Burun Akıntısı Kesmek İçin Ne Yapmalı? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

Burun Akıntısını Kesen Doğal Yöntemler

Şüphesiz her insanın yaşadığı bir durumdur burun akıntısı. Güneşe çıktığında burnu akanlar, enfeksiyon günlerinde yanından kutu kutu peçete ayırmayanlar, ah bir de duygusallıktan burnu akanlar için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda burun akıntısına çözüm bulacaksınız. Burun akıntısı durdurmak için neler gereklidir tek tek listeledik. Çevresel ve biyolojik faktörlerden dolayı yaşanan burun akıntısı kesin çözüm önerileri burada. Yazımızı okuduğunuzda gerçekten rahat bir nefes alabilirsiniz. İşte en doğal yöntemlerle burun akıntısını durduracağınız bilgiler!

burun akıntısına ne iyi gelir

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yöntemler

 • Tuzlu Su: Tuzlu su burun akıntısı kesmek için tercih edilen en popüler yöntemdir. Sürekli burnunuz aktığında burun içinde tahrişler de meydana gelir. Tuzlu su ise bu yaraları da iyileştirir ve mikropları atar. Nezle ve griple geçen günlerde, burun akıntısından kurtulmak için sıcak suyun içine tuz ekleyin ve tuzun çözülmesini bekleyin. Sonrasında bu suyu ikişer damla olacak şekilde burun deliklerinize damlatın. Gün içinde birkaç defa denemenizde herhangi bir sakınca olmayacaktır. Aynı zamanda bu yöntemle balgamları da temizleyebilirsiniz.
 • Hardal Yağı: Hardal antibiyotik etkiye sahip bir bitkidir. Yağı da aynı şekilde mikropları vücudunuzdan atmak için etkilidir. Çok az miktardaki hardal yağını ısıtın ve burun deliklerinize damlatın. Burun kanallarını açıp burun akıntısı öksürük gibi şikayetlerinizi sona erdirecektir.
 • Zencefil: Burun akıntısı solunum yolu rahatsızlığının bir sonucudur. Bu durumu önlemek için zencefili çiğ şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil ile buhar banyosu da iyi gelecektir. Zencefilli ballı bitki çayını içmenizi de önermeden geçemeyeceğiz.
 • Limonlu Su: Limonlu su karışımı burun akıntısı ve hapşırma gibi rahatsızlıklarda ilaç gibi gelecektir. Limonlu suyu gün içinde tüketmenizi tavsiye ederiz. İçerken ılık içmeye dikkat edin. Tansiyon düşüklüğü yaşayan hastalar için pek tavsiye edilmez çünkü limon tansiyonu düşürmektedir.
 • Sarımsak: Burun akıntısını doğal yollarla bitirmek için antibiyotik etkili besinlerle beslenmelisiniz. Sarımsak da bunlardan biridir. Sarımsaklı besinleri tükettiğinizde akıntılara son verip daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Okaliptüs Yağı: Ferahlatıcı etkiye sahip olan okaliptüs yağı ile burun akıntısını gidermek için temiz bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatın. Daha sonra mendildeki yağı zaman zaman burnunuza temas ettirin.
 • Taze Tere: Burun akıntısı nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu tarafından tere bitkisi ile cevaplanmıştır. Taze tereyi tüketmenizi önerir. Taze terenin burun akıntısını yok edici özelliği bulunmaktadır.

Ayrıca:

Çok kuru ve çok fazla nemli olan bölgelerden bir süre uzak kalmaya çalışın. Bu günlerde burun akıntısı göz yaşarması da getirecektir. Temizliğiniz için her defasında temiz mendil kullanmaya özen gösterin. Bol C vitaminli besinlerle beslenin. Portakal, kivi, limon, yeşil sebzeleri tüketebilirsiniz. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Yemeklerinize ve çorbalarınıza acı pul biberi eklerseniz, vücudunuza yayılan mikropları kısa sürede atıp burun akıntısına neden olan faktörleri yok edersiniz. Kahvaltılarda ise bal tüketip burun akıntısı boğaz ağrısı gibi rahatsızlığı bitirebilirsiniz. Bu süreçte antioksidan ve antibakteriyel etkileri olan besinlerle beslenmeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

burun akıntısı bebek

Bebeklerde Burun Akıntısı Bitkisel Çözüm Önerileri

Bebeklerde grip, nezle ve alerji nedeniyle de burun akıntısı yaşanmaktadır. Belirli bir yaşa kadar ilaç kullanma konusunda hassas olan anneler için bitkisel önerilerimiz olacak. Bebekler burun akıntısını gidermek için şu tavsiyelerimiz sizlere yardım edebilir:

 • Bebekler için bitki çayı önermeyeceğiz. En sağlıklı ve lezzetli ilaç olan tavuk suyuna çorba harika bir şifa olacaktır. Burun akıntısı yaşayan bebeklere hem hastalık günlerinde hem de normal zamanlarda hazır çorba vermemelisiniz. Ev yapımı çorbalar daha etkilidir.
 • 2 yaşını geçmiş bebeklere ise ballı süt vererek solunum yollarını yumuşatabilirsiniz. Balın mikrop kırıcı özelliği sayesinde burun akıntısı da iyileşecektir.
 • Bebeklerin burun çevresine Hindistan cevizi yağı sürüp masaj yapmalısınız. Çok küçük damlalar olmasına özen gösterin. Gözlere ve burun içine girmesine engel olun.
 • En büyük ilaç anne sütüdür bebekler için. Burun akıntısı yaşayan bebeklerin anne sütü içmesi çok etkili olacaktır.

burun akıntısı nasıl geçer

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Akıntıyı Kesen İlaçlar

Burun akıntısı sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa, bu defa burun akıntısına ilaç tedavisini denemelisiniz. Bitkisel yollarla geçmeyen burun akıntısı burun içini uzun süre tahriş edecektir. Bu durum da nefes almanızı etkileyebilir. Bir an önce çözüm bulmak için doktora gitmelisiniz. Doktorun önerdiği ilaçlar ile burun akıntısına neden olan enfeksiyonu yok edebilirsiniz. Ayrıca bazı damla ve burun spreyleri, eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Burun spreyleri ile burun akıntıları giderilir. Düzenli ilaç kullanımında bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Doktorun size önereceği bazı burun akıntısı ilaçları ise şöyle olacaktır:

 • RINOGEST SR 120 mg Mikropellet Kapsül
 • SUDAFED 60 mg Tablet
 • RINOGEST 30 mg Şurup
 • SUDAFED 30 mg Şurup
 • EKSOFED 60 mg Tablet
 • EKSOFED 30 mg Şurup
 • RISONEL Burun Spreyi
 • RHINOPRONT Burun Spreyi
 • Otrivine Pediyatrik Doz Ayarlı Burun Spreyi
 • NAZOFIX Nazal Sprey

burun akıntısı kesmek

Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısı soğuk havalarda sıkça yaşanan bir durumdur. Burunda meydana gelen iltihaplara “rinit” adı verilir. Kimi durumlarda akıntının nedeni rinit olmaktadır. Bazen burun akıntısının soğuk algınlığından dolayı meydana geldiği tahmin edilir. Bazı durumlarda burun akıntısı ciddi hastalıkların habercisi olmaktadır. Ciddi hastalıklardan uzak kalmak için burun akıntısını ufak bir sorun olarak görmemelisiniz. Gerekli tıbbi yardımları alıp ilaç tedavisi gerekiyorsa kullanmalısınız. Soğuk algınlığından kaynaklanan burun akıntıları yaklaşık 10 gün içinde geçmektedir. Eğer 10 günden uzun süren bir burun akıntısı şikayetiniz varsa, daha fazla zaman kaybetmenin anlamı olmayacaktır. İlk gideceğiniz yer doktorunuz olmalıdır.

Mevsim geçişlerinde görülen burun akıntıları oldukça normaldir. Kısa süre sonra geçecektir. Sıcak havadan soğuk havaya geçerken, bedeninizi nasıl koruyacağınızı bazen bilemezsiniz. Terleme ve üşüme aynı anda gerçekleştiğinde ise burun akıntısı baş ağrısı gibi sonuçlar kaçınılmaz olabilir.

Burun akıntısına neden olan diğer sebepleri şu şekilde ifade etmek daha doğru olacaktır:

 • Polen, güneş ve toz alerjisi
 • Sigara kullanımı
 • Burun kemiğinde oluşan eğrilik veya çatlak
 • Hormon değişimleri
 • Gebelik döneminde olmak
 • Baharatlara karşı alerji
 • Çok soğuk ve kuru havada kalmak
 • Acılı yemekler tüketmek
 • Burun kanallarında meydana gelen tümörler

burun akıntısı durdurmak

Burun Akıntısı Faydalı Mı?

Pek çok insanı rahatsız eden burun akıntısı faydaları ile sağlığınızı koruyor. Burun akıntısının faydalı bir fizyolojik olay olduğunu ifade edelim. Burun aktığında öncelikle burun içi temizlenir ve daha rahat nefes alırsınız. Böylece burun içinde toplanan kirler dışarı atılır. Burunda oluşan mukus, toz ve zararlı maddeleri tutar. Zararlı maddelerin akciğere ulaşmasını önler. Böylece akciğer hastalıklarına karşı sizi korur.

Bir süre burnunuz akıyorsa bu bağışıklık sisteminizin çalıştığına ve sizi koruduğuna dair işarettir. Belirttiğimiz gibi 10 günden fazla süren burun akıntıları için doktora gitmelisiniz. Burun akıntısı şikayeti için aile hekiminize veya kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz, sağlığınız için iyi bir adım olacaktır.

Burun Tıkanıklığına Etkili Çözümler

Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İshal Kesmek İçin Sumak Tarifi
İshal Kesmek İçin Sumak1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama660
Ghee Sade Yağ Yapımı (Neden Sade Yağ Yapmalıyız?) Tarifi
Ghee Sade Yağ Yapımı (Neden Sade Yağ Yapmalıyız?)12-14 kişilik, 2 saat Pişirme, 5dk Hazırlama10
Çöz Kavurma Tarifi
Çöz Kavurma4-6 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama14
Bursa Helvası Tarifi
Bursa Helvası2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama10
Bursa Cantık Tarifi
Bursa Cantık4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama116
Dolma İçi Nasıl Yapılır
Dolma İçi Nasıl Yapılır6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama1096
Karışık Kek İçinde Ne Yokki Tarifi
Karışık Kek İçinde Ne Yokki6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama13
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi
Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı? Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan…

Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir! Tarifi
Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir!

Dut Meyvesinin Az Bilinen Faydaları Meyvesi ile hem çiğ olarak hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen…

Mart Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Mart Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

İlkbaharın parlayan güneşini ve kışın buz gibi soğuğunu aynı anda hissettiren Mart ayı geldi. Gelirken…

Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri

Tira mi su! Sizi Kendinize Getirecek Kahveli Pasta! Peki Tiramisu Kaç Kalori? Buram buram kahve…

Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mini Sandviç Pasta Ekler Kalori Değerleri Gün içinde ara öğünlerde, ani tatlı krizlerinde, çay saatlerinde…

Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek Tarifi
Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek

Lokantalarda yiyip, diğer sakatatlara kıyasla evlerde daha sık yapmaya alışkın olunan bir lezzet: Ciğer! Kurban…

Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif Tarifi
Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif

Bazen yapımının zorluğu bazen de mutfakta eksik olan bir malzeme yüzünden başvurulan, sonucunda enfes tarifler…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit Tarifi
Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit

Evde Starbucks kurabiye yapımı farklı kurabiye tarifleri deneyenlerin epey merak ettiği bir konu. Biz de…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif Tarifi
Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif

Karnabahar sebzesinden değişik tarifleri denemediyseniz, karnabahar yemeği çeşidinin bol olduğu bu listeye hoş geldiniz. Karnabaharla,…

Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif Tarifi
Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif

Yazın pazardan, marketten taze taze aldığımız kışınsa konservedeki, buzluktaki haliyle hasret giderdiğimiz sebzedir taze fasulye.…

Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek

Atamızın aşçısının anlatımları ile derlenmiş, onun en sevdiği 10 yiyeceğin bir arada bulunduğu listesi! Atatürk'ün…

Tarifler Geri
Videolar Geri