Aspir Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

Uzman Doktorların Tavsiyesi, Antioksidan Kaynağı

Aspir Yağı

Köklü bir geçmişe sahip olan aspir bitkisi, eski dönemlerde özellikle Mısır, İran, Hindistan, Japonya ve Çin’de tarımı yapılan ve tıbbi amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Ayrıca bitkinin çiçeğindeki boya maddesi kumaş boyacılığında yaygın olarak kullanılır ve günümüzde aspir bitkisini özel kılan şey tohumlarından çıkarılan yağıdır.

Uzak Doğu ülkelerinde aspir bitkisinin çiçeklerinden hazırlanan bitkisel çay birçok hastalığın tedavisinde kullanılırdı. Yüksek oranda antioksidan bileşen içeren aspir, B kompleks vitaminleri, C vitamini ve E vitamini açısından da zengin bir kaynaktır. Çiçeklerinden hazırlanan karışımlar özellikle kadınların âdet dönemindeki şiddetli ağrılarının ve travma sonucu gelişen şişler ve ağrıların tedavisinde kullanılır.

Hindistan’da ve Afganistan’da aspir yaprakları kullanılarak hazırlanan çay, hamile kadınlarda düşük yapmayı önleyici olarak kullanılırdı. Kabızlığı önlemesi, kusmayı teşvik etmesi nedeniyle zehirlenme vakalarında kullanılan aspir çayı aynı zamanda ateş düşürücü olarak da kullanılırdı. Ayrıca aspir çiçekleri Orta Doğu ve Asya’da kendine özgü sarı renginden dolayı turşu, sos, ekmek, pilav ve çorbaları renklendirici olarak kullanılır. Ülkemizde de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı yemeklerde renklendirici özelliği nedeniyle kullanılır. Günümüzde aspir bitkisinden soğuk sıkım yöntemiyle çıkarılan yağ birçok alanda kullanılmaktadır.

aspir yağı faydaları

Aspir Yağı Nedir?

Papatyagiller familyasına ait bir bitki olan aspir bitkisinin ana vatanı Güneydoğu Asya’dır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bitki özellikle Eskişehir, Tekirdağ, Konya, Isparta ve Burdur şehirlerinde çok daha yaygındır. Sarı, kırmızı ve turuncu renklere sahip çiçekleri bulunan aspir bitkisinin yaprakları ve çiçekleri çay yapımında tohumu ise yağ yapımında kullanılır.

Dikenli ve dikensiz çeşitleri bulunan aspir bitkisinin boyu 50-120 santimetreye kadar ulaşabilir. Tohumlarından elde edilen aspir yağı, gıda ve ilaç sanayisinde ayrıca boya ve kozmetik sanayisinde kullanılır.

Aspir yağı içeriği zengin bir yağdır. Omega 3 ve omega 6 yağ içeriğinden zengin olan aspir yağı yüksek oranda antioksidan bileşen içerir. Bu bileşenlere ek olarak C, E ve B kompleks vitaminleri ile demir, fosfor, kalsiyum gibi mineraller içerir. Ayrıca aspir yağı içeriğinde yer alan linoleik yağ asidi nedeniyle zayıflatıcı etkiye sahiptir.

aspir yağı fiyat

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı savaşını destekler. Kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin yok edilmesini sağlar. Özellikle meme ve prostat kanserini önleyici etkiye sahiptir.
 • Kolesterol düzeyini dengede tutarak vücudun yağ metabolizmasını düzenler. Kalp krizi riskine karşı vücudu korur.
 • Omega 6 yağ içeriği sayesinde diyabet hastalığının tedavisini destekleyici rol oynar. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak insülin direnci gelişmesini önler ve diyabet hastalığı riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Nefes darlığını önleyici özelliğe sahip olan aspir yağı öksürüğe de faydalıdır ve ayrıca etkili bir balgam söktürücüdür.
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olan aspir yağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler.
 • Kadınlarda âdet düzensizliklerini dengelemeye yardımcı olan aspir yağı âdet ağrılarının şiddetini azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Saç köklerinin beslenmesine destek olan aspir yağı saçların çabuk uzamasını sağlar ve daha canlı bir görünüm kazandırır.
 • Romatizmal ağrıların hafiflemesine yardımcıdır.
 • Aspir yağındaki organik yağ asitleri afrodizyak etkiye sahiptir. Cinsel isteği artırması aspir yağı özellikleri arasında dikkat çekicidir.

aspir yağı nedir

Aspir Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Aspir yağında bulunan antioksidan vitamin ve mineraller ile linoleik asit cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Cildin sebum üretimini dengeleyen aspir yağı tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesini sağlar.
 • Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan aspir yağı doğal bir nemlendiricidir. Bu özelliği nedeniyle kozmetik sanayisinde kullanılan aspir yağı, cilde doğrudan uygulanırsa kaz ayağı denilen ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu önler.
 • Ciltte oluşan iltihaplanmanın ve kızarıklıkların tedavisine yardımcı olan aspir yağı, özellikle epilasyon sonrası cildi rahatlatıcı etki gösterir. Tahriş nedeniyle oluşan zedelenmeleri tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cildin kurumasını ve soyulmasını önler. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.
 • Emziren annelerin göğüslerinde emzirme nedeniyle oluşan çatlakların ve doku zedelenmelerinin tedavisine yardımcı olur. Bebeklerde görülen pişikleri önleyici etkiye sahiptir.

aspir yağı faydaları

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

 • Aspir yağı kullanımı hangi amaçla tüketileceğine göre değişiklik gösterir. Saçların daha canla ve parlak görünmesini sağlamak amacıyla birkaç damla aspir yağı avuç içine dökülerek saçlar yıkandıktan sonra saç diplerine masaj yaparak kullanılır. Düzenli olarak saç diplerine uygulanan aspir yağı saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Aspir yağı doğrudan temiz cilde uygulanır. Yatmadan önce temiz bir cilde birkaç damla aspir yağı ile masaj yapılır. Antioksidan bileşenler cilt altındaki dokulara ulaşarak beslenmesini ve daha fazla oksijen almasını sağlayarak daha canlı ve pürüzsüz bir cilt oluşumuna yardımcı olur.
 • Romatizma hastaları bacaklarına masaj ile birlikte aspir yapı uygulayabilirler. Böylece kan dolaşımı hızlanır ve iltihaplar vücuttan atılır.
 • Besin olarak kullanılmak istenirse salataların içine eklenebilir. Aspir yağı ısıya dayanıklı değildir ve bu nedenle ısıtılmadan soğuk haliyle yemeklere eklenmesi önerilir.
 • Bronzlaştırıcı etkiye sahip olan aspir yağı yaz aylarında güneş kremi olarak da kullanılabilir.
 • Düzenli olarak tüketilen aspir yağı stres nedeniyle gelişen depresyonun tedavisine yardımcı olur. Seratonin düzeyini artırır ve Alzheimer hastaları için önerilen bir yağ çeşididir.

aspir yağı kullanımı

Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler metabolizma hızı üzerinde oldukça etkilidir. Sabahları aç karnına 2 tatlı kaşığı aspir yağı tüketimi metabolizma hızını %10-20 oranında arttırır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Antioksidan bileşenler vücuttaki toksin maddelerin atımına yardımcı olarak yağ yakımını hızlandırır ve aynı zamanda vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar. Omega 6 olarak da bilinen conjuge linoleik asit içeriği sayesinde yağ metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan aspir yağı vücutta yağın depolanmasını önler ve yağın hücreler tarafından kullanılmasını destekler. İnsülin direnci gelişimini de önleyici etkiye sahip olan aspir yağı özellikle sabahları sirke ile birlikte düzenli olarak kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur.

Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile desteklenen aspir yağı zayıflama için oldukça etkilidir. Aspir yağı Canan Karatay tarafından da zayıflatıcı özelliği nedeniyle önerilmektedir. Ayrıca aspir yağı İbrahim Saraçoğlu tarafından da salatalara ve yoğurtlara katılması önerilen bir yağ çeşididir. Saraçoğlu yemeklerde tüketilen aspir yağının zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.

aspir yağı

Aspir Yağı Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi aspir yağı kullanımı aşırı olduğunda zararlı etkiler yaratabilir. Özellikle alerji problemi olan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gereklidir. Bazı kişilerde aspir yağı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı aşırı tüketimi tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

Aşırı tüketimi mide ağrısı, mide krampları, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. İshale de neden olabilen aspir yağı vücuttan ciddi oranda su ve tuz kaybı yaratabilir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

aspir yağı bitkisi

Aspir Yağı Nereden Alınır? Fiyat Bilgisi

Aspir tohumunun soğuk sıkım yöntemiyle yağı çıkarılması sonucu elde edilen aspir yağı aktarlarda, büyük alışveriş merkezlerinde, eczanelerde, organik ürün satışı yapan marketlerde ve internetten online ürün satışı yapan firmalarda bulunabilir. Yağ şeklinde tüketemeyenler aspir yağı kapsül olarak satın alabilirler.

Aspir yağı fiyat açısından farklılık gösterir. Yağın organik ve doğal olması fiyatının artmasındaki en önemli etkendir. Kapsül olarak satışa sunulan aspir yağı 30-150 lira arasında değişir. Yemeklik yağ şeklinde satılan aspir yağlarının kilogram fiyat 20 ile 50 lira arasındadır. Kozmetik alanında kullanılan aspir yağlarının 200 mililitrelik şişeleri 35 ile 180 lira arasında değişir.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kar Yağdı Pastam Tarifi

Kar Yağdı Pastam

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sosyete Mantısı (Yağda) Tarifi

Sosyete Mantısı (Yağda)

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Don Yağı (İç Yağ) Tarifi

Don Yağı (İç Yağ)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Yağda Kızartmadan Patlıcan Musakka Tarifi

Yağda Kızartmadan Patlıcan Musakka

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kar Yağdı Tatlısı Tarifi

Kar Yağdı Tatlısı Tarifi

10-12 kişilik, 40dk Hazırlık, Pişirme yok
Hamsi Kızartma (Az Yağda) Tarifi

Hamsi Kızartma (Az Yağda)

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Şekerpare ( Hazır Mı Diye Soracaklar) Tarifi

Şekerpare ( Hazır Mı Diye Soracaklar)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Tarçınlı Sütün Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri Tarifi
Tarçınlı Sütün Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri

Yağ Yakan Tarçınlı Süt Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceği olan tarçınlı süt, besleyici değerleri ve…

Evde Diş Taşı Temizliği: 5 Doğal Kesin Çözüm Tarifi
Evde Diş Taşı Temizliği: 5 Doğal Kesin Çözüm

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır? Diş bakımı, dikkat edilmesi gereken; fakat çoğu zaman ertelenen…

Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası Tarifi
Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası

Süper Besin Kürü: Keten Tohumu ve Yoğurt Adeta bir şifa kaynağı olan keten tohumu, keten…

Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası

Aradığınız Şifa Zeytin Yaprağı Çayında! Zeytin yaprağı çayı, bitki çayları arasında güçlü etkileri ile kendinden…

Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm Tarifi
Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm

Kurdeşene İyi Gelen Sağlıklı ve Doğal Yöntemler Halk arasında kurdeşen olarak bilinen cilt rahatsızlığının tıptaki…

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler Tarifi
Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler

Cilt Bakımında E Vitamini Kaynağı Kabak çekirdeği yağı bal kabağının çekirdeklerinden yapılan, sağlığa faydalı bir…

Tarçınlı Sütün Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri Tarifi
Tarçınlı Sütün Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri

Yağ Yakan Tarçınlı Süt Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceği olan tarçınlı süt, besleyici değerleri ve…

Evde Diş Taşı Temizliği: 5 Doğal Kesin Çözüm Tarifi
Evde Diş Taşı Temizliği: 5 Doğal Kesin Çözüm

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır? Diş bakımı, dikkat edilmesi gereken; fakat çoğu zaman ertelenen…

Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası Tarifi
Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası

Süper Besin Kürü: Keten Tohumu ve Yoğurt Adeta bir şifa kaynağı olan keten tohumu, keten…

Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayının Hiç Bilmediğiniz 7 Müthiş Faydası

Aradığınız Şifa Zeytin Yaprağı Çayında! Zeytin yaprağı çayı, bitki çayları arasında güçlü etkileri ile kendinden…

Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm Tarifi
Kurdeşen Nedir? Ne İyi Gelir? 14 Doğal Çözüm

Kurdeşene İyi Gelen Sağlıklı ve Doğal Yöntemler Halk arasında kurdeşen olarak bilinen cilt rahatsızlığının tıptaki…

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler Tarifi
Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları: Cildi, Saçı Besler

Cilt Bakımında E Vitamini Kaynağı Kabak çekirdeği yağı bal kabağının çekirdeklerinden yapılan, sağlığa faydalı bir…

Zeytinyağı Çeşitleri ve Az Bilinen Özellikleri Tarifi
Zeytinyağı Çeşitleri ve Az Bilinen Özellikleri

Zeytinyağı Çeşitleri: Hangisi Nasıl Kullanılır? Zeytinyağı satın alırken sadece markaya karar vermeniz yetmez. Çünkü piyasada…

Zeyniler Köyü Nerede? Kahvaltısı, Gezilecek Yerler Tarifi
Zeyniler Köyü Nerede? Kahvaltısı, Gezilecek Yerler

Zeyniler: Çalıkuşu'nun Doğduğu Köy Bugün sizleri birçoğunuzun bildiği ünlü romancı Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli…

Zerdali Nedir? Meyvenin 10 Önemli Faydası Tarifi
Zerdali Nedir? Meyvenin 10 Önemli Faydası

Zerdali: Kayısıdan Daha Küçük, Çilli ve Ekşi! Kayısının yabani türlerinden biri olan zerdali, kayısıyla kıyasla…

Yavan Ne Demek? Yemeği Lezzetlendiren 9 İpucu Tarifi
Yavan Ne Demek? Yemeği Lezzetlendiren 9 İpucu

Yemeği Yavanlıktan Kurtarmanın Püf Noktaları Bazı insanların eli lezzetlidir; en basit yemeği de en zor…

Trans Yağ Nedir? İçeren Besinler, Zararları Tarifi
Trans Yağ Nedir? İçeren Besinler, Zararları

Sağlık Tehdidi: Trans Yağlar Hangileri? Paketli ve dondurulmuş ürünlerde yaygın bir şekilde kullanılan trans yağ,…

Tapyoka Nişastası Nedir, Nasıl Kullanılır? Zararlı Mı? Tarifi
Tapyoka Nişastası Nedir, Nasıl Kullanılır? Zararlı Mı?

Tapyoka Nişastası: Beyaz Una Alternatif Brezilya, Güney Amerika, Tayland, Asya ve Hindistan mutfağında yaygın bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri