Dünya Makarna Günü: Makarnanın Bilinmeyen Öyküsü

Dünya Makarna Günü: Makarnanın Bilinmeyen Öyküsü Tarifi

Dünya Makarna Günü Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın pek çok yerinde sıklıkla tüketilen makarna, uluslararası üne sahip olan bir yiyecektir. Birçok öğünde kurtarıcı yemek olarak hazırlanan makarna, dünya çapında özel bir günle kutlanmaktadır. Dünya Makarna Günü adıyla kutlanan bu gün, makarna üreticileri tarafından da çok önemseniyor. Her yaşa ve her damak zevkine hitap eden bir yiyecek olduğundan, makarnanın sofralardaki yeri oldukça değerli görünüyor.

25 Ekim Dünya Makarna Günü ne zaman ortaya çıktı ve nasıl kutlanıyor? Size bu konuda bilgi sahibi olacağınız eğlenceli ve doyurucu bir yazı hazırladık. Makarnanın tarihsel ve kültürel değerini öne çıkaran bu özel güne dair merak ettiğiniz birçok konuyu, makarna ile enfes tarifler hazırlayan Nefis Yemek Tarifleri farkıyla öğrenebilirsiniz. Yazımızı incelerken iştah açan makarna tariflerimizi incelemeyi unutmayın!

Makarna Tarifleri kategorisinden en iyi makarna çeşitlerine tek tıkla ulaşabilirsiniz!

Tarif için: Kremalı Mantarlı Makarna

Dünya Makarna Günü Ne Anlama Gelir?

Dünya Makarna Günü, küresel çapta büyük önem taşır. Türk makarna sektörü tarafından dünya ülkelerine armağan edilen bir gün olarak bilinir. Yiyecek sektörü için eğlenceli ve özel bir günü temsil eder. Her sene, 25 Ekim’de kutlanan bu özel gün, makarna yiyeceğinin insanlar için olan önemini, faydasını ve üretim alanındaki etkisini gündeme getirir. Her sene büyük bir coşkuyla kutlanan Dünya Makarna Günü, bu önemli gıdanın sık sık gündemde kalmasını sağlar.

25 Ekim Dünya Makarna Günü, insanları birleştirmeyi, aynı sofrada buluşmayı, paylaşmayı ve kültürel birliği ifade eden özel bir gün olarak bilinmektedir. Makarnanın yiyecek sektöründeki rolünü ve insan sağlığına olan etkilerini duyurmak için kutlanan önemli bir gündür. Makarnanın, çeşitleriyle beraber evrensel bir yemek olduğunu duyurmaya çalışır.

Dünya Makarna Günü, herkes için ölçülü makarna tüketiminin önemini vurgular. Glutensiz makarna, sebzeli makarna, kepekli makarna, çocuklar için makarna ve gurme makarna türlerinin, sofralarda lezzetli tabakların hazırlanmasında yardımcı olduğunu gündeme getirir. Bu kutlama gününde makarnanın önemi ve etkileri, uzmanlar tarafından ilgililere aktarılır.

Tarif için: Lazanya Tarifi Videolu Anlatımı

Lazanya Tarifi Videolu Anlatımı

25 Ekim Dünya Makarna Günü Hikayesi Nedir?

25 Ekim Dünya Makarna Günü, günümüzde önemli bir gün olarak hatırlanmaktadır. Bu kutlama gününü özel kılan etkenler, seneler öncesinde yaşanmıştır. Dünya Makarna Günü’nün hikayesi, Türk makarna üreticilerinin rolü olduğu bir toplantıda başlamıştır. Bu toplantıya 40 makarna üreticisi katılmıştır.

Dünya genelinde makarnanın popülerliğini ve tüketimini teşvik etmek amacıyla düzenlenen bazı etkinlikler sayesinde bu gün, günümüzde özel bir anlam ifade eder. Dünya Makarna Sanayicileri 1995 yılında Roma’da bir toplantı düzenlemiştir. Bu toplantıya, dünya genelinde makarna üretimi yapan firmalar katılmıştır.Toplantı sürecinde, Türk Makarna Sanayicileri tarafından özel bir günün belirlenmesini ve bu günde makarnanın simge olması dile getirilmiştir. O tarihe kadar, daha önce makarna adına özel bir kutlama günü belirlenmediği için toplantıya katılan üretici firma üyeleri, kısa sürede olumlu dönüşler sağlamıştır.

Kutlama talebinin ardından, 1997 yılında Amerika’da düzenlenen toplantı sırasında 25 Ekim, artık Dünya Makarna Günü olarak kabul edilmiştir. İlk kutlama ise 1998 yılında, İtalya’da Napoli’de yapılmıştır. Makarna çeşitleriyle ünlü olan İtalya, bu kutlama gününe öncülük etmiştir. 2. Dünya Makarna Kongresi ise, 25 Ekim 2000 yılında, Venezuela öncülüğünde kutlanmıştır. Kutlamalar, ülkelerin politikalarına göre çeşitlenmekte ve ses getirmektedir.

İlginizi çekebilir: Hangi Makarna Kaç Kalori?

Tarif için: Kremasız Körili Tavuklu Makarna Tarifi (Videolu)

Kremasız Körili Tavuklu Makarna Tarifi (Videolu)

Dünya Makarna Günü Hangi Ülkede Kutlanır?

Yakın tarihte kutlanmaya başlanan Dünya Makarna Günü, dünyanın pek çok yerinde özel alanlarda festival niteliğinde kutlanmaktadır. Hazırlanan kutlamalar sadece İtalya ile sınırlı değildir. Makarna sektöründe ve tariflerinde İtalya adını duyursa da onlarca ülkeden bahsedilebilir.

Birçok ülkede, özellikle Avrupa, Amerika, Asya ve Güney Amerika’da bu gün büyük bir coşku ile Dünya Makarna Günü kutlanır. Bazı bölgelerde ise 25 Ekim’i içeren hafta boyunca makarna festivalleri düzenlenir. Kutlamanın son günü 25 Ekim’e gelecek şekilde programlar yapılabilir.

İtalya, makarna sektöründe hem üretim hem de tarif konusunda öncü olduğundan adı öne çıkar. İtalya’ya pek çok ülke bu kutlamalarda eşlik eder. 2017’de Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde kutlanan Dünya Makarna Günü, sosyal medyada oldukça ilgi görmüştür.

Tarif için: Fırında Beşamel Soslu Makarna Tarifi (Videolu)

Fırında Beşamel Soslu Makarna Tarifi (Videolu)

25 Ekim Dünya Makarna Gününde Ne Yapılır?

1998 yılından günümüze kadar, her sene 25 Ekim’de Dünya Makarna Günü kutlaması yapılmaktadır. Bu eğlenceli ve coşkulu günde, dünya genelinde makarna sinerjisi oluşturulmaktadır. Kutlamalar festival tadına devam eder ve birçok makarna üreticisi, kutlama alanında stant açarak ürünlerini tanıtır.

Milyonlarca kişiye yetecek kadar makarnalar hazırlanır. Uluslararası Makarna Örgütü (IPO), düzenlenen makarna etkinliklerinde makarnanın ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir besin olduğunu vurgulamaktadır.

Dünya çapında, 25 Ekim Makarna Günü’nde ne yapılır diye merak ediyorsanız, basına yansıyan etkinliklerden bahsedebiliriz:

  • Dünya Makarna Günü için evde kutlama yapmak isterseniz, sevdiklerinizi davet edip makarnanın tadına varacağınız lezzetli bir sofra hazırlayabilirsiniz.
  • Makarna Günü için, çocuklarınızla beraber makarna kullanarak oyun ve etkinlikler yapabilirsiniz.
  • Şehrinizde düzenlenen Dünya Makarna Günü kutlamalarına katılıp renkli ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
  • Sosyal medya üzerinden takip edeceğiniz, çeşitli makarna festivallerini inceleyip insanların bu özel günde neleri keşfettiğini görebilirsiniz.
  • Makarna üreticileri, Dünya Makarna Günü’ne özel fabrika alanında tanıtım ve keşif gezileri düzenliyorsa, bu gezilere katılarak makarnanın tarihini daha yakından öğrenebilirsiniz.
  • Bu özel günde, makarna bağışı ve dağıtımı yapan sosyal topluluklara katılıp yardıma muhtaç kişilerin evinde yemek pişmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Dünya Makarna Günü için düzenlenen etkinlikler sayesinde, farklı ve özgün makarna tariflerini ünlü şeflerden öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz.
  • Gündemi yakından takip eden restoranlar, Dünya Makarna Günü’ne özel menü ve indirimler sunabilir.
  • Marketlerde ve online alışveriş sitelerinde, makarna reyonlarında Dünya Makarna Günü indirimleri hazırlanabilir.

Tarif için: Bolonez Soslu (Kıymalı) Spagetti Makarna (Videolu)

Bolonez Soslu (Kıymalı) Spagetti Makarna (Videolu)

25 Ekim Dünya Makarna Günü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Noodle Günü Ne Zaman?

Asya eriştesi olarak tanımlanan noodle makarnası için, özel bir kutlama günü belirlenmemiştir. Makarna türü olarak tüketildiğinden her sene 25 Ekim’de Dünya Makarna Günü’nde noodle için de tanıtımlar yapılmaktadır.

Makarnaları Kim İcat Etti?

Makarnanın tarihsel gelişimi incelendiğinde, ilk üretimi Eski Yunan dönemlerine kadar uzanmaktadır. Yazıt ve bulgular üzerine yapılan araştırmalara göre, Eski Yunan ve Romalılar tarafından makarna üretimi yapılmaktaydı. Çinliler ve Araplar tarafından da şehriye formunda minik makarnaların üretildiği, kaynaklarda ifade edilmektedir.

Dünyada Kaç Tür Makarna Vardır?

Dünyada ortalama 600 çeşit makarna olduğu, üretici firmalar tarafından ifade ediliyor. Makarnanın şekli, rengi, lezzeti ve içeriği bu çeşitlerin çoğalmasında etkili olabiliyor.

Makarna Nereden Geldi?

İlk kez 1154 yılında Sicilya’da ortaya çıkan makarna, toplumsal ve kültürel etkileşimler sayesinde dünya genelinde sevilen ve çok sık tüketilen bir besin olmaktadır.

Makarnanın Başkenti Neresidir?

Türkiye, Dünya Makarna Sanayisinin en önemli öncüleri arasındadır. Makarnanın başkenti olarak Gaziantep’i dile getirirler. Gaziantep’te “Türkiye’de Makarna Sanayi, Genel Değerlendirme ve Gelecek Beklentisi” konulu çalıştay düzenlenmiştir ve bu çalıştay sayesinde ülke içindeki makarna üretimi – tüketimi gündeme getirilmiştir.

En Sağlıklı Makarna Hangisidir?

Tam buğday unlu makarna, beyaz unlu makarnaya göre daha sağlıklı kabul edilir. Glisemik indeksi daha düşük olduğundan, sağlıklı bir öğün sunar. Tam buğday makarnanın 200 gramlık bir porsiyonu 752 kalori içerdiğinden sağlıklı bir makarna seçimi olabilir.

Tarif için: Kremalı Mantarlı Tavuklu Makarna (Videolu)

Kremalı Mantarlı Tavuklu Makarna (Videolu)

Makarna Çeşitleri: En Değişik 30 Tarif

İtalyan Makarna Efsanesi: Lazanya Nedir?

Makarna Sosları: Kolay ve Değişik 17 Tarif

Makarna Kilo Aldırır Mı? İşte Şaşırtan Yanıt!

Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Makarna Tarifi

Makarna

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Makarna Tarifi

Makarna

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Dünya Kadınlar Günü Pastası Tarifi

Dünya Kadınlar Günü Pastası

10-12 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Fırında Makarna (Kıvırcık Makarna İle) Tarifi

Fırında Makarna (Kıvırcık Makarna İle)

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Makarna Salatası Tarifi

Makarna Salatası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Fırın Makarna Tarifi

Fırın Makarna

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Makarna Böreği Tarifi

Makarna Böreği

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Közbiber Makarna Tarifi

Közbiber Makarna

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kremalı Makarna Tarifi

Kremalı Makarna

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü: Faydaları ve Hazırlanışı Tarifi
İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü: Faydaları ve Hazırlanışı

Soğan Kürü: Koruyucu Doğal Antibiyotik! Soğan A, C ve E vitaminleri açısından zengin doğal bir…

Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Semizotu: Omega 3 Zengini Hastalıksavar! Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için iyi bir başlangıç…

Omega 3 Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Omega 3 Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Omega 3: Beyin Gücünün Anahtarı! Yaşamsal faaliyetlerin sağlıklı şekilde devam etmesi için; vücudun ihtiyacı olan…

Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir
Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir

El Yapımı Yılbaşı Süsleri: Basit ve Sevimli! Yepyeni bir yıla hazır mısınız? Bu yıl, yılbaşı…

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor Tarifi
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor

Yılbaşı Ağacı Süslemek: En Keyifli Yeni Yıl Hazırlığı! Yeni yıl heyecanı, yılbaşı hazırlıkları tüm hızıyla…

Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü: Faydaları ve Hazırlanışı Tarifi
İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü: Faydaları ve Hazırlanışı

Soğan Kürü: Koruyucu Doğal Antibiyotik! Soğan A, C ve E vitaminleri açısından zengin doğal bir…

Yoğurtlu Tatlılar: Çok Beğenilen 20 Pratik Tarif Tarifi
Yoğurtlu Tatlılar: Çok Beğenilen 20 Pratik Tarif

Yoğurtlu tatlı tarifleri ile çay ve kahve saatlerinizi taçlandırmaya hazır mısınız? Yoğurt eklenerek hazırlanan birbirinden…

Az Malzemeli En Lezzetli 30 Kolay Kurabiye Tarifi
Az Malzemeli En Lezzetli 30 Kolay Kurabiye Tarifi

Mutfakla arası olmayanlar, daha önce hiç kurabiye pişirmeyi denememiş olanlar, vakti kısıtlı olanlar... Doğru adrestesiniz!…

Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Semizotu: Omega 3 Zengini Hastalıksavar! Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için iyi bir başlangıç…

Kahvaltılık Hamur İşleri: Kolay ve Değişik 30 Tarif Tarifi
Kahvaltılık Hamur İşleri: Kolay ve Değişik 30 Tarif

Günün en mutlu anı kahvaltı için hamur işi tarifleri listemiz sizi tıka basa doyuracak! Pratik…

Omega 3 Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Omega 3 Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Omega 3: Beyin Gücünün Anahtarı! Yaşamsal faaliyetlerin sağlıklı şekilde devam etmesi için; vücudun ihtiyacı olan…

Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir
Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir

El Yapımı Yılbaşı Süsleri: Basit ve Sevimli! Yepyeni bir yıla hazır mısınız? Bu yıl, yılbaşı…

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor Tarifi
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor

Yılbaşı Ağacı Süslemek: En Keyifli Yeni Yıl Hazırlığı! Yeni yıl heyecanı, yılbaşı hazırlıkları tüm hızıyla…

Yılbaşı Kurabiyeleri: Süslemeli 25 Kolay Tarif Tarifi
Yılbaşı Kurabiyeleri: Süslemeli 25 Kolay Tarif

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız günlerde ev dekorasyonları, şehir ışıklandırmaları yılbaşı ruhunu yansıtan eğlenceli detaylarla…

2023 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

Airfryer ile Borcam’da Pişirebileceğiniz 10 İştah Açıcı Tarif Tarifi
Airfryer ile Borcam’da Pişirebileceğiniz 10 İştah Açıcı Tarif

Airfryer’da Borcam kullanarak hızlı ve sağlıklı tarifler pişirebilirsiniz! Mutfakta zaman kazandıran sıcak hava fritözü Airfryer…

Tarifler Geri
Videolar Geri