyılardan da rahatlıkla mezgit avlanabilir. Avlanma sürecinde balıkları güneş altında bırakmamaya ve sularını sık sık değiştirmeye özen göstermek gerekir.

Mezgitin ideal ve en lezzetli zamanı ise şubat ve mayıs ayları olarak ön plana çıkar. Hareketli bir balık olan mezgiti avlamak için kullanılan farklı yöntemler vardır. Genellikle yemli takımlar kullanılır ancak mezgit çaparisi tercih etmek de iyi bir avlanma aktivitesine yardımcı olur.

Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Mezgit balığının içinde bol miktarda B vitamini bulunduğu için yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara iyi gelir. Belirli aralıklarla tüketildiği zaman vücudun enerjisini ve gücünü arttıran bir etki gösterir.
  • Mezgit balığının faydaları arasında beyin ve vücut gelişimini olumlu yönde etkilemesi de bulunur. Hafızanın iyileşmesine ve beynin daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Tüm balıkların böyle bir etkisi vardır ama mezgit söz konusu olunca bu etkiyi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Bu türdeki balık birçok hastalık konusunda da yiyenlere şifa verir. Folik asit açısından zengin olması sayesinde kalp hastalıkları ve diyabet hastalıkları alanında faydalıdır.
  • Balıkta bulunan iyot, tiroid hormonlarının düzenlenmesine de yardımcı olur. Böylelikle hormonların daha hızlı ve verimli çalışması da sağlanır.
  • Balıktaki Omega 3, kişisel bakım açısından da yiyenlere yarar sağlar ve cilt güzelliğine katkıda bulunur.
  • Sinir sistemini düzenlemesi sayesinde göz sağlığının korunması açısından yarar sağlar. Aynı zamanda gün içinde stresten arınmaya yardımcı olur.
  • Metabolizmayı düzenlemesi sonucunda genel anlamda daha enerjik ve güçlü hissetmek mümkün hale gelir.

Mezgit Kalorisi Ne Kadardır?

Mezgit balığı kalori bakımından ideal özellikler taşır ve besin değeri de yüksektir. Bir tane mezgit balığı yaklaşık 200 – 250 gram civarındadır. 100 gram mezgitin kalorisi de 90 olarak ölçülmektedir. Bu açıdan mezgit sıklıkla tüketildiğinde bile fazla kilo aldırmayan ve diyet listeleri için uyumlu bir balık türü haline gelir. Balığın içeriğindeki protein ve vitaminler besin değerinin artmasını sağlar. 100 gram balıkta 20 g protein, 261 mg sodyum, 351 mg potasyum, 26 mg magnezyum ve 14 mg kalsiyum yer almaktadır.

Mezgit Havyarı Nedir?

Havyar lüks ve lezzetli bir tüketim gıdası olması ile ünlüdür ve çoğu balığın yumurtasından havyar elde edilir. Ancak bazı balıkların havyarları daha lezzetli olduğu için daha fazla tercih edilir. Mezgit havyar da bunlardan biridir. Ekonomik bir fiyata sahip olması ve aynı zamanda lezzeti nedeniyle sıklıkla sofralarda yerini alır. Mezgit havyarını mısır unu ile harmanladıktan sonra tavaya koyup üzerine de bir miktar tereyağı ekleyerek iyi bir sonuç elde edilir.

Mezgit Fiyatları Ne Kadar?

Peki, mezgit balığı kilosu ne kadar? Ekonomik değeri yüksek olan mezgit balığı fiyatları boyutlarına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca tezgahtan almak ve restoranda yemek de mezgit fiyat aralığında farklılık yaratır.

Normal boyuttaki mezgit 70 TL – 80 TL arasında değişen fiyatlar ile temin edilebilir. İri boyutlarda bulunanlar ise 110 ila 130 TL fiyatları arasında satın alınabilir. Marketlerin balık reyonlarından paket halindeki mezgit fileto çeşitleri satın alınabilir. Bu ürünlerin satış fiyatı da 22 TL civarında seyreder. Genel olarak mezgit fiyatları tüketicilere bütçeyi fazla sarsmayan ekonomik seçenekler sunar.

Mezgit Balığı Nasıl Temizlenir?

Her balıkta olduğu gibi mezgit için de pişirme sürecinden önce temizliğin düzgün bir şekilde yapılmasına dikkat etmek gerekir. Mezgit orta boy bir balık olduğu için temizlemesi de fazla zahmet yaratmaz. Öncelikle sırt kısmında bulunan yüzgeçlerin balıktan ayrılması işlemi yapılır. Diğer aşamada ise balığın boynundan bir kesik açılarak boyundan karnın alt kısmına ve kuyruğa devam edilir. Sonrasında ise iç kısmı temizlenerek leke kalmayıncaya kadar iyice yıkanır. Yapılacak yemeğe ve pişirme yöntemine göre dilimlendikten sonra ise süzgecin içine alınır ve suyunu çekmesi beklenir.

Mezgit Nasıl Pişirilir?

Lezzet Garantili 3 Mezgit Pişirme Yöntemi

Beyaz etli bir balık olan mezgit ile sofraları donatmak için yapılabilecek birçok farklı yemek vardır. Klasik pişirme yöntemlerinden bir tanesi olan mezgit tava popüler bir yemektir. Balıkları iyice ayıkladıktan sonra mısır unu ile harmanlayarak tavada pişirince, bu yemek sofranın yıldızı olmaya hazır duruma gelir. Baharat ile tatlandırılarak hazırlanan mezgit ise sofralarda meze olarak kullanmak için idealdir. Alternatif olarak sosunda çırpılmış yumurta da kullanılabilir.

1) Balık Şinitzel Yaptık Mezgit Şinitzel

Dışı çıtır kıvamda içi de son derece yumuşak olan mezgit balıkları için şinitzel tarifini uygulayarak nefis ve soslu bir tat elde edebilirsiniz. İyice temizlenip hazırlanan balıkların özel sos ile tamamen iç içe geçmesini sağladıktan sonra pişirerek mezgit şinitzel keyfini yaşayabilirsiniz. Mezgit Şinitzel

2) Çıtırı Yerinde Mezgit Kızartma

En klasik ve popüler balık pişirme yöntemlerinden biri olan kızartma ile kısa sürede ağızlara layık bir mezgit yemeği yapabilirsiniz. Balıkların temizlenme sürecinden sonra sadece mısır unu, sıvı yağ ve tuz kullanarak nefis bir balık yemeği elde edebilirsiniz. Bol limon sulu ve rokalı bir salata bu enfes kızartmanın en güzel eşlikçilerinden biri olabilir. Mezgit Kızartma

3) Sağlıklı ve Hafif Bir Tarif Mezgit Buğulama

Hem nefis hem de hafif bir mezgit yemeği yaratmak için mezgit buğulama tarifini mutlaka değerlendirmelisiniz. Domates, biber ve sarımsak gibi evde kolaylıkla bulunacak malzemelerin mezgit ile bir araya gelmesi sonucunda bol çeşnili bir lezzet ortaya çıkartabilirsiniz. Diyet planı için de ideal bir seçenek oluşturan mezgit buğulama, sofranıza yeni bir renk ve tat getirebilir. Mezgit Buğulama

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mezgit Balığı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Pişirilir? 06.10.2017 tarihinde yayınladı.