Barbun Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Barbun Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Oltadan Sofraya Barbun Balığı Hakkında Her Şey

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için düzenli olarak balık tüketmek son derece önemlidir. Balıklar söz konusu olduğunda ülkemizde bol çeşit bulma şansınız vardır. Farklı boyutlarda ve lezzetlerdeki balık türleri arasında en fazla bilinen ve tercih edilenlerden biri de barbunya balığıdır.

Kızartma yaptıktan sonra sofralarınızda çıtır çıtır şekilde yer alan barbunya balığı, limon sıkılıp tuz dökülerek veya kendine özgü bir sos eşliğinde yemeye doyum olmayan leziz bir seçenektir. Şifalı yönleri de bir hayli fazla olan barbunya balığını daha yakından tanıdıkça faydalarını ve ilginç yönlerini öğrenebilirsiniz.

Barbun Balığı Özellikleri

Barbun balığı özellikleri incelendiği zaman ideal, orta boyutlarda bir tür olduğu görülür. Böylelikle kızartmalar ve fırın yemekleri gibi tarifler için iyi bir seçenek oluşturur. Kırmızı ve pembe tonlarında bir renge sahip olan balıkların görünümü göze hoş gelen türdendir.

Minik yüzgeçlere sahip olan balık, dışarıdan bakıldığında pullu yüzeyi ile dikkat çeker. Orta boyutlarda olmasına rağmen etli ve verimli bir balık çeşidi olarak bilinir.

Barbun balığı çeşitleri balıkların yaşadıkları ortamlara göre isim almışlardır. Kaya, kum, paşa ve ot barbunyası şeklinde isimleri vardır. En fazla tüketilen ve tariflerde kullanılan türü ise kaya barbunyası olarak belirtilebilir.

Barbun Balığı Besin Değeri Nedir?

Barbun balığı besin değeri açısından bakıldığında mükemmel bir tercihtir. Hatta diyet programları ve listelerine eklenmesi tavsiye edilmektedir. 1 adet standart boyda barbun balığında 93 kalori bulunduğu belirlenmiştir.

Balıkların insan vücuduna yaptığı katkıların başında gelen Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir türdür. Barbun balığı vitamini olarak K,B ve A vitaminleri önde gelmektedir. Barbun balığı protein yönünden iyi özellikte olmasıyla da vücudun güçlenmesine ve sağlığına büyük katkıda bulunur. Sağlığınızı geliştirmek amacıyla balık tüketmek istiyorsanız barbunya balığı muhteşem bir seçimdir.

Barbun Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Barbun balığı faydaları arasında başlıcası göz sağlığına yaptığı katkılardır. Düzenli olarak balığı yiyen kişiler daha iyi görmeye başlar veya gözleri bozuksa bu durumun ilerlemesi önlenmiş olur.
  • Barbun balığında bulunan selenyum maddesi sayesinde kanser gibi insan sağlığını ciddi oranda tehdit eden hastalıkların meydana gelmesi önlenir.
  • Sıklıkla barbun balığına sofrasında yer veren kişilerin vücutlarında birikmiş olan zararlı maddeler atılır ve bir nevi detoks etkisi meydana gelir.
  • Barbun balığındaki mineral ve vitaminler enerji ve güç verdikleri için balığı yiyenler kendilerini daha iyi hissetmeye başlar. Sportif aktiviteler yapmaya önem veren ve formda kalmak isteyenler için ideal bir balık türüdür.
  • Kalp ve şeker hastalıklarının tedavisinde olumlu rol oynayan besinler arasında barbun balığı gösterilebilir.
  • Bebek taşımakta olan anneler için barbun balığı yemek iyi bir tercihtir. Bebeğin retina ve beyin gelişimine olumlu katkı yaptığı için hem anne hem de çocuk için iyi bir seçenek oluşturur.
  • Barbun balığının yüksek oranda kalsiyum içermesi kemik gelişimine ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Çocuklar veya daha zinde ve güçlü olmak isteyenler için yarar sağlar. Ayrıca vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
  • Barbun balığının sık olarak tüketilmesi durumunda cilt üzerinde muhteşem etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Cildin daha genç görünmesine destek olmasıyla birlikte kırışıklık gibi sorunlar üzerinde etkilidir.

Barbun Balığı Avı Nasıl Yapılır? Mevsimi Ne Zaman?

Barbun balığı avı ülkemizde kolaylıkla yapılabilir. Özellikle Akdeniz ve Ege sularında sürüler halinde gezmelerine sıklıkla rastlanılır. Marmara Denizi de barbun balıklarının yüksek oranda yer aldığı bir konumdur. Balıkçıların avlanmak için favori tercihlerinden biri olmasının nedeni ekonomik yönden getirisinin yüksek olmasıdır.

Barbun balığı avı için barbun balığı oltası veya geniş ağlar kullanılabilir. Az miktarda avlamak veya hobi amacıyla avcılık söz konusuysa olta kullanılır. Ticari faaliyetler için ise geniş ağlar tercih edilebilir. Böylelikle daha fazla balık yakalanır. Oltayı hazırlarken sinek iğne takılabilir. Karides ve midye gibi yumuşak özellikte yemler balıkların ilgisini çekeceği için başarılı bir av sürecine destek verir.

Barbun balığının lezzetinin doruk noktasına ulaştığı dönem temmuz ve ekim ayları arasındadır. Barbun balığı mevsimi olarak bu dönem düşünülebilir. Ancak yılın her zamanında balıkçı tezgahlarında rahatlıkla bulunması mümkündür.

Barbun balığı fiyatı aylara göre değişmektedir. Genellikle kilosu 60 TL civarında fiyatlar ile satın alınabilir. Kimi dönemlerde ise fiyat 90 TL civarına çıkabilir. Balığın fiyatı talebe göre değişmektedir demek doğru bir yaklaşımdır.

Barbun Balığı Nasıl Temizlenir, Nasıl Pişirilir?

İç açıcı kokusu ve ağız sulandıran etli yapısıyla evlere konuk olan barbunyaları pişirmeden önce temizlemek kolaydır. Temizleme ve ayıklama süreci açısından fazla zorluk yaratmayan bir balıktır. İsterseniz kızartmasını yaptıktan sonra ayıklamayı tercih edebilirsiniz.

Üzerinde fazla miktarda pul barındıran bir balık türü olduğu için pişirmeden önce mutfak tezgahınıza alarak pullarını sıyırabilirsiniz. Pullarını iyice temizledikten sonra bir süre suyun altında tutmanız temizleme işleminin diğer adımıdır. Bıçakla veya elinizle yüzgeçleri ile kılçıklarını çekebilirsiniz.

Barbun balığı nasıl pişirilir konusu da temizleme sürecinde olduğu gibi rahatlıkla gerçekleştirilir. Yapmak istediğiniz tarife göre balıkları kızartmayı veya fırında pişirmeyi seçebilirsiniz.

Bazı püf noktalarına önem verirseniz kızartma işlemi daha başarılı şekilde sonuçlanır. Balıkları yıkadıktan sonra iyice kurumalarını beklemeniz önemlidir. Mısır unu veya normal una bulanmış olan balıklar tavadaki kızgın yağa konulur.

En Beğenilen 5 Farklı Barbun Balığı Tarifi

Faydaları ve nefis tadıyla fark yaratan türlerden biri olan barbun balığının başta kızartma olmak üzere en iyi tariflerini öğrenerek yapabilirsiniz.

1) Nefis Sonuçlar Veren Pratik Barbun Balığı Yapımı

Kıtır tadıyla keyif veren barbun balığının en avantajlı yönlerinden biri pratik şekilde ve kısa sürede hazırlanmasıdır. Mısır unu kullanmayı seçerseniz alternatif bir kızartma yaratabilirsiniz. Barbun Balığı

2) Barbunya Yapımında Alternatif Yöntem: Fırında Balık

Barbunya balığı yapımı genellikle kızartmalar ile özdeşleşmiş olsa da fırında barbunya yapmak sofranıza zenginlik ve çeşitlilik katacaktır. Özellikle yılbaşı gibi özel günler için ideal olan tarif özel sosu ve içeriğiyle birlikte tam bir şifa deposudur. Fırında Barbunya Balığı

3) Çıtır Çıtır Kızarmış Barbunya Tarifi

Kızardıktan sonraki iştah açıcı kokusuyla sizleri sofraya gitmeye davet eden barbunyalar yapmak için bu tarifi inceleyebilirsiniz. Çıtır çıtır kızarmış barbunyaları marul türü yeşilliklerle yapılmış bir salata ve özel olarak hazırlanmış sos eşliğinde sofraya ekleyebilirsiniz. Barbun Balığı Kızartması

4) Yumuşacık ve Hafif Barbunya Filetosu

Diyet yapmak istiyor ve aynı zamanda yediğiniz şeylerin damak zevkinize hitap etmesini arzu ediyorsanız barbunya filetosu tam aradığınız tariftir. Yumuşacık barbunya etlerini ağzınızda hissedeceğiniz tarif ile barbunya balık en sevdiğiniz yemeklerden biri haline gelebilir. Fileto Barbun

5) Pratik ve Kolay Barbun Balığı Kızartma Tarifi

Farklı salatalarla ve soslarla mükemmel uyum sağlayan barbun balığı kızartma yöntemlerinden bir diğerini daha bu tarifte bulabilirsiniz. Kızartmanın nasıl daha iyi sonuç vereceğine dair püf noktalarını barındıran tarifin pratik ve kolay olması da fazla zahmet yaşamadan balıklara kavuşmanızı sağlayacaktır.  Barbun Balığı Kızartması

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Barbun Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Faydaları Nelerdir? 13.12.2017 tarihinde yayınladı.