Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

Burun Kanamasında Ne Yapılmalı?

 İlk Yardım ve Evde Tedavi

Burun kanaması pek çok insanın hayatı boyunca en az bir kez tecrübe ettiği bir sorundur. Bu son derece rahatsızlık veren sorunun ortaya çıkmasını sağlayan çok sayıda farklı neden vardır. Burun kanaması her zaman ağır bir rahatsızlığın habercisi olmamakla birlikte, bazı çözümü zor rahatsızlıkların başlıca belirtileri arasında yer alır.

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

 • Burun kanaması nedenleri arasında burun karıştırılması bulunmaktadır. Burun karıştırmaya sebep olan başlıca etmenler kaşıntıya sebep olan alerjik durumlar, burun kuruluğu ve enfeksiyonlarıdır.
 • Kuvvetli ve sert sümkürme burun damarlarında açılma yaratarak kanamaya yol açabilir.
 • Bazı karaciğer rahatsızlıklarının da burun kanamasına neden olduğu bilinmektedir.
 • Ülkemizde sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan yüksek tansiyon, burun kılcal damarlarında basınç oluşturarak damar çatlamalarına sebep olabilir ve kanama başlatabilir.
 • Burundaki kıkırdak ve kemik eğrilikleri gibi biçim bozuklukları da kanama oluşmasını sağlar.
 • Burun kanaması tümör kaynaklı hastalıkların nadir görülen belirtileri arasındadır. Genelde beyin tümörü olan yaşlı veya alkol kullanan hastalarda burunda kanama görülür.
 • Buruna veya yüze alınan sert darbeler burunda kanamanın başlamasını tetikleyebilir. Özellikle burunda kırılmaya veya ciddi damar çatlamalarına sebep olabilecek düzeydeki sert darbeler şiddetli burun kanamalarına yol açar.
 • Kuru hava, yüksek sıcaklık ve ani basınç değişiklikleri de burun kanaması sebeplerindendir.
 • Kanama duruma göre çok şiddetli veya hafif seyredebilir. Kanamanın şiddetini, alınan darbenin kuvveti ve kanın sululuk oranı artırır. Eğer kanama gerçekleşen kişide kan pıhtılaşma sorunu varsa veya yakın zamanda aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmış ise kanın sululuk oranı artacağından kanama şiddeti de artacaktır.

burun kanaması nedenleri

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? Evde Tedavi Tavsiyeleri

 • Öncelikle kanamanın şiddetinin artmaması için sakin kalmak önemlidir. Panik halindeyken tansiyon yükselir ve kan akışı hızlanır. Burun kanamasını durdurmanın en etkili yöntemlerinden biri soğuk kompres uygulamaktır. Burun bölgesini soğutmak kanın daha hızlı pıhtılaşmasını sağlayacağından su, buz veya soğutma amaçlı benzer malzemelerle kan akışı durdurulmalıdır.
 • Kanama esnasında başı hafifçe öne eğmek kanın genize, boğaza ve mideye gitmesini engelleyecektir. Bu sayede kanama miktarı daha kolay anlaşılabilir, mide bulantısı ve kusmanın önüne geçilebilir.
 • Eğer ağızda kan birikmişse ivedilikle tükürülmelidir.
 • Kan akışını durdurmanın yöntemlerinden biri de burnun yumuşak kısmını başparmak ve işaret parmaklarıyla sıkıştırmaktır.
 • Kanama hala devam ediyorsa burun kanaması tamponu uygulanır. Evinizde kolayca bulabileceğiniz bir parça pamuğu burunun iç kısmına doğru yerleştirerek kanamayı durdurabilirsiniz.
 • Eğer kanama çok şiddetliyse veya evde uyguladığınız yöntemlerle kanı durdurmayı başaramadıysanız mutlaka en yakın hastaneye veya sağlık ocağına gitmeniz gerekir.
 • Travma sonucu gerçekleşen kanamalar ve küçük yaştaki çocuğun burun kanaması durumlarında evde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilir. Hasta, burun kanamasının yanı sıra şiddetli baş ağrısından da yakınıyorsa evde basit önlemler aldıktan sonra hastaneye gitmeye çalışmak daha doğru olur.

burun kanaması ilk yardım

Burun Kanaması İlk Yardım Yöntemleri

Burun kanaması ilk yardım yöntemleri herkes tarafından bilinmesi gereken temel ilk yardım bilgileri arasında yer alır. Bir burun kanaması vakasıyla karşı karşıya kalındığında ilk müdahaleyi sağlık çalışanlarından beklemek gerekir. Yakınlarda bir sağlık çalışanı bulunmuyorsa ilk yardım eğitimi almış, sertifikalı birinin olup olmadığı sorulmalıdır. Eğer yalnızsanız ve ilk yardım sertifikanız yoksa bu yazıda bahsedilen yöntemleri dikkatlice uygulamaya çalışıp bir an önce doktora başvurmayı denemelisiniz.

 • Kanamayı durdurmak için soğuk uygulama, başı aşağı doğru eğme ve tampon uygulama yöntemlerini mutlaka yapmalısınız.
 • Kanamanın durdurulması için vücudun dik pozisyonda bulunması gerekir. Eğer kanaması olan kişinin uzanmaya ihtiyacı varsa baş vücuda oranla daha yüksek bir pozisyona getirilerek hasta yatırılabilir.
 • Bütün süreç boyunca yanaklara ve buruna soğuk kompres uygulanması kanamanın daha çabuk durmasını sağlayacaktır.
 • Kanama durduktan sonra hafifçe nefes alınmaya çalışılmalı, nefes alma konusunda burun kanalları kesinlikle zorlanmamalıdır.
 • Kanama durduktan sonra burun kanaması için krem kullanabilirsiniz. Burun kuruluğundan dolayı kanama gerçekleşiyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği bir nemlendirici kremi düzenli olarak burnunuza uygulayabilirsiniz.
 • Burun kanaması ilaçları her ilaç gibi mutlaka doktor tavsiyesi ile alınmalıdır ve doktorun belirttiği dozu aşmamaya gayret gösterilmelidir.

burun kanaması tedavi

Burun Kanaması Hangi Doktora Gidilir?

Burunda gerçekleşebilecek kanamalar evde uygulayacağınız basit yöntemlerle önlenebileceği gibi burun kanaması tedavi yöntemlerini zorunlu kılacak şekilde doktor müdahalesi de gerektirebilir. Bazı burun kanamaları kuru hava, yüksek sıcaklık veya bir cisimle kılcal damarlarda gerçekleşen ufak hasarlar sonucu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kanama evde uygulayabileceğiniz ilk yardım yöntemleriyle kolayca önlenir. Kanamanın durdurulamadığı durumlarda veya travma sonucu oluşan kanamalarda acil servise veya en yakın sağlık kurumuna gitmek gerekir.

Eğer kanama sebepsiz yere gerçekleşiyorsa ve tekrar ediyorsa kulak burun boğaz kliniğine gitmek gerekir. Bunun dışında kanama ile birlikte baş ağrısı da hissediyorsanız ve kanama için belirgin bir sebep göremiyorsanız kulak burun boğaz kliniğine gitmenizde yarar vardır. Kanamaya sinüzit, tansiyon, karaciğer hastalıkları, tümörler ve burun şekil bozuklukları da sebep olabileceğinden yukarıda sıralanan durumlarda sadece sağlık ocağına gitmek yeterli değildir. Kulak burun boğaz doktorları gerekli tetkikleri yaparak sorunun kaynağını anlamaya çalışabilir, sonuçlara göre sizi gerekli kliniğe yönlendirebilir.

burun kanaması baş ağrısı

Burun Kanaması Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genelde burun kanaması ve baş ağrısının birlikte görülmesi doktora başvurmak için yeterlidir. Şiddetli baş ağrısı ile birlikte burunda kanama meydana gelmesi hipertansiyon ve tümör gibi doktor müdahalesinin zorunlu olduğu rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Doktor kontrolünden sonra doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanarak baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Eğer doktora ulaşamayacak durumdaysanız ve acil olarak ilaç almaya ihtiyaç duyuyorsanız kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Aspirin ve türevi ilaçlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Burun kanaması sonrası baş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır: Sessiz ve karanlık bir ortam sağlamak, nane çayı gibi rahatlatıcı bitki çaylarından ılık olarak ve az miktarda tüketmek, bol su içmek, çok hafif masaj yapmak, ılık duş almak. Sıcak bir şeyler tüketmekten ve sıcak kompres veya duştan kaçınmanız kanamanın tekrar başlamaması için gereklidir.

burun kanaması

Burun Kanaması Abdesti Bozar mı? Orucu Bozar mı?

Burun kanamasının yoğunluğu abdestin bozulmasını etkileyen bir durumdur. Eğer kan çok az bir miktarda olursa abdesti bozmaz. Süregelen bir akıntı halinde olduğunda abdesti bozan durumlardan sayılır. Kan akışı durdurulduktan sonra tekrar abdest alınması gerekir.

Ramazan ayının yaz dönemine denk geldiği zamanlarda sıcak havaların etkisiyle sıklıkla burun kanaması yaşanır. Gün boyunca aç kalmanın tansiyonu yükseltmesi sebebiyle de Ramazan ayında burunda kanama görülebilir. Burunun kanaması direkt olarak orucu bozan bir etmen değildir. Ancak burunun kanamasından sonra gerçekleşen bazı durumlar orucu bozabilir:

Bunlardan biri genze veya ağıza gelen kanın bilinçli olarak yutulmasıdır. Burundaki kan irade dışında boğazdan mideye giderse ve yanlışlıkla yutulursa oruç bozulmaz.

Bu konu ile ilgili olarak bir ayette: “Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. (Herkesin) kazandığı (iyilik) lehine ve işlediği (kötülük) ise aleyhinedir! Rabbimiz, eğer unuttuk veya hata yaptıysak bizi hesaba çekme.” denmiştir.

Burun Tıkanıklığına Etkili Çözümler

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yarımca Tarifi
Yarımca6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama9
Ispanaklı Yarımca Tarifi
Ispanaklı Yarımca4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 30dk Hazırlama11
Patlıcanlı Yarımca Tarifi
Patlıcanlı Yarımca6-8 kişilik, 5dk Pişirme, 40dk Hazırlama59
Bursa Helvası Tarifi
Bursa Helvası2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama10
Bursa Cantık Tarifi
Bursa Cantık6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 30dk Hazırlama19
İlk Turşum Tarifi
İlk Turşum2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama64
İlk Ekmeğim Tarifi
İlk Ekmeğim2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat Hazırlama11
Bursa Cantık Tarifi
Bursa Cantık4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama117
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Tarifler Geri
Videolar Geri