Burun Akıntısı Kesmek İçin Ne Yapmalı? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

Burun Akıntısını Kesen Doğal Yöntemler

Şüphesiz her insanın yaşadığı bir durumdur burun akıntısı. Güneşe çıktığında burnu akanlar, enfeksiyon günlerinde yanından kutu kutu peçete ayırmayanlar, ah bir de duygusallıktan burnu akanlar için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda burun akıntısına çözüm bulacaksınız. Burun akıntısı durdurmak için neler gereklidir tek tek listeledik. Çevresel ve biyolojik faktörlerden dolayı yaşanan burun akıntısı kesin çözüm önerileri burada. Yazımızı okuduğunuzda gerçekten rahat bir nefes alabilirsiniz. İşte en doğal yöntemlerle burun akıntısını durduracağınız bilgiler!

burun akıntısına ne iyi gelir

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yöntemler

 • Tuzlu Su: Tuzlu su burun akıntısı kesmek için tercih edilen en popüler yöntemdir. Sürekli burnunuz aktığında burun içinde tahrişler de meydana gelir. Tuzlu su ise bu yaraları da iyileştirir ve mikropları atar. Nezle ve griple geçen günlerde, burun akıntısından kurtulmak için sıcak suyun içine tuz ekleyin ve tuzun çözülmesini bekleyin. Sonrasında bu suyu ikişer damla olacak şekilde burun deliklerinize damlatın. Gün içinde birkaç defa denemenizde herhangi bir sakınca olmayacaktır. Aynı zamanda bu yöntemle balgamları da temizleyebilirsiniz.
 • Hardal Yağı: Hardal antibiyotik etkiye sahip bir bitkidir. Yağı da aynı şekilde mikropları vücudunuzdan atmak için etkilidir. Çok az miktardaki hardal yağını ısıtın ve burun deliklerinize damlatın. Burun kanallarını açıp burun akıntısı öksürük gibi şikayetlerinizi sona erdirecektir.
 • Zencefil: Burun akıntısı solunum yolu rahatsızlığının bir sonucudur. Bu durumu önlemek için zencefili çiğ şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil ile buhar banyosu da iyi gelecektir. Zencefilli ballı bitki çayını içmenizi de önermeden geçemeyeceğiz.
 • Limonlu Su: Limonlu su karışımı burun akıntısı ve hapşırma gibi rahatsızlıklarda ilaç gibi gelecektir. Limonlu suyu gün içinde tüketmenizi tavsiye ederiz. İçerken ılık içmeye dikkat edin. Tansiyon düşüklüğü yaşayan hastalar için pek tavsiye edilmez çünkü limon tansiyonu düşürmektedir.
 • Sarımsak: Burun akıntısını doğal yollarla bitirmek için antibiyotik etkili besinlerle beslenmelisiniz. Sarımsak da bunlardan biridir. Sarımsaklı besinleri tükettiğinizde akıntılara son verip daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Okaliptüs Yağı: Ferahlatıcı etkiye sahip olan okaliptüs yağı ile burun akıntısını gidermek için temiz bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatın. Daha sonra mendildeki yağı zaman zaman burnunuza temas ettirin.
 • Taze Tere: Burun akıntısı nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu tarafından tere bitkisi ile cevaplanmıştır. Taze tereyi tüketmenizi önerir. Taze terenin burun akıntısını yok edici özelliği bulunmaktadır.

Ayrıca:

Çok kuru ve çok fazla nemli olan bölgelerden bir süre uzak kalmaya çalışın. Bu günlerde burun akıntısı göz yaşarması da getirecektir. Temizliğiniz için her defasında temiz mendil kullanmaya özen gösterin. Bol C vitaminli besinlerle beslenin. Portakal, kivi, limon, yeşil sebzeleri tüketebilirsiniz. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Yemeklerinize ve çorbalarınıza acı pul biberi eklerseniz, vücudunuza yayılan mikropları kısa sürede atıp burun akıntısına neden olan faktörleri yok edersiniz. Kahvaltılarda ise bal tüketip burun akıntısı boğaz ağrısı gibi rahatsızlığı bitirebilirsiniz. Bu süreçte antioksidan ve antibakteriyel etkileri olan besinlerle beslenmeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

burun akıntısı bebek

Bebeklerde Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm Önerileri

Bebeklerde grip, nezle ve alerji nedeniyle de burun akıntısı yaşanmaktadır. Belirli bir yaşa kadar ilaç kullanma konusunda hassas olan anneler için bitkisel önerilerimiz olacak. Bebekler burun akıntısını gidermek için şu tavsiyelerimiz sizlere yardım edebilir:

 • Bebekler için bitki çayı önermeyeceğiz. En sağlıklı ve lezzetli ilaç olan tavuk suyuna çorba harika bir şifa olacaktır. Burun akıntısı yaşayan bebeklere hem hastalık günlerinde hem de normal zamanlarda hazır çorba vermemelisiniz. Ev yapımı çorbalar daha etkilidir.
 • 2 yaşını geçmiş bebeklere ise ballı süt vererek solunum yollarını yumuşatabilirsiniz. Balın mikrop kırıcı özelliği sayesinde burun akıntısı da iyileşecektir.
 • Bebeklerin burun çevresine Hindistan cevizi yağı sürüp masaj yapmalısınız. Çok küçük damlalar olmasına özen gösterin. Gözlere ve burun içine girmesine engel olun.
 • En büyük ilaç anne sütüdür bebekler için. Burun akıntısı yaşayan bebeklerin anne sütü içmesi çok etkili olacaktır.

burun akıntısı nasıl geçer

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Akıntıyı Kesen İlaçlar

Burun akıntısı sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa, bu defa burun akıntısına ilaç tedavisini denemelisiniz. Bitkisel yollarla geçmeyen burun akıntısı burun içini uzun süre tahriş edecektir. Bu durum da nefes almanızı etkileyebilir. Bir an önce çözüm bulmak için doktora gitmelisiniz. Doktorun önerdiği ilaçlar ile burun akıntısına neden olan enfeksiyonu yok edebilirsiniz. Ayrıca bazı damla ve burun spreyleri, eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Burun spreyleri ile burun akıntıları giderilir. Düzenli ilaç kullanımında bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Doktorun size önereceği bazı burun akıntısı ilaçları ise şöyle olacaktır:

 • RINOGEST SR 120 mg Mikropellet Kapsül
 • SUDAFED 60 mg Tablet
 • RINOGEST 30 mg Şurup
 • SUDAFED 30 mg Şurup
 • EKSOFED 60 mg Tablet
 • EKSOFED 30 mg Şurup
 • RISONEL Burun Spreyi
 • RHINOPRONT Burun Spreyi
 • Otrivine Pediyatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi
 • NAZOFIX Nazal Sprey

burun akıntısı kesmek

Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısı soğuk havalarda sıkça yaşanan bir durumdur. Burunda meydana gelen iltihaplara “rinit” adı verilir. Kimi durumlarda akıntının nedeni rinit olmaktadır. Bazen burun akıntısının soğuk algınlığından dolayı meydana geldiği tahmin edilir. Bazı durumlarda burun akıntısı ciddi hastalıkların habercisi olmaktadır. Ciddi hastalıklardan uzak kalmak için burun akıntısını ufak bir sorun olarak görmemelisiniz. Gerekli tıbbi yardımları alıp ilaç tedavisi gerekiyorsa kullanmalısınız. Soğuk algınlığından kaynaklanan burun akıntıları yaklaşık 10 gün içinde geçmektedir. Eğer 10 günden uzun süren bir burun akıntısı şikayetiniz varsa, daha fazla zaman kaybetmenin anlamı olmayacaktır. İlk gideceğiniz yer doktorunuz olmalıdır.

Mevsim geçişlerinde görülen burun akıntıları oldukça normaldir. Kısa süre sonra geçecektir. Sıcak havadan soğuk havaya geçerken, bedeninizi nasıl koruyacağınızı bazen bilemezsiniz. Terleme ve üşüme aynı anda gerçekleştiğinde ise burun akıntısı baş ağrısı gibi sonuçlar kaçınılmaz olabilir.

Burun akıntısına neden olan diğer sebepleri şu şekilde ifade etmek daha doğru olacaktır:

 • Polen, güneş ve toz alerjisi
 • Sigara kullanımı
 • Burun kemiğinde oluşan eğrilik veya çatlak
 • Hormon değişimleri
 • Gebelik döneminde olmak
 • Baharatlara karşı alerji
 • Çok soğuk ve kuru havada kalmak
 • Acılı yemekler tüketmek
 • Burun kanallarında meydana gelen tümörler

burun akıntısı durdurmak

Burun Akıntısı Faydalı Mı?

Pek çok insanı rahatsız eden burun akıntısı faydaları ile sağlığınızı koruyor. Burun akıntısının faydalı bir fizyolojik olay olduğunu ifade edelim. Burun aktığında öncelikle burun içi temizlenir ve daha rahat nefes alırsınız. Böylece burun içinde toplanan kirler dışarı atılır. Burunda oluşan mukus, toz ve zararlı maddeleri tutar. Zararlı maddelerin akciğere ulaşmasını önler. Böylece akciğer hastalıklarına karşı sizi korur.

Bir süre burnunuz akıyorsa bu bağışıklık sisteminizin çalıştığına ve sizi koruduğuna dair işarettir. Belirttiğimiz gibi 10 günden fazla süren burun akıntıları için doktora gitmelisiniz. Burun akıntısı şikayeti için aile hekiminize veya kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz, sağlığınız için iyi bir adım olacaktır.

Burun Tıkanıklığına Etkili Çözümler

Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İshal Çözüm Tarifi
İshal Çözüm1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Bitkisel Protein Tarifi
Bitkisel Protein1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Bursa Cantık Tarifi
Bursa Cantık6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 30dk Hazırlama
Bursa Pastası Tarifi
Bursa Pastası8-10 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat Hazırlama
Bursa İskender Tarifi
Bursa İskender2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama
Bursa Helvası Tarifi
Bursa Helvası4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 30dk Hazırlama
Tatlı Krizine Çözüm Tarifi
Tatlı Krizine Çözüm6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu? Tarifi
Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu?

Yulaf Ezmesi Glutenli Mi Glutensiz Mi? Yulaf ezmesi pek çok kişinin sağlıklı öğünlerine eşlik eden…

Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri Tarifi
Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Çeşit Çeşit Mum Yapımı Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak…

Gluten İçeren Besinler Listesi Tarifi
Gluten İçeren Besinler Listesi

Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Gluten Var? Buğday ve arpa gibi tahılların içinde yer alan gluten…

Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi? Tarifi
Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi?

Tavuktan Yumurtasından Büyük: Kaz Yumurtası Kaz yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz…

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu? Tarifi
Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu?

Yulaf Ezmesi Glutenli Mi Glutensiz Mi? Yulaf ezmesi pek çok kişinin sağlıklı öğünlerine eşlik eden…

Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri Tarifi
Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Çeşit Çeşit Mum Yapımı Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak…

Gluten İçeren Besinler Listesi Tarifi
Gluten İçeren Besinler Listesi

Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Gluten Var? Buğday ve arpa gibi tahılların içinde yer alan gluten…

Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi? Tarifi
Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi?

Tavuktan Yumurtasından Büyük: Kaz Yumurtası Kaz yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz…

Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi
Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları Limon tuzu nedir? Mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev…

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif Tarifi
Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif

Hellim Nasıl Kızartılır? Nasıl Yenir? Peynir denildiğinde akla gelen beyaz peynir ve kaşar peyniri genellikte…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazı Nasıl Geçer? 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi…

Tarifler Geri
Videolar Geri