Aspir Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

Uzman Doktorların Tavsiyesi, Antioksidan Kaynağı

Aspir Yağı

Köklü bir geçmişe sahip olan aspir bitkisi, eski dönemlerde özellikle Mısır, İran, Hindistan, Japonya ve Çin’de tarımı yapılan ve tıbbi amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Ayrıca bitkinin çiçeğindeki boya maddesi kumaş boyacılığında yaygın olarak kullanılır ve günümüzde aspir bitkisini özel kılan şey tohumlarından çıkarılan yağıdır.

Uzak Doğu ülkelerinde aspir bitkisinin çiçeklerinden hazırlanan bitkisel çay birçok hastalığın tedavisinde kullanılırdı. Yüksek oranda antioksidan bileşen içeren aspir, B kompleks vitaminleri, C vitamini ve E vitamini açısından da zengin bir kaynaktır. Çiçeklerinden hazırlanan karışımlar özellikle kadınların âdet dönemindeki şiddetli ağrılarının ve travma sonucu gelişen şişler ve ağrıların tedavisinde kullanılır.

Hindistan’da ve Afganistan’da aspir yaprakları kullanılarak hazırlanan çay, hamile kadınlarda düşük yapmayı önleyici olarak kullanılırdı. Kabızlığı önlemesi, kusmayı teşvik etmesi nedeniyle zehirlenme vakalarında kullanılan aspir çayı aynı zamanda ateş düşürücü olarak da kullanılırdı. Ayrıca aspir çiçekleri Orta Doğu ve Asya’da kendine özgü sarı renginden dolayı turşu, sos, ekmek, pilav ve çorbaları renklendirici olarak kullanılır. Ülkemizde de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı yemeklerde renklendirici özelliği nedeniyle kullanılır. Günümüzde aspir bitkisinden soğuk sıkım yöntemiyle çıkarılan yağ birçok alanda kullanılmaktadır.

aspir yağı faydaları

Aspir Yağı Nedir?

Papatyagiller familyasına ait bir bitki olan aspir bitkisinin ana vatanı Güneydoğu Asya’dır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bitki özellikle Eskişehir, Tekirdağ, Konya, Isparta ve Burdur şehirlerinde çok daha yaygındır. Sarı, kırmızı ve turuncu renklere sahip çiçekleri bulunan aspir bitkisinin yaprakları ve çiçekleri çay yapımında tohumu ise yağ yapımında kullanılır.

Dikenli ve dikensiz çeşitleri bulunan aspir bitkisinin boyu 50-120 santimetreye kadar ulaşabilir. Tohumlarından elde edilen aspir yağı, gıda ve ilaç sanayisinde ayrıca boya ve kozmetik sanayisinde kullanılır.

Aspir yağı içeriği zengin bir yağdır. Omega 3 ve omega 6 yağ içeriğinden zengin olan aspir yağı yüksek oranda antioksidan bileşen içerir. Bu bileşenlere ek olarak C, E ve B kompleks vitaminleri ile demir, fosfor, kalsiyum gibi mineraller içerir. Ayrıca aspir yağı içeriğinde yer alan linoleik yağ asidi nedeniyle zayıflatıcı etkiye sahiptir.

aspir yağı fiyat

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı savaşını destekler. Kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin yok edilmesini sağlar. Özellikle meme ve prostat kanserini önleyici etkiye sahiptir.
 • Kolesterol düzeyini dengede tutarak vücudun yağ metabolizmasını düzenler. Kalp krizi riskine karşı vücudu korur.
 • Omega 6 yağ içeriği sayesinde diyabet hastalığının tedavisini destekleyici rol oynar. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak insülin direnci gelişmesini önler ve diyabet hastalığı riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Nefes darlığını önleyici özelliğe sahip olan aspir yağı öksürüğe de faydalıdır ve ayrıca etkili bir balgam söktürücüdür.
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olan aspir yağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler.
 • Kadınlarda âdet düzensizliklerini dengelemeye yardımcı olan aspir yağı âdet ağrılarının şiddetini azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Saç köklerinin beslenmesine destek olan aspir yağı saçların çabuk uzamasını sağlar ve daha canlı bir görünüm kazandırır.
 • Romatizmal ağrıların hafiflemesine yardımcıdır.
 • Aspir yağındaki organik yağ asitleri afrodizyak etkiye sahiptir. Cinsel isteği artırması aspir yağı özellikleri arasında dikkat çekicidir.

aspir yağı nedir

Aspir Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Aspir yağında bulunan antioksidan vitamin ve mineraller ile linoleik asit cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Cildin sebum üretimini dengeleyen aspir yağı tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesini sağlar.
 • Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan aspir yağı doğal bir nemlendiricidir. Bu özelliği nedeniyle kozmetik sanayisinde kullanılan aspir yağı, cilde doğrudan uygulanırsa kaz ayağı denilen ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu önler.
 • Ciltte oluşan iltihaplanmanın ve kızarıklıkların tedavisine yardımcı olan aspir yağı, özellikle epilasyon sonrası cildi rahatlatıcı etki gösterir. Tahriş nedeniyle oluşan zedelenmeleri tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cildin kurumasını ve soyulmasını önler. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.
 • Emziren annelerin göğüslerinde emzirme nedeniyle oluşan çatlakların ve doku zedelenmelerinin tedavisine yardımcı olur. Bebeklerde görülen pişikleri önleyici etkiye sahiptir.

aspir yağı faydaları

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

 • Aspir yağı kullanımı hangi amaçla tüketileceğine göre değişiklik gösterir. Saçların daha canla ve parlak görünmesini sağlamak amacıyla birkaç damla aspir yağı avuç içine dökülerek saçlar yıkandıktan sonra saç diplerine masaj yaparak kullanılır. Düzenli olarak saç diplerine uygulanan aspir yağı saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Aspir yağı doğrudan temiz cilde uygulanır. Yatmadan önce temiz bir cilde birkaç damla aspir yağı ile masaj yapılır. Antioksidan bileşenler cilt altındaki dokulara ulaşarak beslenmesini ve daha fazla oksijen almasını sağlayarak daha canlı ve pürüzsüz bir cilt oluşumuna yardımcı olur.
 • Romatizma hastaları bacaklarına masaj ile birlikte aspir yapı uygulayabilirler. Böylece kan dolaşımı hızlanır ve iltihaplar vücuttan atılır.
 • Besin olarak kullanılmak istenirse salataların içine eklenebilir. Aspir yağı ısıya dayanıklı değildir ve bu nedenle ısıtılmadan soğuk haliyle yemeklere eklenmesi önerilir.
 • Bronzlaştırıcı etkiye sahip olan aspir yağı yaz aylarında güneş kremi olarak da kullanılabilir.
 • Düzenli olarak tüketilen aspir yağı stres nedeniyle gelişen depresyonun tedavisine yardımcı olur. Seratonin düzeyini artırır ve Alzheimer hastaları için önerilen bir yağ çeşididir.

aspir yağı kullanımı

Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler metabolizma hızı üzerinde oldukça etkilidir. Sabahları aç karnına 2 tatlı kaşığı aspir yağı tüketimi metabolizma hızını %10-20 oranında arttırır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Antioksidan bileşenler vücuttaki toksin maddelerin atımına yardımcı olarak yağ yakımını hızlandırır ve aynı zamanda vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar. Omega 6 olarak da bilinen conjuge linoleik asit içeriği sayesinde yağ metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan aspir yağı vücutta yağın depolanmasını önler ve yağın hücreler tarafından kullanılmasını destekler. İnsülin direnci gelişimini de önleyici etkiye sahip olan aspir yağı özellikle sabahları sirke ile birlikte düzenli olarak kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur.

Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile desteklenen aspir yağı zayıflama için oldukça etkilidir. Aspir yağı Canan Karatay tarafından da zayıflatıcı özelliği nedeniyle önerilmektedir. Ayrıca aspir yağı İbrahim Saraçoğlu tarafından da salatalara ve yoğurtlara katılması önerilen bir yağ çeşididir. Saraçoğlu yemeklerde tüketilen aspir yağının zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.

aspir yağı

Aspir Yağı Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi aspir yağı kullanımı aşırı olduğunda zararlı etkiler yaratabilir. Özellikle alerji problemi olan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gereklidir. Bazı kişilerde aspir yağı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı aşırı tüketimi tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

Aşırı tüketimi mide ağrısı, mide krampları, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. İshale de neden olabilen aspir yağı vücuttan ciddi oranda su ve tuz kaybı yaratabilir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

aspir yağı bitkisi

Aspir Yağı Nereden Alınır? Fiyat Bilgisi

Aspir tohumunun soğuk sıkım yöntemiyle yağı çıkarılması sonucu elde edilen aspir yağı aktarlarda, büyük alışveriş merkezlerinde, eczanelerde, organik ürün satışı yapan marketlerde ve internetten online ürün satışı yapan firmalarda bulunabilir. Yağ şeklinde tüketemeyenler aspir yağı kapsül olarak satın alabilirler.

Aspir yağı fiyat açısından farklılık gösterir. Yağın organik ve doğal olması fiyatının artmasındaki en önemli etkendir. Kapsül olarak satışa sunulan aspir yağı 30-150 lira arasında değişir. Yemeklik yağ şeklinde satılan aspir yağlarının kilogram fiyat 20 ile 50 lira arasındadır. Kozmetik alanında kullanılan aspir yağlarının 200 mililitrelik şişeleri 35 ile 180 lira arasında değişir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ejderha Yağı (Acılı Zeytin Yağı) Tarifi
Ejderha Yağı (Acılı Zeytin Yağı)8-10 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama101
Yağda Börek Tarifi
Yağda Börek6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 55dk Hazırlama299
Baharatlı Zeytin Yağı Tarifi
Baharatlı Zeytin Yağı6-8 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama68
Tirit ( Kaz Yağıyla) Tarifi
Tirit ( Kaz Yağıyla)12-14 kişilik, 2 saat Pişirme, 1 saat Hazırlama16
El Açması Mı Acaba? Tarifi
El Açması Mı Acaba?8-10 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama34
Kuyruk Yağıyla Nohut Yahnisi Tarifi
Kuyruk Yağıyla Nohut Yahnisi2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama30
Don Yağı (İç Yağ) Tarifi
Don Yağı (İç Yağ)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama39
Arnavut Ciğeri (İç Yağında) Tarifi
Arnavut Ciğeri (İç Yağında)6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama16
Yağda Kızartmadan Patlıcan Musakka Tarifi
Yağda Kızartmadan Patlıcan Musakka4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama101
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri