Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım Tarifi

Burun Kanamasında Ne Yapılmalı?

 İlk Yardım ve Evde Tedavi

Burun kanaması pek çok insanın hayatı boyunca en az bir kez tecrübe ettiği bir sorundur. Bu son derece rahatsızlık veren sorunun ortaya çıkmasını sağlayan çok sayıda farklı neden vardır. Burun kanaması her zaman ağır bir rahatsızlığın habercisi olmamakla birlikte, bazı çözümü zor rahatsızlıkların başlıca belirtileri arasında yer alır.

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

 • Burun kanaması nedenleri arasında burun karıştırılması bulunmaktadır. Burun karıştırmaya sebep olan başlıca etmenler kaşıntıya sebep olan alerjik durumlar, burun kuruluğu ve enfeksiyonlarıdır.
 • Kuvvetli ve sert sümkürme burun damarlarında açılma yaratarak kanamaya yol açabilir.
 • Bazı karaciğer rahatsızlıklarının da burun kanamasına neden olduğu bilinmektedir.
 • Ülkemizde sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan yüksek tansiyon, burun kılcal damarlarında basınç oluşturarak damar çatlamalarına sebep olabilir ve kanama başlatabilir.
 • Burundaki kıkırdak ve kemik eğrilikleri gibi biçim bozuklukları da kanama oluşmasını sağlar.
 • Burun kanaması tümör kaynaklı hastalıkların nadir görülen belirtileri arasındadır. Genelde beyin tümörü olan yaşlı veya alkol kullanan hastalarda burunda kanama görülür.
 • Buruna veya yüze alınan sert darbeler burunda kanamanın başlamasını tetikleyebilir. Özellikle burunda kırılmaya veya ciddi damar çatlamalarına sebep olabilecek düzeydeki sert darbeler şiddetli burun kanamalarına yol açar.
 • Kuru hava, yüksek sıcaklık ve ani basınç değişiklikleri de burun kanaması sebeplerindendir.
 • Kanama duruma göre çok şiddetli veya hafif seyredebilir. Kanamanın şiddetini, alınan darbenin kuvveti ve kanın sululuk oranı artırır. Eğer kanama gerçekleşen kişide kan pıhtılaşma sorunu varsa veya yakın zamanda aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmış ise kanın sululuk oranı artacağından kanama şiddeti de artacaktır.

burun kanaması nedenleri

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? Evde Tedavi Tavsiyeleri

 • Öncelikle kanamanın şiddetinin artmaması için sakin kalmak önemlidir. Panik halindeyken tansiyon yükselir ve kan akışı hızlanır. Burun kanamasını durdurmanın en etkili yöntemlerinden biri soğuk kompres uygulamaktır. Burun bölgesini soğutmak kanın daha hızlı pıhtılaşmasını sağlayacağından su, buz veya soğutma amaçlı benzer malzemelerle kan akışı durdurulmalıdır.
 • Kanama esnasında başı hafifçe öne eğmek kanın genize, boğaza ve mideye gitmesini engelleyecektir. Bu sayede kanama miktarı daha kolay anlaşılabilir, mide bulantısı ve kusmanın önüne geçilebilir.
 • Eğer ağızda kan birikmişse ivedilikle tükürülmelidir.
 • Kan akışını durdurmanın yöntemlerinden biri de burnun yumuşak kısmını başparmak ve işaret parmaklarıyla sıkıştırmaktır.
 • Kanama hala devam ediyorsa burun kanaması tamponu uygulanır. Evinizde kolayca bulabileceğiniz bir parça pamuğu burunun iç kısmına doğru yerleştirerek kanamayı durdurabilirsiniz.
 • Eğer kanama çok şiddetliyse veya evde uyguladığınız yöntemlerle kanı durdurmayı başaramadıysanız mutlaka en yakın hastaneye veya sağlık ocağına gitmeniz gerekir.
 • Travma sonucu gerçekleşen kanamalar ve küçük yaştaki çocuğun burun kanaması durumlarında evde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilir. Hasta, burun kanamasının yanı sıra şiddetli baş ağrısından da yakınıyorsa evde basit önlemler aldıktan sonra hastaneye gitmeye çalışmak daha doğru olur.

burun kanaması ilk yardım

Burun Kanaması İlk Yardım Yöntemleri

Burun kanaması ilk yardım yöntemleri herkes tarafından bilinmesi gereken temel ilk yardım bilgileri arasında yer alır. Bir burun kanaması vakasıyla karşı karşıya kalındığında ilk müdahaleyi sağlık çalışanlarından beklemek gerekir. Yakınlarda bir sağlık çalışanı bulunmuyorsa ilk yardım eğitimi almış, sertifikalı birinin olup olmadığı sorulmalıdır. Eğer yalnızsanız ve ilk yardım sertifikanız yoksa bu yazıda bahsedilen yöntemleri dikkatlice uygulamaya çalışıp bir an önce doktora başvurmayı denemelisiniz.

 • Kanamayı durdurmak için soğuk uygulama, başı aşağı doğru eğme ve tampon uygulama yöntemlerini mutlaka yapmalısınız.
 • Kanamanın durdurulması için vücudun dik pozisyonda bulunması gerekir. Eğer kanaması olan kişinin uzanmaya ihtiyacı varsa baş vücuda oranla daha yüksek bir pozisyona getirilerek hasta yatırılabilir.
 • Bütün süreç boyunca yanaklara ve buruna soğuk kompres uygulanması kanamanın daha çabuk durmasını sağlayacaktır.
 • Kanama durduktan sonra hafifçe nefes alınmaya çalışılmalı, nefes alma konusunda burun kanalları kesinlikle zorlanmamalıdır.
 • Kanama durduktan sonra burun kanaması için krem kullanabilirsiniz. Burun kuruluğundan dolayı kanama gerçekleşiyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği bir nemlendirici kremi düzenli olarak burnunuza uygulayabilirsiniz.
 • Burun kanaması ilaçları her ilaç gibi mutlaka doktor tavsiyesi ile alınmalıdır ve doktorun belirttiği dozu aşmamaya gayret gösterilmelidir.

burun kanaması tedavi

Burun Kanaması Hangi Doktora Gidilir?

Burunda gerçekleşebilecek kanamalar evde uygulayacağınız basit yöntemlerle önlenebileceği gibi burun kanaması tedavi yöntemlerini zorunlu kılacak şekilde doktor müdahalesi de gerektirebilir. Bazı burun kanamaları kuru hava, yüksek sıcaklık veya bir cisimle kılcal damarlarda gerçekleşen ufak hasarlar sonucu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kanama evde uygulayabileceğiniz ilk yardım yöntemleriyle kolayca önlenir. Kanamanın durdurulamadığı durumlarda veya travma sonucu oluşan kanamalarda acil servise veya en yakın sağlık kurumuna gitmek gerekir.

Eğer kanama sebepsiz yere gerçekleşiyorsa ve tekrar ediyorsa kulak burun boğaz kliniğine gitmek gerekir. Bunun dışında kanama ile birlikte baş ağrısı da hissediyorsanız ve kanama için belirgin bir sebep göremiyorsanız kulak burun boğaz kliniğine gitmenizde yarar vardır. Kanamaya sinüzit, tansiyon, karaciğer hastalıkları, tümörler ve burun şekil bozuklukları da sebep olabileceğinden yukarıda sıralanan durumlarda sadece sağlık ocağına gitmek yeterli değildir. Kulak burun boğaz doktorları gerekli tetkikleri yaparak sorunun kaynağını anlamaya çalışabilir, sonuçlara göre sizi gerekli kliniğe yönlendirebilir.

burun kanaması baş ağrısı

Burun Kanaması Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genelde burun kanaması ve baş ağrısının birlikte görülmesi doktora başvurmak için yeterlidir. Şiddetli baş ağrısı ile birlikte burunda kanama meydana gelmesi hipertansiyon ve tümör gibi doktor müdahalesinin zorunlu olduğu rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Doktor kontrolünden sonra doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanarak baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Eğer doktora ulaşamayacak durumdaysanız ve acil olarak ilaç almaya ihtiyaç duyuyorsanız kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Aspirin ve türevi ilaçlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Burun kanaması sonrası baş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır: Sessiz ve karanlık bir ortam sağlamak, nane çayı gibi rahatlatıcı bitki çaylarından ılık olarak ve az miktarda tüketmek, bol su içmek, çok hafif masaj yapmak, ılık duş almak. Sıcak bir şeyler tüketmekten ve sıcak kompres veya duştan kaçınmanız kanamanın tekrar başlamaması için gereklidir.

burun kanaması

Burun Kanaması Abdesti Bozar mı? Orucu Bozar mı?

Burun kanamasının yoğunluğu abdestin bozulmasını etkileyen bir durumdur. Eğer kan çok az bir miktarda olursa abdesti bozmaz. Süregelen bir akıntı halinde olduğunda abdesti bozan durumlardan sayılır. Kan akışı durdurulduktan sonra tekrar abdest alınması gerekir.

Ramazan ayının yaz dönemine denk geldiği zamanlarda sıcak havaların etkisiyle sıklıkla burun kanaması yaşanır. Gün boyunca aç kalmanın tansiyonu yükseltmesi sebebiyle de Ramazan ayında burunda kanama görülebilir. Burunun kanaması direkt olarak orucu bozan bir etmen değildir. Ancak burunun kanamasından sonra gerçekleşen bazı durumlar orucu bozabilir:

Bunlardan biri genze veya ağıza gelen kanın bilinçli olarak yutulmasıdır. Burundaki kan irade dışında boğazdan mideye giderse ve yanlışlıkla yutulursa oruç bozulmaz.

Bu konu ile ilgili olarak bir ayette: “Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. (Herkesin) kazandığı (iyilik) lehine ve işlediği (kötülük) ise aleyhinedir! Rabbimiz, eğer unuttuk veya hata yaptıysak bizi hesaba çekme.” denmiştir.

Burun Tıkanıklığına Etkili Çözümler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım 18.07.2018 tarihinde yayınladı.