Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman Kesilir? Yenir Mi?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman Kesilir? Yenir Mi? Tarifi

Yeni Doğan Çocuklara Şükür Kurbanı: Akika

Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan en değerlisi de ibadetleri yerine getirmektir. Şükretmek, Allah için bir şeyler yapmak, iyi bir insan olmak ve her gün yeniden başlayan güne teşekkür etmek bu ibadetlerden biridir. Allah’a verilen nimetlerden dolayı şükür amaçlı her yıl kurban kesilmektedir. Bu kurban sadece bayram sürecinde değil farklı niyetlerle de kesilebilir. Kimi zaman dileklerin gerçekleştiği için kimi zaman da beklenen geldiği için kurban kesilebilir. Bu yazımızda yer verdiğimiz “akika kurbanı” da şükür yollarından biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Akika kurbanı hakkında aklınızda oluşan tüm soru işaretleri, yazımızı okuduktan sonra gidecektir. Akika kurbanı kimin için kesilir? Kaç tane kesilir? Akika kurbanı dağıtılır mı? Her çocuk için kaç tane akika kurbanı kesilmelidir? gibi meraklarınızı sonlandıracağımız yazımıza başlıyoruz.

akika kurbanı nedir

Akika Kurbanı Nedir?

Akika, Arapça kökenli bir kelimedir. Kelime kökeni incelendiğinde yeni doğan bebeğin saçı anlamına gelir. Akika kurbanı kesildiği gün, yeni doğan bebeğin saçı da kesilir. Bu nedenle “akika” ismini almıştır. Akika kurbanı, yeni doğan çocukların sağlığı ve varlığı için Allah adına kesilir. Yeni doğan çocuğun kız veya erkek olması gibi bir ayrım söz konusu değildir. Bu kurbanda önemli olan niyettir. Dünyaya yeni gelen bebeğin sağlıkla geldiği için ve yaşamı boyunca sağlıklı yaşaması için niyet edilir ve akika kurbanı kesilir.

Akika kurbanı hükmü incelendiği zaman, kesildiğinde fazileti ve sevabının büyük olduğunu öğrenebilirsiniz. Kesilmediği durumda herhangi bir günahı yoktur. Eski zamanlarda akika kurbanı kesildiğinde, çocuğun kesilen saçlarının ağırlığınca altın alınır ve o bedel ihtiyaç sahiplerine dağıtılırdı. Maddi imkanlar uygun olduğu sürece, akika kurbanının kesilmesi aileye bereket ve sevap getirmektedir.

akika kurbanı

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir?

Akika kurbanı şartları incelendiğinde Kurban Bayramı’nda kurban keser gibi kesilir. Bu kurbandaki niyet yeni doğan çocuğun varlığına şükretmektir. Kurbanı keserken akika kurbanı duası okunursa büyük sevabı vardır.

Kurbanı kesmeden önce: “Bismillahirrahmanirrahim”
“Allah’ım Bu hayvan senden geldi, sana rızan için filan kişinin akikasıdır.” Bazı alimler “Akika kurbanı kesilirken şu dua okunur” dediler; “Allah’ım Şu hayvan filan kişinin akikasıdır. Kanı kanına, eti etine, kemiği kemiğine, derisi derisine ve tüyü tüyüne (bedel) olsun. Allah’ım, bu hayvanı filan oğlu filan için Cehennemden fidye (kurtuluş vesilesi) kıl.” denilirse büyük fazileti vardır.

Keserken de; “İnni veccehtü vechiye lillezi fetarassemavati vel arda hanifen ve ma ene minel müşrikin.” denilmelidir. Anlamı ise: “Allah’ım, bu hayvan senden (ihsanın) dır ve senin rızan için Muhammed Aleyhisselam veümmeti tarafındandır” der ve “Bismillahi Allahu Ekber” diyerek kesilir.

Ayrıca akika kurbanı kesildikten sonra 2 rekat şükür namazı kılınmalıdır. Ve şu dua dile gelmelidir: “Bismillahirrahmanirrahim”
“Allahümme hazihi akikatü fülanin demüha bidemihi, ve lahmüha bilahmhi, ve azmüha biazmihi, ve cildüha bicildihi, ve şa’ruha bişa’rihi, Allahümme-calha bidaen libni fülanin minennari.”

Bu duanın anlamı ise şöyledir:

“Ey Allah’ım bu filanın akika kurbanıdır. Bu kurbanın kanına karşı filancanın kanını ve etine karşı etini sana takdim ediyorum. Kemiklerine karşı kemiklerini, derisine karşı derisini, saçlarına karşı yününü takdim ediyorum. Ey Allah’ım bu kurbanı filanca oğlumun cehennemden kurtulması için fidye olarak kabul et!”

akika kurbanı yenir mi

Akika Kurbanı Yenir Mi? Kimler Yiyebilir?

Akika kurbanı yenir. Kesildikten sonra öncelikle çevrede bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılırsa sevabı büyük olur. Akika kurban etini, kesen aile fertleri de yiyebilir. Niyet Allah’a şükür olduğu için akika etinin bir kısmının yoksula ve çevreye dağıtılması daha uygun görülür. Kurban kesildikten sonra ne kadar çok kişi mutlu edilirse, akikanın sevabı da o kadar artacaktır.

akika kurbanı kaç yaşına kadar kesilir

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir? Kaç Yaşına Kadar Kesilir?

Akika kurbanı diyanet tarafından yayınlanan açıklamada ve hadislerden anlaşıldığı gibi; çocuğun doğumunun 7. gününde kesilmelidir. Bu süre ergenlik dönemine kadar uzayabilir. Fakat 7. günde kesilmesinin daha büyük sevabı bulunur. Kesildiği gün çocuğun saçı traş edilir. İlerleyen yaşlarda da kesilebilir. Akika kurbanı miktarı konusunda pek çok soru sorulmaktadır. Örnek verecek olursak üçüz evlat sahibi bir ailenin, her çocuk başına bir akika kurbanı kesmesi gereklidir. Eğer bu üç kurbanı farklı zaman dilimlerine dağıtırsa, o evden bereket ve huzur hiç eksilmez.

akika kurbanı kimler yiyemez

Akika Kurbanı Farz Mıdır? Şartları Nelerdir?

Akika kurbanın özellikleri incelendiğinde öncelikle sünnet olduğunu görmekteyiz. İbn Abbas’tan rivayet edildiğinde göre; Hz. Muhammed Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanı kesmiştir. Bir hadiste de şu şekilde ifade edilir: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.”

Akika kurbanı Hanefiler’e göre mubah; diğer üç fıkıh mezhebine göre sünnet, Zahiriler’e göre vacip kabul edilir. Akika kurbanı bağışı dinen sorun arz etmeyen durumdur. Akika kurbanındaki amaç, şükür amaçlı kurban kesip yoksula dağıtmak olduğu için bu niyetinizi bağış kabul eden kurumlar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle akika kurbanı bağış yapılır mı sorusuna evet yanıtını vereceğiz.

Akika kurbanı erkek için neden 2 tane kesilir sorunuzun cevabını bir hadis ile yanıtlamak daha doğru olacaktır. “Her kimin bir çocuğu dünyaya gelir de onun için kurban (Akika kurbanı) kesmek isterse, onu kessin. Erkek çocuğu için birbirine denk iki koyun, kız çocuğu için ise tek koyun kessin.” Bu hadisten ötürü erkek çocuklar için 2 tane kesilmektedir.

akika kurbanı yenir mi

Akika Kurbanı Hangi Hayvandan Olur?

Akika kurbanı için kesilecek hayvanda aranan özellikler şu maddelerde yer almaktadır:

  • Hayvanlar sağlıklı hayvanlardan seçilmelidir.
  • Gözlerinin kör olmaması gereklidir.
  • Kulaklarının kesik olmaması uygun görülür.
  • Boynuzları da yerinde ve kırılmamış olmalı.
  • Kulağı veya kuyruğu da tam olmalı. Kesik organlı hayvanlar akika olarak kabul edilmez.
  • Doğuştan gelen kusurlara sahip hayvanlar da akika kurbanı olarak uygun görülmemektedir.

Kurban Bayramı için geçerli olan hayvan şartları, akika için de geçerlidir. Bu nedenle 2 yaşını tamamlayan danalar, 5 yaşını dolduran develer, 1 yaşını dolduran koyun veya keçi akika olarak kabul edilir ve kesilmeye uygundur.

akika kurbanı

Akika Kurbanı Fiyatı Ne Kadar?

Akika kurbanı fiyatı her sene değişmektedir. 2019 yılı için kurban fiyatlarını incelediğinizde küçükbaş hayvanlar için en ucuzu 300 TL’den başlamaktadır. Büyükbaş hayvanı akika kurbanı olarak kesmek istediğinizde ise 4000 TL’den başlayan fiyatlar 10.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Diyanetin verdiği bilgilere göre akika kurbanı için de ortaklık söz konusudur. Her ortak bir ibadet niyeti ile hayvan kesmek istediği için adak ve akika gibi kurbanlarda ortaklık yapılabilir.

Kurban Bayramı Nedir? Neden Kurban Kesilir? Fazileti ve Önemi

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesmek Farz Mı, Vacip Mi? Kime Düşer?

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Bağış Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları

20 Soruda Kurban Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Nefis Püf Noktası

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman Kesilir? Yenir Mi? 08.08.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , , , , , , , , , ,