Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntemle Yepyeni Görünüm

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntemle Yepyeni Görünüm Tarifi

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu galiba en çok ütü ile samimi olanların kafasını kurcalamaktadır. Her sabah giyilecek gömleklerin veya pantolonların daha şık ve düzenli durması için akşamdan ütü yapılır. Bazen koca bir haftanın kıyafetleri, cumartesi veya pazar gününü alabilir, ardından yorgunluk bırakabilir. Radyodan açtığınız müzik ile ütü yapmak daha keyifli olacaktır.

Sık sık ütü yapıyorsanız, ütünün altı zamanla yıpranmaya başlayacaktır. Dönemsel olarak ütünün temizliğini yaparsanız, ütü altında oluşan leke ve kireçlenmeleri, hatta dalgın zamanlarda yaşadığınız yanık izlerini bile yok edebilirsiniz. Ütünün altında ne olabilir ki diye düşünüyorsanız, en iyisi hemen ütünüzü kontrol etmelisiniz. Altında bulunan buhar deliklerinin zamanla kapandığını ve leke oluştuğunu gördüğünüzde ütü temizliğinin ne denli mühim olduğunu anlayacaksınız.

Pratik bilgilerle hayatı kolaylaştırmaya devam ettiğimiz bu süreçte şimdi sizlere ütünün altını temizleme konusunda bilgiler vereceğiz. Bu bilgileri öğrendikten sonra yanan ve yıpranan ütü altlarını ilk günkü gibi yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

ütünün altı nasıl temizlenir

Yanmış Ütünün Altı Nasıl Temizlenir?

1) Beyaz Sirke

Beyaz sirke yanan ütünün altı nasıl temizlenir sorunuzun yanıtlarından biri olarak karşınıza çıkıyor. Mutfakta ve banyoda hijyen sağlamak adına kullanılan beyaz sirke, bu yazımızda ütünüzün altını temizleyecek. Ütü altında oluşan yanık lekelerini ve kireç izlerini temizlemek için; bir miktar beyaz sirkeyi bir cezvede ısıtın. Isınan sirkeyi bir havlu yardımı ile ütünün altına sürün ve ovalamaya başlayın. Sıcak sirkenin etkisiyle ütünün altı temizlenecektir.

ütünün altı nasıl temizlenir

2) Diş Macunu

Diş macunu sadece diş sağlığı için mi kullanılıyor zannediyordunuz? Diş macunu artık ütü temizleme maddesi olarak karşınızda. Ütünün altı nasıl temizlenir diş macunu ile ütü altı yenilenir mi diyorsanız, size olumlu cevap vereceğiz. Çünkü diş macunu içinde bulunan maddeler, ütünün altında kalan lekeleri yok edecek kadar etkilidir. Bir miktar diş macununu ütünün alt tabanına sürün ve bir bulaşık süngeri ile macunu güzelce tabana yayın. Daha sonra ılık bir bezle tabanı silin ve ütüyü çalıştırıp bir iki defa buhar verin. Ütünün fişini çektikten sonra son temizliği yapın ve tabanda oluşan parlaklığı inceleyin.

yanan ütünün altı nasıl temizlenir

3) Tuz

Tuzun asitli yapısından dolayı ütünün altındaki lekeleri giderme özelliği bulunmaktadır. Ütünün altı yanınca nasıl temizlenir diye merak içindeyseniz, bir gazete üzerine bolca tuz dökün ve ütüyü orta ısıda çalıştırın. Daha sonra ütüyü bu tuz üzerine bastırın. Birkaç saniye bekleyin ve ılık bir bezle fişini çektiğiniz ütünün altını temizleyin. İşte bu kadar basit!

yanmış ütünün altı nasıl temizlenir

4) Çamaşır Deterjanı

Çamaşır deterjanının kıyafetler üzerindeki oluşturduğu temizlik etkisini, bu defa ütü tabanı için görebilirsiniz. Bu nedenle yıpranan ütü tabanını deterjanla temizlemenizi önereceğiz. Bir kaşık çamaşır deterjanını çok az sıcak su ile karıştırın ve ütünün alt yüzeyini bu karışım ile silin. Birkaç silme denemesinde yanmış ütü tabanları bile tertemiz olacaktır.

ütü altı yanığı nasıl temizlenir

5) Karbonat ve Sirke

Karbonat ev aletlerinin temizliğinde oldukça etkili bir maddedir. Bir miktar sirke ile ütü tabanını bile tertemiz yapabilir. Ütü altını temizlemek istediğinizde biraz sirke ve karbonat karıştırın. Eski bir bez ile bu karışımı ütü altına sürün ve tabanını silmeye çalışın. Bir iki silmede ütünün tabanında oluşan leke ve kirler yok olacaktır. Teflon ütünün altı nasıl temizlenir diyecek olursanız, kurtarıcınız karbonat ve sirke olacaktır.

ütü altı nasıl temizlenir

6) Limon ve Karbonat

Limon ve karbonat ikilisini bilmeyen varsa bu yazımız sayesinde mucize ikili ile tanışmalı. Limon ve karbonat bir araya geldiğinde ne kir bırakıyor ne de leke. Bu özelliğini ütü altı temizleme konusunda da göstererek pek çok kişiye yardım ediyor. Limon ve karbonattan hafif kıvamlı bir karışım elde edin. Daha sonra bu karışımı ütü tabanına sürün ve 5 dakika kadar beklemeye başlayın. Yaklaşık 5 dakika geçtikten sonra hafif nemli bir bez yardımı ile bu karışımı tabandan temizleyin. Sonrasında ütüyü birkaç dakika çalıştırın ve sonuç sizlerle!

ütünün altı nasıl temizlenir

7) Mum

Ütü altı temizleme ve mum nasıl bir bağ içinde düşünebilirsiniz. Mum ütü tabanını temizleme konusunda epey etkili olacaktır. Herhangi bir mum hazırlayın ve ütüyü orta ısıda çalıştırmaya başlayın. Isınan ütü tabanına mumu sürün. Tüm yüzeye mum sürdüyseniz kalın bir havlu ile hızlıca tabanı temizleyin. Sonrasında çok az sirkeli su içeren bez ile tabana son dokunuşu verin ve tabanda oluşan yeniliği fark edin!

ütü altı temizleme mumu

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin!

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Kokusuna 8 Kesin Çözüm

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde En Kolay Nasıl Temizlenir?

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır?

Bıçak Nasıl Bilenir? Evde 5 Kolay Yöntemle Daha Sivri Bıçaklar!

Evde Rutubet Giderici Nem Önleyici En Kolay 7 Kesin Yöntem

Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

Çamaşır Makinesi Temizleme Püf Noktaları – En Kolay 5 Etkili Yöntem

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Kurumuş Lekelere 7 Pratik Kesin Çözüm

Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Sağlıklı 3 Çözüm

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntemle Yepyeni Görünüm 22.11.2018 tarihinde yayınladı.