Hangi Makarna Kaç Kalori?

Hangi Makarna Kaç Kalori? Tarifi

Tüm Damak Tatlarına Uyarlanabilecek Lezzet

Makarna Kaç Kalori?

Kolay hazırlanan, lezzetli ve doyurucu besinlerden biri olarak makarna, karbonhidrat içeren yapısı ile şişmanlattığı düşünülen gıdaların başında gelir. Özellikle diyet yapanların korkulu rüyası olan makarna, doğru oranda tüketildiğinde tok tutar ve makul kalori oranıyla diyet listelerine gönül rahatlığı ile eklenebilir. Sade makarnanın üzerine yoğurt dökülerek hazırlanan yoğurtlu makarna, en sağlıklı makarna tariflerinden biridir.

Yoğurtlu Makarna Kaç Kalori?

 • Düşük kaloriye sahip olan makarnanın 1 gramında 2 kalori bulunur.
 • Yoğurtlu makarnanın 15 gramlık bir çorba kaşığında 24 kalori bulunur.
 • Yoğurtlu makarnanın 80 gramlık orta boy bir porsiyonunda 128 kalori vardır.
 • Küçük bir porsiyonla yetinmek istemeyenler için 100 gramlık yoğurtlu makarnada 162 kalori vardır.

Tarif için: Sarımsaklı Yoğurtlu Makarna

Yoğurtlu Makarna

Haşlanmış Makarna Kaç Kalori? (Sade, Sossuz Makarna)

Kilosuna dikkat edenlerin ve diyet yapanların en fazla merak ettiği konulardan biri de sossuz hazırlanan sade makarnanın kalorisidir. Sade 1 porsiyon makarna kaç kalori diye düşünenler makarnanın porsiyonunu dikkate almalıdır.

 • 190 gramlık bir tabak sade makarnada 229 kalori vardır.
 • 4 kaşık makarna kaç kalori diye merak edenlere 120 kalori içerdiğini söyleyebiliriz. Zira 25 gramlık bir kaşık sade makarna, yaklaşık 30 kaloridir.
 • Sade haşlanmış makarna sıklıkla yanına ketçap ve mayonez eklenerek tüketilir. Ketçap mayonezli makarna kaç kalori diyorsanız 190 gramlık bir porsiyon ketçap ve mayonezli makarna 498 kaloridir.

Makarna Çeşitleri: En Değişik 29 Tarif

makarna kaç kalori

Kıymalı Makarna Kaç Kalori?

 • Kıymalı sos ile hazırlanan 200 gramlık orta porsiyon bir tabak makarnada 197 kalori vardır.
 • 15 gramlık bir yemek kaşığı kıymalı makarnada 17 kalori bulunur.
 • Özellikle diyet yapanlar daha küçük porsiyonları tercih edeceği için küçük porsiyon kıymalı 100 gr makarna kaç kalori diye merak edebilirler. 100 gramlık kıymalı makarnada 98 kalori vardır.
 • Kıymalı makarna, hazırlanış şekline ve malzemesine göre de kalori açısından değişir. Klasik tarifle hazırlanan salçalı biberli kıymalı makarnanın 300 gramlık büyük tabağı 295 kalori içerir.
 • Klasik tarifle hazırlanan 150 gramlık yarım porsiyon kıymalı makarnada ise 148 kalori olduğu bilinir.

Tarif için: Kıymalı Makarna

Kıymalı Makarna

Fırında Makarna Kaç Kalori?

Çeşitli soslarla hazırlanan; temelde içine beyaz peynir, lor peynir veya kaşar konularak yapılan fırında makarna, en sevilen doyurucu makarna tarifleri arasındadır. Fırında makarna hazır makarnadan yapılabileceği gibi evde de hazırlanabilir.

 • Fırında makarnanın 230 gramlık büyük boy bir porsiyonunda yaklaşık 382 kalori bulunur.
 • İster diyette ister normal beslenmede hayır diyemediğimiz fırında makarnanın 300 gramlık büyük bir diliminde 499 kalori bulunurken 15 gramlık bir kaşığında 30 kalori vardır.
 • Fırında makarna yüksek kalori içerdiği için kilo almak istemeyenler daha küçük porsiyonları tercih edebilir. 160 gramlık ince bir dilim fırında makarnada 266 kalori vardır.
 • Fırında ev yapımı makarna kaç kalori diye düşünüyorsanız 200 gramlık bir porsiyonda 269 kalori olduğunu söylenebilir.

Fırında Makarna Beşamel Soslu

Beşamel Soslu Fırın Makarna

Domatesli Makarna Kaç Kalori?

Makarna denilince belki de akla ilk gelen domatesli makarna, çeşitli baharatlar eklenerek domates sosu ile hazırlanır. Kilo endişesi olan ve makarnayı sade yemek istemeyenler için domatesli makarna iyi bir alternatif olsa da tereyağı ile hazırlanan domatesli makarnanın kalorisi değişir.

 • Sebzeli makarnalardan sayılan domatesli makarnanın büyük boy 200 gramlık bir porsiyonunda yaklaşık 178 kalori vardır.
 • Gramında yaklaşık 1 kalori bulunan domatesli makarnanın 10 gramlık bir kaşığında 9 kalori bulunur.
 • 120 gramlık tereyağlı orta porsiyon makarnada 276 kalori vardır.

Domatesli Makarna

Domatesli Makarna

Sebzeli Makarna Kaç Kalori?

Doyurucu bir öğün için ideal olan sebzeli makarnanın içerdiği yağ oranına bağlı olarak kalorisinin değiştiğini unutmamak gerekir.

 • Soslu makarna çeşitleri arasında en masumu sayılan sebzeli makarnanın gramı 1 kaloridir ve 200 gramlık yarım tabak sebzeli makarnada yaklaşık 184 kalori bulunur.
 • 30 gramlık bir çorba kaşığında ise 28 kalori vardır.
 • 400 gramlık büyük boy bir porsiyon sebzeli makarnada ise 368 kalori bulunur.

Tarif için: Salçalı Makarna

Salçalı Makarna

Ton Balıklı Makarna Kaç Kalori?

Lezzetli makarna tariflerinden olan ton balıklı makarna, ton balığının vitaminlerini taşır ve birçok farklı tarifle hazırlanabildiği için kalorisi, tariflere göre değişir.

 • Sade ton balığı ve çeşitli yeşil sebzeler ile hazırlanan ton balıklı makarnanın gramı 2 kaloridir ve 290 gramlık orta boy porsiyonunda 355 kalori vardır.
 • Ton balıklı makarna tarifleri arasında yaygın olan mısırlı ton balıklı makarnanın gramı 2 kalori vardır ve 300 gramlık orta boy porsiyonunda 433 kalori bulunur.
 • Diyet sırasında tüketilmesi tavsiye edilmeyen kremalı ton balıklı makarnanın ise 210 gramlık orta boy porsiyonunda 590 kalori vardır.
 • Yağ oranı yüksek olan kremalı ton balıklı makarnanın 150 gramlık yarım porsiyonunda ise 421 kalori mevcuttur.

Tarif için: Ton Balıklı Makarna

Ton Balıklı Makarna

Kepekli Makarna Kaç Kalori?

Kilosuna dikkat eden makarna sevenlerin tercihi olan kepekli makarna, kepek unu ile hazırlanır. Kepek ununun tok tutucu özelliği sayesinde daha doyurucu olan kepekli makarna, öğünleri daha rahat atlatmayı sağlar.

 • Doyurucu özelliği ile normal makarnadan ayrılan kepekli makarnanın gramında 2 kalori bulunur ve 150 gramlık yarım tabağı 253 kaloridir.
 • 15 gramlık 1 çorba kaşığı makarnada ise 25 kalori vardır.
 • Sade halde haşlanarak hazırlanan 200 gramlık bir porsiyon kepekli makarna ise 337 kaloridir.
 • Diyet yaparken kepekli makarna tüketmek isteyenler ise 100 gramlık küçük porsiyonları tercih edebilir. 100 gramlık küçük porsiyon kepekli makarnada ise 169 kalori bulunur.

Tarif için: Kepekli Sebzeli Diyet Makarna

Kepekli Makarna

Tam Buğday Makarna Kaç Kalori?

Makarnaların en sağlıklı çeşitlerinden biri olan tam buğday unlu makarna, beyaz undan yapılan makarnaya oranla glisemik indeksi açısından daha düşük bir besindir.

 • Düşük glisemik indeksi sayesinde daha sağlıklı olan tam buğday makarnanın 200 gramlık bir porsiyonu 752 kaloridir.
 • 15 gramlık bir çorba kaşığı tam buğday makarnada 56 kalori vardır.
 • Kalori oranı diğer makarnalara oranla yüksek olmasına rağmen uzun süre tok tutan tam buğdaylı 1 paket makarna kaç kalori diyorsanız 1 paket tam buğday makarnada 1361 kalori bulunduğu söylenebilir.

Diyet Tarifleri: Düşük Kalorili ve Sağlıklı 30 Fit Tarif

makarna kaç kalori

Makarna Salatası Kaç Kalori?

Her türlü makarnayla kolayca hazırlanan ve yoğurt ile mayonezle tatlandırılan makarna salatası, kalori açısından makul değerlere sahiptir.

 • Gramı 1 kaloridir ve 300 gramlık orta boy porsiyonunda 283 kalori bulunur.
 • Farklı makarna türleri ile hazırlanan makarna salatası kepekli makarna ile yapıldığında ise 170 gramlık bir porsiyonunda 242 kalori barındırır. Diyette tüketilecekse mayonez kullanmadan tüketilmesi tavsiye edilir.

Tarif için: Makarna Salatası Nasıl Yapılır?

Makarna Salatası

Diyette Makarna Yenir mi?

 • Makarna, ekmek ve pirince kıyasla diyette içiniz rahat bir şekilde yiyebileceğiniz karbonhidrat kökenli gıdalardandır fakat önemli ipuçlarıyla birlikte!
 • Porsiyon kontrolü yaparak ve günlük egzersizi artırarak diyette makarna yiyebilirsiniz.
 • Diyetteyken veya diyet yapmadığınız zamanlarda makarna tercihinizi kepekli veya tam buğday unundan yapılan makarnalardan yana kullanabilirsiniz.
 • Aşırı yağlı, kremalı makarna soslarından uzak durmak ise en önemli ayrıntı!
 • Makarnanın doyuruculuğunu artırmak için ise yanında protein ve salata tüketerek sağlıklı bir öğüne dönüştürebilirsiniz. Bir kase yoğurt ya da iki küçük köfte protein açısından başarılı eşlikçiler olabilir.

 

Makarnaya Bakışınızı Değiştirecek 3 Farklı Diyet Makarna Tarifi

Kolay hazırlanışı ile her mutfağın kurtarıcı lezzeti olan makarna, yaygın olarak bilinenin aksine diyet sırasında da tüketilebilen bir besindir. Doğru oranda tüketildiğinde diyet dostu olan makarna, günlük lif ihtiyacını karşılar. İşte diyet yaparken makarna yemekten korkanları sevindirecek üç diyet makarna tarifi.

1) Nefis Diyet Makarna Salatası

Diyetteyken bile makarnadan vazgeçmeyenlerin favori tarifi olacak olan diyet makarna, kepekli makarna ile hazırlanır. Doyurucu tadı ile acıkmadan öğünleri atlatmanızı sağlayacak olan tarif, çeşitli sebzelerin ve baharatların lezzetini taşır. Bir porsiyonunda yalnızca 350- 400 kalori bulunan tarif, mutlaka denenmelidir.

Diyet Makarna Salatası

Diyet Makarna Salatası

2) Görünümü ile Masalara Lezzet Katan Diyet Makarna

Kepekli makarnadan hazırlanan diyet makarna, hoş görünümü ile diyet sofralarına lezzet katar. Havuç, turp, dereotu gibi sebzelerle tatlandırılarak size diyette olduğunuzu unutturacak olan tarif, kolay hazırlanması ile de beğeni kazanır.

Fit Mantarlı Makarna

Fit Mantarlı Makarna

3) Diyette Makarna Yenmez Diyenlere İnat Nefis Diyet Makarna

Diyet yapmayanları bile kıskandıracak nefis bir tarif olan diyet makarna tarifi, doyurucu lezzetlerden biridir. Kapya biber, mısır, kornişon turşu ile hazırlanan tarifi yapmak ise çok kolay. 5 dakikada kolayca hazırlanan diyet makarnayı diyet yaparken severek tüketirsiniz.

Diyet Makarna

Tam Buğday Unundan Makarna Salatası

Makarna tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Pizza Kaç Kalori?

Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori?

Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Öne Çıkan Yorumlar
 • Nilgün K.

  sade haşlanmış makarnaya 229 kalori , kıymalı makarnaya 197 kalori yazmışsınız. Üstelik büyüklükleri aynı 200 gram. Doğruluğu tartışılır olmuş. Bence tekrar düzenlemelisiniz….

Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama10
Diyet Tatlısı (115 Kalori) Tarifi
Diyet Tatlısı (115 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama89
Makarna Tarifi
Makarna2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama9
Makarna Tarifi
Makarna4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Ara Öğün Kurabiyesi (70 Kalori) Tarifi
Ara Öğün Kurabiyesi (70 Kalori)12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama180
3 Malzemeli Puding (90 Kalori) Tarifi
3 Malzemeli Puding (90 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama97
Makarna Salatası Makarna Mezesi Videolu Tarifi
Makarna Salatası Makarna Mezesi Videolu6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama32
Mantı Tadında Makarna (Mantı Makarna) Tarifi
Mantı Tadında Makarna (Mantı Makarna)1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama84
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri