Hangi Makarna Kaç Kalori?

Hangi Makarna Kaç Kalori? Tarifi

Tüm Damak Tatlarına Uyarlanabilecek Lezzet

Makarna Kaç Kalori?

Kolay hazırlanan, lezzetli ve doyurucu besinlerden biri olarak makarna, karbonhidrat içeren yapısı ile şişmanlattığı düşünülen gıdaların başında gelir. Özellikle diyet yapanların korkulu rüyası olan makarna, doğru oranda tüketildiğinde tok tutar ve makul kalori oranıyla diyet listelerine gönül rahatlığı ile eklenebilir. Sade makarnanın üzerine yoğurt dökülerek hazırlanan yoğurtlu makarna, en sağlıklı makarna tariflerinden biridir.

Yoğurtlu Makarna Kaç Kalori?

 • Düşük kaloriye sahip olan makarnanın 1 gramında 2 kalori bulunur.
 • Yoğurtlu makarnanın 15 gramlık bir çorba kaşığında 24 kalori bulunur.
 • Yoğurtlu makarnanın 80 gramlık orta boy bir porsiyonunda 128 kalori vardır.
 • Küçük bir porsiyonla yetinmek istemeyenler için 100 gramlık yoğurtlu makarnada 162 kalori vardır.

Tarif için: Sarımsaklı Yoğurtlu Makarna

Yoğurtlu Makarna

Haşlanmış Makarna Kaç Kalori? (Sade, Sossuz Makarna)

Kilosuna dikkat edenlerin ve diyet yapanların en fazla merak ettiği konulardan biri de sossuz hazırlanan sade makarnanın kalorisidir. Sade 1 porsiyon makarna kaç kalori diye düşünenler makarnanın porsiyonunu dikkate almalıdır.

 • 190 gramlık bir tabak sade makarnada 229 kalori vardır.
 • 4 kaşık makarna kaç kalori diye merak edenlere 120 kalori içerdiğini söyleyebiliriz. Zira 25 gramlık bir kaşık sade makarna, yaklaşık 30 kaloridir.
 • Sade haşlanmış makarna sıklıkla yanına ketçap ve mayonez eklenerek tüketilir. Ketçap mayonezli makarna kaç kalori diyorsanız 190 gramlık bir porsiyon ketçap ve mayonezli makarna 498 kaloridir.

Makarna Çeşitleri: En Değişik 29 Tarif

makarna kaç kalori

Kıymalı Makarna Kaç Kalori?

 • Kıymalı sos ile hazırlanan 200 gramlık orta porsiyon bir tabak makarnada 197 kalori vardır.
 • 15 gramlık bir yemek kaşığı kıymalı makarnada 17 kalori bulunur.
 • Özellikle diyet yapanlar daha küçük porsiyonları tercih edeceği için küçük porsiyon kıymalı 100 gr makarna kaç kalori diye merak edebilirler. 100 gramlık kıymalı makarnada 98 kalori vardır.
 • Kıymalı makarna, hazırlanış şekline ve malzemesine göre de kalori açısından değişir. Klasik tarifle hazırlanan salçalı biberli kıymalı makarnanın 300 gramlık büyük tabağı 295 kalori içerir.
 • Klasik tarifle hazırlanan 150 gramlık yarım porsiyon kıymalı makarnada ise 148 kalori olduğu bilinir.

Tarif için: Kıymalı Makarna

Kıymalı Makarna

Fırında Makarna Kaç Kalori?

Çeşitli soslarla hazırlanan; temelde içine beyaz peynir, lor peynir veya kaşar konularak yapılan fırında makarna, en sevilen doyurucu makarna tarifleri arasındadır. Fırında makarna hazır makarnadan yapılabileceği gibi evde de hazırlanabilir.

 • Fırında makarnanın 230 gramlık büyük boy bir porsiyonunda yaklaşık 382 kalori bulunur.
 • İster diyette ister normal beslenmede hayır diyemediğimiz fırında makarnanın 300 gramlık büyük bir diliminde 499 kalori bulunurken 15 gramlık bir kaşığında 30 kalori vardır.
 • Fırında makarna yüksek kalori içerdiği için kilo almak istemeyenler daha küçük porsiyonları tercih edebilir. 160 gramlık ince bir dilim fırında makarnada 266 kalori vardır.
 • Fırında ev yapımı makarna kaç kalori diye düşünüyorsanız 200 gramlık bir porsiyonda 269 kalori olduğunu söylenebilir.

Fırında Makarna Beşamel Soslu

Beşamel Soslu Fırın Makarna

Domatesli Makarna Kaç Kalori?

Makarna denilince belki de akla ilk gelen domatesli makarna, çeşitli baharatlar eklenerek domates sosu ile hazırlanır. Kilo endişesi olan ve makarnayı sade yemek istemeyenler için domatesli makarna iyi bir alternatif olsa da tereyağı ile hazırlanan domatesli makarnanın kalorisi değişir.

 • Sebzeli makarnalardan sayılan domatesli makarnanın büyük boy 200 gramlık bir porsiyonunda yaklaşık 178 kalori vardır.
 • Gramında yaklaşık 1 kalori bulunan domatesli makarnanın 10 gramlık bir kaşığında 9 kalori bulunur.
 • 120 gramlık tereyağlı orta porsiyon makarnada 276 kalori vardır.

Domatesli Makarna

Domatesli Makarna

Sebzeli Makarna Kaç Kalori?

Doyurucu bir öğün için ideal olan sebzeli makarnanın içerdiği yağ oranına bağlı olarak kalorisinin değiştiğini unutmamak gerekir.

 • Soslu makarna çeşitleri arasında en masumu sayılan sebzeli makarnanın gramı 1 kaloridir ve 200 gramlık yarım tabak sebzeli makarnada yaklaşık 184 kalori bulunur.
 • 30 gramlık bir çorba kaşığında ise 28 kalori vardır.
 • 400 gramlık büyük boy bir porsiyon sebzeli makarnada ise 368 kalori bulunur.

Tarif için: Salçalı Makarna

Salçalı Makarna

Ton Balıklı Makarna Kaç Kalori?

Lezzetli makarna tariflerinden olan ton balıklı makarna, ton balığının vitaminlerini taşır ve birçok farklı tarifle hazırlanabildiği için kalorisi, tariflere göre değişir.

 • Sade ton balığı ve çeşitli yeşil sebzeler ile hazırlanan ton balıklı makarnanın gramı 2 kaloridir ve 290 gramlık orta boy porsiyonunda 355 kalori vardır.
 • Ton balıklı makarna tarifleri arasında yaygın olan mısırlı ton balıklı makarnanın gramı 2 kalori vardır ve 300 gramlık orta boy porsiyonunda 433 kalori bulunur.
 • Diyet sırasında tüketilmesi tavsiye edilmeyen kremalı ton balıklı makarnanın ise 210 gramlık orta boy porsiyonunda 590 kalori vardır.
 • Yağ oranı yüksek olan kremalı ton balıklı makarnanın 150 gramlık yarım porsiyonunda ise 421 kalori mevcuttur.

Tarif için: Ton Balıklı Makarna

Ton Balıklı Makarna

Kepekli Makarna Kaç Kalori?

Kilosuna dikkat eden makarna sevenlerin tercihi olan kepekli makarna, kepek unu ile hazırlanır. Kepek ununun tok tutucu özelliği sayesinde daha doyurucu olan kepekli makarna, öğünleri daha rahat atlatmayı sağlar.

 • Doyurucu özelliği ile normal makarnadan ayrılan kepekli makarnanın gramında 2 kalori bulunur ve 150 gramlık yarım tabağı 253 kaloridir.
 • 15 gramlık 1 çorba kaşığı makarnada ise 25 kalori vardır.
 • Sade halde haşlanarak hazırlanan 200 gramlık bir porsiyon kepekli makarna ise 337 kaloridir.
 • Diyet yaparken kepekli makarna tüketmek isteyenler ise 100 gramlık küçük porsiyonları tercih edebilir. 100 gramlık küçük porsiyon kepekli makarnada ise 169 kalori bulunur.

Tarif için: Kepekli Sebzeli Diyet Makarna

Kepekli Makarna

Tam Buğday Makarna Kaç Kalori?

Makarnaların en sağlıklı çeşitlerinden biri olan tam buğday unlu makarna, beyaz undan yapılan makarnaya oranla glisemik indeksi açısından daha düşük bir besindir.

 • Düşük glisemik indeksi sayesinde daha sağlıklı olan tam buğday makarnanın 200 gramlık bir porsiyonu 752 kaloridir.
 • 15 gramlık bir çorba kaşığı tam buğday makarnada 56 kalori vardır.
 • Kalori oranı diğer makarnalara oranla yüksek olmasına rağmen uzun süre tok tutan tam buğdaylı 1 paket makarna kaç kalori diyorsanız 1 paket tam buğday makarnada 1361 kalori bulunduğu söylenebilir.

Diyet Tarifleri: Düşük Kalorili ve Sağlıklı 30 Fit Tarif

Makarna Salatası Kaç Kalori?

Her türlü makarnayla kolayca hazırlanan ve yoğurt ile mayonezle tatlandırılan makarna salatası, kalori açısından makul değerlere sahiptir.

 • Gramı 1 kaloridir ve 300 gramlık orta boy porsiyonunda 283 kalori bulunur.
 • Farklı makarna türleri ile hazırlanan makarna salatası kepekli makarna ile yapıldığında ise 170 gramlık bir porsiyonunda 242 kalori barındırır. Diyette tüketilecekse mayonez kullanmadan tüketilmesi tavsiye edilir.

Tarif için: Makarna Salatası Nasıl Yapılır?

Makarna Salatası

Diyette Makarna Yenir mi?

 • Makarna, ekmek ve pirince kıyasla diyette içiniz rahat bir şekilde yiyebileceğiniz karbonhidrat kökenli gıdalardandır fakat önemli ipuçlarıyla birlikte!
 • Porsiyon kontrolü yaparak ve günlük egzersizi artırarak diyette makarna yiyebilirsiniz.
 • Diyetteyken veya diyet yapmadığınız zamanlarda makarna tercihinizi kepekli veya tam buğday unundan yapılan makarnalardan yana kullanabilirsiniz.
 • Aşırı yağlı, kremalı makarna soslarından uzak durmak ise en önemli ayrıntı!
 • Makarnanın doyuruculuğunu artırmak için ise yanında protein ve salata tüketerek sağlıklı bir öğüne dönüştürebilirsiniz. Bir kase yoğurt ya da iki küçük köfte protein açısından başarılı eşlikçiler olabilir.

 

Makarnaya Bakışınızı Değiştirecek 3 Farklı Diyet Makarna Tarifi

Kolay hazırlanışı ile her mutfağın kurtarıcı lezzeti olan makarna, yaygın olarak bilinenin aksine diyet sırasında da tüketilebilen bir besindir. Doğru oranda tüketildiğinde diyet dostu olan makarna, günlük lif ihtiyacını karşılar. İşte diyet yaparken makarna yemekten korkanları sevindirecek üç diyet makarna tarifi.

1) Nefis Diyet Makarna Salatası

Diyetteyken bile makarnadan vazgeçmeyenlerin favori tarifi olacak olan diyet makarna, kepekli makarna ile hazırlanır. Doyurucu tadı ile acıkmadan öğünleri atlatmanızı sağlayacak olan tarif, çeşitli sebzelerin ve baharatların lezzetini taşır. Bir porsiyonunda yalnızca 350- 400 kalori bulunan tarif, mutlaka denenmelidir.

Diyet Makarna Salatası

Diyet Makarna Salatası

2) Görünümü ile Masalara Lezzet Katan Diyet Makarna

Kepekli makarnadan hazırlanan diyet makarna, hoş görünümü ile diyet sofralarına lezzet katar. Havuç, turp, dereotu gibi sebzelerle tatlandırılarak size diyette olduğunuzu unutturacak olan tarif, kolay hazırlanması ile de beğeni kazanır.

Fit Mantarlı Makarna

Fit Mantarlı Makarna

3) Diyette Makarna Yenmez Diyenlere İnat Nefis Diyet Makarna

Diyet yapmayanları bile kıskandıracak nefis bir tarif olan diyet makarna tarifi, doyurucu lezzetlerden biridir. Kapya biber, mısır, kornişon turşu ile hazırlanan tarifi yapmak ise çok kolay. 5 dakikada kolayca hazırlanan diyet makarnayı diyet yaparken severek tüketirsiniz.

Diyet Makarna

Tam Buğday Unundan Makarna Salatası

Makarna tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Pizza Kaç Kalori?

Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori?

Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Öne Çıkan Yorumlar
 • Nilgün K.

  sade haşlanmış makarnaya 229 kalori , kıymalı makarnaya 197 kalori yazmışsınız. Üstelik büyüklükleri aynı 200 gram. Doğruluğu tartışılır olmuş. Bence tekrar düzenlemelisiniz….

Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Makarna Tarifi

Makarna

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
3 Malzemeli Puding (90 Kalori) Tarifi

3 Malzemeli Puding (90 Kalori)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Makarna Salatası (Mayonezli Makarna) Tarifi

Makarna Salatası (Mayonezli Makarna)

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Fırında Makarna (Kıvırcık Makarna İle) Tarifi

Fırında Makarna (Kıvırcık Makarna İle)

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Makarna Salatası Tarifi

Makarna Salatası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Makarna Böreği Tarifi

Makarna Böreği

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Közbiber Makarna Tarifi

Közbiber Makarna

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kremalı Makarna Tarifi

Kremalı Makarna

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kıymalı Makarna Tarifi

Kıymalı Makarna

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir?

Nar: Antioksidan Zengini Süper Meyve! Nar, Punica granatum adı verilen bir ağaç türünün meyvesidir ve…

Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir?

Muz: Potasyum ve Lif Zengini Mucize Meyve! Dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok…

Kuşburnu Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?
Kuşburnu Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Çayı: C Vitamini Kaynağı Doğallık! Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Tarifler Geri
Videolar Geri