Anason Çayı Bebeklere Verilir mi, Emziren Anneler İçebilir mi?

Anason Çayı Bebeklere Verilir mi, Emziren Anneler İçebilir mi? Tarifi

Anason Çayı Bebekler İçin Sağlıklı Mı?

Anason çayı emziren anne ve anne adaylarınca özellikleri merak edilen bir çay olarak bilinir. Özellikle yeni annelerin vazgeçilmez içeceği olarak ün yapan çayın faydaları, zararları ve nitelikleri sıkça merak edilen konular arasındadır.

Yeni anne olan her kadın, süt, gaz, uyku gibi problemlerle anason çayına başvurmak zorunda kalabilir. Çay tüketimiyle ilgili birçok soru işareti annelerin kafasını kurcalayabilir. “Hamilelikte anason çayı içilir mi?”, “Anason çayı bebeklere verilir mi?” gibi birçok soru, taze annelerin sıkça sorduğu sorular arasında yer alır.

Rezene Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

En doğru ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizdeki bilgiler reçete niteliği taşımamaktadır.

anason çayı

Anason Çayı Nedir?

Anason, ilaç ve gıda üretiminde de kullanılan ve maydanozgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bitki yaprağının şekli böbrek şeklini taşır yahut da yuvarlak bir şekilde gelişir. Çiçekleri ise küçük ve beyaz renkte açar. Uluslararası “Pimpinella anisum, Anis, Anisi fructus” isimleriyle de bilinen anasonun meyvesi içerisinde taşıdığı anethol ile bilinir.

Ana vatanının Asya olduğu bilinen bitki, Türkiye’de Anadolu’da bolca yetişir. Baharat olarak da tüketilen bitki, Türkiye’de üretilen baharatlar arasında üçüncü sırada yer alır. Birçok faydasıyla ön planda olan bitkinin tüketim şekillerinden en sık tercih edileni de anason çayıdır. Anason çayı, anason tohumu yardımıyla yapılan bir bitki çayı türüdür.

Anason çayı, sadece annelerin değil kendini iyi hissetmek isteyen herkesin bitki çayları listesinde yer alan popüler bir çaydır. Dileyen herkes bu çaydan faydalanabilir ve vücudunu rahatlatabilir.

Anason Çayı Bebeklere Verilir Mi?

Anason çayı, bebekler için kullanılmasıyla da bilinmektedir. Doktor bilgisi ve önerisi dahilinde anason çayı tüketimi yapmak, bebeklerin sindirim sistemleri için yararlı olabilir. Anason tohumu ile yapılan çay, bebeklerin sindirim ve kolik rahatsızlıkları için doğal bir ilaç olarak adlandırılabilir. Dünyaya geldiklerinde sindirim sistemleri tam olarak gelişmeyen bebekler, aldıkları besinleri sindirmek için takviye besinlere ihtiyaç duyabilir. Anason çayı, bu takviye besinler arasında en çok bilinenler arasındadır.

“Anason çayı kaç aylık bebeklere verilir?” gibi sorular da özellikle anneler tarafından sıkça sorulur. Anason çayı 2. aydan itibaren bebeklere verilebilir. Ancak doktorunuzdan onay olmalısınız. Bebekler dünyaya geldikleri dönem itibariyle gaz ve uyku problemini sıkça yaşarlar. Bunun için anason tohumu, cezvenin içerisine koyulur. Üzerine biraz su ekleyerek beş dakika kadar kaynamaya bırakılır. Kaynamanın ardından on dakika kadar demlenmesi için beklenilir. İyice soğuduktan sonra biberon yahut da çay kaşığı yardımıyla bebeğe verilir.

Anason uyku getirici özelliğe sahip olduğunda “anason çayı bebeklerde uyku yapar mı?” sorusuna da olumlu yanıt verir. Böylece çayı bebeğinizi yatırmadan önce vermeniz en doğrusudur. Çayın miktar ve tohum oranını doktor tavsiyesi dahilinde şekillendirmeniz gerekmektedir. Miktarda artış ve düzensiz kullanımın yan etkileri görülebilir.

Kolik bir bebeğiniz varsa ya da bebeğinizin herhangi bir hastalığı tespit edilmişse; çayın yan etkisi olmaması adına doktorunuza danışıp kullanmalısınız.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Giderilir? Bitkisel Çözümler

anason çayı nasıl yapılır

Anason Çayını Emziren Anneler İçebilir Mi?

Anason çayı özellikle kolik bebekler için tercih edilebilen doğal ve kolay ulaşılabilir bir çözümdür. Yaklaşık 3. haftadan 4. aya kadar bebeklerin sık aralıklarla ağlama ve huzursuzluk durumu olarak tanımlanan kolik sendromu için anason çayı başvurulan bitkisel yöntemler arasındadır. 6. haftada en yüksek aşamasına ulaşan kolik sendromu ile belirli aralıklarla yoğun olarak ağlayan ve huzursuzluk yaşayan bebekler için doktorun önerdiği dozda anason çayı hazırlanabilir.

Peki, emziren anneler anason çayı içebilir mi?

Annelerin yediği ve içtiği gıdalar süt yoluyla bebeğe aktarılır. Böylece annenin tükettiği sıvı ve katı besinlerin bebek için faydalı olması mühimdir. Anneler bebeklerine çay kaşığı ile kontrollü miktarda anason çayı içirebileceği gibi direkt olarak kendileri de anason çayı tüketerek süt yoluyla bu etkinin bebeğe geçmesini sağlayabilir.

Anason çayı faydaları arasında uykusuzluk, gaz sancısı, kramp, hazımsızlık, mide bulantısı, soğuk algınlığı ve öksürük etkilerini azaltma yer alır. Anason çayı emziren anneler tarafından içildiğinde süt yoluyla bebeklerin uykusuzluk ve gaz sancısı şikayetlerini azaltacaktır. Emziren anne anason çayı içerse süt miktarında artış gözlenebilir.

Sinirleri yatıştırıp sakinleştiren ve aynı zamanda gaz sancısı, hazımsızlık gibi problemlerin etkisini azaltan rezene de anason çayı ile birlikte ölçülü miktarda tüketilebilir. Bu aşamada rezene anason çayı emziren anneler ve kolik bebekler için hem sakinleştirici ve uykuyu düzenleyici hem de gaz sancısı giderici etkiye sahiptir. Elbette tüketim öncesi doktor onayı olmak sağlık açısından faydalı olacaktır.

emziren anne anason çayı içebilir mi

Anason Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelerek sindirimi kolaylaştır, hazımsızlığı giderir.
 • Sinir sistemini yatıştırır, strese iyi gelir.
 • Migren ataklarında yatıştırıcı etki sergilemek, anason çayı faydaları arasındadır.
 • Anne sütü yeterli gelmediğinde, sütün artmasına olanak tanıyarak “Anason çayı süt yapar mı?” sorusunu doğrular.
 • Uyku düzeni bozukluğu ve uykusuzluklara karşı iyi gelerek çok sorulan “Anason çayı uyku yapar mı?” sorusunu da olumlu yanıtlar.
 • Anason çayı bebeklerde gaz çıkarma zorluğuna yardımcı olur.
 • Arka arkaya ve kesilmeyen hıçkırıklar, anason çayı ile normale dönebilir.
 • İştahı açarak iştahsızlığın önüne geçer.
 • İshal, kusma vb. rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Sedef, bit, uyuz gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinir.
 • Cinsel ilişki sebebiyle doğan ağrıların şiddetini azaltır.
 • Kadınlarda regl ve hamilelik dönemlerinde ağrıları azaltıcı etkisi vardır.
 • Nefes darlığına karşı olumlu etkileri görülmüştür.

Anason Çayı Neye İyi Gelir?

 • Birçok doktor ve beslenme uzmanı tarafından adından sıkça söz ettiren anason, insan vücuduna katkıları ile yararlı bitkiler arasında yerini korur.
 • Yararlı özellikleri anasonun ilaç yapımında kullanılmasına dahi olanak tanımıştır.
 • Kökü ve yağı, eczacılık için önemli bir ham maddedir. Bunun yanı sıra hamur işi yapımında da kullanılan bitki, hoş kokusu ve tadıyla da bilinir.
 • Anason çayı da birçok beslenme uzmanı tarafından sıkça tavsiye edilen anason tüketim şekilleri arasında yer alır.
 • “Anason çayı ne işe yarar?” sorusu da satıcılara ve doktorlara en sık sorulan sorulardan bir tanesidir.
 • Anason tohumuyla yapılan bitki çayı, ağrı kesici işlevi görmesiyle bilinir. Bir hastalık neticesinde gelişen ağrı, kramp, spazm, kusma, ishal, öksürük vb. rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Anason çayı, yatıştırıcı etkisiyle de dikkat çeker. Sinir ve stres düzeyini düşürerek dinginlik verir.
 • Bunun yanın sıra anason bitkisi içerdiği magnezyum, potasyum, demir, çinko vb. mineraller açısından zenginlik içerisinde olduğunda vücut için çok önemlidir.
 • Kas ve eklem ağrılarına da içeriği açısından iyi gelir.
 • Anason çayının en çok kullanıldığı alanlardan biri de lohusa dönemidir. Yeni doğum yapan anneler, sütlerini artırmak ve bebeklerinin gazlarını çıkartmak amacıyla anason çayına başvurabilirler.
 • Ayrıca anason çayı mide hazımsızlıklarını gidermesi sebebiyle ağır yemeklerden sonra da sıkça tercih edilerek mideyi rahatlatır.
anason çayı bebeklere faydaları

Anason Çayı Zayıflatır mı?

Anason çayının zayıflatıcı etki gösterip göstermediği de merak edilenler arasındadır. Anne sütünden bebek gazına birçok faydası olan anason, yağ yakıcı özelliğiyle diyet programlarına da dahil edilebilir.

Anason çayının yağ yakıcı etki göstererek kilo vermeyi hızlandırmasının sebebi, içerisinde taşıdığı Omega 3 yağı sebebiyle tokluk hissi vermesidir. Bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de anason çayı düzenli şekilde tüketildiğinde kilo verimini hızlandırır. Daha etkili sonuç için sabahları uyanınca aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir.

Hem emzirme döneminde hem de diğer dönemlerde anason çayının zayıflatıcı etkisini görmek isterseniz; beslenme listenize de dikkat etmelisiniz. Çünkü anason çayı, sağlıklı öğünlerle etkili olacaktır. Dengeli ve sağlıklı tabaklara eşlik eden anason çayı, metabolizma hızını yükselterek yağların yakılmasına yardım eder.

anason çayı

Anason Çayı Zararları ve Yan Etkileri

 • Anason, her ne kadar yararlı bir bitki de olsa aşırı ve yanlış kullanımında her bitki gibi birtakım yan etkiler gösterecektir.
 • Bu yüzden anasonu doktor talimatı doğrultusunda tüketmek en uygunudur.
 • Aksi takdirde alerjiye, iltihaplı ve kaşıntılı dökülmeye sebebiyet verebilir.
 • Ayrıca anasona alerjisi olanlar içinse daha şiddetli tesirler izlenebilir. Ayrıca her ne kadar anason çayı, anne sütü miktarını arttırsa da hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.
 • En doğru ve bilinçli kullanım için doktorunuza danışmanız önerilir. Her insanın içinde bulunduğu biyolojik özellikler farklı olacağı için doktorunuz size en doğru yolu gösterecektir.
 • Anason çayını gün içinde 3 fincanla sınırlamanız gerekir. Çok fazla tüketim yan etkiler oluşturabilir. Sabah, öğle ve akşam öğünlerine böldüğünüz anason çayını, belirli aralıklarla içebilirsiniz.
 • Gün içinde en az 1 fincan en çok 3 fincan kuralıyla daha sağlıklı tüketim sağlanacaktır.

Kimyon Çayı Faydaları – Hayrete Düşeceğiniz 7 Önemli Özelliği

anason çayı

Anason Çayı Fiyatı Ne Kadar?

Anason çayı fiyat bakımından her bütçeye ayak uydurabilir. Aktarlardan istenilen miktarda satın alınsa da paket şeklinde satışa sunulanları da vardır. Anasonu yaprak veya tohum şeklinde kilo olarak 50 ila 60 TL arasında değişim gösterir.

Aktar, dönem ve hasat zamanına göre değişim gösterebilir. Bunun haricinde kolay hazırlanabilir sallama çay olarak satılan anason çaylarının fiyatları da 15 ila 30 TL arasında satışa sunulur. Bebek maması markalarının bebeklere özel ürettiği anason çayları mevcut olsa da onların fiyatları genele oranla daha yüksektir.

anason çayı bebeklere verilir mi

Anason Çayı Nasıl Yapılır, Demlenir?

“Anason çayı nasıl demlenir?” sorusu da bitki çayı severlerin ve anasonun faydalarına ihtiyaç duyanların (özellikle de taze annelerin) en sık sorduğu sorulardan biridir. Anason çayı pratik ve kolay bir demleme yöntemine sahiptir. Aktar vb. yerlerde satılan anason, genellikle tohum yahut taze-kurutulmuş yaprak şeklinde bulunur.

 • 1 bardak anason çayı için 1 tatlı kaşığı anason tohum yeterli gelecektir.
 • Tohumları havanda ezmeniz, aromalarını salmasını kolaylaştıracaktır.
 • Cezveye aldığınız tohumların üzerine kaynar suyu ekleyerek beş dakika kadar kaynatmanız sonra da 10 dakika kadar demlenmeye bırakmanız gerekecektir.
 • Ardından tohumları süzerek tüketebilirsiniz.

Anason Çayı Tarifleri

Anason çayının birçok farklı ve değişik hazırlanış şekli bulunmaktadır. Anasonla farklı tatların birleşimini deneyerek lezzetini ikiye katlayabilirsiniz.

1) Mutfağınızın Yıldızı: Yıldız Anason Çay

Emziren ve sütü az olan anneler için bu tarif kaçınılmaz olacaktır. Lezzetli bir çay içmenin yanı sıra süt arttırıcı özellik sergilemesi de mutluluk kaynağı sayılabilir. Zayıflatan ve Süt Arttıran Yıldız Anason Çayı

Zayıflatan ve Süt Arttıran Yıldız Anason Çayı

2) Bebeğinizin İlk Çayı: Anason

Anasonun bebeklere iyi gelen, gaz çıkartan etkisi en ünlü özellikleri arasında yer alır. Uyku ve gaz sorununu çözerek sizi de rahatlaması için onu ilk çayı olan anasonlu çay ile buluşturabilirsiniz.  Bebekler İçin Anason Çayı

 Bebekler İçin Anason Çayı

3) Zerdeçal ile Anasonun Buluşması!

Güzel kokuları ve lezzetleriyle bilinen iki farklı bitki, bir araya gelerek yepyeni bir tadın kapılarını aralayabilir. Yararlarıyla öne çıkan iki bitkinin birleşimi; aynı zamanda doğal bir ilaç sayılabilir. Anasonlu Zerdeçal Çayı

Anasonlu Zerdeçal Çayı

Anasonlu tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Rezene Nedir? Çayının Faydaları Nelerdir?

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi

Anason Nedir? Anasonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kolik Bebek Sendromu: 7 Soruda Dikkat Etmeniz Gereken Her Şey

Anason Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Anne Ekmeği Mi Fırın Ekmeği Mi? Tarifi

Anne Ekmeği Mi Fırın Ekmeği Mi?

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Brownie mi Cookie mi Tarifi

Brownie mi Cookie mi

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Emziren Anne Detoks İçecek Tarifi

Emziren Anne Detoks İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Nefis Mi Nefis Ekmek Tarifi

Nefis Mi Nefis Ekmek

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Lezzetli Mi Lezzetli Pizza Tarifi

Lezzetli Mi Lezzetli Pizza

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Leziz Mi Leziz Lazanya Tarifi

Leziz Mi Leziz Lazanya

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Hafif Mi Hafif Supangle Tarifi

Hafif Mi Hafif Supangle

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Nefis Mi Nefis Böreğim Tarifi

Nefis Mi Nefis Böreğim

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri